EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007DC0023

sdělení komise Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů - Akční program pro snižování administrativní zátěže v Evropské unii

/* KOM/2007/0023 konecném znení */

52007DC0023

sdělení komise Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů - Akční program pro snižování administrativní zátěže v Evropské unii


[pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

V Bruselu dne 24.1.2007

KOM(2007) 23 v konečném znění

.

SDĚLENÍ KOMISE RADĚ, EVROPSKÉMU PARLAMENTU, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

Akční program pro snižování adminis trativní zátěže v Evropské unii

{SEK(2007) 84}{SEK(2007) 85}

SDĚLENÍ KOMISE RADĚ, EVROPSKÉMU PARLAMENTU, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

Akční program pro snižování adminis trativní zátěže v Evropské unii

ÚVOD

V listopadu 2006 navrhla Komise zahájení ambiciózního akčního programu na snížení administrativní zátěže způsobené stávajícími právními předpisy v EU. Jako součást tohoto programu navrhla Komise, aby Evropská rada na jaře 2007 stanovila jako cíl snížení veškeré administrativní zátěže o 25 %, kterého má EU dosáhnout společně se členskými státy do roku 2012[1]. Tento návrh je dalším důkazem odhodlání Komise zlepšit právní úpravu jako součást strategie růstu a zaměstnanosti.

Celkový cíl snižování zátěže o 25 % je společným cílem, kterého lze dosáhnout pouze na základě společné odpovědnosti a společné snahy členských států a evropských orgánů. Je důležité, aby všechny strany zúčastněné v tomto procesu přijaly příslušná opatření a jednaly rychle, aby politický cíl mohl být převeden na operativní opatření, ku prospěchu podnikatelských subjektů, zvláště malých a středních podniků a spotřebitelů.

Tento akční program není o deregulaci. Jeho cílem také není měnit cíle politik stanovené ve stávajících právních předpisech Společenství nebo úroveň nároků ve stávajících právních textech. Představuje naopak důležitou snahu o zefektivnění a usnadnění zavádění cílů politiky – důležité opatření pro zajištění kvality právních úpravy na všech úrovních. Zbytečná a nepřiměřená administrativní zátěž může mít skutečné hospodářské dopady. Administrativní zátěž působí problémy a narušuje podnikatelskou činnost a je často prioritním cílem zjednodušení. Komise je odhodlána pomáhat při odstraňování této zbytečné zátěže na všech úrovních a zdůrazňuje, že se jedná o společnou odpovědnost členských států a evropských orgánů.

Tento akční program obsahuje návrhy Komise jak zjišťovat, měřit a snižovat informační povinnosti. Program bude měřit administrativní náklady, rozhodne, které z těchto nákladů jsou zbytečnou zátěží, a bude zbytečnou administrativní zátěž snižovat. V praxi to bude vypadat tak, že jakmile budou známy výsledky měření, Komise je bude analyzovat a podnikne požadované kroky ke snižování zbytečné zátěže. Strategie představená v tomto sdělení je ambiciózní a její úspěch závisí do velké míry na aktivní podpoře a spolupráci členských států a ostatních evropských orgánů. Pilotní projekt a dosud provedená národní měření[2] potvrdila, že snižování administrativní zátěže je společnou odpovědností Evropského parlamentu, Rady, Komise a členských států.

Tabulka 1 shrnuje jednotlivé prvky akčního programu a odkazuje na podrobnější popis jednotlivých stavebních prvků v tomto sdělení.

Tabulka 1 Jednotlivé prvky akčního programu EU pro snižování administrativní zátěže |

Metodika měření administrativních nákladů (Kapitola 2 – oddíly 2.1–2.2) a zásady pro snižování zátěže (Kapitola 5) |

Prioritní oblasti pro měření a snižování zbytečné administrativní zátěže vztahující se k právním předpisům ES a k „čistě” celostátním a regionálním právním předpisům (Oddíl 2.3) |

Navrhovaná organizační struktura (Oddíl 2.4) |

Cíle pro snižování administrativní zátěže (Kapitola 3) |

Návrhy okamžitých opatření (Kapitola 4) |

Akční program se zaměřuje na zastaralé, nadbytečné nebo opakující se informační povinnosti, které by se měly zřetelně odlišovat od prvků navrhovaných předpisů, které jsou soustavné nebo nutné k dosažení prospěchu plynoucího z právních předpisů. Cílem je snížit zbytečnou administrativní zátěž podniků; program však také přinese podstatná zlepšení pro spotřebitele, např. nižší ceny. Je zjevné, že by tato opatření neměla ohrozit základní účel právních předpisů a že existují případy, kdy budou, mimo jiné, i nadále informační povinnosti nezbytné, z důvodů souvisejících s ochranou veřejného zdraví, ochranou práv pracujících nebo ochranou životního prostředí či potřebou chránit finanční zájmy Společenství a zajistit řádné finanční řízení.

V podstatě se navrhuje, aby Komise za pomoci členských států měřila administrativní zátěž, vztahující se k právním předpisům Společenství a opatření pro provedení do vnitrostátního práva, a podala vhodné návrhy na snížení zátěže, zatímco členské státy budou měřit a snižovat administrativní zátěž výhradně na úrovni vnitrostátních a regionálních právních přepisů. Program začne v květnu 2007 a jeho cílem bude dokončit hodnocení administrativních nákladů, vzniklých na základě vybraných právních předpisů Společenství do listopadu 2008, což přispěje ke snížení administrativní zátěže podniků o 25 % do roku 2012. Aby bylo možno dosáhnout tohoto ambiciózního cíle, musí členské státy a Komise spolupracovat při mapování, měření a snižování zbytečné zátěže podniků.

Program bude podporovat dlouhodobé hospodářské přínosy, a zároveň poskytne hmatatelné a konkrétní výsledky v krátkodobém a střednědobém horizontu. Program klade důraz na snižování zbytečné administrativní zátěže v určitých prioritních oblastech. Prioritní oblasti týkající se právních předpisů EU již byly stanoveny na základě poznatků z pilotního projektu[3], který byl dokončen v říjnu 2006, na základě příspěvků zúčastněných stran ke stávajícímu programu zjednodušení a na základě výsledků konzultací o pracovním dokumentu Komise, přijatém 14. listopadu 2006. Vybrané prioritní oblasti pokrývají požadavky na právní předpisy, které představují převážnou většinu administrativních nákladů podniků, a tím umožňují Komisi a zodpovědným zákonodárcům, aby se mohli soustředit na oblasti, kde je možno nejvíce přispět ke zlepšení právního prostředí pro podniky; avšak pouze v těch případech, kde odpovídající úpravy neohrozí základní cíle právních předpisů. Komise se může později rozhodnout, že program rozšíří do jiných oblastí, které momentálně na seznamu priorit nejsou.

