EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014XC0809(04)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (põllumajandustoodete ja toidu kvaliteedikavade kohta) artikli 50 lõike 2 punkti a kohase muutmistaotluse avaldamine

ELT C 260, 9.8.2014, p. 17–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

9.8.2014   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 260/17


Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (põllumajandustoodete ja toidu kvaliteedikavade kohta) artikli 50 lõike 2 punkti a kohase muutmistaotluse avaldamine

2014/C 260/14

Käesoleva dokumendi avaldamine annab õiguse esitada vastuväiteid vastavalt nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (1) artiklile 51.

MUUTMISTAOTLUS

NÕUKOGU MÄÄRUS (EÜ) nr 510/2006

põllumajandustoodete ja toidu geograafiliste tähiste ja päritolunimetuste kaitse kohta  (2)

MUUTMISTAOTLUS VASTAVALT ARTIKLILE 9

„GARDA”

EÜ nr: IT-PDO-0117-01142 – 06.08.2013

KGT ( ) KPN ( X )

1.   Spetsifikaadi osa, mida muutmine hõlmab

    Toote nimetus

    Toote kirjeldus

    Geograafiline piirkond

    Päritolutõend

    Tootmismeetod

    Seos piirkonnaga

    Märgistamine

    Riiklikud nõuded

    Muu:

lisatud on toote päritolu tagamise ja jälgitavusega seotud nõuded;

samuti on lisatud teave toote ja määratletud geograafilise piirkonna seose kohta, mis oli toodud kokkuvõttes, kuid mitte spetsifikaadis.

2.   Muudatus(t)e liik

    Koonddokumendi või kokkuvõtte muutmine

    Registreeritud KPNi või KGT muutmine, mille kohta ei ole avaldatud koonddokumenti ega kokkuvõtet

    Spetsifikaadi muutmine, mis ei tingi avaldatud koonddokumendi muutmist [määruse (EÜ) nr 510/2006 artikli 9 lõige 3]

    Spetsifikaadi ajutine muutmine, mis tuleneb riiklike ametiasutuste nõutud kohustuslikest sanitaar- või fütosanitaarmeetmetest (määruse (EÜ) nr 510/2006 artikli 9 lõige 4)

3.   Muudatus(ed):

Nimetuse „Garda” kasutamine

Edaspidi on võimalik kasutada üldnimetust „Garda” kogu määratletud geograafilises piirkonnas valmistatud toodangu kohta, nii et ei ole vajadust kasutada täiendavaid geograafilisi tähiseid.

Toote kirjeldus

Spetsifikaati muudeti vastavalt kohaldatavatele Euroopa Liidu õigusaktidele, lisades määruses (EÜ) nr 796/2002 esitatud toote valmistamismeetodi tüüpiliste parameetrite mediaanväärtused ja jättes välja kasutuks muutunud endise meetodi analüüsi. Et tarbija saaks kõnealustest parameetritest paremini aru, on lisatud kaitstud päritolunimetusega õli „Garda” üldine organoleptiline kirjeldus.

Oleiinhappe sisaldusena väljendatav lubatud maksimaalne happelisuse määr on ühtsustatud ja määratletud varasemast rangemalt ning moodustab kõige rohkem 0,5 % kõikide „Garda” nimetusega toodete jaoks; see väärtus oli varem nõutav üksnes „Garda”Trentino toodete puhul. Selle parameetri ühtne määratlus innustab tootjaettevõtteid senisest veelgi enam seadma esiplaanile toote kvaliteedi.

Peroksiidide maksimaalne sisaldus on määratletud ühtse väärtusega 14, mis varasemalt oli kindlaks määratud üksnes „Garda”Trentino toodete jaoks.

Oleiinhappe väärtust ei ole määratletud, sest see ei ole määrava tähtsusega „Garda” õli kvaliteedi jaoks, lisaks sellele on viimastel aastatel saadud analüüsitulemuste põhjal ilmnenud, et selle parameetri väärtus ei ole püsiv ning on varasematest väärtustest keskmiselt madalam, mis võib olla tingitud keskmiste temperatuuride tõusust ja sademetehulga vähenemisest.

Seetõttu peeti otstarbekaks mitte määratleda spetsifikaadis kohustuslikku minimaalset väärtust.

Tootmismeetod

Traditsiooniline sort „Frantoio”, mis jäeti ekslikult välja 1996. aasta algses taotluses „Garda”Orientale, kuid mitte „Garda”Bresciano ja „Garda”Trentino puhul, on lisatud sordi „Casaliva” kõrvale.

