EUR-Lex Juurdepääs Euroopa Liidu õigusaktidele

Tagasi EUR-Lexi avalehele

See dokument on väljavõte EUR-Lexi veebisaidilt.

Dokument 31990D0067

Rozhodnutí Komise ze dne 9. února 1990 o zřízení Poradního výboru pro ochranu zvířat používaných pro pokusné a jiné vědecké účely (90/67/EHS)

Úř. věst. L 44, 20.2.1990, lk 30—31 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT)
zvláštní vydání v estonském jazyce: Kapitola 03 Svazek 010 S. 33 - 34

Jiná zvláštní vydání (FI, SV, CS, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

Dokumendi õiguslik staatus Kehtivad

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/1990/67/oj

31990D0067



Úřední věstník L 044 , 20/02/1990 S. 0030 - 0031
Finské zvláštní vydání: Kapitola 15 Svazek 9 S. 0172
Švédské zvláštní vydání: Kapitola 15 Svazek 9 S. 0172


Rozhodnutí Komise

ze dne 9. února 1990

o zřízení Poradního výboru pro ochranu zvířat používaných pro pokusné a jiné vědecké účely

(90/67/EHS)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na smlouvu o založení Evropského hospodářského společenství,

vzhledem k tomu, že směrnice Rady 86/609/EHS ze dne 24. listopadu 1986 o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se ochrany zvířat používaných pro pokusné a jiné vědecké účely [1], a zejména čl. 22 odst. 3 uvedené směrnice stanoví, že Komise zřídí stálý poradní výbor, ve kterém budou zastoupeny členské státy;

vzhledem k tomu, že cílem směrnice je zajistit tam, kde jsou používána zvířata pro pokusné nebo jiné vědecké účely, aby právní a správní předpisy v členských státech pro jejich ochranu byly sladěny tak, aby to nebylo na újmu vytváření a fungování společného trhu, zejména narušením hospodářské soutěže, nebo překážkami pro obchod;

vzhledem k tomu, že za účelem dosažení tohoto cíle směrnice mimo jiné stanoví, že by se mělo zabránit riziku duplicity pokusů; že stálý poradní výbor by proto měl být Komisi nápomocen při organizování výměny vhodných informací v oblasti pokusů na živých zvířatech;

vzhledem k tomu, že obecněji platí, že Komise je schopna účinněji řešit otázky vzniklé při provádění směrnice pouze tehdy, budou-li jí nápomocni znalci specializovaní na oblast pokusů se zvířaty, kteří mají dostatečné zkušenosti s právními a správními zvyklostmi ve členských státech;

vzhledem k tomu, že by bylo na základě zkušeností získaných v rámci útvarů Komise při působení v poradních výborech namístě dát výboru právní formu,

ROZHODLA TAKTO:

Článek 1

Při Komisi se zřizuje Poradní výbor pro ochranu zvířat používaných k pokusným a jiným vědeckým účelům (dále jen "výbor").

Článek 2

Úkolem výboru je pomáhat Komisi při organizování výměny vhodných informací, jak je ustanoveno v čl. 22 odst. 3 směrnice 86/609/EHS, a pomáhat Komisi v ostatních záležitostech při provádění této směrnice.

Článek 3

Každý členský stát je zastoupen ve výboru dvěma zástupci z národního orgánu uvedeného v čl. 6 směrnice 86/609/EHS, odpovídajícího za ověřování toho, zda jsou ustanovení směrnice řádně prováděna. V takových členských státech, kde pro tento účel bylo určeno více orgánů, oznámí členský stát Komisi, z kterého orgánu mají být dva zástupci vybráni.

Členové výboru mohou při každé okolnosti a příležitosti a dle své úvahy jmenovat vhodně kvalifikovaného znalce ze svého vlastního orgánu jako svého zástupce na určitou schůzi.

Článek 4

Schůzím výboru předsedá zástupce Komise. Komise také zajišťuje služby sekretariátu pro výbor a jeho pracovní skupiny a organizuje jejich práci.

Článek 5

Funkční období členů výboru trvá pět let. Je obnovitelné. Po uplynutí pětiletého období členové výboru zůstanou ve funkci, dokud nebudou nahrazeni, nebo dokud jejich mandát nebude obnoven.

Mandát člena může být ukončen před uplynutím pětiletého období odstoupením nebo smrtí, anebo na žádost vnitrostátního orgánu, který člena jmenoval. V takových případech dotyčný vnitrostátní orgán po konzultaci s Komisí jmenuje náhradníka pro zbývající část funkčního období.

Členové výboru nejsou za svou činnost finančně odměňováni.

Komise zveřejní pro informaci seznam členů v Úředním věstníku Evropských společenství.

Článek 6

Výbor může zřídit pracovní skupiny, aby mu pomáhaly při plnění jeho úkolů.

Pracovní skupiny podávají výboru zprávy o záležitostech, které jim výbor předložil.

Článek 7

Výbor a jeho pracovní skupiny se scházejí v sídle Komise nebo kdekoli jinde na pozvání Komise.

Zástupci odpovídajících útvarů Komise se zúčastňují schůzí výboru a jeho pracovních skupin. Předseda a/nebo Komise mohou pozvat jakoukoli osobu se zvláštní kvalifikací k předmětu jednání, aby se podílela na jednání výboru nebo pracovních skupin uvedených v článku 6 jako znalec.

Článek 8

Na rozpravách výboru a jeho pracovních skupin se nehlasuje.

Pokud se podává vyžádaná rada s jednomyslným souhlasem členů, vypracuje výbor společné závěry.

Nedojde-li k jednomyslnému souhlasu, odlišná stanoviska projevená v průběhu diskuse se uvedou ve zprávě, za jejíž sepsání odpovídá Komise.

Požaduje-li Komise od výboru nebo jeho pracovních skupin stanovisko, může stanovit časovou lhůtu k jeho podání.

Článek 9

Aniž je dotčen článek 214 Smlouvy, jestliže předseda Komise informuje členy výboru, že vyžádané stanovisko nebo vznesená záležitost je důvěrné povahy, mají členové výboru povinnost mlčenlivosti ohledně informací, které se získali při práci ve výboru nebo v jeho pracovních skupinách.

V takových případech mohou být na schůzích přítomni pouze členové výboru a představitelé odpovídajících útvarů Komise.

V Bruselu dne 9. února 1990.

Za Komisi

Carlo Ripa Di Meana

člen Komise

[1] Úř. věst. L 358, 18.12.1986, s. 1.

--------------------------------------------------

Üles