Kromě cílů pro snižování zátěže a prioritních oblastí obsahuje akční program také seznam urychlených opatření, která se mají zahájit během německého předsednictví (příloha III). Tato opatření představují první krok k dosažení cíle pro snižování zátěže a pomocí rychlých krátkodobých výsledků tak zdůrazní, jak je strategie pro snižování administrativní zátěže pro Komisi důležitá. Akční program se bude stále zaměřovat na dosahování konkrétních výsledků, které ulehčí práci podnikům.

1.1. Administrativní zátěž a podnikatelské prostředí v EU

Právní předpisy EU sledují cíle stanovené ve smlouvách a cíle veřejné politiky, kterých je možno lépe dosáhnout na úrovni Společenství než na úrovni členských států. Znamená to i zajišťování podmínek pro efektivně fungující vnitřní trh, včetně odpovídající úrovně zabezpečení, bezpečnostních a sociálních standardů. Informace a podávání zpráv jsou nejdůležitější pro vzájemnou důvěru v rámci vnitřního trhu: aby byly zaručeno, že fungují rovnocenné podmínky pro všechny. Informace a podávání zpráv jsou rovněž důležité v těch oblastech politiky, jako je politika soudržnosti a zemědělství, kde jsou příjemcům poskytovány veřejné prostředky. Ale rovnováhu mezi výhodami plynoucími z takových požadavků a jejich administrativní zátěží je třeba bedlivě sledovat a může se časem měnit – některé stávající postupy se staly zbytečně časově náročnými, nadměrně komplikovanými a zastaraly, zatímco v některých případech jsou požadované informace již dostupné z jiných zdrojů.

Administrativní požadavky jsou důležitým činitelem v podnikatelském prostředí, protože jsou podniky v celé EU nuceny trávit spoustu času vyplňováním formulářů a podáváním zpráv týkajících se celé řady otázek. V současné době se tyto náklady v EU odhadují na 3,5 % HDP. Omezením zbytečných požadavků, např. na podávání zpráv, budou zaměstnanci společnosti moci věnovat více času na hlavní činnosti podniku, které mohou snížit výrobní náklady a umožnit realizaci dodatečných investic a inovačních činností, což může zase zvýšit produktivitu a celkovou konkurenceschopnost.

Společný cíl pro snížení administrativní zátěže o 25 % v roce 2012 zahrnuje jak právní předpisy Společenství, tak vnitrostátní regulační opatření. Dosažení tohoto cíle by mohlo vést k nárůstu úrovně HDP v EU přibližně o 1,4 %, tedy asi 150 miliard EUR ve střednědobém horizontu[4].

1.2. Definice administrativních nákladů a administrativní zátěže

Je důležité vyjasnit definici administrativních nákladů a definici administrativní zátěže – tyto definice jsou uvedeny níže a vycházejí z mezinárodně dohodnuté příručky ke standardnímu nákladovému modelu a z metodiky EU týkající se standardního nákladového modelu (EU SCM)[5].

Náklady spojené s dodržováním požadavků jsou všechny náklady vynaložené na dodržování právních předpisů, s výjimkou přímých finančních nákladů a dlouhodobých strukturálních důsledků. Podle standardního nákladového modelu lze tyto náklady rozdělit na „podstatné náklady spojené s dodržováním požadavků“ a na „administrativní náklady“.

Administrativními náklady se rozumějí náklady, které vznikají podnikům, neziskovému sektoru, veřejným orgánům a občanům při plnění zákonné povinnosti poskytovat informace o jejich činnosti nebo produkci veřejným orgánům nebo soukromým osobám.

Informace je nutno chápat v širokém smyslu slova, tj. včetně nákladů na označování, podávání zpráv, monitorování a posuzování nutných pro poskytnutí informací a registraci. V některých případech musí být informace předávány veřejným orgánům nebo soukromým osobám. Jindy musí být pouze dostupné k nahlédnutí nebo poskytnutí na požádání.

Je důležité rozlišovat mezi informacemi, které by podniky shromažďovaly i v případě, že by dotyčné právní předpisy neexistovaly, a informacemi, které by bez právních předpisů shromažďovány nebyly. Náklady vyplývající z takovéto činnosti nazýváme administrativní zátěží. Někdy je administrativní zátěž nutná, pokud je třeba efektivně vyhovět základním cílům právních předpisů a předepsané úrovni ochrany definované ve smlouvách; např. tam, kde jsou informace potřebné kvůli transparentnosti trhů. Ale existuje také mnoho případů, kdy je možno zátěž zefektivnit a omezit, aniž by byly dotčeny základní cíle jako takové – tato administrativní zátěž je zcela jasně zbytečná.

Akční program se zaměřuje na měření administrativních nákladů, zjišťování a snižování administrativní zátěže, aniž by byl podkopán základní cíl právních předpisů[6].

2. ROZVOJ MěřENÍ ADMINISTRATIVNÍ ZÁTěžE V CELÉ EU

2.1 Standardní nákladový model EU

Dne 23. března 2005 Evropská rada vyzvala „Komisi a Radu, aby přezkoumaly společnou metodiku pro měření administrativní zátěže s cílem dospět k dohodě do konce roku 2005“. Sdělení Komise ze dne 16. března 2005 o zlepšení právní úpravy v oblasti růstu a pracovních míst v Evropské unii, zahrnovalo jako průvodní pracovní dokument útvarů Komise podrobný návrh možného „modelu čistých administrativních nákladů EU“[7], založeného na metodice standardního nákladového modelu [8].

V průběhu pilotní fáze, prováděné od dubna do září 2005, byl posléze návrh modelu čistých administrativních nákladů EU pozměněn a zdokonalen a následně Komise představila revidovanou metodiku nazvanou rovněž „SCM EU“[9]. Komise uvedla řadu možných zlepšení tohoto modelu a zároveň objasnila, že tato optimalizace není podmínkou pro jeho použití. Pracovní příručka pro používání modelu byla zahrnuta v pokynech k posouzení dopadů ze dne 15. března 2006[10] a přeložena do všech úředních jazyků EU, s cílem usnadnit sbližování metodiky. Model SCM EU byl použit v řadě zveřejněných nebo připravovaných posouzení dopadů[11], aby bylo zajištěno, že případná administrativní zátěž v souvislosti s novými právními předpisy je opodstatněná a minimální[12].

2.2. Měření a zjišťování informačních povinností v EU

Akční program využije nákladový model EU (SCM EU)[13] pro identifikaci nejvíce zatěžujících informačních povinností – požadavků na poskytování informací (např. předkládání osvědčení o shodě) v prioritních oblastech navržených v tomto sdělení, aby bylo možno odhadnout náklady a ohodnotit, jakým způsobem je možno toto zatížení snížit.

