Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Bendros sveikatos koncepcija grindžiamas Europos kovos su atsparumu antimikrobinėms medžiagoms veiksmų planas

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Komunikatas (COM(2017) 339 final) dėl kovos su atsparumu antimikrobinėms medžiagoms

KOKS ŠIO KOMUNIKATO TIKSLAS?

  • Šiuo komunikatu nustatomas naujas veiksmų planas, skirtas kovoti su atsparumu* antimikrobinėms medžiagoms* (AAM). Šio plano buvo pareikalauta 2016 m. birželio mėn. Tarybos išvadose, ir jis yra paremtas ankstesniu 2011–2016 m. Komisijos veiksmų planu dėl AAM.
  • Atsparios bakterijos gali persiduoti iš gyvūnų žmonėms ir atvirkščiai, todėl veiksmų planas yra grindžiamas bendros sveikatos koncepcija – holistiniu požiūriu, kuriuo pripažįstama, kad žmonių ir gyvūnų sveikata yra tarpusavyje susijusios. Jis apima kovą su AAM iš įvairių perspektyvų, įskaitant visuomenės sveikatą, maisto saugą, aplinką, mokslinius tyrimus ir inovacijas, tarptautinį bendradarbiavimą, gyvūnų sveikatą ir gerovę.
  • Pagrindinis veiksmų plano tikslas yra išsaugoti galimybę veiksmingai išgydyti žmonių ir gyvūnų infekcijas. Juo suteikiamos priemonės toliau tęsti platesnio masto veiksmus, kad sumažėtų AAM atsiradimo ir plitimo atvejų, būtų sukurta daugiau naujų veiksmingų antimikrobinių medžiagų ir jos taptų prieinamesnės ES viduje ir už jos ribų.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Veiksmų planą sudaro trys ramsčiai:

Siekis, kad ES taptų geriausios patirties regionu

  • 2011–2016 m. veiksmų plano vertinime pažymima, kad siekiant šio tikslo reikės užtikrinti geresnius įrodymus, geresnį koordinavimą ir priežiūrą, taip pat geresnes kontrolės priemones. Todėl Europos Komisija turi visą dėmesį sutelkti į pagrindines sritis, kurios turi ES pridėtinę vertę*, ir padėti ES šalims parengti, įgyvendinti ir stebėti nacionalinius kovos su AAM veiksmų planus pagal bendros sveikatos koncepciją.
  • Komisijai šias užduotis atlikti padeda ES mokslinės agentūros, kaip antai Europos maisto saugos tarnyba, Europos vaistų agentūra ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras. Šios agentūros teiks praktines mokslines žinias apie infekcijų prevenciją, biologinio saugumo priemones ir žmonių sveikatos priežiūros bei gyvulininkystės praktikos kontrolę, siekiant sumažinti infekcijų mastą ir kartu poreikį naudoti antimikrobines medžiagas.
  • ES veiksmai bus sutelkti į tas sritis, kurios turi didžiausios pridėtinės vertės ES šalims, kaip antai:
    • racionalaus antimikrobinių medžiagų naudojimo skatinimą;
    • tarpsektorinės veiklos didinimą;
    • infekcijų prevencijos gerinimą;
    • AAM ir sunaudoto antimikrobinių medžiagų kiekio priežiūros stiprinimą.

Vykdant šiuos veiksmus bus atsižvelgiama į ES kompetencijos ribas ir tolesnę pirminę ES šalių atsakomybę už savo sveikatos politikos kūrimą.

