EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013DC0685

ANNEX to the COMMUNICATION FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT, THE COUNCIL, THE EUROPEAN ECONOMIC AND SOCIAL COMMITTEE AND THE COMMITTEE OF THE REGIONS Regulatory Fitness and Performance (REFIT): Results and Next Steps

/* COM/2013/0685 final */

52013DC0685

ANNEX to the COMMUNICATION FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT, THE COUNCIL, THE EUROPEAN ECONOMIC AND SOCIAL COMMITTEE AND THE COMMITTEE OF THE REGIONS Regulatory Fitness and Performance (REFIT): Results and Next Steps /* COM/2013/0685 final */


Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija:

Primjerenost i učinkovitost propisa (REFIT): zaključci i sljedeći koraci

I. Uvod

Reguliranje je bitan dio modernog društva i dobrog upravljanja. Donošenjem propisa na razini EU-a stvara se dodatna vrijednost u područjima kao što su tržišno natjecanje, trgovina i unutarnje tržište kako bi se omogućili jednaki tržišni uvjeti kojima se otvaraju mogućnosti za poduzetništvo, radnike i potrošače. Njime se štiti i zdravlje i sigurnost građana, potrošača i radnika. Zakonodavstvom EU-a stvara se zajednički okvir zamjenom ili usklađivanjem dvadeset i osam različitih nacionalnih zakonodavstava. Državama članicama EU-a ono omogućuje da zajednički osiguraju temeljna prava i slobode ili izgrade mogućnosti prekograničnog karaktera, npr. kakve nudi internet ili mobilnost radne snage, te da rješavaju probleme koji nadilaze nacionalne granice – klimatske promjene, onečišćenje okoliša, prijetnje biljnom i životinjskom zdravlju itd.  Zakonodavni i institucionalni okvir popraćen nadzorom primjene zakonodavstva koji provode Komisija i Europski sud državama članicama pruža sigurnost da se zakonodavstvo EU-a propisno primjenjuje u cijelom EU-u. Istodobno, reguliranju na razini EU-a često se zamjera postavljanje previše zahtjeva kojim se guše poduzetnici, posebno mali[1].

Kao odgovor na tu zabrinutost, Komisija je proteklih nekoliko godina ulagala usklađene napore kako bi se racionaliziralo zakonodavstvo i smanjilo regulatorno opterećenje. Komisija je od 2005. odobrila 660 inicijativa usmjerenih na pojednostavnjenje, kodifikaciju ili preinačenje zakonodavstva[2]. Izvan snage stavljeno je više od 5 590 zakonodavnih akata. Novi zakonodavni okvir za proizvode povlači za sobom znatno pojednostavnjenje propisa, a teret koji snosi poduzetništvo smanjuje se u brojnim područjima – poljoprivredi, statistici, životinjskom i biljnom zdravlju, PDV-u, prijevozu, javnoj nabavi, godišnjim financijskim izvještajima itd.  U području politike zaštite okoliša okvirne direktive  donesene su za vodu, zrak, industrijske emisije i otpad, čime se pojednostavio zakonodavni okvir, smanjio broj direktiva u svakom području i omogućila fleksibilnost u provedbi. Direktive o zaštiti zdravlja i sigurnosti na radu državama članicama omogućuju da malim poduzećima osiguraju fleksibilnost.

Način na koji Komisija sada izrađuje propise znatno se promijenio. Procjene utjecaja i savjetovanje s dionicima u Komisiji se sustavno primjenjuju. Birokratsko opterećenje smanjeno je znatno više od ciljnih 25 % utvrđenih u programu smanjenja administrativnog opterećenja. Načela i prakse pametnog donošenja propisa u cijelosti potiču djelovanje Komisije. No postupku su potrebna stalna osvježenja da se zadrži polet.  Pametno donošenje propisa nije jednokratna mjera, već je riječ o stalnom procesu.  Osiguravanje primjerenosti svrsi zakonodavstva EU-a ključno je za vraćanje Europe na put prema većem rastu i otvaranju radnih mjesta. Iz tog je razloga Komisija u prosincu 2012. pokrenula program za primjerenost i učinkovitost propisa – REFIT[3]. REFIT je izraz predanosti Komisije jednostavnom, jasnom, stabilnom i predvidljivom regulatornom okviru za poduzetnike, radnike i građane. REFIT je program za pregled cjelokupnog zakonodavstva EU-a radi utvrđivanja opterećenjâ, nedosljednosti, rupa ili neučinkovitih mjera i izrade potrebnih prijedloga na temelju rezultata tog pregleda. 

Ova Komunikacija sadržava rezultate analitičkog pregleda koji je Komisija objavila u kolovozu 2013.[4] U njoj je utvrđeno u kojem će pogledu Komisija poduzeti mjere i gdje je u interesu primjerenosti propisa odlučila da mjere zasad nisu potrebne. Utvrđuju se i izazovi koji su se pojavili u prvoj fazi provedbe programa REFIT i pruža uvid u sljedeće korake. U prilogu su navedene mjere u pogledu primjerenosti propisa koje su u fazi provedbe ili su predložene suzakonodavcima.

II. Rezultati analitičkog pregleda programa REFIT

Iz analitičkog je pregleda vidljivo da je Komisija posljednjih godina puno radila na tome da očuva primjerenost svrsi svojeg zakonodavstva pojednostavnjenjem i smanjenjem troškova.  Neke su inicijative na snazi, dok su druge u postupku suodlučivanja. Analitički je pregled ukazao i na područja u kojima je potrebna dodatna zakonodavna revizija (konsolidacija, pojednostavnjenje) i područja koja je potrebno dodatno analizirati (evaluacija i provjere primjerenosti) kako bi se pripremilo za zakonodavnu reviziju.     

1. Napredak i dosadašnji rezultati

Iz rezultata je jasno vidljivo da su načela pametnog donošenja propisa uključena u razvoj svih područja politike te da se sredstva pametnog donošenja propisa (procjena utjecaja, savjetovanje s dionicima i evaluacija) sustavno primjenjuju u svim područjima politike. 

Instrumenti pametnog donošenja propisa čine sastavni dio ciklusa donošenja politika.  Danas se za gotovo sve prijedloge Komisije za koje se očekuje da će imati značajan utjecaj provodi procjena utjecaja, a naknadnoj evaluaciji politike posvećuje se sve više pozornosti.[5] U razdoblju od 2010. do 2012. Komisija je provela 340 javnih savjetovanja i niz savjetovanja sa socijalnim partnerima kako bi prikupila mišljenja građana, socijalnih partnera i drugih dionika u poduzetništvu i civilnom društvu i njihova opažanja uključila u postupak razvoja i preispitivanja politika.[6]

Tijekom proteklih 10 godina Komisija je pokrenula velike reforme politike u svrhu, između ostalog, značajnog pojednostavnjenja i smanjenja zakonodavnog opterećenja. Primjeri su navedeni u nastavku.

Direktiva o uslugama potaknula je promjene u nacionalnom zakonodavstvu kako bi se uklonili mnogobrojni diskriminacijski, neopravdani ili nerazmjerni nacionalni zahtjevi.  Sustavi odobrenja su pojednostavnjeni u ključnim uslužnim sektorima kao što su trgovina, regulirana zanimanja, graditeljstvo, turizam itd. Komisija s državama članicama zajednički radi na uklanjanju prepreka prekograničnom pružanju usluga kao bi se osigurala provedba ambicioznih ciljeva navedenih u Komunikaciji iz 2012.[7] Isto tako,  Komisija nastavlja raditi na aktivnostima povezanima s reguliranim zanimanjima s ciljem povećanja slobode poslovnog nastana u tom sektoru.[8]

Paket reformi u području patenata kojim se uspostavlja jedinstvena zaštita patenata i Jedinstveni sud za patente donijet će znatne prednosti i uštede.  Zahvaljujući uvođenju jedinstvene zaštite patenata u gotovo svim državama članicama administrativni trošak smanjit će se do 80 %. Uspostavom Jedinstvenog suda za patente poduzetnici će izbjeći trenutačno stanje u kojem se sudski postupci vode u više foruma u nekoliko država članica.

Zakonik o schengenskim granicama i vizama uvelike je olakšao poslovanje i putovanje uspostavom područja bez unutarnjih granica u kojem građani, poduzetnici i turisti mogu slobodno cirkulirati bez graničnih provjera. To se područje od 1985. godine postupno širilo i danas obuhvaća gotovo sve države članice EU-a i nekoliko povezanih zemalja izvan EU-a.