Hlavním zjištěním pilotního projektu je to, že základem programu měření musí být identifikace konkrétních informačních povinností. Ačkoliv o řadě informačních povinností je známo, že se v jednotlivých členských státech značně liší[14], informační povinnosti lze porovnávat snáze než celé právní předpisy, jež jsou v jednotlivých členských státech různé. Informační povinnosti proto představují stavební kameny jakéhokoli programu na snížení administrativních nákladů. Z toho vyplývá nutnost jednoznačné klasifikace takovýchto informačních povinností v základních aktech a v následných prováděcích předpisech, a to jak na úrovni EU, tak na úrovni členských států. První fáze použití metodiky proto vyžaduje přesné zmapování všech důležitých informačních povinností vyžadovaných právními akty. Nejprve budou zmapovány informační povinnosti obsažené v právních předpisech Společenství, povinnosti související s právními předpisy Společenství, ale přidané členskými státy při provádění právních předpisů budou zmapovány následně. Než dojde k měření nákladů, bude Komise úzce spolupracovat s členskými státy při zjišťování informačních povinností.

Jelikož členské státy, které již provedly základní měření, přijaly mírně odlišné varianty původního standardního nákladového modelu, je srovnání stávajících údajů mezi jednotlivými zeměmi obtížné, zejména při pokusu sloučit výsledky a určit původ informačních povinností. Bude nutná určitá minimální úroveň technické harmonizace (viz příloha I).

2.3. Rozsah akčního programu: které právní předpisy budou hodnoceny

V souladu se strategií růstu a zaměstnanosti a následnými konzultacemi a diskusi o pracovním dokumentu[15], navrhuje Komise omezit rozsah akčního programu na povinnosti kladené na podniky[16].

Navíc bylo po konzultacích k listopadovému pracovnímu dokumentu obecně dohodnuto, že by se Komise a členské státy měly zaměřit na identifikaci informačních povinností, měření jejich nákladů a identifikaci opatření ke snížení zátěže[17],:

pokud jde o členské státy a Komisi,:

- nařízení a směrnic ES (včetně informačních povinností vyplývajících z mezinárodního práva) v těch prioritních oblastech, kde je největší zatížení a/nebo které jsou takto vnímány („zdroje problémů v podnikatelské sféře“)

a

- opatření pro provedení do vnitrostátního práva a prováděcích opatření, spojených s těmito nařízeními a směrnicemi ES;

pokud jde o členské státy,:

- členské státy by měly zatím buď provádět kompletní základní měření informačních povinností ve svých zemích, nebo se zaměřit na prioritní oblasti měření a snižování čistě vnitrostátních a regionálních informačních povinností.

Komise s potěšením zjistila, že se v roce 2006 sedmnáct členských států rozhodlo měřit a snižovat administrativní zátěž (v předešlém roce jich bylo jedenáct) a další dva státy prověřují metodiku. Akční program předpokládá, že do roku 2009 všechny členské státy dokončí měření informačních povinností v klíčových vnitrostátních a regionálních prioritních oblastech. Členské státy a Komise se musí také dohodnout na společné základní metodě měření v prioritních oblastech a na cílech snižování administrativní zátěže, podle toho, zda má administrativní zátěž původ ve Společenství nebo v členských státech. Po diskusích a konzultacích k pracovnímu dokumentu ze dne 14. listopadu určila Komise následující prioritní oblasti právních předpisů Společenství, které by se měly prověřit:

1. Právo obchodních společností

2. Právní předpisy v oblasti léčiv

3. Pracovní prostředí/pracovněprávní vztahy

4. Daňové předpisy (DPH)

5. Statistika

6. Zemědělství a zemědělské subvence

7. Bezpečnost potravin

8. Doprava

9. Rybolov

10. Finanční služby

11. Životní prostředí

12. Politika soudržnosti

13. Zadávání veřejných zakázek

V příloze II je seznam těchto prioritních oblastí spolu se zvláštními právními předpisy pro jednotlivé oblasti vybrané pro měření. V oblastech, kde práce na měření administrativních nákladů nebo posouzení širokého hospodářského dopadu právních předpisů v roce 2007 už probíhají nebo jsou naplánovány (např. v právu obchodních společností, zemědělství, zadávání veřejných zakázek a politice soudržnosti), bude zajištěna úzká spolupráce, aby se maximalizovala součinnost. Jestliže další práce upozorní, že některé zvláště zatěžující právní předpisy na úrovni EU nebyly zahrnuty do připojeného seznamu, bude seznam doplněn. Tímto seznamem prioritních oblastí a příslušných právních předpisů nejsou dotčeny další akce zaměřené na snižování administrativní zátěže. V některých případech mohou měření dokonce ukázat, že veškerá zátěž vyvolaná právními předpisy je skutečně nezbytná. Tyto povinnosti samozřejmě nebudou odstraňovány.

2.4. Organizační záležitosti

Komise navrhuje, aby výše uvedená koncepce byla zavedena prostřednictvím partnerství s členskými státy. Komise zajistí, aby tato opatření byla v souladu s jejím dřívějším závazkem dodat zavčas návrhy uvedené v pracovních programech Komise.

2.4.1 Externí poradci

Komise zadá provádění vlastních měření administrativních nákladů souvisejících s právními předpisy Společenství externímu poradci, který bude vybrán začátkem roku 2007 po vyhlášení veřejné soutěže. Poradci budou provádět měření v úzké spolupráci s členskými státy a Komisí; podávat zprávy o právních předpisech vybraných pro měření a poskytovat Komisi návrhy na snižování ve všech oblastech politiky. Působnost programu je možno rozšířit, aby byly zjištěny další informační povinnosti vyhovující podmínkám pro snižování.

2.4.2 Členské státy a Komise

Projekt bude monitorovat řídící skupina a později bude jmenováno několik odborných podskupin.

Navrhuje se, aby zapojení členských států bylo uskutečňováno pomocí skupiny na vysoké úrovni složené z národních odborníků v oblasti zlepšování právní úpravy. Tato skupina bude pravidelně přezkoumávat pokrok, poskytovat rady Komisi a zajišťovat, aby kontaktní místa ve státní správě členských států byla přístupná službám Komise a jejich smluvním partnerům. Další poradenské skupiny odborníků budou Komisi sloužit jako kontaktní místa pro oblasti se zvýšenou prioritou.

Plánuje se také pravidelná výměna názorů se stávající sítí SCM a využívání jejích výsledků, týkajících se metodických problémů, které mohou nastat. Mimoto bude Komise spolu s členskými státy zjišťovat a šířit osvědčené postupy pro omezení zatěžujících informačních povinností na národní a regionální úrovni.

Komise má v úmyslu podávat pravidelné zprávy o průběhu akčního programu Evropskému parlamentu a Radě.

2.4.3 Vztah k jiným probíhajícím aktivitám

Akční program Společenství pro snižování administrativní zátěže probíhá zároveň s několika dalšími aktivitami, zvláště se stávajícím programem zjednodušení pod záštitou Komise, který již obsahuje řadu právních předpisů zahrnutých v prioritních oblastech zahrnutých v tomto akčním programu. Snižování administrativní zátěže je specifická forma zjednodušení a analýza měření a snižování v akčním programu bude proto Komisi obecněji poskytovat podklady pro její program zjednodušení.

