EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011XC0212(03)

Kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról szóló 510/2006/EK tanácsi rendelet 6. cikkének (2) bekezdése alapján

HL C 45., 2011.2.12, p. 21–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

12.2.2011   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 45/21


Kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról szóló 510/2006/EK tanácsi rendelet 6. cikkének (2) bekezdése alapján

2011/C 45/09

Ezzel a közzététellel az 510/2006/EK tanácsi rendelet (1) 7. cikke alapján létrejön a kérelem elleni kifogás joga. A kifogást tartalmazó nyilatkozatnak e közzététel napjától számítva hat hónapon belül kell beérkeznie a Bizottsághoz.

EGYSÉGES DOKUMENTUM

A TANÁCS 510/2006/EK RENDELETE

„NATIVE SHETLAND WOOL”

EK-sz.: UK-PDO-0005-0737-19.01.2009

OFJ ( ) OEM ( X )

1.   Elnevezés:

„Native Shetland Wool”

2.   Tagállam vagy harmadik ország:

Egyesült Királyság

3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása:

3.1.   A termék típusa:

3.6. osztály

Gyapjú

3.2.   A termék leírása, amelyre az 1. pontban található elnevezés vonatkozik:

A „Native Shetland Wool” kizárólag fajtatiszta, a Shetland-szigeteken ökológiai szabványoknak megfelelően, ökológiai egységekben nevelt shetlandi juhokból származhat. A gyapjú súlya 1–2 kg között mozog. A gyapjú színe a fehértől a természetes színeknek a feketétől a barnán át a szürkéig tartó tartományáig változik.

A juhokat a meghatározott földrajzi területen található dombokon tartják, nyírásukra július és augusztus között kerül sor. A nyírás történhet géppel, kézi nyíróeszközzel vagy az úgynevezett „rooing” (a szálaknak az ujjakkal történő kitépkedése) módszerével is.

Az előállítási folyamat szakaszai, melyeket az organikus textilekre vonatkozó világszabványnak (Global Organic Textile-Standard) megfelelően végeznek el:

—   Zsírtalanítás: a gyapjú megmosása az első alapvető lépés a magas minőségű termék előállítása érdekében. A gyapjút rövid vagy hosszú mosásnak vetik alá gondosan szabályozott, 20–25°-os hőmérsékleten.

—   Tépés és válogatás: a gyapjúszálakat megtépik és átválogatják annak érdekében, hogy a finom és a durva szálakat elkülönítsék egymástól, és megtisztítsák azokat az esetlegesen még a gyapjúban található növényi anyagoktól, például a szénától és magvaktól.

—   Kártolás: a kárt a kártológép szíve. A szálak egy-egy csoportját véletlenszerűen kiválasztja és folyamatos kártfátyollá alakítja, nemezkészítéshez szükséges vattát formázva, vagy előfonattá hengerítve azokat.

—   Fonás: a fonórendszer két részből áll: az előfonatok nyújtásából és sodrásából a különböző súlyú és vastagságú fonalak létrehozása érdekében. A fonalakat csévékre tekerik, amelyekről legombolyíthatók.

—   Nemezkészítés: a nemezelő gép a laza szálakból nemezlapokat vagy ún. vattát készít. A gép fedele a nedves szálakon úszik, lehetővé téve különböző vastagságú szálak felhasználását. A nedves szálakra gyakorolt nyomás és rázkódás révén azok nemezlapokká (vattává) állnak össze.

A kérelembe tartozó termékek magukba foglalják a gombolyított fonalat, valamint a nemezlapokat vagy vattákat is.

A gyapjú egyedülálló tulajdonságokkal rendelkezik. Puhasága, szilárdsága, rugalmassága és hőszigetelő tulajdonságai alapján osztályozzák. A pászma jellegét illetően több centiméter hosszú fedőszálak és nagyon finom alsó szálak jellemzők. A gyapjú átlagos szálhosszúsága 5–10 cm, a gyapjúszál átmérője átlagosan 29,9 mikrométer.