Primjerice, u području poduzetništva i industrije novim su propisima o vozilima za poljoprivredu i šumarstvo stavljene izvan snage 24 direktive, za vozila lake kategorije 15 direktiva, a za metrologiju 8 direktiva.

U području zaštite okoliša, Okvirnom direktivom o vodama broj direktiva o vodi smanjen je s 18 na 9.  Ta je Direktiva, uz Europski informacijski sustav o vodama (WISE), pridonijela i pojednostavnjenju i smanjenju zahtjeva za izvješćivanje. Direktiva iz 2010. o industrijskim emisijama rezultat je velikih napora u pogledu konsolidacije, pri čemu je sedam sektorskih direktiva stavljeno izvan snage.  Novom se Direktivom smanjuje administrativno opterećenje za oko 30 milijuna eura godišnje zahvaljujući kombiniranim dozvolama i 2 milijuna eura godišnje zbog poboljšanog izvješćivanja i nadzora. 

Komisija je započela ambiciozan program djelovanja s ciljem smanjenja administrativnih formalnosti. Zahvaljujući programu smanjenja administrativnog opterećenja opterećenje je u razdoblju od 2007. do 2012. smanjeno za 25 % u 13 prioritetnih područja, što čini uštedu od 30,8 milijardi eura, dok je dodatnih 5 milijardi još u postupku suodlučivanja[9]. Podnošenjem prijedloga s potencijalom za smanjenje opterećenja u iznosu od približno 41 milijarde eura (33 %) Komisija je nadmašila vlastite ciljeve. Međutim, dio te potencijalne uštede, procijenjen na više od 3 milijarde eura, izgubljen je pri izmjenama prijedlogâ Komisije tijekom zakonodavnog postupka. Neka od glavnih postignuća u okviru programa jesu promicanje elektroničkog fakturiranja u području PDV-a te izuzeća ili posebni režimi za MSP-ove u području računovodstva, elektroničkog otpada i statistike o trgovini unutar EU-a. Komisija u okviru programa REFIT zajedno s državama članicama razmatra jesu li poduzeća u tim područjima u cijelosti postigla uštedu. Komisija tako najbolje može vidjeti kako potaknuti daljnje smanjenje birokratskog opterećenja. 

Direktivom o PDV-u u vezi s pravilima o izdavanju računa znatno se smanjuje birokratsko opterećenje jer se elektronički izdane račune izjednačuje s papirnatima.  Carinskim zakonikom Unije predviđena je i provedba novih postupaka na elektroničkoj osnovi.

Savjetovanje s MSP-ovima o propisima EU-a koji ih najviše opterećuju („TOP 10”) potaknulo je uključivanje prioriteta poduzeća u Komisijin program za prikladnost zakonodavstva. Utvrđene su daljnje mjere koje su izravno povezane s potrebama MSP-ova.[10]

U prvom planu programa REFIT jest mjera za smanjenje zakonodavnog opterećenja MSP-ova.[11] Komisija je 18. lipnja donijela Komunikaciju o daljnjim mjerama nakon savjetovanja s MSP-ovima „Top 10”. Propisi EU-a za koje je tijekom savjetovanja utvrđeno da predstavljaju najveće opterećenje odnose se na sljedeća područja: kemikalije (REACH), upravljanje PDV-om, sigurnost potrošačkih proizvoda, zaštita zdravlja i sigurnost na radu, mogućnost rada u cijelom EU-u za kvalificirane radnike, kretanje i obrada otpada bez nanošenja štete okolišu, pristup glavnim tržištima javne nabave, cestovni prijevoz robe i zaštita podataka. 

Komisija je Parlamentu i Vijeću već uputila prijedloge pojednostavnjenja šest zakonodavnih mjera utvrđenih tijekom savjetovanja s MSP-ovima „Top 10”, uključujući pojednostavnjenja u pogledu zaštite podataka, upućivanja radnika, sigurnosti potrošačkih proizvoda, javne nabave, stručnih kvalifikacija i uređaja za bilježenje podataka  (tahografa) u cestovnom prijevozu. Predviđeno je predstavljanje još dvaju prijedloga (o standardnom obrascu za prijavu PDV-a kojim će se olakšati usklađivanje poduzeća koja posluju u više država članica te inspekcije i kontrole pošiljki otpada). Komisija se nada da će ti prijedlozi biti u kratkom roku prihvaćeni.

Provode se i druge promjene unutar trenutačnog zakonodavnog okvira. Primjerice, naknade koje MSP-ovi plaćaju u okviru REACH-a smanjene su za 35 – 95 % za srednja, mala i mikropoduzeća, a Europska agencija za kemikalije imenovala je ambasadora za MSP-ove.

2. Prijedlozi kod suzakonodavca

Suzakonodavac trenutačno odlučuje o važnim zakonodavnim inicijativama za pojednostavnjenje i smanjenje opterećenja za poduzetnike. Zakonodavni je postupak u tijeku za ukupno 21 prijedlog za pojednostavnjenje i smanjenje opterećenja, uključujući za prijedloge u području biljnog i životinjskog zdravlja, poljoprivrednih poticaja za mala poljoprivredna gospodarstva, sigurnosti potrošačkih proizvoda i nadzora tržišta, javne nabave, zajedničke konsolidirane osnovice poreza na dobit, kliničkih ispitivanja farmaceutskih proizvoda, putovanja, odmora i kružnih putovanja u paket-aranžmanima i cestovnog prijevoza (tahograf).

Predloženim preispitivanjem direktive o kliničkim ispitivanjima uspostavit će se jedinstven skup pravila – sponzori će se prijavljivati putem jedinstvenog portala i dostavljati jedinstvenu dokumentaciju (usluga „sve na jednom mjestu”).  

Prijedlozi Komisije o životinjskom zdravlju, biljnom zdravlju, biljnom reprodukcijskom materijalu i službenim kontrolama imaju za cilj stavljanje izvan snage 37 zakonodavnih akata o životinjskom zdravlju, 7 akata o biljnom zdravlju, 12 akata o biljnom reprodukcijskom materijalu i 10 akata o službenim kontrolama.  Rezultat bi bio fleksibilniji okvir i nove mogućnosti smanjenja birokratskog opterećenja, npr. uklanjanje dvostrukog slanja obavijesti o bolestima EU-u i međunarodnim organizacijama, trgovina određenih životinja i proizvoda unutar EU-a bez certifikata, dobrovoljni mehanizmi podizanja razine biosigurnosti na poljoprivrednim gospodarstvima radi sprečavanja širenja bolesti, prijenos odgovornosti za registraciju sorte i biljne putovnice na privatni sektor te bolje određivanje prioriteta službenih kontrola utemeljeno na riziku.

Prijedlogom Komisije o zajedničkoj konsolidiranoj osnovici poreza na dobit želi se uvesti neobvezan sustav s općim pravilima koja bi se primjenjivala u EU-u za izračunavanje osnovice poreza na dobit društava koja posluju na unutarnjem tržištu. Sustav bi omogućio prekograničnim društvima da podnose jedinstvenu konsolidiranu prijavu poreza jednoj upravi za sve svoje aktivnosti u EU-u.  Procjenjuje se da bi se trenutačni troškovi usklađivanja time smanjili za 7 % i da bi društva uštedjela  750 milijuna eura na troškovima usklađivanja i milijardu eura na troškovima prekograničnog širenja.

Komisija je predložila preispitivanje režima javne nabave u prosincu 2011. Neke od predloženih izmjena izravno će utjecati na pristup MSP-ova postupcima javne nabave i koncesijama. Preispitivanje obuhvaća odredbe o prihvaćanju osobnih izjava za potrebe odabira (samo će odabrani ponuditelj morati podnijeti cjelovitu dokaznu dokumentaciju) i odredbu kojom se naručitelji obvezuju na primjenu razmjernih kriterija odabira pri provjeri financijske sposobnosti ponuditelja. Prijedlogom Komisije predviđa se postupni prijelaz na e-nabavu. Trgovačka bi društva tako mogla imati internetski pristup natječajima i dostavljati svoje ponude elektroničkim putem, čime se bi se pojednostavio postupak i povećala njegova transparentnost. Što se tiče prijedloga uporabe tahografa u cestovnom prijevozu, Parlament i Vijeće postigli su dogovor, a očekuje se skoro donošenje prijedloga o nabavi.

