Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pranje novca

Pranje novca postupak je kojim kriminalci skrivaju ilegalno porijeklo svoje imovine ili prihoda.

EU radi na sprječavanju zlouporabe financijskog sustava i poboljšanju suradnje među državama članicama EU-a kako bi se borile protiv pranja novca. Te mjere uređene su Ugovorom o funkcioniranju Europske unije (UFEU):

  • sukladno glavi VII. (usklađivanje zakonodavstava za unutarnje tržište): stvaranjem unutarnjeg tržišta u cijelom EU-u provedena su pravila kako bi se učinkovito spriječilo pranje novca i financiranje terorizma. Uređeni su financijski tokovi kako bi se osiguralo da se transakcije mogu u potpunosti pratiti i nadzirati. Financijski i pojedini nefinancijski subjekti također moraju identificirati svoje klijente (uključujući i stvarne vlasnike kompanija i fondova), nadzirati transakcije i izvještavati financijske obavještajne jedinice o bilo kakvim sumnjama u pranje novca;
  • sukladno glavi V. (suradnja policije i pravosuđa u kaznenim pitanjima): fokusira se na definiranje prekršaja i jačanje uzajamne pomoći.

Pravila EU-a o financijskom kriminalu pretežno se zasnivaju na međunarodnim standardima koje je usvojila Stručna skupina za financijsko djelovanje.

  • Direktiva (EU) 2018/843 – Peta direktiva EU-a o borbi protiv pranja novca kojom se izmjenjuje Četvrta direktiva o borbi protiv pranja novca (Direktiva (EU) 2015/849) – cilj joj je borba protiv pranja novca i financiranja terorizma sprečavanjem zlouporabe financijskog tržišta u te svrhe.
  • Cilj Direktive (EU) 2018/1673 jest kriminalizirati pranje novca kad je ono namjerno i sa znanjem da je imovina stečena kriminalnom aktivnošću. Definira kaznena djela i sankcije u području pranja novca te državama članicama dopušta da kriminaliziraju pranje novca ako je počinitelj sumnjao ili trebao znati da imovina potječe od kriminalne aktivnosti.

Europska komisija usvojila je 2020. Akcijski plan EU-a o sprečavanju pranja novca i financiranja terorizma koji uključuje mjere koje će poduzeti radi bolje provedbe mjerodavnih pravila EU-a, nadzora nad njima i njihove koordinacije. Istodobno je objavila metodu utvrđivanja visokorizičnih zemalja koje nisu članice EU-a i imaju manjkave režime sprečavanja pranja novca i borbe protiv financiranja terorizma koji predstavljaju znatne prijetnje financijskom sustavu EU-a.

TAKOĐER VIDJETI

Top