Leírás

Átlagos szálhosszúság

Átlagos mikrométerérték (a gyapjúszál átmérője)

Fogás

Szín

Súly

„Shetland White”

5–10 cm

29,9

puha és selymes

fehér

1–2 kg

„Shetland Moorit”

5–10 cm

29,9

puha és selymes

barna

1–2 kg

„Shetland Fawn”

5–10 cm

29,9

puha és selymes

bézs

1–2 kg

„Shetland Grey”

5–10 cm

29,9

puha és selymes

szürke

1–2 kg

„Shetland Black”

5–10 cm

29,9

puha és selymes

fekete

1–2 kg

Egyedülálló fogása van, amely a gyapjú puhaságának, szilárdságának és rugalmasságának együttes hatásából adódik. A rugalmasság a különleges shetlandi kunkorodó, redős-fodros szálalak révén jön létre (amely nem olyan sűrű, mint például a merinógyapjú esetében).

A shetlandi gyapjú természetes alapszínei a fehér, a „moorit” (vörösesbarna), a bézs, a sötétszürke és az ún. shetlandi fekete (sötétbarna). A shetlandi juhok külseje gyakran különleges mintázatú, ebből eredően a gyapjuk a természetes színek számos árnyalatával rendelkezhet. A shetlandi gyapjú az egyik legpuhább gyapjúfajta a piacon. Különböző vastagságú fonállá fonható szövéshez és kötéshez.

Ez a kérelem az őshonos shetlandi fajtából a Shetland-szigeteken készített gyapjú eredetmegjelölésének oltalmára irányul. A kérelmezők tudomásul veszik, hogy a meghatározott területen kívül is állítanak elő biogyapjút a shetlandi fajtából.

3.3.   Nyersanyagok:

A „Native Shetland Wool” kizárólag fajtatiszta, a Shetland-szigeteken ökológiai szabványoknak megfelelően, ökológiai egységekben nevelt shetlandi juhokból származhat. A feldolgozott gyapjút az organikus textilekre vonatkozó világszabványnak (Global Organic Textile-Standard) megfelelően minősíttetni kell.

3.4.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében):

N/A

3.5.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell végrehajtani:

A „Native Shetland Wool” kizárólag fajtatiszta, a Shetland-szigeteken ökológiai szabványoknak megfelelően nevelt shetlandi juhokból származhat. A fonál előállításához vezető műveleteket is a szigeteken kell elvégezni. Ezek közé tartoznak az alábbiak:

zsírtalanítás

tépés

válogatás

kártolás

fonás

nemezkészítés.

Miután a fonál elkészült, az eladható a szigeteken vagy azokon kívül további feldolgozásra a kereskedelmi feldolgozók számára, illetve magáncélú használatra.

3.6.   A szeletelésre, aprításra, csomagolásra stb. vonatkozó egyedi szabályok:

N/A

3.7.   A címkézésre vonatkozó egyedi szabályok:

Amennyiben az nem vezeti félre a fogyasztókat, az oltalom alatt álló eredetmegjelölések európai uniós jelképén kívül bármely más jelkép vagy logó, amelynek a termék megfelel – beleértve a magánkézben levő tanúsítási rendszerekből származóakat is –, használható a „Native Shetland Wool” címkézésére.

A „Native Shetland Wool” név a hatályos uniós szabályokkal összhangban védelem alatt áll; a „Shetland wool” és a „Shetland organic wool” kifejezések, amelyek az adott fajtából, de nem a földrajzi területről származó terméket jelölik, azonban nem ellentétesek a „Native Shetland Wool” oltalom alatt álló eredetmegjelölés nyilvántartásba vételének feltételeivel.