3. Nove inicijative i priprema za sljedeći krug regulatornih reformi

Analitičkim je pregledom utvrđeno da potencijal za pojednostavnjenje i smanjenje opterećenja nije iscrpljen.  Poduzet će se dodatne mjere pojednostavnjenja i/ili konsolidacije postojećeg zakonodavstva kako bi se osigurala njegova primjerenost,  a na temelju preporuka evaluacije za daljnje smanjenje regulatornog opterećenja u odgovarajućim područjima, predstavit će se 23 zakonodavne inicijative za pojednostavnjenje i smanjenje regulatornog opterećenja. One su navedene u Prilogu i obuhvaćaju:

· izmjene i konsolidaciju: na temelju provjere primjerenosti i rezultata savjetovanja sa socijalnim partnerima razmotrit će se konsolidacija triju direktiva o informacijama i savjetovanju s radnicima.  Niz postojećih statističkih uredbi objedinit će se u okvirnoj uredbi o poslovnoj statistici. Osam direktiva u području prava trgovačkih društava kodificirat će se u jednu direktivu. Predložit će se standardni obrazac za prijavu PDV‑a za sve države članice. Preinačit će se jedanaest zootehničih zakonodavnih mjera, a njih 26 kodificirati.

· evaluacije i provjere primjerenosti: glavni ishod analitičkog pregleda bio je utvrđivanje područja koja je potrebno ocijeniti radi boljeg utvrđivanja mjere za smanjenje opterećenja, kako bi se uz što manje troškove ispunili politički ciljevi EU-a i na najbolji način ostvarile koristi iz propisa EU-a. Šesnaest takvih evaluacija i provjera primjerenosti je u tijeku, a navedene su u Prilogu. U svrhu pripreme za buduće zakonodavne inicijative za smanjenje regulatornog opterećenja, u 2013. i 2014. pokrenut će se 31 evaluacija, provjere primjerenosti i druge studije. To uključuje sedam novih provjera primjerenosti zakonodavstava o najvažnijim kemikalijama koje nisu obuhvaćene REACH-om, Naturi 2000[12], znaku za okoliš EU-a, sustavu za upravljanje okolišem i neovisno ocjenjivanje (EMAS), zakonitoj migraciji, pravima potrošača i oglašivanju te općim propisima o hrani. Evaluacije s naglaskom na primjerenost zakonodavstva planirane su prije svega za područje zdravlja i sigurnosti na radu, Direktivu o privatnosti i elektroničkim komunikacijama, Uredbu o koncentracijama, Direktivu o privremenom zapošljavanju putem agencije, Direktivu o strojevima, ocjenjivanje buke koja utječe na okoliš i upravljanje njome, pravna sredstva u javnoj nabavi i dogovore o trošarinama. Komisija je počela planirati i evaluaciju usklađenosti novog niza propisa EU-a u sektoru financijskih usluga. Nastavlja raditi i na definiranju i provedbi zahtjeva za sigurnost zračnog prometa za nekomercijalni sektor. Komisija će do kraja 2014. provesti ili pokrenuti 47 evaluacija, provjera primjerenosti ili ostalih izvješća u cilju smanjenja regulatornog opterećenja. Posebni se napori ulažu u području okoliša (12 inicijativa), poduzetništva i industrije (8 inicijativa) te zapošljavanja (5 inicijativa).

Cjelokupna pravna stečevina o zdravlju i sigurnosti na radu (Direktiva 89/391/EEZ i 23 povezane direktive) predana je na evaluaciju koja obuhvaća posebno savjetovanje sa socijalnim partnerima (sindikatima i organizacijama poslodavaca), uključujući organizacije koje predstavljaju  MSP-ove. Zaključci te naknadne evaluacije bit će dostupni do kraja 2015. Za potrebe te evalucije države članice dostavit će izvješća o provedbi do prosinca 2013. 

 

Komisija obavlja pregled politike i zakonodavstva EU-a o otpadu u okviru programa REFIT koji će biti zaključen 2014. Početkom 2014. Komisija će održati radionicu na kojoj će se raspravljati o problemima koje su MSP-ovi istaknuli u području zakonodavstva o otpadu EU‑a. Isto tako, Komisija će s državama članicama i dionicima raditi na praktičnim smjernicama i pružanju savjeta. Komisija će poduzeti mjere za povećanje sudjelovanja MSP‑ova u Europskoj platformi za učinkovito korištenje resursa.[13]

4. Povlačenje i stavljanje izvan snage

Analitičkim pregledom utvrđeno je šest područja u pogledu kojih su pripremne radnje u tijeku, ali Komisija je odlučila da za njih neće podnositi prijedloge. Ona obuhvaćaju inicijative u području zdravlja i sigurnosti na radu za frizere, kosturno-mišićnih poremećaja, zaslona, duhanskog dima iz okoliša te kancerogenih i mutagenih tvari (pri čemu su u nekim područjima evaluacije u tijeku)[14].

Postoje i zakonodavni akti koji u svjetlu razvoja događaja više nisu potrebni i za koje Komisija planira predložiti stavljanje izvan snage. Planira se devet prijedloga za stavljanje izvan snage, primjerice u području propisa o promicanju čistih i energetski učinkovitih vozila u cestovnom prometu, opskrbi sirovom naftom i naftnim derivatima, razvrstavanju, pakiranju i označivanju opasnih pripravaka te statistike o čeliku. Isto tako, Komisija će predložiti povlačenje više prijedloga. U toj je kategoriji sedam prijedloga uključujući prijedlog o pristupu pravosuđu u području zaštite okoliša,[15] prijedlog direktive kojom se pojednostavnjuju obveze povezane s PDV-om, prijedlog statuta europskog privatnog trgovačkog društva[16], prijedlog uredbe o statistici o čeliku i naknadnom postavljanju zrcala za teška teretna vozila. 

III.  Suočavanje s izazovom primjerenosti propisa: nove horizontalne mjere

Analitički pregled pridonio je utvrđivanju specifičnih zakonodavnih i pripremnih mjera. On je ukazao i na mnogobrojne izazove koji stoje na putu ka ostvarenju primjerenosti zakonodavstva zbog kojih je potrebno novo razmatranje horizontalnih pristupa primjerenosti zakonodavstva. To se odnosi na sve institucije EU-a i države članice, a za pronalaženje rješenja potrebno je udružiti snage. Izazovi su sljedeći:

1. Rad unutar zakonodavnog okvira

Budući da je zakonodavni postupak EU-a dugotrajan i da dionici daju prednost zakonodavnoj stabilnosti nad čestim preispitivanjem zakonodavstva, potrebno je u potpunosti istražiti je li moguće smanjiti opterećenje, a da se pritom ne mijenja zakonodavstvo. Premda se administrativno opterećenje sada sustavno procjenjuje u procjeni utjecaja, važno je proučiti administrativne zahtjeve (npr. izvješća, odobrenja, inspekcije i naknade) u fazi provedbe u državama članicama i, ako je moguće, smanjiti opterećenje. Dodatni napori mogu se uložiti i u to da se korisne informacije o propisima (i EU-a i nacionalnim) učine dostupnijima.

Primjerice, u pogledu izvješćivanja, Komisija će sustavno određivati prirodu, područje primjene i učestalost obveza u zakonodavstvu, uključujući provedbene akte, te će ga redovito preispitivati kako bi utvrdila mogućnosti smanjenja. Države članice mogu pridonijeti toj inicijativi pružanjem informacija o načinu na koji su prenijele skup zahtjeva za izvješćivanje na nacionalnoj razini. Pilot-projekt u području pročišćavanja komunalnih otpadnih voda[17] već je u tijeku na razini EU-a i na nacionalnoj razini. U 2014. bit će podignut na višu razinu, a njegov model primijenit će se na druge prikladne sektore. Polazište su mu slične izmjene izvješćivanja u području propisa o vodama, kvaliteti zraka i prirodi.

U skladu s nedavno donesenim akcijskim planom „Vaša Europa”[18] Komisija u suradnji s državama članicama nastavlja razvijati portal „Vaša Europa” kao jedinstvenu točku pristupa svim informacijama o pravima i mogućnostima na jedinstvenom tržištu koje su potrebne MSP-ovima i građanima. Cilj je poboljšati kvalitetu informacija, posebno poveznica na sadržaj koji je dostupan na nacionalnim portalima. Komisija će promicati informiranje putem interneta i u drugim područjima, npr. PDV‑a.

