Програма „Единен пазар“
РЕЗЮМЕ НА:
Регламент (ЕС) 2021/690 за създаване на програма за вътрешния пазар, конкурентоспособността, включително малките и средните предприятия (МСП), областта на растенията, животните, храните и фуражите, и европейската статистика (програма „Единен пазар“)
КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?
Той определя целите, бюджета, управлението и правилата за финансиране на първата програма за интегриран единен вътрешен пазар. Тя обединява дейности, финансирани преди по 6 отделни програми. Тя ще действа в периода 2021—2027 г.
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
Общите цели на програмата са:
- подобряване на функционирането на вътрешния пазар, по-конкретно да защитава и предоставя възможности на гражданите, потребителите и предприятията, особено на МСП, чрез:
- прилагане на правото на ЕС, улесняване на достъпа до пазара и създаване на стандарти,
- насърчаване на опазването на здравето на хората, животните и растенията и хуманното отношение към животните,
- зачитане на принципите на устойчивото развитие и гарантиране на високо равнище на защита на потребителите,
- засилване на сътрудничеството между националните органи, Европейската комисия и децентрализираните агенции на ЕС;
- разработване, изготвяне и разпространение на висококачествена, съпоставима, своевременна и надеждна европейска статистика, която:
- да е в основата на разработването, мониторинга и оценката на политиките на ЕС,
- да помага на гражданите, създателите на политики, органите, предприятията, академичните среди и медиите да вземат информирани решения,
- да помага на горепосочените групи да участват активно в демократичния процес.
Тези общи цели се постигат посредством следните специфични цели:
- подобряване на ефективността на вътрешния пазар, по-конкретно с цифровата трансформация, предотвратяването и премахването на незаконни пречки (452 милиона евро за 7-годишния период) и гарантиране, че могат да се предлагат за продажба само безопасни и съвместими продукти (106 милиона евро);
- засилване на конкурентоспособността и устойчивостта на МСП, включително разнообразни форми на подкрепа, насърчаване на нови бизнес възможности и разработване на промишлени вериги за създаване на стойност (1 милиард евро);
- гарантиране на ефективното функциониране на вътрешния пазар чрез висококачествени европейски и международни стандарти (221 милиона евро);
- насърчаване на интересите на потребителите и високо равнище на защита на потребителите и безопасността на продуктите, включително в областта на финансовите услуги (200 милиона евро);
- допринасяне за високото равнище на здраве и безопасност на хората, животните и растенията по цялата хранителна верига, включително ликвидирането на болести по животните и вредители по растенията, борбата с антимикробната резистентност и развитието на устойчиво производство и потребление на храни (1,7 милиарда евро);
- разработване, изготвяне, разпространяване и съобщаване на висококачествена европейска статистика (552 милиона евро).
7-годишният бюджет за изпълнението на програмата е в размер на 4 208 041 000 EUR (по текущи цени). До 5 % от бюджета може да се използват за различни технически и административни цели, като напр. подготовка, мониторинг, контрол, одит, оценка и използване на информационно-технологични мрежи.
Държавите извън ЕС могат да участват в програмата при определени условия. Това включва правото на Европейската служба за борба с измамите (OLAF) да извършва разследвания, включително проверки и инспекции на място, за да се защитят финансите на ЕС.
Член 8 и приложение I (растения, животни, храни и фуражи) и приложение II (европейска статистика) определят много дейности, допустими за финансиране в рамките на общите и специфичните цели на програмата.
Правните субекти* могат да получат финансиране, ако те:
- са установени в държава — членка на ЕС или в свързана отвъдморска страна или територия, или в държава извън ЕС, която е асоциирана към програмата;
- са учредени съгласно правото на ЕС или са международна организация;
- са установени в държава извън ЕС, която не е асоциирана към програмата, но техните дейности са в съответствие с нейните цели.
Член 10 определя субектите, които могат да получат безвъзмездни средства без покана за предложения. Те се простират от националните органи за надзор на пазара до Европейската консултативна група за финансова отчетност и Европейското бюро на съюзите на потребителите.
Правилата за съфинансиране гласят:
- при определени обстоятелства програмата може да покрие до 100 % от допустимите разходи. При други обстоятелства диапазонът е между 50 % и 95 %;
- дейностите могат да получават финансиране от програмата за единния пазар и други фондове на ЕС, при условие че вноските не покриват същите разходи.
Комисията:
Регламентът отменя регламенти (ЕС) № 99/2013, (ЕС) № 1287/2013, (ЕС) № 254/2014 и (ЕС) № 652/2014 от 31 декември 2020 г.
ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?
Той се прилага от 1 януари 2021 г.
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
Единният пазар е гръбнакът на икономиката на ЕС. Той допринася за растежа, конкурентоспособността и работните места, като същевременно предоставя на потребителите по-голям избор и по-ниски цени.
Програмата има за цел да даде възможност на гражданите, потребителите, предприятията и публичните органи в целия ЕС да се възползват пълноценно от предлаганите възможности.
За допълнителна информация вж.:
ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ
Правен субект: физическо лице, дружество или организация, които имат законови права и задължения.
ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ
Регламент (ЕС) 2021/690 на Европейския парламент и на Съвета от 28 април 2021 година за създаване на програма за вътрешния пазар, конкурентоспособността на предприятията, включително малките и средните предприятия, областта на растенията, животните, храните и фуражите, и европейската статистика (програма „Единен пазар“), и за отмяна на регламенти (ЕС) № 99/2013, (ЕС) № 1287/2013, (ЕС) № 254/2014 и (ЕС) № 652/2014 (OВ L 153, 3.5.2021 г., стр. 1—47)
последно актуализация 22.07.2021