4.   A földrajzi terület tömör meghatározása:

Shetland-szigetek

5.   Kapcsolat a földrajzi területtel:

5.1.   A földrajzi terület sajátosságai:

Az ökológiai gazdálkodásban tartott, őshonos shetlandi juh csak a shetlandi ökológiai egységekben található meg. Shetland éghajlata nagyon zord, a talaj pedig általában igen gyenge minőségű. A shetlandi juhok fejlődésük során legalább 5 000 éven keresztül megbirkóztak ezekkel a speciális körülményekkel. A különleges éghajlat és környezet eredményeként olyan juhfajta jött létre, amely nem megművelt dombokon és szigeteken él. A juhok a sziget belsejében található hangafüves pusztán, a tengerpart és a part körüli sok kis sziget tengerparti legelőin legelnek.

5.2.   A termék sajátosságai:

Az egyedülálló őshonos juh gyapját puhasága, szilárdsága, rugalmassága és hőszigetelő tulajdonságai alapján osztályozzák. A gyapjúpászma hosszú fedőszálakból (a heves eső lepergetésére) és nagyon finom belső szálakból áll, amelyek hőszigetelést nyújtanak az állatnak az erős szelek ellen. Rendkívül ritka, hogy egy 100 % gyapjúból álló fonál azokat a különleges tulajdonságokat hordozza, amelyek ilyen puha fogást eredményeznek egy ilyen könnyű fonál esetében. A gyapjú nyers szálainak speciális kunkorodása a fonál különleges rugalmasságát eredményezi.

A különleges fonálra az élet sok területén kereslet mutatkozik. A fonálnak remek hőszigetelő tulajdonságai vannak és éppen melegen tartó tulajdonsága miatt sok híres sarkvidéki és himalájai expedícióban is alkalmazták.

5.3.   A földrajzi terület és a termék különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzője közötti okozati kapcsolat:

A shetlandi juhokat nagyon finom gyapjukért már régóta nagy becsben tartják, ugyanis ők képezik a Shetland-szigeteken fontos szerepet játszó textilipar alapját. A gyapjuk hasonlóan finom, mint a merinói juhoké, értékét már régóta elismerik. A „Native Shetland Wool” minősége és egyedi jellemzői az őshonos fajtának a Shetland-szigeteken uralkodó földrajzi körülmények közötti természetes fejlődéséből fakadnak.

A juhok gyapját, csontját és bőrét nyersanyagként felhasználták a túléléshez szükséges számos tárgy elkészítéséhez. A lelőhelyeken a vaskortól a 13. századig terjedő időszakból talált csonttörmelékek és kisebb szerszámok arról tanúskodnak, hogy folyamatosan tartottak juhokat Shetlandben. A 9. században norvég betelepülők magukkal hozták saját juhfajtájukat, hogy tejjel, hússal és belsőségekkel lássák el magukat. A shetlandi elszigeteltségben a juhok együttesen a sziget elismert fajtájává, az ún. shetlandi juhvá fejlődtek, amelyek a shetlandi gyapjú megbecsült származási forrásául szolgálnak. 1790-ben „fedezték fel” Skócia többi részén a shetlandi gyapjú egyedülálló tulajdonságait, amikor a gyapjúból mintát vittek Edinburghba, és azt ott nagy tetszéssel fogadták. Ebben az időben alapították a „Society of British Wool” nevű brit, a gyapjúval foglalkozó társaságot, amelynek feladata volt a juhtenyésztés és gyapjútermelés színvonalának fejlesztése.

Manapság a shetlandi gyapjú és fonál sok természetes színe révén megfelel a vegyi színezőanyagok nélkül, ökológiai módon előállított fonalak iránt fennálló jelenlegi piaci keresletnek. A shetlandi gyapjú helyzete – páratlan tulajdonságaiból adódóan – számos exportpiacon jelenleg igen stabil.

Hivatkozás a termékleírás közzétételére:

(510/2006/EK rendelet, 5. cikk (7) bekezdés)

http://www.defra.gov.uk/foodfarm/food/industry/regional/foodname/products/documents/shetland-organic-wool.pdf


(1)  HL L 93., 2006.3.31., 12. o.


Top