Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az Unió értékeinek tiszteletben tartása és előmozdítása

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

Az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) 2. cikke

EUSZ 7. cikk

A Bizottság közleménye – Az Unión belüli jogállamiság megerősítése: Intézkedési terv

MI AZ EUSZ 2. ÉS 7. CIKKÉNEK, TOVÁBBÁ A KÖZLEMÉNYNEK A CÉLJA?

  • Az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) 2. cikke értelmében az Európai Unió (EU) az emberi méltóság tiszteletben tartása, a szabadság, a demokrácia, az egyenlőség, a jogállamiság, valamint az emberi jogok – ideértve a kisebbségekhez tartozó személyek jogait – tiszteletben tartásának értékein alapul. Ezek az értékek közösek az uniós tagállamokban, a pluralizmus, a megkülönböztetés tilalma, a tolerancia, az igazságosság, a szolidaritás, valamint a nők és a férfiak közötti egyenlőség társadalmában. Az EUSZ 49. cikke az ezen értékek előmozdítása iránti elkötelezettséget az Unióhoz csatlakozni kívánó valamennyi európai ország számára feltételként szabja meg, valamint a szerződésekből és a nemzetközi jogból eredő valamennyi jog és kötelezettség betartásának előfeltételének tekinti.
  • Az EUSZ 7. cikkének célja annak biztosítása, hogy valamennyi tagállam tartsa tiszteletben az Unió közös értékeit, köztük a jogállamiságot.
    • A megelőző mechanizmus (EUSZ 7. cikk (1) bekezdés) lehetővé teszi az Európai Unió Tanácsa számára, hogy figyelmeztesse az érintett tagállamot, mielőtt az értékek súlyos megsértése ténylegesen bekövetkezne.
    • A szankcionáló mechanizmus (EUSZ 7. cikk (2) bekezdés) értelmében a Tanács felfüggesztheti a kérdéses tagállamnak a Szerződések alkalmazásából származó egyes jogait, beleértve az ezen országot a Tanácsban megillető szavazati jogokat. Ehhez az kell, hogy az értékek súlyos megsértése tartósan fennálljon.
  • A közlemény több intézkedést tartalmaz, amelynek célja az európai jogállamiság további erősítése, amely pedig annak előfeltétele, hogy a polgárok élvezhessék az uniós jog szerinti jogaikat és a tagállamok között kölcsönös bizalom alakulhasson ki.

FŐBB PONTOK

2019. évi közlemény

A 2019 júliusában kiadott közlemény az Európai Bizottság cselekvési tervét tartalmazza, három téma köré csoportosított konkrét kezdeményezések formájában.

  • A jogállamiság kultúrájának előmozdítása az Európa Tanáccsal, és azon belül a Velencei Bizottsággal és az Európa Tanács Korrupció Elleni Államok Csoportjával, továbbá más nemzetközi szervezetekkel, többek között az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezettel és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezettel folytatott együttműködés megerősítésével.
  • A jogállamisági problémák megelőzése egy jogállamisági felülvizsgálati ciklus létrehozásával, amely az összes tagállamra kiterjedő éves jogállamisági jelentést is magában foglalja (lásd alább).
  • Hatékony válaszlépések a jogállamiság megsértésére azáltal, hogy a Szerződések őreként fellépő Bizottság továbbra is teljes mértékben él végrehajtási hatáskörével, annak érdekében, hogy biztosítsa a jogállamiságra vonatkozó uniós jogi követelmények tiszteletben tartását. A Bizottság a jogállamisággal kapcsolatos kötelezettségszegési eljárások során stratégiai megközelítést követ majd, és szükség esetén gyorsított eljárást és ideiglenes intézkedéseket kérelmez, hogy előmozdítsa az Európai Unió Bíróságának ítélkezési gyakorlatából kibontakozó normákat.