Potrebno je uložiti i veće napore u zajednički rad s državama članicama na pripremi za provedbu. U budućnosti bi prijedlozi Komisije trebali biti popraćeni, uz provedbeni plan, evaluacijskim okvirom koji će sadržavati ciljeve i pokazatelje djelovanja te predloženo programiranje praćenja i evaluacije učinkovitosti dotičnog djelovanja. Komisija se već obvezala surađivati s državama članicama tijekom faze prijenosa kako bi olakšala razmjenu najbolje prakse i drugih mjera navedenih u provedbenim planovima. Države članice trebaju izgraditi potreban kapacitet za praćenje provedbe. Komisija im je u tomu spremna pomoći.

Komisija će poduzeti određene ciljane mjere za pojednostavnjenje provedbe novih obveza, osobito u područjima od posebnog interesa za MSP-ove. Primjerice, uspješna inicijativa u području sigurnosti hrane i hrane za životinje, zdravlja i dobrobiti životinja „Bolja izobrazba za sigurniju hranu” sustavno pruža izobrazbu dužnosnicima država članica o ključnim elementima novog zakonodavstva i praktičnim načinima za njihovu bolju i lakšu provedbu. Budući da se inicijativa zasniva na načelu izobrazbe voditelja izobrazbe, ti dužnosnici zatim prenose svoje znanje dionicima čime se množe korisni učinci. Drugi je primjer postupak koji će se pokrenuti 2015. kako bi se olakšavanjem pristupa relevantnim informacijama MSP‑ovima pomoglo u rješavanju dvojbi povezanih s primjenom zahtjeva propisa EU‑a o pružanju informacija o hrani potrošačima. Sličan pristup može se primijeniti na stavljanje na tržište homeopatskih proizvoda i tradicionalnih biljnih lijekova.

Komisija poduzima mjere i u pogledu drugih prijedloga primljenih od MSP-ova u okviru savjetovanja „Top 10”[19], npr. pružanje smjernica za materijale koji dolaze u doticaj s hranom[20] i uključivanje ispitivanja koje su proveli MSP-ovi u procjene utjecaja provedbenih pravila o pružanju informacija o hrani potrošačima[21].

Ako je izmjena zakonodavstva potrebna, Parlament i Vijeće mogli bi razmotriti uvođenje brzih postupaka kojima bi se omogućilo žustro djelovanje. Isto tako, sa suzakonodavcem treba istražiti kako modernizirati zakonodavni postupak, oslanjanjući se više na korištenje konsolidiranih tekstova u postupku donošenja zakonodavnih akata.[22] Time bi se smanjilo opsežnost i broj akata, a pravnu stečevinu pojednostavnilo i učinilo dostupnijom.

Komisija će nastaviti raspravljati s Europskim parlamentom i Vijećem o uporabi konsolidiranih tekstova kao učinkovitog načina smanjivanja opsežnosti pravne stečevine.

2. Strogo ocjenjivanje propisa

Analitičkim je pregledom utvrđeno da se aspektima primjerenosti propisa u evaluacijama katkad ne pristupa dovoljno strogo. Postoji tendencija da se pri procjeni primjerenosti propisa pokušava zadržati status quo. Potrebno je posvetiti više pozornosti tome jesu li ciljevi ostvareni na najuspješniji i najučinkovitiji način, i to tako da se primjeni strog pristup u procjeni koristi, troškova i opterećenja te zatraži mišljenje dionika. 

To je izazov. U procjeni troškova i koristi te kumulativnog učinka propisa ima metodoloških teškoća. Teško je u potpunosti izračunati troškove i korist propisa uzimajući pritom u obzir raznovrsnost njihovih učinaka koji se međusobno mogu nadopunjavati ili kositi. Na tom je području potrebno više raditi i to u bliskoj suradnji između Komisije i država članica koje se suočavaju sa sličnim izazovima u svojoj evaluacijskoj praksi.

Da bi utvrdila, procijenila i, ako je moguće, izračunala kumulativne troškove usklađivanja sa zakonodavstvom EU-a, Komisija je 2012. provela procjenu kumulativnog troška zakonodavnog opterećenja u sektorima čelika i aluminija. U toj su procjeni uzeti u obzir svi troškovi koje je snosio odgovarajući sektor pri evaluaciji stvarnog troškovnog učinka zakonodavstva EU-a.

Jedan od problema je pristup podacima o trošku i koristi jer stvarni trošak ili korist provedbe ovisi o izborima država članica povezanima s prijenosom zakonodavstva EU-a. Za određivanje prioritetnih područja u kojima je opravdano uložiti veliki napor u prikupljanje takvih podataka potrebna je suradnja.

Na koncu, potrebno je posvetiti više pozornosti procjeni sukladnosti prenesenog nacionalnog zakonodavstva s pravom EU-a. To bi trebalo učiniti polaznom točkom evaluacije. Isto tako, u postupak evaluacije treba uključiti i ono što na što je ukazala provedba zakonodavstva[23].

Komisija će  preispitati i ojačati svoj okvir evaluacije te odrediti minimalne zahtjeve učestalosti i opsega evaluacija[24], dodatno potaknuti sudjelovanje dionika u evaluaciji i procjeni utjecaja i izravno se savjetovati s dionicima radi utvrđivanja područja koja je potrebno evaluirati na temelju iskustva stečenog tijekom savjetovanja „Top 10”, osigurati protok ideja između područja politike na temelju doprinosa različitih dionika, osigurati da se evaluacijama analizira kako i u kojoj su mjeri ciljevi intervencije ispunjeni u odnosu na bilo koji formalni cilj i očekivanja/predviđanja navedena u bilo kojoj popratnoj procjeni utjecaja (ako su oni dostupni i još uvijek primjenjivi nakon znatnih izmjena zakonodavstva). Problemi koji se iznova javljaju u provedbi zakonodavstva  (npr. oni na koje upućuju pritužbe ili sudska praksa) trebalo bi uključiti u postupak evaluacije. Odbor za procjenu učinka sustavno će razmotriti uporabu rezultata evaluacije u svojim ispitivanjima kvalitete. Izvješća o procjeni utjecaja obuhvaćaju standardizirani sažetak na dvije stranice koji pomaže u utvrđivanju ključnih rezultata procjene utjecaja, uključujući procjenu koristi i troškova.

U kontekstu Programa smanjenja administrativnog opterećenja (ABR+) utvrdit će se realizacija planiranih smanjenja u praksi. Države članice i dionici prikupit će kvantitativne podatke i razmijeniti najbolju praksu o učinkovitom smanjenju regulatornog opterećenja na razini provedbe za dvanaest prioritetnih mjera. Tako će se pridonijeti daljnjem razvoju metodologija i praksi za procjenu troškova i koristi propisa.

3. Usađivanje primjerenosti propisa u postupak odlučivanja

Pametno donošenje propisa način je rada, a ne jednokratna inicijativa. Ono mora postati sastavni dio Komisijina programa rada i strateškog ciklusa planiranja (planovi upravljanja, godišnja izvješća o djelovanju). Trenutačno je evaluirano 42 % analitički pregledanog zakonodavstva, a još 19 % je u planu. Taj je postotak potrebno povećati kako bi se rezultate evaluacije ispravno iskoristilo u stvaranju politika i na vrijeme otkrilo slabosti zakonodavstva.  K tomu, programiranje evaluacija još uvijek nije usklađeno s drugim važnim elementima regulatornog ciklusa.

Komisija će u svom godišnjem programu rada utvrditi sve zakonodavne inicijative u okviru programa REFIT, uključujući one koji se odnose na povlačenje, stavljanje izvan snage i konsolidaciju. Od 2014. nadalje, Komisija će svoje evaluacije programirati u okviru programa REFIT i uključivati godišnji plan evaluacije kao prilog svom programu rada.  Komisija će obavljati provjere primjerenosti u svim važnim regulatornim područjima.[25] Redovita planiranja evaluacija omogućit će dionicima, a posebice poduzetnicima, MSP-ovima i ostalim zainteresiranim stranama da predlažu područja koja smatraju prikladnima za provjeru primjerenosti. 

