Izberite preskusne funkcije, ki jih želite preveriti.

Dokument je izvleček s spletišča EUR-Lex.

Lliidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja

Kõrge esindaja

  • kujundab ja korraldab ELi ühist välis- ja julgeolekupoliitikat (ÜVJP), sealhulgas ühist julgeoleku- ja kaitsepoliitikat,
  • juhib välisasjade nõukogu tööd,
  • juhib Euroopa Kaitseagentuuri ning
  • on üks Euroopa Komisjoni asepresidentidest.

Ta tagab ELi välistegevuse järjepidevuse. Ta vastutab komisjonis selle pädevuses olevate välissuhete korraldamise ja ELi välistegevuse muude aspektide koordineerimise eest.

Kõrge esindaja nimetatakse kvalifitseeritud häälteenamusega ja kokkuleppel komisjoni presidendiga viieks aastaks ametisse Euroopa Ülemkogu poolt.

Kõrget esindajat abistab tema ülesannete täitmisel Euroopa välisteenistus (EEAS) – ELi diplomaatiline teenistus. See teenistus teeb koostööd ELi riikide diplomaatiliste teenistustega. See koosneb ELi ametnikest ja esindajatest ning liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest lähetatud töötajatest.

Kõrge esindaja vastutusel tegutseb ka poliitika- ja julgeolekukomitee, millesse kuuluvad 27 ELi riigi suursaadikud. See jälgib ühise välis- ja julgeolekupoliitika reguleerimisalasse kuuluvates valdkondades rahvusvahelist olukorda ning täidab olulist rolli ELi kriisiohjeldusprogrammides.

Kõrge esindaja ametikoht loodi 1997. aastal Amsterdami lepinguga ja esimeseks ametikoha täitjaks oli Euroopa Liidu Nõukogu peasekretär Javier Solana. 2009. aasta detsembris jõustunud Lissaboni leping säilitas kõrge esindaja ülesanded, ehkki laiemate lepingul põhinevate volitustega, sealhulgas välisasjade nõukogu esindaja ja komisjoni asepresidendi ülesannetega.

Praegune kõrge esindaja on Josep Borrell Fontelles, kes nimetati viieks aastaks ametisse alates 2019. aasta detsembrist. Talle eelnes Federica Mogherini (2014–2019).

LISATEAVE

Na vrh