Sordi „Frantoio” nimetuse kasutamine oliivide traditsioonilise nimetusena koos sordi „Casaliva” nimetusega või selle asemel on lubatud järve idakaldal asuvate kommuunide sortide loendites, nagu see on esitatud 1980. aastate oliivikasvatusdokumentides.

Samuti tuleb muuta sordi „Leccino” endiste sünonüümidena kasutatud sordinimesid „Less” või „Lesso”, asendades need sordinimega „Leccino”.

Vigade parandamise tulemusena võivad „Garda” üldnimetusega seotud „Garda”Orientale ja „Garda”Bresciano puhul kasutatavad sordid olla järgmised: „Casaliva”, „Frantoio” ja „Leccino” osakaaluga vähemalt 55 %, kasutada võib ka teisi oliiviistandustes kasvatatavaid sorte, kuid nende osakaal ei või ületada 45 %.

See parandus ei mõjuta oliiviistanduste tegelikku sortide jagunemist, kuivõrd see peegeldab Garda järve idakalda kommuunide oliiviistanduste tegelikku olukorda ja ei too kaasa mingeid muudatusi oliiviõli tootmises, mis jääb samaks kogu nimetuse Garda tootmispiirkonnas, välja arvatud mõned „organoleptilised erinevused, mis on märgatavad ainult ekspertide jaoks”, nagu on märgitud 1996. aasta originaaldokumendis.

Saagikuse määra on täpsustatud ning näidatud selgelt ja ühemõtteliselt, et saagikus on 5 000–6 000 kg/ha. Spetsifikaadis nähti ette võimalus suurendada oliivitootmise saagikust 20 % võrra, st toota juba 1996. aastal kuni 6 000 kg/ha.

Teaduslikud andmed ja tootmise ajalugu on näidanud, et Garda järve ümbruses võib oliiviistanduste saagikus olla kuni 6 000 kg/ha ja õlisaagikus ulatuda kuni 25 %ni. 1990. aastatel läbiviidud agronoomiaalased uuringud näitasid, et lehtedele väetise pihustamine ja niisutustehnoloogiad võimaldavad saavutada veel suuremat saagikust, mis ületab 6 000 kg/ha, ilma et seejuures halveneks oliiviõli kvaliteet.

Oliivipuude kindlustamist toiteainetega käsitlevate uuringute edusammud on näidanud, et tasakaalustatud väetamine ja eeskätt niisutustehnoloogiad koos ratsionaalsete võrakujundusmeetoditega võimaldavad saada saaki noorematelt puudelt ja suurendada seeläbi hektaripõhist tootlikkust ja õli saagiseprotsenti, ilma et seejuures halveneks õli kvaliteet.

Välja on jäetud toodangu deklareerimist hõlmavad menetlused, eeskätt seetõttu, et nende aluseks on aegunud eeskirjad, samuti seepärast, et neid toiminguid haldavad nüüd kontrolliasutused.

Samuti on jäetud välja viited erinevate oliivikasvatuspiirkondade oliiviistanduste kohandamisele seoses vastavate täiendavate geograafiliste märgetega; need viited on muutunud ülearuseks, sest vastavad menetlused on juba reguleeritud tootmispiirkonda hõlmava artikliga.

Spetsifikaadi eraldi ossa on lisatud viited päritolutõendile.

Kogu geograafilise piirkonna ulatuses on loodud võimalus üldnimetust „Garda” kandva oliiviõli pressimiseks.

Seos piirkonnaga

Koonddokumendi kohandamiseks on lisatud viited, mis hõlmavad seost geograafilise piirkonnaga, sisaldades keskkonnategureid, inim- ja ajaloolisi tegureid, mida ei ole toodud 1996. aasta spetsifikaadis.

Märgistamine

Muudetud on mõningaid märgistamiseeskirju, et muuta need selgemaks ja läbipaistvamaks nii tootjate kui ka tarbijate jaoks (suurendatud on trükikirja suurust).

Edaspidi on võimalik esitada märgistusel oliiviistanduse geograafilised andmed, kui toode on saadud ainult teatud konkreetsete oliiviistanduste viljadest ja kui märgistusel on toodud täiendav geograafiline märge.

Märgistusel on võimalik esitada üksnes üldnimetus „Garda”, puudub kohustus lisada üks kolmest traditsioonilisest täiendavast geograafilisest märkest Bresciano, Orientale ja Trentino.

Ette on nähtud võimalus kasutada märgistusel Garda järve kujutist.

