Vámmentességek uniós rendszere
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:
Az 1186/2009/EK rendelet a vámmentességek uniós rendszerének létrehozásáról
MI A RENDELET CÉLJA?
- Mentességet ad azon vámok alól, amelyeket rendes körülmények között az Európai Unióba (EU) behozott és az onnan kivitt áruk után egyaránt meg kellene fizetni.
- A rendelet meghatározza azokat az eseteket, amelyekben a behozatali és kiviteli vámok, illetve az Európai Unió működéséről szóló szerződés 207. cikke alapján elfogadott intézkedések alól mentességet kell adni, amikor az árucikkeket az Unióba importálják vagy onnan exportálják.
FŐBB PONTOK
A behozatali vámok alóli mentesség
Számos olyan árucikk-kategória van, amely mentesíthető a behozatali vámok alól. Bizonyos feltételek mellett az árucikkek mentesek a behozatali vámok alól, ha az alábbiakat érintik.
- Személyes vagyontárgy:
- személyes vagyontárgyak, amelyeket a szokásos lakóhelyüket egy Unión kívüli országból egy uniós tagállamba áthelyező személyek hoznak be, feltéve, hogy lakóhelyük legalább 12 egymást követő hónapon át egy Unión kívüli országban volt;
- házasságkötés alkalmából behozott árucikkek, feltéve, hogy az illető személy legalább 12 egymást követő hónapig az Unión kívül tartózkodott, és bizonyítani tudja a házasságkötést;
- egy az Unióban lakóhellyel rendelkező személy örökölt vagyontárgya;
- az Unióba tanulni érkező diákok ruházata, oktatási anyagai és bútorai.
- Elhanyagolható értékű áruk, nem kereskedelmi áruk, termelési eszközök és az utasok személyi poggyászában lévő áruk:
- elhanyagolható értékű áruk;
- nem kereskedelmi jellegű áruk, amelyeket egy Unión kívüli országból küldött egy magánszemély közvetlenül egy másik, az Unióban élő magánszemélynek;
- olyan vállalkozás tulajdonába tartozó termelési eszközök és egyéb berendezések, amely végérvényesen megszüntette tevékenységét valamely Unión kívüli országban és az Unióba helyezte azt át;
- az Unión kívüli országokból érkező utasok személyi poggyászában lévő hozzáadottértékadó-mentes (héa-mentes) árucikkek.
- Mezőgazdasági, biológiai, vegyi, gyógyszerészeti és gyógyászati termékek:
- uniós termelők által üzemeltetett, az Unión kívüli szomszédos országokban található ingatlanokról származó mezőgazdasági, állattenyésztési, méhészeti, kertészeti és erdészeti termékek;
- az Unión kívüli országokbeli mezőgazdasági termelők által az ezekkel az országokkal szomszédos tagállamokban történő felhasználásra behozott vetőmagok, műtrágya, valamint a talaj és a termés kezeléséhez szükséges termékek;
- kutatási célokra szánt laboratóriumi állatok és biológiai vagy vegyi anyagok;
- emberi eredetű gyógyászati anyagok, valamint vércsoport és szövettípus meghatározására szolgáló reagensek;
- orvostudományi kutatásokban, orvosi diagnózis felállításában vagy gyógykezelésben történő használatra szánt műszerek és készülékek;
- gyógyszerkészítmények minőség-ellenőrzéséhez használt összehasonlító anyagok;
- nemzetközi sporteseményeken használt gyógyszerészeti termékek.
- Egyéb kategóriák:
- oktatási, tudományos, kulturális anyagok és tudományos műszerek, készülékek;
- jótékonysági vagy emberbaráti szervezetek részére szánt árucikkek (lásd alább is);
- tiszteletbeli kitüntetések vagy díjak, nemzetközi kapcsolatokkal összefüggésben kapott ajándékok, valamint uralkodók vagy államfők által használandó árucikkek;
- kereskedelmi promóció céljára behozott árucikkek;
- védjegyek, minták vagy tervek, amelyeket a szerzői jogok vagy az ipari és kereskedelmi szabadalmi jogok védelmével foglalkozó szervezeteknek küldenek;
- idegenforgalmi tájékoztató anyagok;
- szállításuk ideje alatt az árucikkek rakodásához és védelméhez használt segédanyagok;
- állatok szállításakor használt alom, abrak és takarmányok;
- az Unió területére belépő gépjárművekben és motorkerékpárokban lévő üzemanyag és kenőanyag;
- a háborús emlékművek létesítéséhez, fenntartásához használt anyagok;
- az elhunytak testét tartalmazó koporsók, az elhunytak hamvait tartalmazó temetési urnák, illetve egyéb kegyeleti tárgyak.
