EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005H0292

A Bizottság ajánlása (2005. április 6.) a villamosenergia-átviteli vezetékrendszereken történő szélessávú elektronikus hírközlésről (EGT vonatkozású szöveg)

HL L 93., 2005.4.12, p. 42–44 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2005/292/oj

12.4.2005   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 93/42


A BIZOTTSÁG AJÁNLÁSA

(2005. április 6.)

a villamosenergia-átviteli vezetékrendszereken történő szélessávú elektronikus hírközlésről

(EGT vonatkozású szöveg)

(2005/292/EK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az elektronikus hírközlő hálózatok és elektronikus hírközlési szolgáltatások közös keretszabályozásáról szóló, 2002. március 7-i 2002/21/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) („keretirányelv”) és különösen annak 19. cikke (1) bekezdésére,

mivel:

(1)

Jelen ajánlás célja biztosítani a villamosenergia-átviteli vezetékrendszerre épülő hírközlő rendszerek kiépítésének feltételeit az átláthatóság, az arányosság és az egyenlő elbánás elve alapján, valamint felszámolni a nem megfelelő szabályozási akadályokat. A villamosenergia-átviteli vezetékrendszerre épülő hírközlő rendszerek berendezésekből és hálózatokból állnak.

(2)

Az EU elektronikus hírközlésre vonatkozó keretszabályozásának célja létrehozni az elektronikus hírközlő hálózatok és hírközlési szolgáltatások versenyszerű biztosításának feltételeit, valamint biztosítani, hogy a felhasználók a lehető legnagyobb előnyökhöz jussanak a választás, az ár és a minőség vonatkozásában. A nemzeti hatóságok egyik célkitűzése a verseny ösztönzése az elektronikus hírközlő hálózatok – beleértve a villamosenergia-átviteli vezetékrendszerre épülő hírközlő rendszereket is – biztosítása terén. A nemzeti hatóságoknak ezért fel kell számolniuk a szabályozásban rejlő, a villamosenergia-átviteli vezetékrendszeren megvalósuló elektronikus hírközlő hálózatok telepítését és működtetését gátló indokolatlan akadályokat, különösen az áramszolgáltatókat érintő ilyen akadályokat.

(3)

A villamosenergia-átviteli vezetékrendszerre épülő hírközlő rendszerek telepítéséhez az elektronikus hírközlő hálózatok és az elektronikus hírközlési szolgáltatások engedélyezéséről szóló, 2002. március 7-i 2002/20/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek (2) („engedélyezési irányelv”) megfelelően csupán általános engedélyezés szükséges. Ez adott esetben magában foglalhatja az elektromágneses összeférhetőségre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 1989. május 3-i 89/336/EGK tanácsi irányelvben (3) („EMC irányelv”), a rádióberendezésekről és a távközlő végberendezésekről, valamint megfelelőségük kölcsönös elismeréséről szóló, 1999. március 9-i 1999/5/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvben (4) („végberendezés-irányelv”), a keretirányelvben, és az egyetemes szolgáltatásról, valamint az elektronikus hírközlő hálózatokhoz és elektronikus hírközlési szolgáltatásokhoz kapcsolódó felhasználói jogokról szóló, 2002. március 7-i 2002/22/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvben (5) („egyetemes szolgáltatási irányelv”) foglalt kötelezettségeket, például a vészhelyzeti hírközlés vagy a hálózat integritása vonatkozásában. A hátrányos megkülönböztetés, a kereszttámogatás és a verseny torzulásának elkerülése céljából egyes vállalkozások esetében a villamos energia belső piacára vonatkozó közös szabályokról és a 96/92/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2003. június 26-i 2003/54/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek (6) megfelelően fennállhat továbbá az elkülönített összevont beszámoló készítésére vonatkozó kötelezettség a nem villamosenergia-ipari tevékenységek, például a villamosenergia-átviteli vezetékrendszereken keresztüli hírközlés tekintetében.

(4)

A villamosenergia-átviteli vezetékrendszerre épülő hírközlő hálózatok vezetékhálózatok, és mint ilyenek, vezetékes rendszerek. Az átvitel nem az Európai Közösség rádióspektrum-politikájának keretszabályozásáról szóló, 2002. március 7-i 676/2002/EK európai parlamenti és tanácsi határozat (7) vagy az engedélyezési irányelv B. melléklete értelmében vett rádiófrekvenciákon keresztül történik.

(5)

A villamosenergia-átviteli vezetékrendszerre épülő hírközlő rendszerek az EMC irányelv hatálya alá tartoznak. Az EMC irányelvben meghatározott „készülék” kifejezés magában foglal minden elektromos és elektronikai eszközt, ideértve az elektromos és/vagy elektronikai alkotóelemeket tartalmazó berendezéseket és létesítményeket is. A villamosenergia-átviteli vezetékrendszerre épülő hírközlő rendszerek helyhez kötött létesítménynek minősülnek, és csak az irányelvnek való megfelelőség esetén helyezhetők üzembe.

