EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Dohoda o přidružení s Moldavskem

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Dohoda o přidružení mezi EU, Evropským společenstvím pro atomovou energii (Euratom) a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé.

Rozhodnutí 2014/492/EU – podpis jménem EU a prozatímní provádění Dohody o přidružení mezi EU, Euratomem a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé

Rozhodnutí 2014/493/Euratom, kterým se schvaluje uzavření dohody o přidružení mezi EU, Euratomem a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé Evropskou komisí jménem Euratomu

Rozhodnutí (EU) 2016/839 o uzavření Dohody o přidružení mezi EU, Euratomem a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé jménem EU

CO JE CÍLEM DOHODY A ROZHODNUTÍ?

Cíle dohody jsou tyto:

  • podporovat politické přidružení a dialog spolu s hospodářskou integrací, mimo jiné zvýšením účasti Moldavska v politikách, programech a agenturách Evropské unie (EU),
  • podporovat, chránit a posilovat mír a stabilitu na regionální i mezinárodní úrovni,
  • podporovat a posilovat spolupráciprostoru svobody, bezpečnosti a práva s cílem posílit právní stát a dodržování lidských práv a základních svobod,
  • přispět k posílení demokracie a právního státu a k politické, hospodářské a institucionální stabilitě v Moldavsku,
  • podporovat úsilí Moldavska o rozvoj jeho hospodářského potenciálu prostřednictvím mezinárodní spolupráce, také prostřednictvím většího sblížení jeho právních předpisů s právními předpisy EU,
  • dosáhnout postupné hospodářské integrace Moldavska do vnitřního trhu EU, zejména prostřednictvím zřízení prohloubené a komplexní zóny volného obchodu.

Rozhodnutí 2014/492/EU opravňuje podepsání a prozatímní provádění dohody ze strany EU.

Rozhodnutí 2014/493/Euratom a rozhodnutí (EU) 2016/839 znamenají uzavření dohody o přidružení s Moldavskem mezi EU, Evropským společenstvím pro atomovou energii (Euratom) a členskými státy EU.

KLÍČOVÉ BODY

Dohoda má 465 článků s doplňujícími přílohami a protokoly. Zabývá se následujícími oblastmi.

Obecné zásady (Hlava I), především:

  • demokratická práva, lidská práva a základní svobody,
  • volné tržní hospodářství, udržitelný rozvoj a účinný multilateralismus,
  • právní stát, řádná správa věcí veřejných, spolupráce a dobré sousedské vztahy.

Politický dialog, vnitřní reforma a spolupráce v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky (Hlava II), především:

  • rozvoj stabilních a účinných politických institucí,
  • postupné sladění zahraničních a bezpečnostních politik,
  • závazek k předcházení konfliktům, regionální stabilitě, boji proti terorismu a opatřením proti zbraním hromadného ničení.

Svoboda, bezpečnost a právo (Hlava III), především:

Ekonomická a jiná odvětvová spolupráce (Hlava IV), především:

Obchod a obchodní záležitosti (Hlava V), především:

  • národní zacházení a přístup zboží na trh, včetně:
    • zřízení prohloubené a komplexní zóny volného obchodu mezi stranami a odstranění cel na zboží, které pochází ze strany druhé, s určitými výjimkami (stanovenými v přílohách),
    • postupného sladění s právními předpisy EU v oblastech technických překážek obchodu, sanitárních a fytosanitárních opatření, cel a usnadnění obchodu, služeb a veřejných zakázek,
    • sladění s EU a mezinárodní praxí v oblasti práv duševního vlastnictví, hospodářské soutěže a energií, a s mezinárodními normami v oblasti životního prostředí a práce (obchod a udržitelný rozvoj).

S ohledem na práva duševního vlastnictví byla do dohody o přidružení začleněna dohoda mezi EU a Moldavskem o ochraně zeměpisných označení podepsaná v roce 2012. Jednou z priorit dohody o přidružení je zajistit účinné prosazování moldavských právních předpisů v této oblasti a adekvátní odbornou přípravu úředníků relevantních orgánů a justičních pracovníků. V rámci Rady přidružení (viz níže) se EU a Moldavsko pravidelně setkávají, aby projednaly otázky a osvědčené postupy v této oblasti.

Finanční pomoc a ustanovení o boji proti podvodům a o kontrole (Hlava VI), především:

  • finance pro Moldavsko od EU, Evropské investiční banky, Evropské banky pro obnovu a rozvoj a dalších finančních institucí,
  • víceleté rámce a roční akční programy pro oblasti prioritních výdajů,
  • výměna informací a provozní spolupráce,
  • opatření k předcházení podvodům, korupci a dalším nezákonným činnostem a jejich potírání.

Institucionální, obecná a závěrečná ustanovení (Hlava VII), především:

Technické přílohy podrobně popisují, jak mají být prováděny různé závazky obsažené v dohodě. Některé z nich, například ty, které se týkají zeměpisných označení, obchodu, sanitárních/fytosanitárních záležitostí, byly od roku 2016 mírně pozměněny.