Akční program bude také čerpat poznatky z řady vysoce relevantních probíhajících nebo plánovaných studií o měření administrativní zátěže ve specifických sektorech[18]. Např. pokud jde o nařízení Rady (ES) č. 1782/2003, byla v prosinci 2006 zahájena studie o měření administrativní zátěže zemědělců v souvislosti s reformou SZP z roku 2003.

2.4.4 Očekávané výsledky měření a návrhy na zjednodušení

Měření budou probíhat asi dva roky, ale tento akční program by měl vyvolat okamžitá opatření. Komise nebude čekat s návrhy na snižování administrativní zátěže až do skončení projektu. Během měření bude Komise průběžně identifikovat požadavky, které mohou být zjednodušeny, odstraněny či modifikovány, aby se snížila zbytečná administrativní zátěž.

2.4.5 Zapojení zúčastněných stran

Akční program zaujme transparentní přístup a bude průběžně reagovat na informace zúčastněných stran z celé Evropy[19]. Evropské podniky budou mimoto mít možnost se skutečně zapojit do měření, např. formou hloubkových pohovorů. A konečně, budou také zkoumány možnosti optimalizované elektronické komunikace.

3. cíle pro snižování administrativní zátěže

Komise navrhla ambiciózní strategii, která má zmapovat a měřit administrativní náklady a snižovat administrativní zátěž v EU. Společný cíl snižování zátěže zajistí politický impuls a posiluje odpovědnost na všech úrovních. S pomocí cílů lze snáze sledovat celkový proces snižování administrativní zátěže[20]. Co se bude měřit, to se taky udělá.

Komise navrhla společný cíl EU pro snížení administrativní zátěže o 25 % v roce 2012, který zahrnuje úroveň Společenství i národní a regionální úroveň. Tento cíl je odrazem národních cílů v zemích, kde již byly stanoveny[21].

3.1. Stanovení cílů ve čtyřech členských státech

Na základě prozkoumání opatření přijatých čtyřmi členskými státy, které již zahájily programy měření administrativních nákladů a snižování zátěže, lze pro vypracování strategie EU vyvodit níže uvedené ponaučení.

Zkušenosti čtyř členských států, které provedly úplné základní měření, zahrnující náklady vznikající na úrovni Společenství i na úrovni členských států naznačují, že cíle 25 % snížení lze dosáhnout aktualizací a zjednodušením požadavků na informace na obou úrovních. To potvrzují dílčí měření provedená v jednotlivých sektorech větším počtem členských států. Tyto empirické výsledky prokazují existenci značné administrativní zátěže, kterou lze snížit pomocí řady metod ke snižování nákladů uvedených níže, aniž by byly dotčeny cíle základních právních předpisů.

3.2. Ponaučení pro vypracování cílů EU

3.2.1 Společný cíl ve výši 25 % jako pevný základ programu

Z výše uvedených zkušeností členských států vyplývá, že obecný cíl by se měl stanovit v počáteční fázi, spolu se zahájením měření, na základě dohodnuté metodiky. Komise se domnívá, že by Evropská rada měla tento společný cíl stanovit na jaře 2007. Navrhuje se, aby snížení administrativní zátěže v celé EU činilo 25 %, a aby tento cíl byl použit jako politický základ programu, který poskytne impuls pro zahájení akce.

Přesněji řečeno, Komise se rovněž domnívá, že by Evropská rada měla schválit společný cíl snižování zátěže o 25 %, jak pro právní předpisy ES, tak pro jejich prováděcí a implementační opatření. Evropská rada by měla vyzvat členské státy, aby nejpozději do října roku 2008 stanovily srovnatelné cíle na národní úrovni. Pouze tato společná strategie může pro podniky znamenat přínos v podobě zřetelného zlepšení podnikatelského prostředí.

3.2.2 EU a členské státy se spojí, aby snížily administrativní zátěž

V tomto akčním programu Komise představuje svoje plány na měření a snižování administrativní zátěže související s právními předpisy Společenství a souvisejícími prováděcími opatřeními. Aby však bylo dosaženo všech výhod společného cíle snížení o 25 %, je třeba stejného odhodlání členských států, pokud jde o čistě vnitrostátní a regionální opatření a provedení.

Pokud jde o ty části měření, které má provádět Komise s pomocí členských států, akce bude nasměrována na zátěž vyplývající z prioritních oblastí, jež jsou uvedeny v tomto akčním programu[22]. Očekává se, že společného cíle ve výši 25 % bude dosaženo v období 5 let. Navrhuje se, aby na jaře roku 2009 bylo provedeno vyhodnocení dosaženého pokroku. Vzhledem k tomu, že se měření v tomto rozsahu dosud neuskutečnilo, a že zabere značné množství času (v současné době se odhaduje nejméně 1,5 roku), jedná se o ambiciózní časový rámec. Komise a členské státy budou muset vypracovat návrhy na snížení zátěže, s vysvětlením, proč už nejsou informační povinnosti nutné. O nezbytných změnách na úrovni Společenství bude muset být velkou měrou rozhodnuto v rámci interinstitucionálního procesu. Tento časový rámec bude proto od orgánů EU a členských států vyžadovat pevné odhodlání, aby se zajistilo, že legislativní procesy na úrovni EU a na národních úrovních byly dokončeny zavčas, aby odpovídající opatření nabyla účinnosti do roku 2012.

Navrhuje se, aby na jarním zasedání Evropské rady v roce 2009 byly stanoveny konkrétnější dílčí cíle pro jednotlivé oblasti politiky na základě výsledků měření: vyšší cíle v oblasti snižování zátěže by mohly být naplánovány v těch oblastech politiky, v nichž je administrativní zatížení zvlášť vysoké, a kde existuje značný prostor pro jeho omezení. Obecně řečeno, mělo by být jasné, že snížení zátěže o 25 % je souhrnný politický cíl. Následně budou zvažovány diferencované cíle. Cíle se mohou lišit zvláště mezi jednotlivými členskými státy, podle jejich právních tradic, v jednotlivých sektorech, a dokonce i u jednotlivých právních předpisů, podle míry regulace a vhodnosti pro administrativní zjednodušení.

Navrhuje se, aby se cíl stanovil podle úrovně administrativní zátěže v průběhu roku 2004 – a tím se zaručí, že se Společenství a členským státům připíšou k dobru opatření, která již byla učiněna[23].

Vzhledem ke skutečnosti, že budoucí návrhy na zjednodušení administrativní zátěže nezmění politické cíle specifických návrhů ani podstatu politiky Společenství, doporučuje se, aby se dané tři orgány dohodly, že se návrhům na snížení administrativní zátěže při interinstitucionálním rozhodování dostane přednostního zacházení[24].

