Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004R0501

    2004 m. kovo 10 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 501/2004 dėl valdžios sektoriaus ketvirtinių finansinių sąskaitųtekstas svarbus EEE.

    OL L 81, 2004 3 19, p. 1–5 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Šis dokumentas paskelbtas specialiajame (-iuosiuose) leidime (-uose) (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/08/2024; panaikino 32023R0734

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2004/501/oj

    32004R0501



    Oficialusis leidinys L 081 , 19/03/2004 p. 0001 - 0005


    Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 501/2004

    2004 m. kovo 10 d.

    dėl valdžios sektoriaus ketvirtinių finansinių sąskaitų

    (tekstas svarbus EEE)

    EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

    atsižvelgdami į Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 285 straipsnį,

    atsižvelgdami į Komisijos pasiūlymą,

    atsižvelgdami į Europos centrinio banko nuomonę [1],

    veikdami Sutarties [2] 251 straipsnyje nustatyta,

    kadangi:

    (1) 1996 m. birželio 25 d. Tarybos reglamente (EB) Nr. 2223/96 dėl Europos nacionalinių ir regioninių sąskaitų sistemos Bendrijoje [3] yra pateikta pamatinė bendrų standartų, apibrėžimų, klasifikacijų ir apskaitos taisyklių sistema, skirta valstybių narių sąskaitoms sudaryti pagal Bendrijos statistinius reikalavimus, kad būtų galima gauti palyginamus valstybių narių rezultatus.

    (2) Pinigų komiteto ataskaitoje dėl Ekonominės ir Ecofin tarybos 1999 m. sausio 18 d. patvirtintų informacijos reikalavimų pabrėžiama, kad tinkamam Ekonominės ir pinigų sąjungos bei bendrosios rinkos funkcionavimui labai svarbi yra veiksminga ekonomikos politikos priežiūra ir koordinavimas ir dėl to reikia taikyti išsamią statistinės informacijos sistemą, strategų sprendimų pagrindimams suteikiančią būtinus duomenis. Toje ataskaitoje taip pat teigiama, kad prioritetai turi būti teikiami valstybių narių trumpalaikei valstybės finansų statistikai, ir visų pirma tų valstybių, kurios priklauso Ekonominei ir pinigų sąjungai, ir to tikslas buvo sudaryti ketvirtines finansines valdžios sektoriaus sąskaitas, įdiegiant jas palaipsniui.

    (3) Valdžios sektoriaus ketvirtiniai nacionaliniai finansinių sąskaitų (sandorių ir balansų) duomenys euro zonoje sudaro didelę dalį visų finansinių sandorių ir finansinių balansų ir suteikia svarbios informacijos pinigų politikos vykdymo palaikymui. Šiuo atžvilgiu savo tikslams Europos centrinio banko Valdančioji taryba patvirtino taisykles ir gaires, siekdama užtikrinti, kad finansinės statistikos ir nacionalinių finansinių sąskaitų metiniai duomenys bus perduoti Europos centriniam bankui.

    (4) Reikia informacijos apie valdžios sektoriaus finansinius sandorius ir balansus iš ekvivalentinio sektoriaus, kad būtų galima išsamiai išanalizuoti Vyriausybės finansavimą ir finansines investicijas pagal ekvivalentinį sektorių ir pagal priemonę.

    (5) 2000 m. vasario 3 d. Komisijos reglamentas (EB) Nr. 264/2000 dėl Tarybos reglamento (EB) Nr. 2223/96 įgyvendinimo trumpojo laikotarpio valstybės finansų statistikos srityje [4] ir 2002 m. birželio 10 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1221/2002 dėl valdžios sektoriaus ketvirtinių nefinansinių sąskaitų [5] nurodo valdžios sektoriaus nefinansinius ketvirtinius duomenis, kuriuos valstybės narės turi perduoti Komisijai (Eurostatui).

    (6) Reglamento (EB) Nr. 2223/96 2 ir 3 straipsniuose išdėstomos sąlygos, pagal kurias Komisija gali atlikti pakeitimus Europos sąskaitų sistemos metodikoje, kad jos turinys būtų aiškesnis ir tobulesnis. Valdžios sektoriaus ketvirtinėms finansinėms sąskaitoms sudaryti valstybėms narėms reiks papildomų išteklių, todėl apie jų perdavimą Komisijai negali būti kalbama Komisijos sprendime, o geriau būtų jį patvirtinti konkrečiu Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu.