Dočasná opatření pro liberalizaci obchodu

  • Nevyprovokovaná a neodůvodněná vojenská agrese Ruska proti Ukrajině od února 2022 má vážný dopad na schopnost Moldavska obchodovat se zbytkem světa, a to z důvodu jeho závislosti na dopravě přes území Ukrajiny a na ukrajinské infrastruktuře.
  • V této obtížné situaci EU podporuje Moldavsko tím, že zvyšuje míru liberalizace trhu stanovenou v dohodě o přidružení, zejména u některých zemědělských produktů.
  • Nařízení (EU) 2023/1524 zavádí dočasná opatření k liberalizaci obchodu tím, že plně liberalizuje dovoz všech výrobků z Moldavska, a nahrazuje tak předchozí právní akt, nařízení (EU) 2022/1279, které platilo po dobu jednoho roku do 23. července 2023.
  • Nová opatření, která platí do 24. července 2024, ruší celní kvóty pro sedm zemědělských produktů, jejichž vývoz z Moldavska do EU není v rámci dohody o přidružení dosud plně liberalizován: švestky, stolní hrozny, jablka, rajčata, česnek, třešně a hroznová šťáva. Nařízení z roku 2023 rovněž odstraňuje systém vstupních cen pro některé zemědělské produkty, a tím plně liberalizuje dovoz všech těchto produktů do EU.
  • Evropská komise pečlivě sleduje dopad nařízení (EU) 2023/1524 a má pravomoc přijímat prováděcí aktydočasnému pozastavení obchodně-liberalizačních opatření, pokud jsou dovozem nepříznivě ovlivněni výrobci„ obdobných“ nebo „přímo “konkurujících výrobků v EU. V tomto ohledu bude Komisi nápomocen Výbor pro ochranná opatření zřízený podle nařízení (EU) 2015/478 o společných pravidlech dovozu do EU (viz shrnutí).

DATUM VSTUPU V PLATNOST

  • Dohoda je smíšenou smlouvou* vyžaduje ratifikaci Parlamentem a každým členským státem.
  • Dohoda vstoupila v platnost dne 1. července 2016.

KONTEXT

EU je největším obchodním partnerem a investorem Moldavska. V roce 2021 byl její podíl na celkovém vývozu Moldavska 61 % a celkovém obchodu 49 %.

Další informace viz:

KLÍČOVÉ POJMY

Smíšená smlouva. Pokud záležitost dohody nespadá do výhradní pravomoci EU (zde smlouva zahrnuje také Euratom), musí dohodu podepsat i členské státy EU. Těmto dohodám se říká smíšená smlouva. To znamená, že vedle samotné EU se smluvními stranami vůči smluvním stranám, které nejsou členy EU, stávají i členské státy EU. Smíšené dohody mohou rovněž vyžadovat přijetí vnitřního aktu EU, který rozdělí povinnosti mezi členské státy a EU.

HLAVNÍ DOKUMENTY

Dohoda o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé (Úř. věst. L 260, 30.8.2014, s. 4–738).

Postupné změny této dohody o přidružení byly začleněny do původního znění. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Rozhodnutí Rady 2014/492/EU ze dne 16. června 2014 o podpisu jménem Evropské unie a prozatímním provádění Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé (Úř. věst. L 260, 30.8.2014, s. 1–3).

Rozhodnutí Rady 2014/493/Euratom ze dne 16. června 2014, kterým se schvaluje uzavření Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé Evropskou komisí jménem Evropského společenství pro atomovou energii (Úř. věst. L 260, 30.8.2014, s. 739–740).

Rozhodnutí Rady (EU) 2016/839 ze dne 23. května 2016 o uzavření, jménem Evropské unie, Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé (Úř. věst. L 141, 28.5.2016, s. 28–29).

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/1524 ze dne 20. července 2023 o dočasných opatřeních pro liberalizaci obchodu, která doplňují obchodní koncese použitelné pro produkty Moldavské republiky podle Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na straně jedné a Moldavskou republikou na straně druhé (Úř. věst. L 185, 24.7.2023, s. 1–6).

Doporučení Rady přidružení EU – Moldavská republika č. 120171/2017 ze dne 4. srpna 2017 k programu přidružení EU – Moldavská republika (Úř. věst. L 215, 19.8.2017, s. 3–46).

Konsolidované znění Smlouvy o založení Evropského společenství pro atomovou energii (Úř. věst. C 203, 7.6.2016, s. 1–112).

Viz konsolidované znění.

Informace o vstupu v platnost Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé (Úř. věst. L 161, 18.6.2016, s. 1).

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/478 ze dne 11. března 2015 o společných pravidlech dovozu (kodifikované znění) (Úř. věst. L 83, 27.3.2015, s. 16–33).

Oznámení o prozatímním provádění Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé (Úř. věst. L 259, 30.8.2014, s. 1).

Poslední aktualizace 28.08.2023

Top