4. Strategie pro okamžitá opatření

Tyto cíle představují dlouhodobý ambiciózní program změn. Ale Komise také navrhuje zahájit již v první polovině roku 2007 práci na omezeném počtu návrhů na snížení administrativní zátěže na úrovni Společenství. Komise již identifikovala řadu urychlených opatření, u nichž by mohlo být dosaženo značných přínosů prostřednictvím relativně malých změn základních právních předpisů. Mělo by tedy být poměrně snadné o těchto opatřeních rozhodnout a zavést je, aniž by byl ohrožen celkový účel právních předpisů. Návrhy jsou založeny na konzultacích se zúčastněnými stranami a na návrzích odborníků z členských států a Komise. Rychlé uvedení těchto změn v život v praxi by vyžadovalo pevné odhodlání jak na straně Rady, tak i na straně Parlamentu. Komise by se proto obrátila na Evropskou radu, aby vyzvala Radu a Evropský parlament, aby dávaly přednost zvláště opatřením stanoveným v příloze III, jakmile Komise poskytne odpovídající návrhy.

Příloha III navrhuje 11 položek, které by mohly snížit administrativní zátěž přibližně o 1,3 miliard EUR[25].

5. Společné zásady pro snižování administrativní zátěže

Měření administrativních nákladů v EU není samo o sobě cílem. Cílem je snížit byrokracii pro podniky v Evropě. Pokud jde o to, jak toto zatížení snížit, Komise navrhuje, že k usměrňování procesu snižování zátěže by mohly významně přispět níže uvedené principy:

- snížit četnost požadavků na podávání zpráv na nejnižší možnou míru potřebnou ke splnění podstatných cílů právních předpisů a kde je to možné, u různých souvisejících právních předpisů sladit četnost podávání zpráv;

- přezkoumat, zda se stejná informační povinnost nevyžaduje víckrát prostřednictvím různých kanálů, a odstranit překrývání (např. řada informačních povinností týkajících se životního prostředí je v současnosti stanovena více než jen jedním právním předpisem);

- vyžadovat elektronické podávání zpráv nebo podávání zpráv prostřednictvím on-line systémů tam, kde se v současnosti požaduje papírová podoba informací, pokud možno s využitím inteligentních portálů;

- zavést prahové hodnoty pro požadavky na informace, pokud možno s jejich omezením u malých a středních podniků, nebo využít výběrové metody (je známo, že administrativní zátěž zvlášť silně trápí malé a střední podniky – tato skutečnost by měla být zohledněna při sběru údajů pro informační účely);

- zvážit možnosti nahrazení požadavků na informace uložených všem podnikům v daném odvětví přístupem založeným na riziku – zaměření požadavků na informace na ty subjekty, které provádějí nejrizikovější činnosti;

- omezit nebo zrušit požadavky na informace související s podstatnými požadavky, které od doby přijetí požadavku na informace zanikly, nebo byly pozměněny (např. v silniční dopravě dosud existují informační povinnosti, které pocházejí z doby, kdy se pro provozování mezinárodní dopravy vyžadovalo povolení);

- poskytovat oficiální objasnění složitých právních předpisů, které mohou buď zpomalovat podnikání, nebo vyžadují odborné právní poradenství.

6. Další kroky

Ve strategickém přezkumu zlepšení právní úpravy EU Komise naplánovala řadu kroků[26]. Patří k nim představení tohoto akčního programu ke snižování administrativní zátěže, na základě výsledků konzultací k pracovnímu dokumentu Komise a ke strategickému přezkumu zlepšení právní úpravy v EU.

[pic]

Komise, ostatní orgány EU a členské státy by poté měly zahájit program měření a přijmout opatření s ohledem na urychlené cíle. Komise začne na jaře 2007 velké měření právních předpisů ES a souvisejících prováděcích opatření a zpráva bude předložena v posledním čtvrtletí roku 2008. Tato opatření budou také sledována v programu postupného zjednodušování, který již obsahuje řadu důležitých návrhů ke snížení administrativní zátěže[27]. Budou podávány pravidelné zprávy o průběhu snižování administrativní zátěže. Členské státy by zároveň měly přijmout podobná opatření ke snížení administrativní zátěže v daném časovém období a upravit právní předpisy na národní a/nebo regionální úrovni. Členské státy by měly informovat o svých národních programech ke snižování administrativní zátěže v kapitole svých zpráv o pokroku v rámci strategie pro „růst a zaměstnanost“ věnované „zlepšení právní úpravy“. Takto bude Komise informovat každoročně o pokroku (na úrovni Společenství a členských států) ve své výroční zprávě o pokroku strategie růstu a zaměstnanosti, čímž by Evropské radě pomohla při dalším usměrňování tohoto programu. Jak bylo stanoveno výše, zasedání Evropské rady na jaře 2009 bude důležitým mezníkem uprostřed akčního programu a výroční zpráva Komise za rok 2008 bude proto obsahovat hodnocení programu v polovině období, v případě potřeby doplněné dalšími podpůrnými návrhy.

Očekává se, že do března 2009 všechny členské státy dokončí měření – alespoň v prioritních oblastech na národní úrovni – a budou připraveny si stanovit vlastní specifické národní cíle. Pro členské státy je to proces, který nutně bude brát v úvahu různá východiska, protože několik států už provedlo základní měření a nyní pokračují v programech snižování nákladů.

Pouze pokud si všichni zúčastnění budou stát za svými závazky podle shora uvedeného časového rozvrhu, potom bude moci jarní zasedání Evropské rady v roce 2012 vyhodnotit dosažený pokrok v celém strategickém programu a ukončit jej.

7. Závěry

Akční program představený v tomto sdělení nabízí významný přínos ke zlepšení podnikatelského prostředí v EU. Obsahuje podrobný plán měření a snižování zbytečné administrativní zátěže v EU a zároveň také cíle, které mají celý proces usměrňovat.

Akční program bude vyžadovat od členských států a spolutvůrce právních předpisů pevné odhodlání. Evropská rada je proto vyzvána, aby na svém jarním zasedání v roce 2007:

14. schválila akční program pro snižování administrativní zátěže stanovený v tomto sdělení, včetně vybraných prioritních oblastí, navrhované metodiky, zásad pro snižování zátěže, seznamu urychlených opatření a organizační struktury;

15. vyzvala členské státy, aby podporovaly Komisi při měření administrativní zátěže související s právními předpisy Společenství a jejich provedením, jak se uvádí v tomto sdělení;

16. stanovila společný cíl snižování administrativní zátěže způsobené právními předpisy ES a vnitrostátními předpisy celkově ve výši 25 %, čehož má být dosaženo do roku 2012. Aby bylo snáze dosaženo tohoto cíle, měl by být stanoven specificky také cíl snížení administrativní zátěže o 25 % vztahující se k právním předpisům ES a jejich provedení. Tento cíl bude následně diferencován v jednotlivých prioritních oblastech na základě výsledků akčního programu;

17. vyzvala členské státy, aby stanovily cíle snižování administrativní zátěže nejpozději do října 2008, a aby od října 2007 podávaly každoročně zprávy o měření a snižování administrativní zátěže ve svých národních zprávách o pokroku strategie růstu a zaměstnanosti;

18. vyzvala Radu a Evropský parlament, aby byla dávána přednost zvláště opatřením stanoveným v příloze III, jakmile Komise poskytne odpovídající návrhy, s cílem, aby byly co nejdříve přijaty v roce 2007.