Toote turustamiseks on võimalik kasutada ka toiduainete jaoks sobivat metallpakendit, mis tagab ühtlasi toote parema säilivuse.

Nimetuse logo kasutamine muudetakse kohustuslikuks.

Viide kontrolliasutusele

Lisatud on viide kontrolliasutusele.

KOONDDOKUMENT

NÕUKOGU MÄÄRUS (EÜ) nr 510/2006

põllumajandustoodete ja toidu geograafiliste tähiste ja päritolunimetuste kaitse kohta  (3)

„GARDA”

EÜ nr: IT-PDO-0117-01142 – 06.08.2013

KGT ( ) KPN ( X )

1.   Nimetus

„Garda”

2.   Liikmesriik või kolmas riik

Itaalia

3.   Põllumajandustoote või toidu kirjeldus

3.1.   Toote liik

Klass 1.5. Õlid ja rasvad (või, margariin, õli jne)

3.2.   Toote kirjeldus, mida punktis 1 esitatud nimetus tähistab

Kaitstud päritolunimetus „Garda”, millele võib olla lisatud täiendav geograafiline märge Bresciano, Orientale või Trentino, on ette nähtud ekstra-neitsioliiviõli jaoks, millel on järgmised omadused:

värvus, mis ulatub rohelisest kuni enam või vähem intensiivse kollaseni;

keskmise tugevusega või kerge puuviljalõhn;

puuviljamaitse;

õrnad maitsevarjundid ja iseloomulik mandli järelmaitse.

Keemilised omadused:

happelisus (väljendatuna oleiinhappena): maksimaalselt 0,5 %;

peroksiidide maksimaalne kogus: <= 14 Meq O2/kg;

Organoleptiline hindamine (meetod COI):

Mediaanväärtuse vahemik

 

Min

Max

Toores/küps puuvili

> 0

≤ 6

Mandel

> 0

≤ 5

Kibedus

> 0

≤ 5

Teravus

> 0

≤ 6

Organoleptilisel hindamisel peab puuduse mediaan olema võrdne nulliga.

Tooraine (üksnes töödeldud toodete puhul)

Kaitstud päritolunimetusega ekstra-neitsioliiviõli „Garda”, millele võib olla lisatud täiendav geograafiline märge Bresciano, Orientale või Trentino, on valmistatud järgmistest oliivisortidest, mis on valminud eraldi oliiviistandustes või mitut sorti kasvatavates oliiviistandustes, ja millel on järgmised omadused:

nimetuste „Garda”, „Garda”Bresciano ja „Garda”Orientale puhul peavad sordid „Casaliva”, „Frantoio” ja „Leccino” moodustama vähemalt 55 %, muude oliiviistandustes kasvatavate sortide osakaal ei või ületada 45 %;

nimetuse „Garda”Trentino puhul peavad sordid „Casaliva”, „Frantoio” ja „Leccino” moodustama vähemalt 80 %, muude oliiviistandustes kasvatavate sortide osakaal ei või ületada 20 %.

3.3.   Sööt (üksnes loomse päritoluga toodete puhul)

3.4.   Tootmise erietapid, mis peavad toimuma määratletud geograafilises piirkonnas

Kõik tootmise etapid (oliivide kasvatamine, koristamine ja õli pressimine) peavad toimuma määratletud geograafilises piirkonnas.

3.5.   Erieeskirjad viilutamise, riivimise, pakendamise jm kohta

Selleks et säilitada toote eriomadused tootmise kõigi etappide jooksul ja tagada vastavus kvaliteedinõuetele tarneahelas, peab oliiviõli „Garda” pakendamine toimuma alati artiklis 4 määratletud geograafilises piirkonnas. Asi on selles, et asjaomase piirkonna tootjatele on hästi teada, kuidas õli tuleb käidelda eelpakendamise ja pakendamise käigus, sealhulgas filtreerimise ja setitamise kestused ja meetodid, õli temperatuur pakendamisel; seetõttu võimaldab õli pakendamine tootmispiirkonnas muu hulgas tagada toote organoleptiliste omaduste säilimise, kuivõrd ilma vastavate ettevaatusabinõudeta halveneksid need omadused õhuga kokkupuutumisel kiiresti. Kaitstud päritolunimetusega ekstra-neitsioliiviõli „Garda” tuleb turustada maksimaalselt viieliitrise mahuga klaas- või metallpakendis.

3.6.   Erieeskirjad märgistamise kohta

Pakendatud tootel peab olema etikett, millel on selgete ja üheselt mõistetavate tähtedega, mis on ülejäänud teksti tähtedest suuremad, järgmised märked: „Garda” ja „Kaitstud päritolunimetus” või vastav lühend KPN.

