Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Energijos vartojimas: ženklinimo taisyklių sistema

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) 2017/1369 dėl energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Šiuo reglamentu sukuriamas pagrindas priimti teisės aktus dėl su energija susijusių gaminių ženklinimo, pateikiant standartinę informaciją apie energijos vartojimo efektyvumą, suvartojamą energiją ir kitus išteklius, kad pirkėjams būtų lengviau priimti sprendimą, ką pirkti. Jis netaikomas naudotiems gaminiams, išskyrus importuotus iš Europos Sąjungai (ES) nepriklausančių šalių, ir transporto priemonėms.

Šiuo reglamentu panaikinama Direktyva 2010/30/ES.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Su energija susiję gaminiai ženklinami etiketėmis, kurios padeda pirkėjams, atsižvelgiant į technologijų pažangą, rinktis energiją taupančius ir tvarius gaminius. Šiuo reglamentu numatoma atnaujinta ir aiškesnė skalė nuo A (efektyviausias) iki G (neefektyviausias), kuri bus įtraukta į būsimus deleguotuosius reglamentus. Taip pat nustatomas reikalavimas dėl gaminio informacijos lapo.

Europos Komisija pakeitė skalę daugelyje iki 2017 m. rugpjūčio 1 d. naudotų etikečių, t. y. pakeitė skalę taip, kad ji atitiktų naująjį reglamentą ir A–G skalę.

Komisija priima atskirą deleguotąjį aktą kiekvienai gaminių grupei, kuria papildomas reglamentas. Jame nustatomi išsamūs tam tikros rūšies gaminių grupių ženklinimo reikalavimai, kai:

  • gaminių grupė turi didelį energijos taupymo potencialą;
  • gaminių grupei priklausantys lygiavertėmis funkcijomis pasižymintys modeliai labai skiriasi pagal veikimo parametrų lygius;
  • nėra didelio neigiamo poveikio gaminių grupės įperkamumui ar gyvavimo ciklo sąnaudoms.

Deleguotuosiuose aktuose, susijusiuose su tam tikros rūšies gaminių grupėmis, be kita ko, nurodoma:

  • tam tikros rūšies gaminių grupė, kuriai taikomi išsamūs ženklinimo reikalavimai;
  • etiketės dizainas ir turinys, įskaitant energijos suvartojimą rodančią skalę A–G, kurios dizaino charakteristikos yra kuo vienodesnės visoms gaminių grupėms;
  • kita informacija, kurioje pabrėžiamas gaminio energijos vartojimo efektyvumas;
  • prireikus, kitų išteklių vartojimas ir papildoma informacija apie gaminius;
  • prireikus, nuoroda etiketėje, sudaranti galimybę pirkėjams atpažinti išmaniuosius energijos vartojimo gaminius, t. y. gaminius, kurie gali pakeisti ir optimizuoti savo vartojimo būdus;
  • matavimo ir skaičiavimo metodai, kuriuos taikant gaunama etiketės ir gaminio informacijos lapo informacija, įskaitant energijos vartojimo efektyvumo rodiklį;
  • deleguotojo akto įvertinimo ir galimos peržiūros data;
  • energijos vartojimo savybių skirtumai skirtingo klimato regionuose.

Tiekėjai ir prekiautojai turi šias pareigas:

  • etiketėje nurodyti gaminio energijos vartojimo efektyvumo klasę ir klasių intervalą;
  • bendradarbiauti su rinkos priežiūros institucijomis ir nedelsiant imtis veiksmų, kad pašalintų bet kokias neatitiktis;
  • gaminių, kuriems taikomi deleguotieji aktai, etiketėse nenurodyti kitos informacijos, kuri gali suklaidinti vartotojus dėl suvartojamo energijos kiekio;
  • gaminių, kuriems netaikomi deleguotieji aktai, ir su energija nesusijusių gaminių atveju nerodyti etikečių, kuriomis imituojamos šiame reglamente numatytos etiketės.

Prekiautojai, įskaitant prekiaujančius internetu, turi rodyti tiekėjo pateiktą etiketę ir pateikti pirkėjams gaminio informacijos lapą prekybos vietoje.

Komisija sukūrė gaminių registravimo duomenų bazę – Europos energijos vartojimo efektyvumo etikete ženklinamų gaminių registrą, kurio tikslai yra šie:

  • padėti rinkos priežiūros institucijoms atlikti savo užduotis, įskaitant reikalavimų vykdymo užtikrinimą;
  • teikti visuomenei informaciją apie gaminius, jų energijos vartojimo efektyvumo etiketes ir gaminio informacijos lapus;
  • teikti Komisijai naujausią informaciją apie gaminių energijos vartojimo efektyvumą, kad ji galėtų peržiūrėti energijos vartojimo efektyvumo etiketes.

Duomenų bazė leidžia visuomenei susipažinti su gaminių etiketėmis ir informacijos lapais, kad būtų lengviau palyginti buitinių prietaisų energijos vartojimo efektyvumą. Įgyvendinimo reglamentu (ES) 2024/994 nustatomi gaminių duomenų bazės veikimo reikalavimai.

Reglamente taip pat reikalaujama, kad gamintojai informuotų vartotojus, jeigu programinės įrangos ar programinės aparatinės įrangos (programinė įranga, įdiegta į aparatinę įrangą ir naudojama kaip sąsaja tarp šios įrangos ir operacinės sistemos, pavyzdžiui, išmaniajame telefone ar kompiuteryje) atnaujinimai galėtų sumažinti gaminio energijos vartojimo efektyvumą. Juo uždraudžiama naudoti „valdiklius“, kurie keičia gaminio veikimo parametrus bandymo sąlygomis.

Ne vėliau kaip 2025 m. rugpjūčio 2 d. Komisija įvertins šio reglamento įgyvendinimą ir pateiks ataskaitą Europos Parlamentui ir Europos Sąjungos Tarybai.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Šis reglamentas taikomas nuo 2017 m. rugpjūčio 1 d., išskyrus nuostatas, susijusias su tiekėjų pareigomis dėl duomenų bazės, kurios taikomos nuo 2019 m. sausio 1 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2017 m. liepos 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/1369, kuriuo nustatoma energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo sistema ir panaikinama Direktyva 2010/30/ES (OL L 198, 2017 7 28, p. 1–23).

Vėlesni Reglamento (ES) 2017/1369 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį dokumentą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2024 m. balandžio 2 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2024/994, kuriuo nustatomi pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2017/1369 sukurtos gaminių duomenų bazės veikimo reikalavimai (OL L, 2024/994, 2024 4 2).

2009 m. spalio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/125/EB, nustatanti ekologinio projektavimo reikalavimų su energija susijusiems gaminiams nustatymo sistemą (OL L 285, 2009 10 31, p. 10–35).

Žr. konsoliduotą versiją.

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai „Europos energetinio saugumo strategija“ (COM(2014) 330 final, 2014 5 28).

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui, Regionų komitetui ir Europos investicijų bankui dėl atsparios energetikos sąjungos ir perspektyvios klimato kaitos politikos pagrindų strategijos (COM(2015) 80 final, 2015 m. vasario 25 d.).

paskutinis atnaujinimas 07.05.2024

Top