EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Celoživotní učení: evropské kvalifikace

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Celoživotní učení – evropské kvalifikace' for an updated information about the subject.

Celoživotní učení: evropské kvalifikace

PŘEHLED DOKUMENTU:

Zavedení evropského rámce kvalifikací pro celoživotní učení – Doporučení

PŘEHLED

CO JE ÚKOLEM TOHOTO DOPORUČENÍ?

Vytváří společný plán, známý jako evropský rámec kvalifikací (EQF), který má pomoci zemím EU a jejich vzdělávacím institucím, zaměstnavatelům a jednotlivcům srovnávat kvalifikace v různých systémech vzdělávání a odborné přípravy v EU. Tento nástroj je zásadní pro rozvoj evropského trhu zaměstnanosti.

KLÍČOVÉ BODY

  • EQF umožňuje průhlednější srovnání schopností a kvalifikací, je proto nástrojem na podporu programu Erasmus+. Prostřednictvím standardizované složky EQF také doplňuje Evropské služby zaměstnanosti (EURES) a iniciativu Europass, které pomáhají Evropanům hledat práci nebo vzdělání kdekoli v Evropě.
  • EQF, který zahrnuje vysokoškolské vzdělávání (vysoké školy a podobná zařízení) a odbornou přípravu, pomůže zvýšit mobilitu zaměstnanců a studentů, protože umožní uznávání jejich kvalifikací za hranicemi rodné země.
  • EQF je nástroj opírající se o výsledky učení, a nikoli o trvání studia. Hlavními deskriptory referenční úrovně jsou:
    • dovednosti (schopnost uplatnit znalosti při plnění úkolů a řešení problémů),
    • kompetence (schopnost používat znalosti nebo dovednosti v situacích při práci nebo studiu) a
    • znalosti.
  • Jádrem EQF je osm referenčních úrovní popisujících, co dotyčná osoba zná, čemu rozumí a co je schopna vykonávat. Například úroveň 1 (základní všeobecné znalosti) by se vztahovala na osobu bez vzdělání či odborné přípravy, zatímco úrovně 8 (znalosti na špičkové úrovni) by dosáhla osoba s akademickým titulem doktor.
  • EQF nemá nahradit vnitrostátní rámce kvalifikací (NQF), ale spíše usnadnit jejich vzájemnou spolupráci. V každé zemi, která se účastní EQF, se zřídilo koordinační středisko, které koordinuje provádění na vnitrostátní úrovni a poskytuje informace o vztahu NQF a EQF.

KONTEXT

V roce 1999 Boloňská deklarace podpořila mobilitu a transparentnost ve vzdělávání v EU. Od té doby boloňský proces přibližuje EU ke srovnatelnému, kompatibilnímu a soudržnému systému pro vysokoškolské vzdělávání, což vyvolalo potřebu podobných aktivit i pro odbornou přípravu.

AKT

Doporučení Evropského parlamentu a Rady ze dne 23. dubna 2008 o zavedení evropského rámce kvalifikací pro celoživotní učení (Úř. věst. C 111, 6.5.2008, s. 1–7)

Poslední aktualizace 12.01.2016

Top