19. Příloha I: Minimální harmonizační požadavky

Jelikož členské státy, které již provedly základní měření, přijaly mírně odlišné varianty původního standardního nákladového modelu, je srovnání stávajících údajů mezi jednotlivými zeměmi obtížné, zejména při pokusu výsledky sloučit a určit původ informačních povinností.

Pilotní projekt dokončený v říjnu 2006 ukázal, že bude nutná určitá minimální úroveň harmonizace definic, aby bylo možno ověřit a porovnat údaje z jednotlivých zemí, získat smysluplné výsledky na úrovni EU a stanovit ad-hoc cíle pro snižování. Týká se to především:

- klasifikace podle původu informačních povinností;

- standardizovaných poměrných nákladů (režijních nákladů);

- druhu dotčených administrativních činností a dotčených populací (segmentace počtu podniků/odvětví);

- definice „efektivního podniku“;

- dotčených subjektů (např. domácnosti, podniky, orgány správy, atd.).

V souladu se strategií růstu a zaměstnanosti navrhuje Komise omezit rozsah akčního programu na povinnosti kladené na podniky[28].

Annex II: Priority areas for the Commission's measurement of administrative burdens deriving from information obligations

No. | Area | EC Legislation |

1 | Company Law 1 | Fourth Council Directive 78/660/EEC of 25 July 1978 based on Article 54 (3) (g) of the Treaty on the annual accounts of certain types of companies. |

3rd Council Directive of 9 October 1978 (78/855/EEC) |

6th Council Directive of 17 December 1982 (82/891/EEC) |

Second Council Directive of 13 December 1976 on coordination of safeguards which, for the protection of the interests of members and others, are required by Member States of companies within the meaning of the second paragraph of Article 58 of the Treaty. |

2 | Pharmaceutical legislation | Directive 2001/83/EC of the European Parliament and of the Council of 6 November 2001 on the Community code relating to medicinal products for human use |

Directive 2001/20/EC on the approximation of laws, regulations and administrative provisions of the Member States relating to the implementation of good clinical practice in the conduct of clinical trials on medicinal products for human use |

3 | Working environment/ employment relations | Council Directive 89/391/EEC of 12 June 1989 on the introduction of measures to encourage improvements in the safety and health of workers at work |

Directive 92/57/EEC of 24 June 1992 on the implementation of minimum safety and health requirements at temporary or mobile construction sites |

4 | Tax law (VAT) | Sixth Council Directive 77/388/EEC of 17 May 1977 on the harmonization of the laws of the Member States relating to turnover taxes - Common system of value added tax: uniform basis of assessment |

5 | Statistics | Council Regulation (EEC) No 3330/91 on the statistics relating to the trading of goods between Member States |

Council Directive 2001/109/EC of the EP and Council on fruit trees; Council; Council Directive 93/23/EEC of 1 June 1993 on the statistical surveys to be carried out on pig production, Council Directive 93/24/EEC of 1 June 1993 on the statistical surveys to be carried out on bovine animals |

Council Regulation (EEC N) 3924/91of 19 December 1991 on the establishment of a Community survey of industrial production |

Council Regulation (EC, Euratom) No 58/97 of 20 December 1996 concerning structural business statistics |

Annex II: Priority areas for the Commission's measurement of administrative burdens deriving from information obligations |

No. | Area | EC Legislation |

6 | Agriculture and Agricultural Subsidies | Council Regulation (EC) 1782/2003 of 29 September 2003 establishing common rules for direct support schemes under the common agricultural policy and establishing certain support schemes for farmers 2. |

Commission Regulation (EC) No 1291/2000 of 9 June 2000 Laying down common detailed rules for the application of the system of import and export licences and advance fixing certificates for agricultural products. |

7 | Food Safety | Regulation (EC) No 1760/2000 of the European Parliament and of the Council of 17 July 2000 establishing a system for the identification and registration of bovine animals and regarding the labelling of beef and beef products and repealing Council Regulation (EC) No 820/97 |

Council Regulation (EC) No 21/2004 of 17 December 2003 establishing a system for the identification and registration of ovine and caprine animals and amending Regulation (EC) No 1782/2003 and Directives 92/102/EEC and 64/432/EEC. |

Directive 2000/13/EC of the European Parliament and of the Council of 20 March 2000 on the approximation of the laws of the Member States relating to the labelling, presentation and advertising of foodstuffs. |

Council Regulation (EC) 1/2005 - Protection of animals during transport and related operations. |

Regulation 1830/2003 GMOs - traceability rules require that operators have in place system to hold information for 5 years. |

Council Directive Plant health – legislation requires operators to keep plant passports (certificates confirming compliance with EC legislation in this area) for 1 year. |

Directive 98/6/EEC of the European Parliament and the Council of 16 February 1998 on consumer protection in the indication of the prices of products offered to consumers |

8 | Transport | Regulation (EC) No 561/2006 of the European Parliament and of the Council of 15 March 2006 on the harmonisation of certain social legislation relating to road transport and amending Council Regulations (EEC) No 3821/85 and (EC) No 2135/98 and repealing Council Regulation (EEC) No 3820/85 3 |

(Directive 2004/49/EC of the European Parliament and of the Council of 29 April 2004 on safety on the Community's railways and amending Council Directive 95/18/EC on the licensing of railway undertakings and Directive 2001/14/EC on the allocation of railway infrastructure capacity and the levying of charges for the use of railway infrastructure and safety certification (Railway Safety Directive);) |

9 | Fisheries | Council Regulation (EEC) No 2847/93 of 12 October 1993 establishing a control system applicable to the common fisheries policy |

Annex II: Priority areas for the Commission's measurement of administrative burdens deriving from information obligations |

No. | Area | EC Legislation |

10 | Financial Services | Directive 2006/48/EC of the European Parliament and of the Council of 14 June 2006 relating to the taking up and pursuit of the business of credit institutions. |

Directive 2006/49/EC of the European Parliament and of the Council of 14 June 2006 on the capital adequacy of investment firms and credit institutions. |

Directive 2002/83/EC of the European Parliament and of the Council of 5 November 2002 concerning life insurance |

11 | Environment | Regulation (EC) No 1013/2006 of the European Parliament and of the Council of 14 June 2006 on shipments of waste 4 |

Council Directive 96/61/EC of 24 September 1996 concerning integrated pollution prevention and control 5 |

Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) Directive 2002/96/EC. |

Directive 2000/53/EC of the European Parliament and of the Council of 18 September 2000 on end-of life vehicles |

