EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az éghajlatváltozás mérséklése

Az éghajlatváltozás – az átlagos időjárási viszonyok több évtized során történő jelentős változása – komoly emberi és globális kihívást jelent. Az éghajlatváltozás mérsékelhető – azaz hatása enyhíthető –, ha megelőzzük vagy csökkentjük az üvegházhatást okozó gázok (ÜHG-k) légkörbe történő kibocsátásának mennyiségét.

A feljegyzett adatok azt mutatják, hogy – különösen a 20. század közepe óta – az emberi tevékenységek és az általuk létrehozott ÜHG-k, elsősorban a szén-dioxid (CO2), a metán, a nitrogén-oxidok és a fluortartalmú üvegházhatású gázok nagymértékben felgyorsították az éghajlatváltozást. A nemzetközi közösség felismerte, hogy a globális felmelegedés mértékét jóval 2 °C alatt kell tartani, és elhatározta, hogy meg kell kísérelni 1,5 °C-ra korlátozni.

Az EU átfogó szakpolitikai keretrendszerrel rendelkezik, amelynek célja az ÜHG-kibocsátás csökkentése. A legfontosabb uniós jogszabályok és szakpolitikák többek között a következők:

  • az EU kibocsátáskereskedelmi rendszere, amelynek célja az ÜHG-kibocsátás csökkentése az EU villamosenergia-ágazatában, iparában és légi közlekedésében;
  • a közös kötelezettségvállalási rendelet szerinti nemzeti célkitűzések;
  • annak biztosítása, hogy az EU erdei és földterületei hozzájárulnak az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez (földhasználati és erdőgazdálkodási rendelet 2021–2030-ra);
  • a közlekedésből származó ÜHG-k kibocsátásának csökkentése például a járművekre vonatkozó CO2-kibocsátási előírások útján;
  • az energiahatékonyság, a megújuló energia, valamint a tagállamok energia- és éghajlat-politikája fölötti irányítás megerősítése.

2019-ben az Európai Bizottság elfogadta az európai zöld megállapodást (az ambiciózus menetrendet, amelynek célja, hogy az EU 2050-re klímasemlegessé váljon, azaz gazdaságának nettó ÜHG-kibocsátása nulla legyen), és ez magában foglalja az új, európai klímarendeletet. E célkitűzés elérésében a társadalom minden része és a gazdaság valamennyi ágazata szerepet játszik majd, a villamosenergia-ágazattól kezdve az iparig, a mobilitásig, az épületekig, a mezőgazdaságig és az erdőgazdaságig bezárólag.

2020 óta a Bizottság több új stratégiai kezdeményezést fogadott el, nevezetesen a körforgásos gazdaságra vonatkozó új cselekvési tervet, amely a tiszta és versenyképes Európa létrehozását szolgálja, a 2030-ig tartó időszakra szóló uniós biodiverzitási stratégiát, „a termelőtől a fogyasztóig” stratégiát, valamint az éghajlatváltozás hatásaihoz való alkalmazkodásra vonatkozó uniós stratégiát, amelyek kiegészítik az éghajlatváltozás enyhítését célzó uniós fellépéseket.

2020-ban a Bizottság előterjesztett egy 2030-ra szóló éghajlat-változási céltervet a nettó ÜHG-kibocsátás további legalább 55%-os csökkentésére 2030-ig. Az új, 2030. évi célt most az európai klímarendelet rögzíti. 2021 júliusában a Bizottság egy sor jogalkotási javaslatot is elfogadott, amelyek meghatározzák, hogyan kívánja elérni az éghajlatsemlegességet az EU-ban 2050-ig, beleértve az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának legalább 55%-os nettó csökkentését 2030-ig.

A 2021 és 2030 közötti időszakra vonatkozó nyolcadik uniós környezetvédelmi cselekvési program támogatni fogja az európai zöld megállapodás éghajlatváltozással és környezetvédelemmel kapcsolatos célkitűzéseinek megvalósulását.

TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Top