EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES tiesību aktu par darba ņēmēju norīkošanu darbā aktīvāka izpilde

ES tiesību aktu par darba ņēmēju norīkošanu darbā aktīvāka izpilde

 

KOPSAVILKUMS:

Direktīva 96/71/EK par darba ņēmēju norīkošanu darbā pakalpojumu sniegšanas jomā

Direktīva 2014/67/ES par to, kā izpildīt Direktīvu 96/71/EK par darba ņēmēju norīkošanu darbā pakalpojumu sniegšanas jomā

Direktīva (ES) 2020/1057, ar ko attiecībā uz izpildes nodrošināšanas prasībām groza Direktīvu 2006/22/EK un attiecībā uz Direktīvu 96/71/EK un Direktīvu 2014/67/ES nosaka īpašus noteikumus autotransporta nozarē strādājošo transportlīdzekļu vadītāju norīkošanai darbā, un groza Regulu (ES) Nr. 1024/2012

KĀDS IR DIREKTĪVU MĒRĶIS?

  • Direktīvā 96/71/EC ir iekļauts darba apstākļu saraksts, ko darbiniekam, kurš ir īslaicīgi nodarbināts citā valstī, ir jānodrošina valstī, kurā tas ir nodarbināts (uzņēmējvalstī). Tās mērķis ir garantēt darbinieku aizsardzību, kā arī nodrošināt vienlīdzīgus konkurences apstākļus pakalpojumu sniedzējiem.
  • Direktīvas 2014/67/ES mērķis ir uzlabot Direktīvas 96/71/EK īstenošanu un izpildi. Tajā tiek risinātas tādas problēmas kā piemērojamo noteikumu ļaunprātīga izmantošana un apiešana, kopīga atbildība apakšuzņēmēju ķēdēs un informācijas apmaiņa starp Eiropas Savienības (ES) valstīm.
  • Ar Grozījumu direktīvu (ES) 2018/957 tiek atjaunināta un grozīta Direktīva 96/71/EK. Tajā ir paredzēti noteikumi par darba apstākļiem un darbā norīkoto darba ņēmēju veselības un drošības aizsardzību, un tās mērķis ir nodrošināt taisnīgu atalgojumu un vienlīdzīgus konkurences apstākļus starp darbā norīkojušajiem un vietējiem uzņēmumiem uzņēmējvalstī, vienlaikus saglabājot brīvas pakalpojumu aprites principu.
  • Direktīvā (ES) 2020/1057 ir izklāstīti īpaši noteikumi par komerciālā autotransporta nozarē strādājošo transportlīdzekļu vadītāju norīkošanu darbā un šo noteikumu efektīvu ieviešanu. Šajā direktīvā ir sniegti noteikumi, kas ir labāk pielāgojami transporta nozares darba augsti mobilajam raksturam. Tās mērķis ir novērst atšķirības starp to, kā ES dalībvalstis interpretē, piemēro un ievieš noteikumus par autotransporta nozarē strādājošo transportlīdzekļu vadītāju norīkošanu darbā. Tās mērķis ir padarīt autotransporta nozari godīgu, efektīvu un sociāli atbildīgu, vienlaikus piedāvājot lielāku juridisko noteiktību, atvieglojot administratīvo slogu autopārvadātājiem un novērš konkurences kropļojumu.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Direktīva 96/71/EK

  • Direktīva 96/71/EK ir piemērojama uzņēmumiem, kuri, sniedzot starptautiskus pakalpojumus, norīko darbā darba ņēmējus ES valsts teritorijā, ja norīkošanas periodā starp norīkotāju un darba ņēmēju ir darba attiecības. “Darbā norīkots darba ņēmējs” ir darba ņēmējs, kurš uz laiku strādā citas ES valsts teritorijā, nevis tās dalībvalsts teritorijā, kurā viņš parasti strādā.
  • Lai aizsargātu darbā norīkoto darba ņēmēju tiesības, ja uzņēmumi īsteno pakalpojumu sniegšanas brīvību, un lai atvieglotu šīs brīvības izmantošanu, Direktīvā 96/71/EK ir norādīti nodarbinātības pamatapstākļi, kas uzņēmējvalstī jānodrošina norīkotajiem darba ņēmējiem, piemēram, šādi:
    • maksimālais darba un minimālais atpūtas laiks;
    • minimālais apmaksātais ikgadējais atvaļinājums;
    • minimālās piemērojamās algas likmes, to skaitā likmes par virsstundām;
    • veselības aizsardzība, drošība un higiēna darbā.