Amennyiben a behozatali vámok alóli mentesség attól függ, hogy meghatározott módon használják-e az árucikkeket, az érintett személy köteles bizonyítékokat szolgáltatni az illetékes hatóságnak e feltételek teljesüléséről. Ebben a helyzetben csak az érintett tagállam illetékes hatóságai adhatják meg ezt a mentességet.
A kiviteli vámok alóli mentesség
Különböző árucikk-kategóriák vannak, amelyek mentességet élvezhetnek a kiviteli vámok alól. Bizonyos feltételek mellett az árucikkek mentesek a kiviteli vámok alól, ha az alábbiakat érintik:
- elhanyagolható értékű áruk;
- egy mezőgazdasági vállalkozás tevékenységének egy uniós tagállamból egy Unión kívüli országba történő áthelyezése során kivitt háziállatok;
- szomszédos országokban működő, az Unión kívüli termelők által szerzett mezőgazdasági vagy állattenyésztési termékek;
- mezőgazdasági termelők által az Unión kívüli országokban fekvő ingatlanokon való felhasználásra kivitt vetőmagok;
- állatok számára a kivitelük ideje alatt szükséges abrak és takarmány.
Példák a behozatali vámok és a héa alóli mentességre
Egyes sürgősségi helyzetekben a rendelet előírja, hogy a vámmentesség csak a Bizottságnak – az érintett tagállam vagy tagállamok kérésére – meghozott határozata alapján adható meg.
- Az évek során az Európai Bizottság határozatokat fogadott el, amelyek engedélyezik a földrengések (például a 2009., 2012. és 2016. évi olaszországi földrengések) vagy az árvizek (a 2010. évi lengyelországi és magyarországi árvizek) károsultjainak ingyen szétosztandó vagy rendelkezésére bocsátandó áruk vámmentes behozatalát.
- 2020 márciusában a tagállamok kérték a Covid19-világjárvány elleni küzdelemhez szükséges áruk behozatali vámmentességét és héa-mentességet. Mivel a járvány és az általa okozott kihívások katasztrófának minősültek az 1186/2009/EK rendelet értelmében, a Bizottság elfogadta az (EU) 2020/491 határozatot, amely engedélyezte ezen áruk vámmentes behozatalát a 2020. január 30. és 2021. december 31. közötti időszakban.
- Mivel az Ukrajna elleni orosz invázió okozta humanitárius válság nemcsak Ukrajnában, hanem számos tagállamban is jelentős következményekkel jár, és az 1186/2009/EK rendelet és a 2009/132/EK irányelv értelmében több tagállamot érintő katasztrófának minősül, a Bizottság 2022 júliusában elfogadta az (EU) 2022/1108 és az (EU) 2023/829 határozatokat. Ezek a határozatok lehetővé teszik az ukrajnai háború elől menekülő és az Ukrajnában élő rászoruló személyek számára ingyenesen szétosztandó vagy rendelkezésre bocsátandó áruk behozatalivám- és hozzáadottértékadó-mentességét. A mentesség 2023. december 31-ig marad érvényben.
MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?
A rendelet 2010. január 1. óta hatályos.
HÁTTÉR
További információk:
FŐ DOKUMENTUM
A Tanács 1186/2009/EK rendelete (2009. november 16.) a vámmentességek közösségi rendszerének létrehozásáról (HL L 324., 2009.12.10., 23–57. o.)
KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK
A Tanács 2009/132/EK irányelve (2009. október 19.) a 2006/112/EK irányelv 143. cikke b) és c) pontja hatályának meghatározásáról bizonyos termékek végleges behozatalára kivetett hozzáadottérték-adó alóli mentességek tekintetében (HL L 292., 2009.11.10., 5–30. o.)
A 2009/132/EK irányelv későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.
Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Ötödik rész – Az Unió külső tevékenysége – II. cím – Közös kereskedelempolitika – 207. cikk (az EKSz. korábbi 133. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 140–141. o.)
A Bizottság (EU) 2022/1108 határozata (2022. július 1.) az ukrajnai háború elől menekülő és az Ukrajnában élő rászoruló személyek számára ingyenesen szétosztandó vagy rendelkezésre bocsátandó áruk behozatalivám- és hozzáadottértékadó-mentességéről (HL L 178., 2022.7.5., 57–60. o.)
A Bizottság (EU) 2020/491 határozata (2020. április 3.) a 2020-as COVID-19-járvány hatásaival szembeni fellépéshez szükséges áruk behozatalivám- és hozzáadottértékadó-mentességéről (HL L 103I., 2020.4.3., 1–3. o.)
Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.
utolsó frissítés 05.05.2023