    (7) Statistikos programų komitetas (SPC), įsteigtas Tarybos reglamentu 89/382/EEB, Euratomas [6], ir Pinigų, finansų ir mokėjimų balanso statistikos komitetas (CMFB), įsteigtas Tarybos sprendimu 91/115/EEB [7], pasisakė už šio Reglamento projektą,

    PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

    1 straipsnis

    Paskirtis

    Šio reglamento paskirtis yra išvardyti ir apibrėžti valdžios sektoriaus ir kiekvieno jo subsektoriaus finansinių sandorių ir finansinio turto ir įsipareigojimų, kurie turi būti perduoti Komisijai (Eurostatui) kas ketvirtį, taikant laipsnišką metodą, pagrindines Europos sąskaitų sistemos kategorijų (ESS 95) charakteristikas.

    2 straipsnis

    Ketvirtinių duomenų rengimas: šaltiniai ir metodai

    1. Siekiant aukštos statistikos duomenų kokybės, duomenys apie finansinį turtą ir įsipareigojimus kiek įmanoma grindžiami informacija, tiesiogiai gaunama valdžios sektoriuje. Tačiau ketvirčio duomenys apie nekotiruojamas akcijas (AF.512) ir kitus nuosavybės vertybinius popierius (AF.513), pagal tai, kaip jie apibrėžti ir kodifikuoti ESS 95 ir kaip jie laikomi valdžios sektoriaus vienetuose, gali būti apskaičiuojami interpoliuojant arba ekstrapoliuojant atitinkamus metinius duomenis.

    2. Ketvirčio duomenų apie finansinius sandorius ir finansinį turtą ir įsipareigojimus rengimas atitinka ESS 95 taisykles, ypač tas, kurios susijusios su institucinių vienetų sektorių klasifikavimu, konsolidavimo taisyklėmis, finansinių sandorių ir finansinio turto ir įsipareigojimų klasifikavimu, apskaitos laiko ir įvertinimo taisyklėmis.

    3. Ketvirtiniai duomenys ir atitinkami metiniai duomenys, perduodami Komisijai pagal Reglamentą (EB) Nr. 2223/96, abipusiai atitinka.

    4. Ketvirtiniai duomenys apie finansinį turtą ir įsipareigojimus yra kiekvieno ketvirčio pabaigoje esantis turtas ir įsipareigojimai.

    3 straipsnis

    Ketvirtinių duomenų apie finansinius sandorius, finansinį turtą ir įsipareigojimus perdavimas

    1. Valstybės narės Komisijai (Eurostatui) perduoda ketvirtinius duomenis apie finansinius sandorius (F.) ir apie finansinį turtą ir įsipareigojimus (AF.), susijusius su šiame sąraše pateikiamomis priemonėmis, kurios apibrėžtos ir kodifikuotos ESS 95:

    a) piniginis auksas ir specialiosios skolinimosi teisės (SST) (F. 1 ir AF.1);

    b) pinigai ir indėliai (F.2 ir AF.2);

    c) trumpalaikiai vertybiniais popieriais, išskyrus akcijas ir išvestines finansines priemones (F.331 ir AF.331);

    d) ilgalaikiais vertybiniai popieriai, išskyrus akcijas ir išvestines finansines priemones (F.332 ir AF.332);

    e) išvestinės finansinės priemonės (F.34 ir AF.34);

    f) trumpalaikės paskolos (F.41 ir AF.41);

    g) ilgalaikės paskolos (F.42 ir AF.42);

    h) akcijos ir kiti nuosavybės vertybiniai popieriai (F.5 ir AF.5);

    i) namų ūkių grynojo nuosavybė draudimo atidėjimuose ir pensijų fonduose (F.61 ir AF.61);

    j) išankstinės draudimo įmokos (premijomis) ir numatomų išmokėjimų atidėjimai (F.62 ir AF.62);

    k) kitos gautinos arba mokėtinos sumos (F.7 ir AF.7).