4. Suradnja sa zakonodavcima EU-a i državama članicama u pogledu primjerenosti propisa:

Komisija ne može ostvariti primjerenost propisa ako blisko ne surađuje s drugim institucijama EU-a i državama članicama. Inicijative pojednostavnjenja ili smanjenja opterećenja koje predlaže Komisija katkad ne dožive da budu uvrštene u akt koji donosi suzakonodavac.  Komisija pozdravlja uspostavu kapaciteta za procjenu utjecaja u Europskom parlamentu i poziva Europski parlament i Vijeće da sustavnije procjenjuju učinke izmjena zakonodavstva. To je potrebno kako bi se osiguralo da se u postupak suodlučivanja ne uvede neplanirano regulatorno opterećenje. Isto tako, države članice u nekim slučajevima pridonose regulatornom opterećenju pri provedbi ili primjeni propisa EU-a, čime se ponekad poništavaju napori uloženi u pojednostavnjenje koji su odlučeni na europskoj razini.[26]

Motiviranost Komisije za smanjenje regulatornog opterećenja usko je povezana s potpunim poštovanjem načela razmjernosti i supsidijarnosti.[27] Napori uloženi u smanjenje regulatornog opterećenja povezani su s naporima koji se ulažu u razmjernost i poštovanje načela supsidijarnosti zakonodavstva. Njihovi se rezultati uzajamno jačaju. Zbog toga se ciljevi programa REFIT preklapaju s ciljevima preispitivanja zakonodavstva EU-a od strane država članica. Komisija i države članice imaju zajednički cilj: zakonodavstvo EU-a koje je primjereno svrsi i razmjerno, u kojim se u potpunosti poštuje načelo supsidijarnosti. Prijedlozi država članica pomno su razmotreni i na neke će se reagirati odmah, a neki će biti dijelom kontinuiranog postupka procjene u okviru programa REFIT.

Kako bi se primjerenost prijedloga mogla pratiti tijekom cijelog zakonodavnog ciklusa, Komisija će objaviti godišnji pregled uspješnosti programa REFIT u svrhu praćenja zakonodavnog napretka svih inicijativa koje su predložene u okviru programa REFIT, sadržaja izmjena o kojima je odlučeno na razini EU-a te utjecaja provedbe od strane država članica na pojednostavnjenje i smanjenje opterećenja.  Pregledom uspješnosti pratit će se ispunjenje obveza iz programa REFIT i davati mišljenje o tomu jesu li inicijative za smanjenje opterećenja i pojednostavnjenje zadržane u postupku odlučivanja na razini EU-a. Ako su dostupne informacije iz država članica, one će se učiniti dostupnima u pogledu načina na koji su mjere provedene.[28] Pregledom uspješnosti ukazat će na slučajeve u kojima suzakonodavac odstupa od prijedloga Komisije o pojednostavnjenju i one u kojima države članice svojom provedbom pridonose regulatornom opterećenju ili poduzetnicima otežavaju ostvarivanje maksimalne koristi od smanjenja opterećenja odlučenog na razini EU-a. Njime će se omogućiti povrat informacija te olakšati transparentan dijalog o primjerenosti propisa s građanima, državama članicama, poduzetnicima, socijalnim partnerima i civilnim društvom. Putem pregleda uspješnosti REFIT-a pratit će se napredak u svim područjima za koje je predloženo pojednostavnjenje i smanjenje regulatornog opterećenja. To obuhvaća program ABR+, savjetovanje „Top 10” i mjere koje su se dotad pratile u okviru pregleda uspješnosti MSP-ova.

IV. Zaključci i sljedeći koraci

U okviru programa REFIT Komisija je uspostavila sveobuhvatan pregled zakonodavstva i predložila naknadne mjere.

REFIT je program koji se postupno razvija. Mapiranje i analitički pregled zakonodavstva ažurirat će se svake godine radi utvrđivanja novih mjera i radi izvještavanja i praćenja provedbe inicijativa koje su već izvršene ili čija je provedba u tijeku.

Komisija se nada plodonosnoj suradnji između Europskog parlamenta i Vijeća s ciljem brzog donošenja mjera za pojednostavnjenje i smanjenje regulatornog opterećenja koje je predložila Komisija.

Komisija će nastaviti blisko surađivati s državama članicama i dionicama kako bi prikupila gledišta i prijedloge povezane s primjerenosti propisa koji se mogu rješavati u okviru programa REFIT i kako bi se zajednički poboljšali oni aspekti programa REFIT za koje je potrebno dodatno razmatranje i zajedničko djelovanje.

[1]  Vidi i: rezultati posljednjeg standardnog Eurobarometra:  74 % Europljana vjeruje da EU stvara preveliko birokratsko opterećenje.  (Pitanje QA16.4. na stranici 59.: http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/eb/eb79/eb79_anx_en.pdf)

[2] Kodifikacija je postupak objedinjenja zakonodavnog akta i svih njegovih izmjena u jedan novi akt. Preinačenje je slično kodifikaciji jer objedinjuje zakonodavni akt i sve njegove izmjene u jedan novi akt, ali, za razliku od kodifikacije, preinačenjem su obuhvaćene nove bitne izmjene jer se tijekom izrade preinačenog teksta mijenja izvorni akt. U oba slučaja novi akt prolazi kroz cijeli zakonodavni postupak i zamjenjuje akte koji se kodificiraju.

[3]  COM(2012) 746 završna verzija

[4] SWD(2013) 401 završna verzija

[5]  29 % pregledanih propisa je evaluirano, 13 % je u postupku evaluacije, a za 19 % je predviđena evaluacija.

[6] Kvaliteta Komisijina sustava za procjenu utjecaja je opće priznata. [vidi: OECD 2011. „Sustainability in Impact Assessments — A review of Impact Assessment Systems in selected OECD Countries and the European Commission”, Europski parlament 2011., „Comparative study on the purpose, scope and procedures of impact assessments carried out in the Member States of the EU”, CEPS/Sveučilište u Exeteru 2012., „Regulatory Quality in the European Commission and the UK: Old questions and new findings”, Posebno izvješće Europskog revizorskog suda br. 3/2010 „Impact Assessments in the EU institutions: do they support decision making?”]

[7]  Direktiva 2006/123/EZ

[8] Komunikacija Komisije o evaluaciji dostupnosti reguliranih zanimanja i popratni radni dokumenti službi Komisije o rezultatima stručnog pregleda zahtjeva povezanih s pravnim oblicima, dioničarstvom i tarifama, 2. listopada 2013.

[9] To je obuhvaćalo npr. smanjenje troškova inspekcije za stavljanje na tržište voća i povrća (970 milijuna eura), izuzimanje mikropoduzeća iz područja primjene računovodstvenih direktiva i daljnju modernizaciju općeg režima (6.471 milijuna eura), pojednostavnjenje izmjena izvješćivanja za lijekove, farmakovigilanciju i aplikacije za klinička ispitivanja (368 milijuna eura), smanjenje statističkih zahtjeva u trgovini, poljoprivredi, industrijskoj proizvodnji itd. unutar EU-a (330 milijuna eura), elektroničko izdavanje računa, pojednostavnjenje povrata, uslugu „sve na jednom mjestu”, posebne uvjete za MSP-ove i prodaju na daljinu (26 milijardi eura). Ti se primjeri odnose na procjenu opterećenja nastalu na temelju prijedloga Komisije.

[10] Vidi daljnje mjere Komisije nakon savjetovanja s MSP-ovima o propisima EU-a („Top 10”) u COM(2013)446 završna verzija i SWD(2013)401 završna verzija.

[11] Vidi i COM(2011)803 i COM(2013)122.

[12] Direktive 92/43/EZ i 2009/147/EZ: provjera primjerenosti  obavit će se uz  evaluaciju koja je propisana  zakonodavstvom pri čemu će se poštovati rokovi iz spomenutih direktiva.

[13] http://ec.europa.eu/environment/resource_efficiency/re_platform/

[14] Ako se socijalni partneri dogovore da je zakonodavni akt potreban, Komisija je dužna ocijeniti te dogovore i obavijestiti socijalne partnere o svojoj odluci. Komisija će nastaviti ocjenjivanje dogovora socijalnih partnera o zaštiti zdravlja i sigurnosti na radu za frizere. Tijekom sadašnjeg mandata Komisija neće podnijeti prijedlog zakonodavne provedbe tog dogovora.