Directive 2003/105/EC of the European Parliament and of the Council of 16 December 2003 amending Council Directive 96/82/EC on the control of major-accident hazards involving dangerous substances |

12 | Cohesion policy | Council Regulation (EC) No 1105/2003 of 26 May 2003 amending Regulation (EC) No 1260/1999 laying down general provisions on the Structural Funds. |

Council Regulation (EC) No 1260/1999 of 21 June 1999 laying down general provisions on the Structural Funds. |

Commission Regulation (EC) No 621/2004 of 1 April 2004 laying down rules for implementing Council Regulation (EC) No 1164/94 as regards information and publicity measures concerning the activities of the Cohesion Fund. |

13 | Public Procurement 6 | Directive 2004/17/EC of the European Parliament and of the Council of 31 March 2004 coordinating the procurement procedures of entities operating in the water, energy, transport and postal services sectors. |

Directive 2004/18/EC of the European Parliament and of the Council of 31 March 2004 on the coordination of procedures for the award of public work contracts, public supply contracts and public service contracts. |

Commission Regulation (EC) No 1564/2005 of 7 September 2005 establishing standard forms for the publication of notices in the framework of public procurement procedures pursuant to Directives 2004/17/EC and 2004/18/EC of the European Parliament and of the Council (Text with EEA relevance). |

(1) A separate study to measure administrative cost stemming from company law is already in progress. |

(2) The administrative burden related to Council Regulation (EC) No 1782/2003 is measured in a separate study which is ongoing. The results of this study will be available in 2007 and will be taken into account when the regulation will be up for review in 2008. Any reduction in administrative burden resulting from this review will be taken into account for the 25% administrative burden target. |

(3) Measurement to focus on the benefits of the new act compared to the old legislation. 4) The measurement for this piece of legislation will commence only in 2008 in order to provide an insight into the expected reductions made by the 2006 revision as compared to the 1993 regulation. (5) The Commission is completing a full review of the IPPC directive and will propose a legislative revision before the end of 2007. Administrative burdens have been taken into account as a part of this review and the work of the consultants will therefore primarily focus on identifying and measuring those burdens that exist as a result of Member States' application of the directive. |

(6) Measurements in the public procurement area shall be carried out as an integrated part of the overall intermediate evaluation of these relevant Directives currently scheduled to commence in 2008. |

Annex III: Items for fast track actions

Area | Company Law |

Description | Ease requirements regarding written reports to the stockholders in case of merger and division |

EC legislation | Third Council Directive 78/855/EEC of 9 October 1978 based on Article 54(3)(g) of the Treaty concerning mergers of public limited liability companies and Sixth Council Directive 82/891/EEC of 17 December 1982 based on Article 54(3)(g) of the Treaty, concerning the division of public limited liability companies |

Reduction measure | Make the requirements voluntary and give stockholders the opportunity to decide whether the document should be drawn up in a national merger or division to align with the provision of the tenth directive |

Area | Agriculture |

Description | Ease the obligations for farmers, collectors and/or processors of energy crops that have to be complied with in order for the farmers to receive support for the cultivation of energy crops |

EC legislation | Commission Regulation (EC) No 1973/2004 |

Reduction measure | Reduce the reporting obligation for the operators and make it possible to replace the obligatory lodging of a security by the operators by another system offering equivalent assurance for the good financial control of the system |

Area | Agriculture |

Description | Ease the requirements concerning the documentary proof to be delivered by operators in order to receive export refunds for exporting certain agricultural produce |

EC legislation | Commission Regulation (EC) No 800/1999 |

Reduction measure | Raise threshold. Article 16(1) requires exporters to deliver a copy of a customs document as proof of importation in a third country in order to get differentiated refunds paid. Under certain conditions the paper copy may be replaced by IT generated information. Article 17 gives Member States the option to waive the requirement of Article 16(1) for refunds up to certain thresholds, depending on the destination. In that case only a transport document is required. To the extent possible, an extension of the waiver in order to cover more situations will be considered |

Area | Statistics |

Description | Ease certain statistical obligations on farmers |

EC legislation | Council Directives 93/23/EEC; 93/24/EEC and 93/25/EEC |

Reduction measure | Reduce frequency of certain agricultural statistics to once a year by merging and simplifying the 3 Directives. More specifically frequencies will be reduced for surveys in Member States with pig populations smaller than 3 million head and cattle population smaller than 1.5 million heads. Furthermore, Member States will be allowed to use sources other than surveys (e.g. the system for the identification and registration of bovine animals) to make the required estimates, thus easing the response burden on farmers |

Area | Statistics |

Description | Ease certain statistical obligations regarding the information society |

EC legislation | Implementing regulation applying (EC) No 808/2004 of the European Parliament and of the Council of 21 April 2004 concerning Community statistics on the information society |

Reduction measure | Simplify the ordinary and sector questionnaire in the annual Commission Regulation that implements regulation 808/2004, thus easing the administrative burdens for respondents. The proposal aims at reducing the volume of statistical questions posed to businesses in the information society |

Area | Transport |

Description | Ease certain obligations to provide transport statistics |

EC legislation | EEC Council: Regulation No 11 concerning the abolition of discrimination in transport rates and conditions, in implementation of Article 79(3) of the Treaty establishing the European Economic Community |

Reduction measure | Remove the obligation to provide information on tariffs, agreements, price deals and transport. The proposal will remove outdated requirements (from 1960) for documentation on a series of issues when transporting goods across national borders within the EU |

Area | Transport |

Description | Ease information obligations in the transport sector |

EC legislation | Council Directive 96/26/EC of 29 April 1996 on admission to the occupation of road haulage operator and road passenger transport operator and mutual recognition of diplomas, certificates and other evidence of formal qualifications intended to facilitate for these operators the right to freedom of establishment in national and international transport operations |

Reduction measure | Introduce electronic register to enhance exchange of data and allow targeted checks, thereby reducing administrative burdens on businesses |

Area | Transport |

Description | Ease information obligations in the maritime sector |

EC legislation | Council Directive 96/35/EC of 3 June 1996 on the appointment and vocational qualification of safety advisers for the transport of dangerous goods by road, rail and inland waterway |

Reduction measure | Simplify the administrative procedures both for public authorities (EU or national) and for private bodies |

Area | Food hygiene |

Description | Exempt small businesses from certain HACCP requirements |

EC legislation | Regulation (EC) No 852/2004 |

Reduction measure | Exempt mall retailers (butchers, bakers etc.) from certain HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point) requirements, thereby not imposing the same burdens on small butchers, bakers, etc. as on large supermarkets |

Area | Food hygiene |

Description | Simplify administrative requirements for small fishing vessels |

EC legislation | Regulation (EC) No 853/2004 |

Reduction measure | Remove unnecessary requirements for small fishing vessels |

[1] Pracovní dokument Komise KOM(2006) 691: „Měření administrativních nákladů a snižování administrativní zátěže v Evropské unii“. Sdělení Komise Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů KOM(2006) 690: „Lepší právní předpisy v Evropské unii - strategický přezkum“.