(6)

A villamosenergia-átviteli vezetékrendszerre épülő hírközlő rendszerek esetén előfordulhat, hogy az adott vezetékhálózatot már más szolgáltatásra használják, és a hálózatokat folyamatosan változtatják. E tulajdonságok, valamint a vezetékes rendszerek mentén fellépő nemkívánatos sugárzás sajátos jellege miatt gyakorlati szempontból nem célszerű a teljes rendszeren méréseket végezni, hanem a vezetékrendszerek és rádiós rendszerek közötti interferencia kezelésére használt utólagos (ex-post) modell alkalmazandó, az EMC irányelv szerint. Így az EMC irányelvnek megfelelő berendezésekből álló és rendeltetésszerűen használt, az EMC irányelv alapvető követelményeinek kielégítése céljából kialakított jó mérnöki gyakorlat alapján telepített és működtetett hálózat úgy tekintendő, mint amely megfelel az EMC irányelv követelményeinek. A dokumentált jó mérnöki gyakorlatnak tartalmaznia kell célzott helyszíni méréseket, amelyek révén kimutatható az EMC irányelv céljainak való megfelelőség a nemkívánatos sugárzások vonatkozásában, különösen olyan helyzetekben, ahol az interferencia előfordulásának nagyobb a valószínűsége.

(7)

Ez a megközelítés nem akadályozza meg, hogy bármely tagállam, összhangban az EMC irányelv 6. cikkével, biztonsági okokból berendezések üzembe helyezését vagy használatát érintő különleges intézkedéseket alkalmazzon a közcélú távközlési hálózatok, illetve a biztonsági célú adó- vagy vevőállomások védelme érdekében, amennyiben azokat pontosan meghatározott tartományokban használják.

(8)

Ha a villamosenergia-átviteli vezetékrendszerre épülő hírközlő rendszer által okozott interferenciát az érintett felek nem tudják megszüntetni, az illetékes hatóságok kérhetik az érintett rendszer megfelelőségének igazolását, és szükség szerint további értékelési eljárást kezdeményezhetnek. Az értékelésnek ki kell terjednie a rendszer EMC irányelvnek való megfelelőségének ellenőrzésére. Amennyiben nem megfelelőséget állapítanak meg, az illetékes hatóságok olyan arányos, megkülönböztetéstől mentes és átlátható jogérvényesítési intézkedéseket foganatosíthatnak, amelyek alkalmasak a rendszer megfelelőségének biztosítására.

(9)

Amennyiben egy rendszer megfelelőnek minősül, de ennek ellenére káros interferenciát okoz, a tagállamok illetékes hatóságai az EMC irányelv 6. cikke szerint különös intézkedéseket hozhatnak az interferencia megszüntetésére. A meghozott intézkedéseknek arányosnak, megkülönböztetéstől mentesnek és átláthatónak kell lenniük. Az intézkedések arányosságának megítélésekor a tagállamoknak figyelembe kell venniük az érintett szolgáltatások gazdasági és társadalmi vonatkozásait. A tagállamok figyelembe vehetik továbbá a korszerű villamosenergia-átviteli vezetékrendszerre épülő hírközlő hálózatok berendezéseinek technikai lehetőségeit az interferenciaproblémák időben történő megoldására úgy, hogy adott frekvenciákon és adott helyeken a sugárzást úgynevezett kioltással (notching) csökkentik.

(10)

A jogérvényesítő intézkedések és az EMC irányelv 6. cikke szerinti különös intézkedések következetes alkalmazásának biztosítása érdekében az illetékes hatóságoknak egymással és a Bizottsággal információcserét kell folytatniuk.

(11)

Az interferenciáról szóló rendszeres és részletes jelentésekkel együtt ez a megközelítés lehetővé teszi további vizsgálati eredmények és tapasztalatok összegyűjtését a villamosenergia-átviteli vezetékrendszerre épülő hírközlő hálózatok elterjedéséről, különös tekintettel a rádiózási frekvenciatartomány használatának védelmére. Kezdetben félévente kell jelentéseket készíteni, de ez a gyakoriság a kapott eredményektől függően változhat.

(12)

2001-ben a Bizottság felkérte az európai szabványügyi szervezeteket vezetékes hálózatokra vonatkozó olyan harmonizált európai szabványok tervezetének (8) kidolgozására, amelyek tartalmazzák a digitális előfizetői vonalra (DSL), a koaxiális kábelre, az Ethernetre és a villamosenergia-átviteli vezetékrendszerre épülő hírközlő hálózatokat is. A szabványügyi szervezetek munkája azonban még nem fejeződött be. A készülékekre és a vezetékes hálózatokra vonatkozó harmonizált európai szabvány kidolgozásának megkönnyítése érdekében kívánatos, hogy a nemzeti hatóságok a piaci szereplőkkel szorosan együttműködve folyamatosan kövessék a terület fejleményeit.