    2. Valstybės narės Komisijai (Eurostatui) taip pat perduoda centrinės valdžios subsektoriaus (S.1311), minimo 4 straipsnyje, ketvirtinius duomenis apie:

    a) kotiruojamas akcijas (F.511 ir AF.511) finansinio turto sandorių ir finansinio turto atžvilgiu;

    b) pinigus (F.21 ir AF.21) sandorių su įsipareigojimais ir įsipareigojimų atžvilgiu.

    4 straipsnis

    Valdžios sektorius ir jo subsektoriai

    Valstybės narės perduoda ketvirtinius duomenis apie valdžios sektorių ir jo subsektorius, kurie apibrėžti ir kodifikuoti ESS 95 kaip valdžios sektorius (S.13), ir susideda iš:

    - centrinės valdžios (S.1311),

    - regioninės valdžios (S.1312),

    - vietinės valdžios (S.1313),

    - socialinės apsaugos fondų (S.1314).

    5 straipsnis

    Perduodamų ketvirtinių duomenų pobūdis

    1. 3 straipsnyje nurodyti ketvirtiniai duomenys apie 4 straipsnyje minimus valdžios sektoriaus subsektorius perduodami konsoliduoti.

    2. 3 straipsnyje nurodyti ketvirtiniai duomenys apie 4 straipsnyje minimą valdžios sektorių (S.13) perduodami tiek konsoliduoti, tiek nekonsoliduoti.

    3. Centrinės valdžios (S.1311) ir socialinės apsaugos fondų (S.1314) subsektorių, kaip numatoma 4 straipsnyje, ketvirtiniai duomenys išskaidomi pagal ekvivalentinius sektorius,, kaip nurodyta šio reglamento priede.

    6 straipsnis

    Ketvirtinių duomenų perdavimo grafikas

    1. 3, 4 ir 5 straipsniuose minimi ketvirtiniai duomenys perduodami Komisijai (Eurostatui) ne vėliau, kaip per trijų mėnesių laikotarpį nuo ketvirčio, kurio duomenys pateikiami, pabaigos.

    2. Visi ankstesnių ketvirčių duomenų patikslinimai perduodami tuo pačiu metu.

    3. Pirmasis ketvirtinių duomenų, nurodytų 3 straipsnyje, išskyrus duomenis apie kitas gautinas arba mokėtinas sumas (F.7 ir AF.7), 4 ir 5 straipsniuose, perdavimas vykdomas pagal šį grafiką:

    a) centrinės valdžios subsektoriaus (S.1311) ir socialinės apsaugos fondų subsektoriaus (S.1314) duomenys perduodami ne vėliau, kaip 2004 m. birželio 30 d.; Komisija gali ne ilgiau kaip 18 mėnesių atidėti duomenų išskaidymą pagal ekvivalentinius sektorius ir kai kurių duomenų apie finansinius sandorius ir finansinį turtą ir įsipareigojimus perdavimo pradžios datą, jeigu nacionalinėms statistikos sistemoms reikia esminių pakeitimų;

    b) regioninės valdžios (S.1312) ir vietinės valdžios (S. 1313) subsektorių duomenys perduodami taip:

    i. duomenys apie įsipareigojimų sandorius ir įsipareigojimus, kaip smulkiai išdėstyta 3 straipsnio 1 dalyje, ne vėliau, kaip 2004 m. birželio 30 d.; Komisija gali ne ilgiau kaip 18 mėnesių atidėti šių duomenų perdavimo pradžios datą, jeigu nacionalinėms statistikos sistemoms reikia esminių pakeitimų;

    ii. duomenys apie finansinio turto sandorius ir turtą, kaip smulkiai išdėstyta 3 straipsnio 1 dalyje, ne vėliau kaip 2005 m. birželio 30 d.; Komisija gali ne ilgiau kaip šešiems mėnesiams atidėti šių duomenų perdavimo pradžios datą, jeigu nacionalinėms statistikos sistemoms reikia esminių pakeitimų;

    c) valdžios sektoriaus (S.13) duomenys perduodami ne vėliau, kaip 2005 m. birželio 30 d.; Komisija gali ne ilgiau kaip šešiems mėnesiams atidėti šių duomenų perdavimo pradžios datą, jeigu nacionalinėms statistikos sistemoms reikia esminių pakeitimų.