[2] „Pilotní projekt týkající se administrativní zátěže“, WIFO-CEPS, říjen 2006.

[3] „Pilotní projekt týkající se administrativní zátěže“, WIFO-CEPS, říjen 2006.

[4] Gelauff, G.M.M. a A.M. Lejour (2005). Pět nejdůležitějších bodů lisabonské strategie: Hospodářské důsledky dosažení těchto cílů. CPB Dokument 104. CPB, Haag.

[5] Model EU – příručka, březen 2006, s. 1 (http://ec.europa.eu/governance/impact/docs/ sec_2005_0791_anx_10_en.pdf); Příručka Mezinárodní standardní nákladový model – měření a snižování administrativní zátěže pro podniky , říjen 2005, s. 7 (http://www.oecd.org/dataoecd/32/54/34227698.pdf).

[6] „Příručka k mezinárodnímu standardnímu nákladovému modelu“, http://www.oecd.org/dataoecd/32/54/34227698.pdf.

[7] Evropská komise, pracovní dokument útvarů Komise, příloha ke sdělení z roku 2005 Zlepšení právní úpravy v oblasti růstu a pracovních míst v Evropské unii, snížení administrativních nákladů vzniklých na základě právních předpisů na nejmenší možnou míru, podrobný návrh možného modelu čistých administrativních nákladů EU, SEC(2005) 175, 16. března 2005.

[8] Použití standardního nákladového modelu (SCM) pomohlo uspíšit reformu právní úpravy v několika členských státech a tento akční program bude zcela jistě vycházet z jejich zkušeností. SCM v současné době používá 17 členských států a OECD. http://www.administrative-burdens.com/.

[9] Viz pracovní dokument útvarů Komise Rozvoj jednotné metodiky EU pro posuzování administrativních nákladů uložených právními předpisy EU – zpráva o pilotní fázi (duben–září 2005), SEK(2005) 1329, připojený ke sdělení o „společné metodice EU pro posuzování administrativních nákladů uložených právními předpisy“ KOM(2005) 518, 21. října 2005.

[10] Viz http://ec.europa.eu/governance/impact/docs_en.htm.

[11] Viz např. dopad na poštovní služby, SEK(2006) 1292 doprovázející KOM(2006) 594.

[12] I když mají společnou metodiku, snižování administrativní zátěže se liší od běžného posouzení dopadů. Cílem tohoto snižování administrativní zátěže je poskytnutí souhrnného ex-post měření právních předpisů v určité oblasti politiky na všech úrovních právních předpisů a potom následné zjišťování cílů snižování zátěže. Posouzení dopadů naproti tomu měří všechny náklady a přínosy dostupných politických možností, zatímco metodika administrativní zátěže je pouze dílčím nástrojem měření, který je třeba používat přiměřeně a pouze pro předběžné posouzení dopadů navrhovaných změn v právních předpisech (marginální přístup).

[13] SEK(2005) 175.

[14] Spojené království zmapovalo téměř 20 000 povinností oproti 1 100 v Dánsku a 3 000 v Nizozemsku.

[15] Pracovní dokument Komise KOM(2006) 691: „Měření administrativních nákladů a snižování administrativní zátěže v Evropské unii“.

[16] Komise však bude analyzovat administrativní požadavky pro všechny příjemce v rámci politky soudržnosti. Tento akční program navíc nebrání existenci jiných iniciativ Komise zaměřených na snižování administrativní zátěže občanů, veřejné správy a/nebo neziskového sektoru.

[17] Další technické podrobnosti viz Model EU – příručka (http://ec.europa.eu/governance/impact/docs/ sec_ 2005_0791_anx_10_en.pdf).

[18] KOM(2006) 689, s. 10.

[19] Bude strukturováno prostřednictvím pilotního projektu navrženého v rámci rozpočtu na rok 2007 (referenční rozpočtová položka: 26 01 08).

[20] Zpráva skupiny Světové banky o nizozemském programu snižování administrativní zátěže, listopad 2006; Zjednodušování administrativy v Nizozemí, OECD, 24. listopad 2006.

[21] Některé země si stanovily souhrnný „politický“ cíl ještě před získáním výsledků (Spojené království, Švédské království) nebo dokonce před zahájením fáze měření (Nizozemsko, Dánsko, Česká republika a Rakousko). Všechny tyto země si stanovily cíl ve výši 25 %, s výjimkou České republiky (20 %).

[22] Administrativní zátěž související s nařízením Rady (ES) č.1782/2003 je měřena v samostatné studii, která právě probíhá. Výsledky této studie budou dostupné v roce 2007 a bude se k nim přihlížet při revizi právních předpisů v roce 2008. Jakékoli snížení administrativní zátěže, které bude zjištěno při této revizi, se započte do plnění cíle snížení administrativní zátěže o 25 %.

[23] Vlivy snižování dosažené ve stávajícím programu zjednodušení budou také hodnoceny.

[24] Interinstitucionální dohoda o zlepšení právní úpravy, prosinec 2003 (Úř. věst. C 321, 31.12.2003, s. 1).

[25] Celková částka dosud nebyla vypočtena.

[26] KOM(2006) 689 ze dne 14. listopadu 2006.

[27] Viz „První zpráva o pokroku strategie pro zjednodušení právního prostředí“, pracovní dokument útvarů Komise, říjen 2006. Např. tyto oblasti politiky: životní prostředí: přezkum směrnice o integrované prevenci a omezování znečištění a dalších souvisejících právních předpisů o průmyslových emisích s ohledem na požadavky zvýšení jasnosti, soudržnosti (zejména pokud jde o předkládání zpráv) a zjednodušeení; směrnice o stavebních výrobcích zaměřená na vyjasnění a omezení administrativní zátěže, zejména pro malé a střední podniky, prostřednictvím větší pružnosti ve formulacích a používání technických specifikací, jednodušších pravidel pro osvědčování a odstranění prováděcích překážek, které dosud bránily vytvoření plně fungujícího vnitřního trhu se stavebními výrobky; statistika: zjednodušení statistických hlášení podávaných hospodářskými subjekty, zejména malými a středními podniky, s přihlédnutím k probíhající práci na zlepšení statistické kontroly Unie a konečným výsledkům probíhajících pilotních projektů zaměřených na měření administrativních nákladů a snižování administrativní zátěže a studie proveditelnosti k analýze funkčnosti systému sběru omezeného na jeden tok.

[28] Komise však bude analyzovat administrativní požadavky všech příjemců finančních prostředků z fondů politiky soudržnosti, což bude sloužit jako pilotní fáze. Tento akční program navíc nebrání existenci jiných iniciativ Komise, zaměřených na snižování administrativní zátěže občanů, veřejné správy a/nebo neziskového sektoru.

Top