EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32000D0436

A Tanács határozata (2000. június 29.) a szociális védelemmel foglalkozó bizottság létrehozásáról

HL L 172., 2000.7.12, p. 26–27 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 04/02/2005

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2000/436/oj

32000D0436



Hivatalos Lap L 172 , 12/07/2000 o. 0026 - 0027


A Tanács határozata

(2000. június 29.)

a szociális védelemmel foglalkozó bizottság létrehozásáról

(2000/436/EK)

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 202. cikkére,

mivel:

(1) Az 1999. július 14-i "Koncentrált stratégia a szociális védelem korszerűsítésére" közleményében a Bizottság javaslatokat tett az együttműködés kiterjesztésére a szociális védelem terén, többek között magas rangú tisztviselői csoport létrehozásával.

(2) 2000. február 16-án a Bizottság "Koncentrált stratégia a szociális védelem korszerűsítésére" közleményéről szóló állásfoglalásában az Európai Parlament üdvözölte a Bizottság közleményét és a csoport létrehozását.

(3) A szociális védelem korszerűsítésére és hatékonyabbá tételére vonatkozó együttműködés megszilárdításáról szóló, 1999. december 17-én elfogadott következtetéseiben [1] a Tanács kiemelte a szociális védelem modernizálása terén az együttműködés szükségességét, amely a strukturált és folyamatos párbeszéd, valamint az információk, a tapasztalatok és a helyes gyakorlat tagállamok közötti cseréjén alapul.

(4) A Tanács a már említett következtetésekben:

- támogatta a Bizottság javaslatát a magas rangú tisztviselői csoport munkája során az e tevékenység végrehajtásához nélkülözhetetlen szorosabb együttműködés mechanizmusának létrehozására,

- kiemelte, hogy az ilyen jellegű együttműködésnek ki kell terjednie a szociális védelem valamennyi formájára, és szükség esetén segítenie kell a tagállamokat abban, hogy nemzeti prioritásaikkal összhangban továbbfejlesszék és megszilárdítsák szociális védelmi rendszereiket, valamint emlékeztetett a tagállamok felelősségére a szociális védelem megszervezésében és finanszírozásában,

- különösen fontosnak tartotta, hogy a szociális védelem hatékonyabbá tételét és korszerűsítését szolgáló új együttműködés legyen az európai foglalkoztatási stratégiával és a makrogazdasági párbeszéddel párhuzamos, azzal kölcsönhatásban álló és koherens intézkedéssorozat,

- jóváhagyta a Bizottság által meghatározott négy célkitűzést, nevezetesen: a munka keresettel szolgáljon és biztosítsa a biztonságos jövedelmet, teremtsék meg a nyugdíj biztonságát és a nyugdíjrendszerek hosszú távú finanszírozhatóságát, támogassák a szociális betagozódást, és teremtsék meg a magas színvonalú és fenntartható egészségügyi ellátást; és elfogadta, hogy valamennyi célkitűzésre egységes finanszírozási szempontok vonatkozzanak,

- hangsúlyozta, hogy mind a négy célkitűzésre irányuló valamennyi tevékenység során előtérbe kell helyezni a férfiak és nők egyenlőségét, valamint

- kiemelte a szociális partnerek szerepét a szociális védelem folyamatának korszerűsítésében.

(5) 2000. március 23-i és 24-i lisszaboni Európai Tanács elnökségének következtetéseiben elismerik a szociális védelem fontosságát a kezdeményező és dinamikus európai jóléti állam továbbfejlesztésében és korszerűsítésében, és felszólítják a Tanácsot, hogy az e területen az alapvető eszközök közé sorolandó, az eddiginél korszerűbb információs hálózatok útján tegye lehetővé a tapasztalatok és a helyes gyakorlat cseréjét, hogy ezáltal erősítse a tagállamok közötti együttműködést.

(6) Ezt az együttműködést segítendő, a lisszaboni Európai Tanács néhány különösen fontos feladat ellátásával bízta meg a magas rangú tisztviselők csoportját, ezek közül is kiemelten:

- a szociális védelem hosszú távú fejlődésének kilátásairól szóló tanulmány elkészítésével, különös tekintettel a nyugdíjrendszerek fenntarthatóságára, valamint

- az Európai Unió tagállamainak a szociális integrációra irányuló erőfeszítéseit segítendő, megfelelő célkitűzések meghatározásával és mutatók megalkotásával.