(13)

A keretirányelv 22. cikkének (2) bekezdésében foglalt eljárással összhangban megtörtént a Hírközlési Bizottsággal való konzultáció,

AJÁNLJA:

1.

A tagállamok a következő feltételeket és alapelveket alkalmazzák a villamosenergia-átviteli vezetékrendszerre épülő, nyilvánosan hozzáférhető szélessávú hírközlő rendszerek biztosítása terén.

2.

A 3–5. pontokban foglalt rendelkezések sérelme nélkül a tagállamok felszámolják az indokolatlan – különösen az áramszolgáltatókat érintő – szabályozási akadályokat a villamosenergia-átviteli vezetékrendszerre épülő, szélessávú hírközlő rendszerek telepítése és az ilyen rendszereken történő elektronikus hírközlési szolgáltatások vonatkozásában.

3.

Amíg a villamosenergia-átviteli vezetékrendszerre épülő hírközlő rendszerek megfelelőségének megállapítására szolgáló szabványokat nem harmonizálják a 89/336/EGK irányelvnek megfelelően, a tagállamok a villamosenergia-átviteli vezetékrendszerre épülő olyan hírközlő rendszert tekintik az irányelvnek megfelelőnek, amelyet:

az irányelvnek megfelelő, rendeltetésszerűen használt berendezésekből alakítanak ki,

az irányelv alapvető követelményeinek kielégítése céljából kialakított jó mérnöki gyakorlat alapján telepítenek és üzemeltetnek.

A rendszer üzemeltetésének teljes időtartama alatt lehetővé kell tenni, hogy az illetékes nemzeti hatóságok ellenőrzési célból betekinthessenek a jó mérnöki gyakorlat dokumentációjába.

4.

Ha megállapítják, hogy a villamosenergia-átviteli vezetékrendszerre épülő hírközlő rendszer káros interferenciát okoz, és azt az érintett felek nem képesek megszüntetni, akkor a tagállam illetékes hatóságai kérhetik az érintett rendszer megfelelőségének igazolását, és szükség szerint értékelési eljárást kezdeményezhetnek.

5.

Amennyiben az értékelés során beigazolódik a villamosenergia-átviteli vezetékrendszerre épülő hírközlő rendszer nem megfelelősége, az illetékes hatóságok meghatározhatják azokat az arányos, megkülönböztetéstől mentes és átlátható jogérvényesítő intézkedéseket, amelyek alkalmasak a rendszer megfelelőségének biztosítására.

6.

Amennyiben a megfelelőnek minősített villamosenergia-átviteli vezetékrendszerre épülő hírközlő rendszerben továbbra is fennáll az interferencia, a tagállam illetékes hatóságai mérlegelhetik a 89/336/EGK irányelv 6. cikke szerinti, arányos, megkülönböztetéstől mentes és átlátható különös intézkedések meghozatalát.

7.

A tagállamok rendszeresen jelentést tesznek a Hírközlési Bizottságnak saját területüket illetően a villamosenergia-átviteli vezetékrendszerre épülő hírközlő rendszerek telepítéséről és működéséről. A jelentések tartalmazzák a zavarszintekre vonatkozó adatokat (köztük a mérési adatokat, a hozzájuk tartozó beadottjel-szinteket és a harmonizált európai szabvány tervezetének kidolgozásához hasznos más adatokat), az interferenciaproblémákat, valamint a villamosenergia-átviteli vezetékrendszerre épülő hírközlő rendszerekre vonatkozó jogérvényesítő intézkedéseket. Az első ilyen jelentést 2005. december 31-én kell beadni.

8.

Ennek az ajánlásnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2005. április 6-án.

a Bizottság részéről

Viviane REDING

a Bizottság tagja


(1)  HL L 108., 2002.4.24., 33. o.

(2)  HL L 108., 2002.4.24., 21. o.

(3)  HL L 139., 1989.5.23., 19. o. A legutóbb a 93/68/EGK irányelvvel (HL L 220., 1993.8.30, 1. o.) módosított irányelv.

(4)  HL L 91., 1999.4.7., 10. o. Az 1882/2003/EK rendelettel (HL L 284., 2003.10.31., 1. o.) módosított irányelv.

(5)  HL L 108., 2002.4.24., 51. o.

(6)  HL L 176., 2003.7.15., 37. o. A 2004/85/EK tanácsi irányelvvel (HL L 236., 2004.7.7., 10. o.) módosított irányelv.

(7)  HL L 108., 2002.4.24., 1. o.

(8)  A CEN, a CENELEC és az ETSI részére kiadott, a távközlési hálózatok elektromágneses összeférhetőségére (EMC) irányuló EMC harmonizált szabványok kidolgozására vonatkozó szabványosítási megbízás, M/313. megbízás, 2001. augusztus 7.


Top