    4. Ketvirtinių duomenų apie valdžios sektoriaus (S.13) ir jo subsektorių kitas gautinas arba mokėtinas sumas (F.7 ir AF.7) pirmas perdavimas Komisijai (Eurostatui) atliekamas ne vėliau, kaip 2005 m. birželio 30 d.; Komisija gali ne ilgiau kaip šešiems mėnesiams atidėti šių duomenų perdavimo pradžios datą, jeigu nacionalinėms statistikos sistemoms reikia esminių pakeitimų.

    7 straipsnis

    Su ankstesnių laikotarpių duomenimis susijusios nuostatos

    1. 6 straipsnyje minimų ketvirtinių duomenų perdavimas apima ankstesnių laikotarpių duomenis. Finansinių sandorių duomenys perduodami nuo 1999 m. pirmo ketvirčio, finansinių balansų duomenys — nuo 1998 m. ketvirto ketvirčio, su pirmuoju duomenų perdavimu, pagal grafiką, nustatytą 6 straipsnio 3 ir 4 dalyse.

    2. Kai būtina, ankstesniųjų laikotarpių duomenys gali būti grindžiami "geriausiais apskaičiavimais", ypač atsižvelgiant į 2 straipsnio 2 ir 3 dalis.

    8 straipsnis

    Įgyvendinimas

    1. Valstybės narės pateikia Komisijai (Eurostatui) 3 straipsnyje minimų ketvirtinių duomenų rengimui naudotų šaltinių ir metodų aprašymą (pirminis aprašymas), kai pagal 6 straipsnio 3 ir 4 dalyse minimą grafiką pirmą kartą pradedami teikti ketvirčio duomenys.

    2. Valstybės narės praneša Komisijai (Eurostatui) apie bet kokius šio pirminio aprašymo pasikeitimus, perduodamos patikslintus duomenis.

    3. Komisija (Eurostatas) nuolat informuoja Statistikos programų komitetą (SPC) ir Pinigų, finansų ir mokėjimų balanso statistikos komitetą (CMFB) apie kiekvienos valstybės naudojamus šaltinius ir metodus.

    9 straipsnis

    Ataskaita

    Komisija (Eurostatas), remdamasi 3, 4 ir 5 straipsniuose minimu duomenų perdavimu ir, pasikonsultavusi su SPC ir CMFB, vėliausiai iki 2005 m. gruodžio 31 d. pateikia Europos Parlamentui ir Tarybai ataskaitą, įvertinančią valstybių narių perduotų ketvirtinių duomenų patikimumą.

    10 straipsnis

    Įsigaliojimas

    Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtąją dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame žurnale.

    Šis reglamentas yra privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

    Priimta Strasbūre, 2004 m. kovo 10 d.

    Europos Parlamento vardu

    Pirmininkas

    P. Cox

    Tarybos vardu

    Pirmininkas

    D. Roche

    [1] OL C 165, 2003 7 16, p. 6

    [2] 2003 m. spalio 21 d. Europos Parlamento nuomonė (dar nepaskelbta Oficialiajame leidinyje), 2003 m. gruodžio 22 d. Tarybos bendroji pozicija (dar nepaskelbta Oficialiajame leidinyje) ir 2004 m. vasario 10 d. Europos Parlamento pozicija (dar nepaskelbta Oficialiajame leidinyje).

    [3] OL L 310, 1996 11 30, p. 1. Reglamentas su paskutiniais pakeitimais, padarytais Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1267/2003 (OL L 180, 2003 7 18, p. 1).

    [4] OL L 29, 2000 2 4, p. 4.

    [5] OL L 179, 2002 7 9, p. 1.

    [6] OL L 181, 1989 6 28, p. 47.

    [7] OL L 59, 1991 3 6, p. 19.. Sprendimas su pakeitimais, padarytais Sprendimu 96/174/EB (OL L 51, 1996 3 1, p. 48.)

    --------------------------------------------------

    PRIEDAS

    IŠSKAIDYMAS PAGAL EKVIVALENTINIUS SEKTORIŲS( [1]

    Centrinės valdžios (S.1311) ir socialinės apsaugos fondų (S.1314) finansiniai sandoriai ir finansiniai balansai [2]

    +++++ TIFF +++++

    [1] Langeliai su rėmeliais nurodo ataskaitos reikalavimus.

    [2] Iš ESS 95 paimti kodai reiškia: S — sektorius/subsektorius; F — finansinius sandorius; AF — finansinių balansų vienetus.

    --------------------------------------------------

    Top