(7) Helyénvaló folytatni a Tanács fent említett következtetéseinek megfogalmazását követően létrehozott, magas szintű tisztviselőkből álló ideiglenes csoport által már megkezdett munkát oly módon, hogy az ideiglenes csoport helyébe ezzel a határozattal összhangban tanácsadó bizottság lép,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

(1) A tagállamok közötti szociális védelmi politikai együttműködés megszilárdítása érdekében a Szerződéssel teljes összhangban, a közösségi intézmények és szervek hatáskörének tiszteletben tartása mellett tanácsadói jogkörrel szociális védelemmel foglalkozó bizottság (a továbbiakban: bizottság) jön létre.

(2) A bizottság feladatai a következők:

- a szociális védelem fejlődésének nyomon követése a tagállamokban és a Közösségben,

- az információk, a tapasztalatok és a helyes gyakorlat cseréjének támogatása a tagállamok között és a Bizottsággal,

- a Szerződés 207. cikkének sérelme nélkül, a szociális védelemről szóló, a Tanács elé terjesztendő éves jelentés elkészítése a Tanács által megfogalmazott célkitűzések megvalósítása tekintetében megvalósított fejlesztésekről.

A bizottság saját kezdeményezésére vagy a Tanács vagy a Bizottság kérésére vagy más jelentéseket és véleményeket is készíthet, vagy hatáskörébe tartozó más feladatot is végezhet.

(3) A bizottság szükség esetén együttműködik szociál- és gazdaságpolitikai kérdésekkel foglalkozó más testületekkel vagy bizottságokkal, mint például a Foglalkoztatási Bizottsággal és a Gazdaságpolitikai Bizottsággal.

(4) Megbízatásának ellátása során a bizottság megfelelő kapcsolatokat létesít a szociális partnerekkel.

2. cikk

(1) A bizottság a tagállamok által kinevezett két-két képviselőből és a Bizottság két képviselőjéből áll. A képviselők munkáját két póttag segítheti.

(2) A bizottság szükség esetén külső szakértők segítségét is igénybe veheti.

3. cikk

(1) A bizottság a tagállamok képviselői közül elnököt választ, akinek megbízatása két évre szól és nem megújítható.

(2) Az elnök munkáját négy alelnök segíti, akik közül kettőt a bizottság saját tagjai közül választ meg kétéves időtartamra. A harmadik alelnök a Tanács elnökségét betöltő tagállam képviselője, a negyedik a soron következő elnökséget betöltő tagállam képviselője.

(3) A Bizottság biztosítja a bizottság működéséhez szükséges elemzési és szervezési segítséget. A Bizottság saját személyzete közül kinevezi a bizottság titkárát, aki a bizottság feladatainak ellátása során a bizottság utasításai szerint jár el. A Bizottság az ülések megszervezése során együttműködik a Tanács Főtitkárságával.

(4) A bizottság elfogadja saját eljárási szabályzatát.

(5) A bizottság üléseit az elnök hívja össze saját kezdeményezésére vagy a bizottsági tagok legalább felének a kérelmére.

4. cikk

A bizottság a póttagokra bízhatja egyes konkrét kérdések tanulmányozását, vagy e célra munkacsoportokat hozhat létre. Ilyen esetekben az elnöki tisztséget a bizottság egyik tagja vagy póttagja, vagy a Bizottság egyik tisztviselője látja el, akit a bizottság nevez ki. A munkacsoportok szakértőket kérhetnek fel munkájuk segítésére.

5. cikk

A Tanács 1999. december 17-i következtetéseinek elfogadását követően létrehozott magas rangú tisztviselőkből álló ideiglenes csoport, az e határozat alapján létrehozott bizottság első ülésének napján megszűnik. A bizottság első ülésére legkésőbb e határozat elfogadását követő hat hónapon belül kerül sor.

Kelt Luxembourgban, 2000. június 29-én.

a Tanács részéről

az elnök

M. Arcanjo

[1] HL C 8., 2000.1.12., 7. o.

--------------------------------------------------

Top