Direktīva 2014/67/ES

Piemērojamo noteikumu ļaunprātīgas izmantošanas labāka novēršana un uzraudzība, kā arī sankciju piemērošana

  • Lai labāk apkarotu noteikumu ļaunprātīgu izmantošanu un apiešanu (piemēram, izmantojot pastkastītes uzņēmumiem*), Direktīvā 2014/67/ES ir iekļauts faktisko apstākļu saraksts, lai varētu vieglāk novērtēt, vai konkrētā situācija ir uzskatāma par reālu norīkošanu darbā.
  • Lai veicinātu juridisko noteiktību, Direktīvā 2014/67/ES ir iekļauts par pamatotiem un samērīgiem uzskatāmu valsts kontroles pasākumu saraksts, ko var izmantot, lai uzraudzītu atbilstību Direktīvas 96/71/EK un Izpildes direktīvas (Direktīva 2014/67/ES) prasībām.
  • Lai veicinātu darba ņēmēju tiesību aizsardzību apakšuzņēmēju ķēdēs, ES valstīm jānodrošina, ka būvniecības nozarē norīkotie darba ņēmēji līdztekus darba devējam vai darba devēja vietā var saukt pie atbildības darbuzņēmēju, kas ir darba devēja tiešs apakšuzņēmējs, saistībā ar visu neizmaksāto neto darba samaksu atbilstīgi minimālajām likmēm. Šādu atbildības noteikumu vietā ES valstis var īstenot citus atbilstīgus izpildes pasākumus.

Labāka piekļuve informācijai

  • Lai veicinātu informētību un pārredzamību, ES valstu pienākums ir nodrošināt, ka informācija par nodarbinātības noteikumiem un norīkoto darba ņēmēju koplīgumiem bez maksas ir pieejama vienotā oficiālā valsts tīmekļa vietnē. Šai informācijai jābūt pieejamai uzņēmējas dalībvalsts oficiālajā(-ās) valodā(-ās) un citās visatbilstošākajās valodās, ņemot vērā tās darba tirgus prasības.

Labāka administratīvā sadarbība

  • Direktīvā 2014/67/ES ir arī iekļauti skaidrāki noteikumi par administratīvo sadarbību starp valstu iestādēm, kas ir atbildīgas par atbilstības pārraudzīšanu, tai skaitā par informācijas sniegšanas termiņiem. Šeit stājas spēkā Iekšējā tirgus informācijas (IMI) sistēmas noteikumi. IMI sistēma ir daudzvalodu elektronisks rīks, kas ļauj valstu, reģionālajām un vietējām iestādēm ātri un viegli sazināties ar partneriem ES, Islandē, Lihtenšteinā un Norvēģijā par ES iekšējā tirgus tiesību jautājumiem.
  • Ar Direktīvu 2014/67/ES arī nodrošina, ka finansiālus administratīvos sodus un/vai naudas sodus, kas pakalpojumu sniedzējiem noteikti par piemērojamo noteikumu neievērošanu vienā ES valstī, var izpildīt un atgūt citā valstī.

Direktīvas (ES) 2018/957 grozīšana

Ar Grozījumu direktīvu (ES) 2018/957 tiek ieviesti vairāki jauni noteikumi:

  • uz norīkotajiem darba ņēmējiem attiecas tie paši noteikumi par atalgojumu kā vietējiem darba ņēmējiem uzņēmējvalstī;
  • tiek uzskatīts, ka darbinieks tiek norīkots darbā ilgstoši pēc 12 mēnešiem (ar iespēju pagarināt nodarbinātības ilgumu par 6 mēnešiem, ja pakalpojumu sniedzējs par to sniedz motivētu paziņojumu), pēc šī perioda uz norīkoto darba ņēmēju attieksies gandrīz visi uzņēmējvalsts darba tiesību aspekti;
  • var palielināties to potenciālo koplīgumu skaits, ko var piemērot ES valstīs, kurās ir ieviesta sistēma koplīgumu pasludināšanai vai šķīrējtiesas nolēmumiem par vispārēju piemērošanu;
  • pagaidu darba aģentūrām jānodrošina norīkotajiem darba ņēmējiem tādi paši noteikumi un nosacījumi, kas attiecas uz pagaidu darba ņēmējiem, kuri pieņemti darbā valstī, kurā tiek veikts darbs;
  • jāuzlabo sadarbība starp ES valstu iestādēm par noteikumu ļaunprātīgu izmantošanu un apiešanu saistībā ar norīkošanu darbā.