[15] Komisija će razmotriti druge mogućnosti ispunjavanja svojih obveza predviđenih Konvencijom iz Aarhusa i provodi procjenu utjecaja u očekivanju presude Europskog suda.

[16]  Komisija razmatra podnošenje novog prijedloga.

[17] Pilot-projekt kojim se uspostavlja strukturirani okvir provedbe i informacija za Direktivu o pročišćavanju komunalnih voda ima za cilj smanjenje obveza izvješćivanja uz istovremeno povećanje transparentnosti stanja provedbe i pristupa građana informacijama o zaštiti okoliša u stvarnom vremenu.

[18] Komunikacija Komisije „Osnaživanje poduzetnika i građana na jedinstvenom tržištu Europe:

akcijski plan za dinamiziranje portala 'Vaša Europa' u suradnji s državama članicama”, COM(2013) 636 završna verzija od 17.9.2013.

[19]  Te mjere podrobnije su opisane prema području politike u SWD(2013)401 završna verzija.

[20] Uredba (EZ) br. 1935/2004

[21] Uredba (EU) br. 1169/2011

[22] Trenutačno se prijedlozi izmjena donose kao izmjene postojećih akata, a konsolidirane verzije se izrađuju na svim jezicima nakon donošenja. Razmatra se pojednostavnjenje ovog postupka uporabom konsolidiranih tekstova u postupku donošenja.

[23] Komisijini alati SOLVIT i „Vaša Europa – Savjeti” sadržavaju baze podataka o slučajevima koji mogu biti korisni pokazatelji.

[24] U kontekstu preispitivanja smjernica za evaluacije i procjene utjecaja mjere će se poduzeti početkom 2014.

[25] Ta će područja biti definirana 2014.

[26] Vidi: „The Midas Touch: Gold-plating of EU employment directives in UK law”, London, Institute of Directors, lipanj 2013.

[27] „Supsidijarnost” znači načelo prema kojem se mjere poduzimaju na razini vlasti na kojoj proizvode najviše učinaka, što znači da mjere ne treba poduzimati na razini EU-a ako se mogu učinkovitije i uspješnije poduzeti na međunarodnoj, nacionalnoj, regionalnoj ili lokalnoj razini.  Načelo „razmjernosti” podrazumijeva da će mjera poduzeta na bilo kojoj razini vlasti biti razmjerna odgovarajućim ciljevima i da neće činiti pretjerano reguliranje.

[28] Pregled uspješnosti MSP-ova predstavljen u SWD(2013)60 spojit će se u jedan pregled uspješnosti REFIT-a.

PRILOG

Inicijative u okviru programa REFIT

U ovom su prilogu predstavljeni prijedlozi nastali na temelju programa REFIT u obliku novih inicijativa za smanjenje troškova, pojednostavnjenje propisa, bolje ispunjavanje ciljeva politike i ostvarivanje koristi od propisa EU-a, te inicijativa za stavljanje izvan snage zastarjelog zakonodavstva i povlačenje prijedloga koji su u tijeku ili odustajanja od djelovanja u područjima u kojima to nije prikladno ili u kojima nije dostupno dovoljno dokaza koji bi opravdavali zakonodavnu mjeru. Prema politici pametnog donošenja propisa Komisije, zakonodavne inicijative Komisije sa znatnim učinkom potrebno je evaluirati i procijeniti njihov utjecaj.

Predstavljene inicijative svrstane su u četiri glavne kategorije:

1. prijedlozi Komisije o pojednostavnjenju i smanjenju opterećenja koji čekaju na donošenje od strane suzakonodavca,

2. nove inicijative Komisije za pojednostavnjenje, smanjenje regulatornih troškova i konsolidaciju zakonodavstva,

3. područja u kojima ima zastarjelih propisa za koje će Komisija predložiti da se stave izvan snage, prijedloge za koje će Komisija predložiti da se povuku i planirane inicijative od kojih će odustati,

4. provjere primjerenosti i evaluacije čija je svrha smanjenje regulatornih troškova i opterećenja (planirane i one koje je u tijeku).

1. Prijedlozi Komisije o pojednostavnjenju i smanjenju opterećenja koji čekaju na donošenje od strane suzakonodavca

Politika zaštite zdravlja i potrošača

· prijedlog Uredbe o sigurnosti potrošačkih proizvoda[1]i uredbe o nadzoru tržišta[2] kojima se uvode jasnija pravila, eliminiraju preklapanja i kodificiraju neka izuzeća od zahtjeva izvješćivanja.

· prijedlog preispitivanja Direktive o kliničkim ispitivanjima[3]za učinkovitije postupke davanja odobrenja i jednostavnije zahtjeve izvješćivanja,

· prijedloge novog zakonodavstva o zdravlju životinja[4]kojim se zamjenjuje 37 zakonodavnih akata, nove uredbe o zdravlju biljaka[5]kojim se zamjenjuje 7 zakonodavnih akata, novog propisa o biljnom reprodukcijskom materijalu kojim se zamjenjuje 12 zakonodavnih akata i nove uredbe o službenim kontrolama u poljoprivredno-prehrambenom lancu kojim se zamjenjuje 10 zakonodavnih akata[6].

Okoliš

· prijedlog Direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 2011/92 o procjeni učinaka određenih javnih i privatnih projekata na okoliš,

· prijedlog Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe 1013/2006 o pošiljkama otpada.

Unutarnje tržište i usluge

· Prijedlog Komisije o pregledu Direktive o priznavanju stručnih kvalifikacija (2005/36/EZ)[7] 

· prijedlog Komisije o izmjeni direktiva o javnoj nabavi (Direktiva 2004/18/EZ i Direktiva 2004/17/EZ)[8]

· prijedlog Komisije o europskim dugoročnim investicijskim fondovima[9]

Pravosuđe

· Prijedlog Uredbe Europskoga parlamenta i Vijeća o zaštiti pojedinaca pri obradi osobnih podataka i slobodnom protoku takvih podataka (Opća uredba o zaštiti podataka).[10]

· Prijedlog Direktive Europskog parlamenta i Vijeća o putovanjima u paket-aranžmanima i potpomognutim putnim aranžmanima kojima se mijenja Uredba (EZ) br. 2006/2004, Direktiva 2011/83/EU i stavlja izvan snage Direktiva Vijeća 90/314/EEZ [11]

Unutarnji poslovi

· prijedlog Komisije o preinačenju Direktive o ulasku i boravku studenata državljana trećih zemalja, znanstvenih novaka i drugih skupina kao što su učenici, pripravnici, volonteri i osoba koje obavljaju posao za stan i hranu[12]

Pomorstvo i ribarstvo

· prijedlog Komisije o reformi zajedničke ribarstvene politike[13]

· prijedlog Komisije o organizaciji zajedničkog tržišta za proizvode ribarstva i akvakulture[14]

Energetika

· sustav Komisije za registraciju prijevoznika radioaktivnog materijala kojim se nacionalni postupci izvješćivanja i davanja odobrenja zamjenjuju jedinstvenim sustavom registracije radi pojednostavnjenja postupaka uz istovremeno osiguravanje visoke razine zaštite od zračenja,[15]

· konsolidacija osnovnih standarda sigurnosti u području zaštite od zračenja i povezanih direktiva.[16]

Proračun

· prijedlog Komisije o novim vlastitim sredstvima iz PDV-a[17]

Oporezivanje i carina

· Zajednička konsolidirana osnovica poreza na dobit

Trgovina

· prijedlog Uredbe o izmjeni osnovnih antidampinških  i antisubvencijskih uredaba[18].

Mobilnost i prijevoz

· prijedlog izmjene Uredbe 3821/85 o tahografu u cestovnom prometu.

Napomena: Više Komisijinih prijedloga u kontekstu višegodišnjeg financijskog okvira čeka na donošenje od strane suzakonodavca.  Oni uključuju prijedloge u područjima poljoprivrede i ruralnog razvoja, zdravstva, politike potrošača, sredstava za unutarnju sigurnost, sredstava za azil i migracije, pomorstva i ribarstva, razvojne suradnje, humanitarne pomoći te civilne zaštite i proširenja[19]

2. Nove inicijative Komisije za pojednostavnjenje, smanjenje regulatornih troškova i konsolidaciju zakonodavstva,

Zaposlenost

· Consolidation of three Directives in the area of information and consultation of workers subject to the results of a consultation of social partners.[20]

Politika zaštite zdravlja i potrošača

· Revision of the Food Hygiene legislation to consolidate the hygiene provisions, simplify procedures and reinforce a flexible approach for SMEs;

· Consolidation of zootechnical legislation.