Nendele märgetele võib olla lisatud märgis täiendava geograafilise märkega Bresciano, Trentino või Orientale, mis võib olla paigutatud vaid juhul, kui õli on pressitud üksnes oliividest, mis pärinevad asjaomasest piirkonnast ning kui pressimise ja pakendamise toimingud on teostatud märkele vastavas piirkonnas.

Etiketil võib esitada oliiviistanduse geograafilised andmed, kui toode on saadud ainult teatud konkreetsete oliiviistanduste viljadest, ning kui etiketil on toodud täiendav geograafiline märge.

Ettevõtte, talu ja majandi nimetusi ning andmeid nende geograafilise paiknemise kohta võib etiketil esitada üksnes juhul, kui toote valmistamiseks on kasutatud ainult vastava üksuse oliiviistandusest pärinevaid vilju.

Kaitstud päritolunimetusele ei ole lubatud lisada muid iseloomustavaid väljendeid, nagu fine, scelto, selezionato ja superiore (parim, kvaliteet-, valitud, kõrgema klassi). Isiku- ja ärinimede ning eraõiguslike märkide kasutamine on lubatud juhul, kui need ei teeni reklaami eesmärki ja ei aja tarbijat segadusse.

Lubatud on kasutada Garda järve kujutist.

Etiketil tuleb ära näidata toote valmistamiseks kasutatud oliivide tootmise aasta.

Nimetuse logo esitamine etiketil on kohustuslik.

4.   Geograafilise piirkonna täpne määratlus

Kaitstud päritolunimetusega õli „Garda” tootmispiirkond on Brescia, Verona, Mantova ja Trento provintsid ning see hõlmab Garda järve ümber paiknevaid alasid.

5.   Seos geograafilise piirkonnaga

5.1.   Geograafilise piirkonna eripära

Keskkonnaga seotud tegurid

Garda oliiviistandused asuvad orus, mida piiravad Garda järve ringikujuliselt ümbritsevad ja seda põhja poolt Alpi mäeahelikust eraldavad jääajast pärinevad moreenikünkad. Järve poole või lõuna suunas avanevatel maatükkidel kasvatatakse peaaegu eranditult üksnes õlikultuure ja viinamarja. Mägede lähedus kindlustab sademete ühtlase jagunemise kogu aasta kestel, eeskätt kevadel ja sügisel.

Üldiselt iseloomustavad piirkonna ilmastikku, mida mõjutab tugevalt mägede lähedus ja järve suur veemassiiv ning mäeahelike pakutav kaitse, soojad pika kuumaperioodita suved ja mõõdukalt külmad talved; ilmastiku pehmuse tõttu võib seda pidada pehmeks vahemereliseks kliimaks, eeskätt tänu kohaliku mikrokliimaga piirkondade olemasolule. Garda järve piirkonna oliivikasvatusalad on maailma kõige põhjapoolsemad oliivide kasvatamise alad. Järve lähedus vähendab ööpäevaseid temperatuurikõikumisi.

Inimtegevusega seotud ja ajaloolised tegurid

Garda järve ümbritsevatel aladel kuulub oliivikasvatus elanikkonna elutegevuse juurde ning hõlmab mitmete kirjalike allikate tunnistusel olulise osa nende toitumistraditsioonidest ja majandite sissetulekust.

Andmed Garda järve oliiviistanduste piirkonna elanike oskusteabe kohta pärinevad juba renessansiajastust, kui inimtegevuse tulemusena kujunesid välja Garda järve piirkonna üldised ja põllumajanduslikud eripärad. Nimelt sel ajastul hakati künkanõlvu ümber kujundama haritud maatükkidega, mis muutusid Garda järve suunas laskuvateks iseloomulikeks oliivipuude kasvatamise terrassideks, mille järgi hakati piirkonda alates 1968. aastast tähistama nimega Riviera degli Ulivi.

Tarbijate ja tootjate jaoks on iseloomulik, et kasutatakse tavapäraselt üht kolmest täiendavast geograafilisest nimetusest Bresciano, Trentino või Orientale, mis võimaldab päritoludokumentides märgitu kohaselt paremini eristada „inimeste elu- ja haldustegevuse traditsioonidega seotud teatud väga olulisi piirkondi”.

Toote eripära

Õli „Garda” ja selle valmistamiseks kasutatavate oliivide eripäraks on mõõdukalt intensiivne ning pigem õrn lõhn ja maitse võrreldes lõunapoolsemate ja soojemate tavapäraste oliivikasvatuspiirkondadega.