Direktīva (ES) 2020/1057

Starp izmaiņām, kas ieviestas ar Direktīvu (ES) 2020/1057:

  • izņēmums no vispārīgajiem norīkošanas darbā noteikumiem, kas attiecas uz kabotāžas pārvadājumiem un starptautiskajiem pārvadājumiem ar tranzīta, “divpusēju pārvadājumu” (gan preču, gan pasažieru) un divpusēju pārvadājumu ar 2 papildu tranzīta pieturām izņēmumiem — šis izņēmums attiecas tikai uz gadījumiem, kad starp darba devēju, kas sūta vadītāju, un pusi, kas darbojas ES uzņēmējvalstī, ir noslēgts pakalpojumu līgums;
  • administratīvie noteikumi, kas saistīti ar vadītāju norīkošanu darbā, kontroli un ieviešanu — pārvadātājiem ir jāizmanto IMI sistēma, lai sūtītu norīkojuma deklarācijas un visu pieprasīto informāciju;
  • sodi pārkāpumu gadījumā;
  • “pārdomāta izpilde”, kas nepieciešama ES dalībvalstīm, lai integrētu darbā norīkošanas noteikumu kontroli vispārējā kontroles stratēģijā;
  • notikumi, kas nodrošina, ka ES vadītāju norīkošanas darbā stiprināšana nerada konkurences priekšrocības trešo valstu operatoriem, kuriem ir pieejama ES ceļu pārvadājumu tirgus.

KOPŠ KURA LAIKA ŠĪS DIREKTĪVAS IR PIEMĒROJAMAS?

  • Direktīva 96/71/EK ir piemērojama kopš 1997. gada 10. februāra, un ES valstu tiesību aktos tā bija jātransponē līdz 1999. gada 16. decembrim.
  • Direktīva 2014/67/ES ir piemērojama kopš 2014. gada 17. jūnija, un ES valstu tiesību aktos tā bija jātransponē līdz 2016. gada 18. jūnijam.
  • Grozījumu direktīva (ES) 2018/957 ES valstu tiesību aktos bija jātransponē līdz 2020. gada 30. jūlijam. Tomēr autotransporta nozarē tā būs piemērojama tikai no tā tiesību akta piemērošanas dienas, kas būs jāpieņem, lai grozītu Direktīvu 2006/22/EK un Direktīvu 2014/67/ES attiecībā uz transportlīdzekļu vadītāju norīkošanu darbā autotransporta nozarē. Šī ir Direktīva (ES) 2020/1057, kas tiks piemērota no 2022. gada 2. februāra.
  • Direktīva (ES) 2020/1057 ES valstu tiesību aktos jātransponē līdz 2022. gada 2. februārim.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Pastkastītes uzņēmumi: uzņēmumi, kas ir izveidoti ar mērķi gūt labumu no tiesību aktu nepilnībām un kas paši nesniedz pakalpojumus klientiem, bet drīzāk kalpo par fasādi pakalpojumiem, kurus sniedz to īpašnieki (Eiropas Komisija COM(2013) 122 final).

PAMATDOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 96/71/EK (1996. gada 16. decembris) par darba ņēmēju norīkošanu darbā pakalpojumu sniegšanas jomā (OV L 18, 21.1.1997., 1.–6. lpp.)

Direktīvas 96/71/EK turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2014/67/ES (2014. gada 15. maijs) par to, kā izpildīt Direktīvu 96/71/EK par darba ņēmēju norīkošanu darbā pakalpojumu sniegšanas jomā, un ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 1024/2012 par administratīvo sadarbību, izmantojot Iekšējā tirgus informācijas sistēmu (“IMI regula”) (OV L 159, 28.5.2014., 11.–31. lpp.)

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2020/1057 (2020. gada 15. jūlijs), ar ko attiecībā uz izpildes nodrošināšanas prasībām groza Direktīvu 2006/22/EK un attiecībā uz Direktīvu 96/71/EK un Direktīvu 2014/67/ES nosaka īpašus noteikumus autotransporta nozarē strādājošo transportlīdzekļu vadītāju norīkošanai darbā, un groza Regulu (ES) Nr. 1024/2012 (OV L 249, 31.7.2020., 49.–65. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2020/1055 (2020. gada 15. jūlijs), ar ko groza Regulas (EK) Nr. 1071/2009, (EK) Nr. 1072/2009 un (ES) Nr. 1024/2012, lai tās pielāgotu norisēm autotransporta nozarē (OV L 249, 31.7.2020., 17.–32. lpp.)

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1024/2012 (2012. gada 25. oktobris) par administratīvo sadarbību, izmantojot Iekšējā tirgus informācijas sistēmu, un ar ko atceļ Komisijas Lēmumu 2008/49/EK (“IMI regula”) (OV L 316, 14.11.2012., 1.–11. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2006/22/EK (2006. gada 15. marts) par minimālajiem nosacījumiem Padomes Regulu (EEK) Nr. 3820/85 un Nr. 3821/85 īstenošanai saistībā ar sociālās jomas tiesību aktiem attiecībā uz darbībām autotransporta jomā un par Padomes Direktīvas 88/599/EEK atcelšanu (OV L 102, 11.4.2006., 35.–44. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Pēdējo reizi atjaunots: 13.10.2020

Top