EUR-Lex Acces la dreptul Uniunii Europene

Înapoi la prima pagină EUR-Lex

Acest document este un extras de pe site-ul EUR-Lex

Az Európai Unió nemi esélyegyenlőségi stratégiája

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

Az Európai Bizottság közleménye – Az egyenlőségközpontú Unió: a 2020–2025 közötti időszakra szóló nemi esélyegyenlőségi stratégia

MI A KÖZLEMÉNY CÉLJA?

A közlemény alapul szolgál az Európai Bizottság nemek közötti egyenlőséggel kapcsolatos munkájához, és meghatározza a 2020 és 2025 közötti időszakra vonatkozó szakpolitikai célkitűzéseket és a legfontosabb fellépéseket

FŐBB PONTOK

Az Európai Unió (EU) nemi esélyegyenlőségi stratégiájának célja, hogy megteremtse a nemek közötti egyenlőséget biztosító Európát, ahol a nemi alapú erőszak, a nemi alapon történő megkülönböztetés, valamint a nők és férfiak közötti strukturális egyenlőtlenség már a múlté. E stratégia végrehajtása kettős megközelítésen alapul, amely az alábbiakat foglalja magában:

  • a nemek közötti egyenlőség megvalósítására irányuló célzott intézkedések, valamint
  • a nemek közötti egyenlőség általános érvényesítése, amelynek célja, hogy a nemi dimenziót az összes uniós szakpolitikában és főbb kezdeményezésben érvényre juttassa.

Fő célkitűzések és intézkedések

A stratégia meghatározza a Bizottság, az Európai Unió Tanácsa és az Unió tagállamai által végrehajtandó fő célkitűzéseket és az azokhoz kapcsolódó intézkedéseket.

A nemek közötti egyenlőség általános érvényesítése és interszekcionális megközelítés az uniós döntéshozatalban

A Bizottság valamennyi jelentős kezdeményezésében érvényesíteni fogja a nemi dimenziót; ezt elősegíti az első biztos kinevezése az önálló tárcaként létrehozott, egyenlőségért felelős portfólió élére, valamint az esélyegyenlőségi munkacsoport létrehozása.

Nemek közötti egyenlőség a finanszírozás terén

A 2021 és 2027 közötti időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretre tett javaslatában a Bizottság a nemek közötti egyenlőséggel kapcsolatban több pontot is támogat, többek között az alábbiakat:

  • a nők munkaerőpiaci részvétele, valamint a munka és a magánélet közötti egyensúly a nők esetében;
  • a gondozási szolgáltatásokba való beruházás; és
  • a nők vállalkozói készségének támogatása.

A finanszírozás különböző uniós finanszírozási és költségvetési biztosítékul szolgáló eszközökkel történik, ideértve az alábbiakat:

A Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek program keretében célzott finanszírozás áll majd rendelkezésre az olyan civil társadalmi szervezeteket és állami intézményeket támogató projektek számára, amelyek konkrét intézkedéseket hajtanak végre, többek között a nemi alapú erőszak megelőzése és az ellene folytatott küzdelem terén.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Egyenlőségközpontú Unió: Nemi esélyegyenlőségi stratégia (COM(2020) 152 final, 2020.3.5.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/1158 irányelve (2019. június 20.) a szülők és a gondozók vonatkozásában a munka és a magánélet közötti egyensúlyról és a 2010/18/EU tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 188., 2019.7.12., 79–93. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 1922/2006/EK rendelete (2006. december 20.) a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézetének létrehozásáról (HL L 403., 2006.12.30., 9–17. o.)

A 1922/2006/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

utolsó frissítés 02.05.2022

Sus