See õli on tarbijate seas hinnatud õrna, tasakaalustatud ja harmoonilise maitse tõttu, mis jätab suhu iseloomuliku mandli järelmaitse, muutes kõnealuse toote ainulaadseks ja hõlpsalt äratuntavaks teiste Itaalia kaitstud päritolunimetusega oliiviõlide seas.

Iseloomulike tunnuste tõttu kasutatakse seda õli paljudes retseptides, sest õli hõrk maitse ei varjuta toidu maitset, vaid toob selle pigem paremini välja. See õli on äärmiselt sobiv kalatoitude, heleda liha, värskete või keedetud juurviljade, kaunviljade, toorjuustu ja vähelaagerdunud juustu, carpaccio ja carne salada (soolatud liha) jaoks, kuid samuti ka magustoitude valmistamiseks.

5.2.   Põhjuslik seos geograafilise piirkonna ja (kaitstud päritolunimetusega) toote kvaliteedi või omaduste või (kaitstud geograafilise tähisega) toote erilise kvaliteedi, maine või muude omaduste vahel

Põhja pool asuva mäeaheliku ja Itaalia kõige suurema järve lähedus muudavad ilmastiku vahemereliseks ja pehmendavad looduskeskkonna mõju, mis Garda järve laiuskraadi juures ei oleks muidu oliivide kasvatamiseks sobiv. Kogu aasta peale ühtlaselt jagunevad sademed kaitsevad oliivipuid kuivastressi eest ja väldivad vee kogunemist, mis oleks kahjulik oliivipuu enda jaoks ning mõjuks negatiivselt õli kvaliteedile.

Küngaste nõlvadel asuvad järve poole ja lõunasse avanevad maatükid soojenevad talve lõppedes kiiresti, võimaldades oliivipuude vegetatiivse seisundi kiiret taastumist; nende maatükkide asend koos ilmastikutingimuste ja Garda piirkonna pehme vahemerelise kliimaga annavad oliividele ja Garda järve piirkonna oliiviõlile nõrgema ja mahedama lõhna ja maitse võrreldes lõunapoolsemates soojemate ilmastikutingimustega piirkondades toodetud õliga. Ilmastiku ja keskkonna eripärad annavad õlile iseloomuliku keskmise tugevusega või kerge puuviljamaitse ning mandli järelmaitse, mis muudab selle õli ainulaadseks ja hõlpsalt äratuntavaks teiste Itaalia kaitstud päritolunimetusega oliiviõlide seas.

Lisaks sellele esineb tasandikest mäenõlvadeni ulatuvatel Garda järve ümbritsevatel aladel iseloomuliku mikrokliimaga piirkondi, mis, säilitades kogu „Garda” nimetusele tunnuslikke omadusi, võimaldavad lisada neile samas organoleptilisi erinevusi, mis on märgatavad ainult ekspertide jaoks.

Tootjate oskusteave kogu tootmisharus, pinnase ettevalmistamine oliivipuude kasvatamiseks, sealhulgas traditsiooniline terrassidel kasvatamine, võimaldab säilitada ja alal hoida toote eripärasid, nagu õli mahedus ja iseloomulik mandli järelmaitse.

Viide spetsifikaadi avaldamisele:

(määruse (EÜ) nr 510/2006 (4) artikli 5 lõige 7)

Pädev valitsusasutus algatas siseriikliku vastuväidete esitamise menetluse, avaldades 11. juuni 2013. aasta Itaalia Vabariigi Ametlikus Teatajas nr 135 kaitstud päritolunimetuse „Garda” (KPN) muutmisettepaneku.

Toote spetsifikaadi täielik tekst on saadaval järgmisel veebisaidil: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

või

pöördudes otse põllumajandus-, toiduainete- ja metsandusministeeriumi kodusaidi poole (http://www.politicheagricole.it), kus tuleb klõpsata lingile „Qualità e sicurezza” [Kvaliteet ja toiduohutus] (ekraanil ülal paremal) ja seejärel lingile „Disciplinari di Produzione allesame dell’UE” [Euroopa Liidule hindamiseks esitatud spetsifikaadid].


(1)  ELT L 343, 14.12.2012, lk 1.

(2)  ELT L 93, 31.3.2006, lk 12. Asendatud määrusega (EL) nr 1151/2012.

(3)  Vt joonealune märkus 2.

(4)  Vt joonealune märkus 2.


Top