A közlemény a Bizottság által 2014-ben elfogadott, a jogállamiságot bármely tagállamban fenyegető, rendszerszintű veszélyek kezelésére szolgáló keretre épül. Ez a keret kiegészíti – az uniós jog megsértése esetén indított – kötelezettségszegési eljárásokat, valamint az EUSZ 7. cikke szerinti eljárást, amely a legsúlyosabb esetben lehetővé teszi a szavazati jogok felfüggesztését a Tanácsban, ha valamely tagállam súlyosan és tartósan megsérti az uniós értékeket. A keret lehetővé teszi a Bizottság számára, hogy párbeszédet kezdjen az érintett tagállammal, hogy megelőzze a jogállamisággal szembeni, rendszeres fenyegetések fokozódását. A helyzet értékelésének elkészítésekor a Bizottság igénybe veheti más uniós intézmények és nemzetközi szervezetek szakértelmét.

Jogállamisági mechanizmus

A 2019-ben meghatározott intézkedési tervet követően a Bizottság a jogállamiság éves felülvizsgálati ciklusának részeként 2020-ban, 2021-ben és 2022-ben éves jogállamisági jelentést tett közzé. A ciklus célja a jogállamiság előmozdítása valamennyi tagállamban, valamint a kihívások kialakulásának vagy súlyosbodásának a megelőzése. Minden jelentés négy kulcsfontosságú elemre összpontosít:

  • az igazságszolgáltatási rendszerek (függetlenségük, minőségük és hatékonyságuk);
  • a korrupcióellenes keretrendszer (jogi és intézményi háttér, megelőzés, visszaszorító intézkedések);
  • a médiapluralizmus és médiaszabadság (szabályozó szervek, a tulajdonviszonyok átláthatósága és kormányzati beavatkozás, az újságírók védelme); és
  • a fékekhez és ellensúlyokhoz kapcsolódó egyéb intézményi kérdések (jogalkotási folyamat, független hatóságok, hozzáférhetőség, bírósági jogorvoslat, civil társadalmi szervezetek).

A jelentések tagállamonként egy-egy fejezetet tartalmaznak, elemzik a jelentéstételi időszak új fejleményeit, valamint nyomon követik az előző jelentésben azonosított kihívásokat és fejleményeket. A Bizottság a 2022. évi jelentéssel kezdődően ajánlásokat is megfogalmaz a tagállamok számára.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUMOK

Az Európai Unióról szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – I. cím – Közös rendelkezések – 2. cikk (HL C 202., 2016.6.7., 17. o.)

Az Európai Unióról szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – I. cím – Közös rendelkezések – 7. cikk (az EUSZ korábbi 7. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 19–20. o.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, az Európai Tanácsnak, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Az Unión belüli jogállamiság megerősítése: Intézkedési terv (COM(2019) 343 final, 2019.7.17.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: 2022. évi jogállamisági jelentés – A jogállamiság helyzete az Európai Unióban (COM(2022) 500 final, 2022.7.13.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: 2021. évi jogállamisági jelentés – A jogállamiság helyzete az Európai Unióban (COM(2021) 700 final, 2021.7.20.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: 2020. évi jogállamisági jelentés – A jogállamiság helyzete az Európai Unióban (COM(2020) 580 final, 2020.9.30.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, az Európai Tanácsnak és a Tanácsnak: Az Unión belüli jogállamiság további erősítése – Az aktuális helyzet és a lehetséges további lépések COM(2019) 163 final, 2019.4.3.)

Az Európai Unióról szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – VI. cím – Záró rendelkezések – 49. cikk (az EUSZ korábbi 49. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 43. o.)

A Tanács és a Tanácsban ülésező tagállamok 2014. december 16-i következtetései a jogállamiság tiszteletben tartásának biztosításáról.

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak – A jogállamiság megerősítésére irányuló új uniós keret COM(2014) 158 final, 2014.3.11.)

A Bizottság közleménye a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek az Európai Unióról szóló szerződés 7. cikkéről: Az Unió alapját képező értékek tisztelete és előmozdítása (COM(2003) 606 végleges, 2003.10.15.)

utolsó frissítés 13.07.2022

Top