· Simplification of the veterinary medicines legislation

Statistics

· Framework Regulations for Integrating Business Statistics (FRIBS) and social statistics[21];

· Reform of the Farm Survey System.

Unutarnji poslovi

· Simplification and streamlining of the Visa Code[22];

· Codification of the Schengen Borders Code[23];

Pravosuđe

· Consolidation and merger of legislation regarding consumer rights and advertising subject to the results of a Fitness Check[24];

· Revision of legislation on a European Small Claims Procedure[25];

· Directive 2006/114/EC concerning misleading and comparative advertising.

Unutarnje tržište i usluge

· Revision of UCITS[26];

· Codification of eight Directives in company law[27];

Oporezivanje i carina

· Introduction of a standard EU VAT declaration in all Member States.

Agriculture

· Simplification of State Aid rules in the agricultural sector[28];

· Review and simplification of the legal framework for organic farming[29].

Trgovina

· Codification of twenty-six Council Regulations following the adoption of two enabling regulations[30] bringing trade legislation in line with the TFEU

· Export for Recovery of non-hazardous waste – The update of Regulation 1418/2007[31] will simplify procedures and reduce administrative burden;

Mobilnost i prijevoz

· Simplification of cabotage rules in road transport[32].

Competition Policy

· Revision of Commission Regulation implementing Council Regulation No 139/2004[33] to introduce a simplified procedure for Merger Control  [Competition]

Fisheries and Maritime Affairs

· Fishing Authorisation Regulation

· Technical measures for the protection of marine organisms

3. Areas where the Commission will propose or is considering to repeal laws, withdraw pending proposals or where initiatives will not be taken forward

Okoliš

· Withdrawal of a proposal for a Soil Framework Directive[34];

The Commission notes that the proposal has been pending for 8 years during which time no effective action has resulted. It will therefore examine carefully whether the objective of the proposal, to which the Commission remains committed, is best served by maintaining the proposal or by withdrawing it, thus opening the way for an alternative initiative in the next mandate. This will be judged on the feasibility of reaching adoption before the European Parliament elections.

· Withdrawal of a proposal on access to justice in the area of environment[35];

Employment

· During the present mandate, the Commission will not propose legislation in the area of occupational safety and health for hairdressers, muscular skeletal disorders and screen displays, environmental tobacco smoke and carcinogens and mutagens.

Enterprise and Industry

· Repeal of Directive 1999/45/EC on the classification, packaging and labelling of dangerous preparations;

Politika zaštite zdravlja i potrošača

· Withdrawal of two proposals regarding information to the general public on medicinal products subject to medical prescription[36].

· Repeal of Council directive on assistance to the Commission and cooperation by the Member States in the scientific examination of questions relating to food[37]

Statistics

· Repeal of the Regulation on Steel Statistics[38]

· Withdrawal of a proposal for a Regulation on European statistics on safety from crime (COM(2011)335)

Unutarnji poslovi

· Repeal of a Council Decision concerning arrangements for cooperation between financial intelligence units of the Member States in respect of exchanging information[39]

Unutarnje tržište i usluge

· Withdrawal of proposals in legislative procedure on the legal protection of designs and on the Community patent (patent proposal converted into enhanced cooperation).

· Withdrawal of the proposal for a Council Regulation on the statute of a European private company[40].

Taxation

· Withdrawal of the proposal for a Directive simplifying VAT obligations[41]

Mobilnost i prijevoz

· Repeal of Directive 2007/38/EC on the retrofitting of mirrors to heavy goods vehicles;

· Repeal of Directive 2009/33/EC on the promotion of clean and energy-efficient road transport vehicles;

· Withdrawal of proposal in legislative procedure regarding driving licences which include the functionality of a driver card.

Energetika

· Repeal of the Council decision on the setting of a Community target for a reduction in the consumption of primary sources of energy in the event of difficulties in the supply of crude oil and petroleum products[42] and implementing legislation.

Development Cooperation

· The Commission will not propose a new European Union Food Facility. This instrument will expire at the end of 2013.

4. Fitness Checks, Evaluations and other reports assessing the potential for simplification and the reduction of regulatory costs and burdens

Okoliš

Fitness Checks and Evaluations planned:

· Fitness Check on Natura 2000[43], on the EU Eco-Label[44] and EMAS[45];

· Streamlining of reporting requirements obligations in the environment sector applying the principles of Structured Implementation and Information Frameworks;

· Evaluations of the European Pollutant Release and Transfer Register (EPRTR), of legislation in relation to keeping wild animals in zoos and regarding the Aarhus Convention (pending a Court of Justice judgement).

Fitness Checks and Evaluations ongoing:

· Fitness Checks on Waste Policy[46];

· Evaluations of legislation in relation to environmental noise, volatile organic compound emissions, environmental liability and Infrastructure for Spatial Information.[47]

Employment

Evaluations planned:

· Evaluations of legislation regarding information obligations for employers in relation to employment contracts.

Evaluations ongoing:

· Evaluation of legislation in the area of health and safety at work.[48]

· Directive 2008/104/EC99 on temporary agency work

· Directives 97/81/EC97 on part-time work and 99/70/EC98 on fixed-term work

Politika zaštite zdravlja i potrošača

Fitness Checks and Evaluations planned:

· Fitness Check of the Regulation (EU) N° 178/2002 (the General Food Law Regulation).

Enterprise and Industry

Fitness Checks, Cumulative Cost Assessments and Evaluations planned:

· Fitness Checks on the most relevant chemicals legislation not covered by REACH as well as related aspects of legislation applied to downstream industries;

· Evaluations of the machinery Directive and firearms legislation;

· Cumulative cost assessments in the areas of chemical industry and forest-based industries (woodworking, furniture, pulp/paper and printing).

Fitness Checks and Evaluations ongoing/completed:

· Evaluation of regulations regarding internal market for industrial products;

· Fitness check on the type-approval system for motor vehicles and of the oil refining sector;

· Cumulative cost assessment of the aluminium sector;

· A cumulative cost assessment on the steel sector has been delivered in 2013.

Energetika

Evaluations planned:

· Evaluation of the Directive on Renewable Energy[49]

Unutarnji poslovi

Fitness Checks and Evaluations planned:

· Fitness Check of legislation on legal migration;

· Evaluations of the Visa Information System[50], FRONTEX[51] including Rapid Border Intervention Teams[52] and legislation on residence permits for victims of trafficking in human beings[53].

Evaluations ongoing:

· Comprehensive evaluation report of Council Framework Decision on the fight against organised crime and on combating terrorism[54].

Pravosuđe

Fitness Checks and Evaluations planned:

· Fitness Check with a view to the possible need for consolidation and merger of legal acts related to consumer rights and advertising (see above);

· Evaluation of legislation regarding equal treatment in social security[55].

· Evaluation of legislation on a European Enforcement Order for uncontested claims[56].

Unutarnje tržište i usluge

Evaluations planned:

· Regulation 1606/2002 on the application of international accounting standards (IAS);

· New Remedies Directive 2007/66/EC;

· Financial Services legislation[57];

· Directive 86/653 on commercial agents.

Oporezivanje i carina

Evaluations planned:

· Evaluations of the directive on the structure and rates of excise duty applied to manufactured tobacco and of general excise duty arrangements.

Trgovina

Evaluations planned:

· Comprehensive implementation report on the EU export controls Regulation, including review of the Dual Use Regulation 428/2009 (required under the basic act and export control policy). The planned report will present options for reform and simplification;

· Evaluation of Council Regulation (EC) No 953/2003 of 26 May 2003 to avoid trade diversion into the European Union of certain key medicines;

·

Mobilnost i prijevoz

Evaluations planned:

· Evaluation of Directive 2004/54/EC on tunnel safety;

· Evaluation of the Combined Transport Directive[58];

· Evaluation of Passenger Ships Safety Legislation[59];

· Continuing work on the definition and implementation of aviation safety for the non-commercial sector[60].