Mokslinių tyrimų, technologinės plėtros (MTTP) ir inovacijų skatinimas

  • Veiksmų planu siekiama skatinti MTTP ir inovacijas. Juo norima toliau skatinti inovacijas, naudingai prisidėti prie mokslu pagrįstų kovos su AAM strategijų bei teisinių priemonių ir pašalinti žinių spragas, kaip antai dėl AAM vaidmens aplinkoje.
  • Siekdama kovoti su bakterijų, grybų ir parazitų AAM, Komisija užmegs partnerystės ryšius su ES šalimis ir pramonės atstovais, įskaitant mažąsias ir vidutines įmones. Ypatingas dėmesys bus skiriamas Pasaulio sveikatos organizacijos patogenų prioritetiniam sąrašui, taip pat tuberkuliozei, ŽIV / AIDS, maliarijai ir apleistoms infekcinėms ligoms.
  • Bus siekiama gerinti žinias apie veiksmingą infekcijų kontrolės priežiūrą, įskaitant naujas diagnostikos priemones, ir kurti naujas arba alternatyvias terapijas bei vakcinas.

Pasaulinės darbotvarkės formavimas

  • Vis labiau tarpusavyje susijusiame šiandienos pasaulyje vyksta intensyvūs žmonių ir prekių mainai, o viename regione įgyvendinamos strategijos gali turėti didelį poveikį kitame.
  • ES glaudžiai bendradarbiauja su Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), kuri pritarė Pasauliniam veiksmų planui dėl AAM – visuotiniam kovos su AAM veiksmų planui. 2011 m. veiksmų plano vertinime pripažintas ES pasaulinių intervencijų teigiamas poveikis. Veiklą būtina tęsti:

KONTEKSTAS

Atsparumas antimikrobinėms medžiagoms (AAM) tampa didele grėsme: dėl jo ES per metus miršta 25 000 žmonių ir patiriama 1,5 mlrd. eurų išlaidų. AAM lygis visame pasaulyje auga dar greičiau dėl:

  • dažno antimikrobinių medžiagų naudojimo ir piktnaudžiavimo jais medicinoje bei veterinarijoje;
  • naujų arba kuriamų antimikrobinių vaistų trūkumo kovojant su naujais atspariais mikrobais;
  • netinkamos higienos praktikos ir nepakankamų infekcijų prevencijos priemonių.

Didėjant AAM, kyla pavojus, kad bus prarasta praeitą šimtmetį pasiekta medicinos pažanga. Jei nebus imtasi veiksmų siekiant sulėtinti AAM atsiradimą, padidinti naujų antimikrobinių medžiagų pasiūlą ir pagerinti visuomenės informuotumą, poveikis bus juntamas visuose lygmenyse, nuo visuomenės iki sveikatos priežiūros sistemų.

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Atsparumas antimikrobinėms medžiagoms: mikroorganizmų gebėjimas tapti vis atsparesniems antimikrobinei medžiagai, kuriai anksčiau jie buvo jautrūs. AAM yra natūralios atrankos ir genų mutacijos pasekmė.
Antimikrobinės medžiagos: medžiagos, kurios slopina mikroorganizmų, kaip antai bakterijų, virusų ir grybelių, augimą. Tai yra antibiotikai, antivirusiniai vaistai, vaistai nuo grybelio ir vaistai nuo pirmuonių.
ES pridėtinė vertė: vertė, papildanti atskirų ES šalių veiksmais sukurtą vertę. Ji gali atsirasti, pavyzdžiui, dėl koordinavimo įgūdžių, didesnio veiksmingumo ar papildomumo.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

Komisijos komunikatas Tarybai ir Europos Parlamentui „Bendros sveikatos koncepcija grindžiamas Europos kovos su atsparumu antimikrobinėms medžiagoms (AAM) veiksmų planas“ (COM(2017) 339 final, 2017 6 29)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Tarybos išvados dėl tolesnių veiksmų pagal bendros sveikatos koncepciją siekiant kovoti su atsparumu antimikrobinėms medžiagoms (OL C 269, 2016 7 23, p. 26–30)

Komisijos tarnybų darbinis dokumentas „Apibendrinamoji ataskaita“, pridedamas prie Komisijos komunikato Tarybai ir Europos Parlamentui „Bendros sveikatos koncepcija grindžiamas Europos kovos su atsparumu antimikrobinėms medžiagoms (AAM) veiksmų planas“ (SWD(2017) 240 final, 2017 6 29)

paskutinis atnaujinimas 25.01.2018

Top