Other Areas

Evaluations ongoing:

· Evaluation of the European Consensus on Humanitarian Aid – the policy framework for cooperation between the EU and Member States [Humanitarian Aid and Civil Protection]

Evaluations planned:

· Evaluation of Privacy and Electronic Communications Directive[61] [Communications Networks, Content and Technology]

· Evaluation of Audio-visual Media Services Directive (AVMSD)[62] [Communications Networks, Content and Technology]

· Evaluation of Merger Regulation: referral system and minority shareholdings [Competition]

[1]  COM(2013) 78

[2] COM(2013) 74

[3] COM(2012) 369 završna verzija

[4] COM(2013) 260 završna verzija

[5] COM(2013) 267 završna verzija

[6]  COM(2013) 265 završna verzija

[7] COM(2011) 883

[8] COM(2011)896 i COM(2011)895

[9] COM(2013) 462 završna verzija

[10] COM(2012) 11

[11] COM(2013) 512

[12] COM(2013) 151

[13] COM(2011) 425

[14] COM(2011) 416

[15] COM(2011) 518

[16] COM(2012) 242

[17] COM(2011)737, 739 i 740. U skladu sa zaključcima Europskog vijeća od lipnja 2013., sadašnji sustav zadržati će se tijekom trajanja idućeg višegodišnjeg financijskog okvira. Komisija je 4. rujna odobrila nacrt zajedničke deklaracije o vlastitim sredstvima koja je dio političkog dogovora između Vijeća i EP-a. Njome je predviđena uspostava radne skupine na visokoj razini koja će provesti opći pregled sustava vlastitih sredstava.

[18] Prijedlog (COM(2013) 192)  Uredbe o izmjeni osnovnih antidampinških i antisubvencijskih uredaba[18] (Uredba Vijeća (EZ) br. 1225/2009 o zaštiti od dampinškog uvoza iz zemalja koje nisu članice Europske zajednice i Uredba Vijeća (EZ) br. 597/2009 o zaštiti od subvencioniranog uvoza iz zemalja koje nisu članice Europske zajednice).

[19] Radi reference, vidi SWD(2013)401 završna verzija.

[20]  This concerns Directive 98/59/EC on collective redundancies, Directive 2001/23/EC on transfers of undertakings and Directive 2002/14/EC establishing a general framework relating to information and consultation of workers in the EC.

[21] The review of social statistics will depend on developments within the European Statistical System.

[22]  Regulation (EC) No 810/2009 establishing a Community Code on Visas

[23]  Regulation (EC) No 562/2006 of the European Parliament and of the Council establishing a Community Code on the rules governing the movement of persons across borders

[24] Directive 2005/29/EC[24] on unfair business to consumer commercial practices; and Directive 1999/44/EC on certain aspects of the sale of consumer goods and associated guarantees and Directive 93/13/EC on unfair terms in consumer contracts.

[25] Regulation (EC) No 861/2007 of the European Parliament and of the Council of 11 July 2007

[26] Directive 2009/65/EC

[27] Directives 82/891/EEC, 89/666/EEC, 2005/56/EC, 2009/101/EC, 2009/102/EC, 2011/35/EU, 2012/17/EU, 2012/30/EU.

[28]  The future "de minimis" regulation is undergoing impact assessment with a view to adoption of the regulation by the end of 2013. The impact assessment for the remaining State aid package (i.e. State aid guidelines and the regulations on block exemptions and notification forms) is envisaged for early 2014. The new guidelines and regulations are planned to be adopted by July 2014.

[29] The review of the organic farming legislation will target inconsistencies, gaps and ineffective measures, simpler rules and reduced regulatory costs. The impact assessment is planned for autumn 2013 and the Commission's adoption of proposals is envisaged for the first quarter of 2014

[30] COM(2011)82 i COM(2011)349

[31] Commission Regulation (EC) No 1418/2007 of 29 November 2007 concerning the export for recovery of certain waste listed in Annex III or IIIA to Regulation (EC) No 1013/2006 of the European Parliament and of the Council to certain countries to which the OECD Decision on the control of transboundary movements of wastes does not apply

[32] Regulation (EC) No 1072/2009 of the European Parliament and of the Council of 21 October 2009 on common rules for access to the international road haulage market

[33] COUNCIL REGULATION (EC) No 139/2004 of 20 January 2004 on the control of concentrations between undertakings (the EC Merger Regulation)

[34] COM(2006) 232

[35] The Commission will consider alternative ways of meeting its obligations under the Aarhus Convention and is conducting an impact assessment while awaiting an ECJ judgement.

[36] COM(2012)48 i COM(2012)49

[37] OJ L52, 4.1.1993, p.18

[38] Regulation (EC) No 48/2004.

[39] Council Decision 2000/642/JHA of 17 October 2000. Timing to depend on adoption and implementation of Anti-Money Laundering Directive proposal, adopted by Commission 5/02/2013 which will make Decision 2000/642/JHA obsolete.

[40]  COM(2008)396. The Commission considers presenting a new proposal in this area.

[41]  COM (2004) 728 final of 29 October 2004

[42] Council Decision 77/706/EEC of 7 November 1977 on the setting of a Community target for a reduction in the consumption of primary sources of energy in the event of difficulties in the supply of crude oil and petroleum products (+implementing Commission Decision 79/639)

[43] Directives 92/43/EC and 2009/147/EC: This Fitness check will be organised to accompany the evaluation required under the legislation, respecting the deadlines set-out in the Directive.

[44]  Regulation (EC) No 66/2010

[45]  Regulation (EC) No 1221/2009

[46]  Covering: Directive 86/278/EEC (sewage sludge), Directive 94/62/EC(packaging and packaging waste), Directive 96/59/EC(PCB/PCT), Directive 2000/53/EC (end of life vehicles), Directive 2006/66/EC(batteries)

[47] Directive 2002/49/EC relating to the assessment and management of environmental noise; Evaluation of Directive 2009/126/EC of 21 October 2009 on Stage II petrol vapour recovery during refuelling of motor vehicles at service stations; Directive 2004/35/CE on environmental liability with regard to the prevention and remedying of environmental damage; Directive 2007/2/EC establishing an Infrastructure for Spatial Information in the European Community (INSPIRE).

[48]  Framework Directives 89/391/EEC and 23 related Directives.

[49] Directive 2009/28/EC of 23 April 2009 on the promotion of the use of energy from renewable sources and amending and subsequently repealing Directives 2001/77/EC and 2003/30/EC

[50] Regulation (767/2008) and Council Decision 2004/512

[51] Council Regulation (EC) No 2007/2004 establishing a European Agency for the Management of Operational Cooperation at the External Borders of the Member States of the European Union (FRONTEX)

[52] Regulation (EC) No 863/2007 establishing a mechanism for the creation of Rapid Border Intervention Teams and amending Council Regulation (EC) No 2007/2004 as regards that mechanism and regulating the tasks and powers of guest officers

[53] Council Directive 2004/81 on the residence permit issued to third-country nationals who are victims of trafficking in human beings or who have been the subject of an action to facilitate illegal immigration, who cooperate with the competent authorities. This Directive and Directive 2011/36 relevant to combating trafficking in human beings will be considered for being merged.

[54]  Council Framework Decision 2008/841/JHA and Council Framework Decision 2008/919/JHA amending Framework Decision 2002/475/JHA

[55] Council Directive 79/7/EEC on the progressive implementation of the principle of equal treatment for men and women in matters of social security.

[56] Regulation (EC) No 805/2004 of 21 April 2004 creating a European Enforcement Order for uncontested claims.

[57] This evaluation is planned for the medium term.

[58] Council Directive 92/106/EEC of 7 December 1992 on the establishment of common rules for certain types of combined transport of goods between Member States, Official Journal L 368 , 17/12/1992 P. 0038 - 0042

[59]  Directive 2009/45/EC of the European Parliament and of the Council of 6 May 2009 on safety rules and standards for passenger ships (Recast), Official Journal L 163 , 25/06/2009 P. 0001 - 0140

[60]  European Aviation Safety (EASA) Basic Regulation (216/2008)

[61] Directive 2009/136/EC of the European Parliament and the Council of 25 November 2009 amending Directive 2002/22/EC on universal service and users’ rights relating to electronic communications networks and services, Directive 2002/58/EC concerning the processing of personal data and the protection of privacy in the electronic communications sector and Regulation (EC) No 2006/2004 on cooperation between national authorities responsible for the enforcement of consumer protection laws

[62] Directive 2010/13/EU. A consultation on core elements of the AVMSD has just been held, a separate consultation was held on the independence of the audiovisual regulatory bodies (article 30 of AVMSD) on which an assessment is currently being made.

Top