Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012Y0405(01)

    Протокол за сътрудничество между Европейската комисия и Европейския икономически и социален комитет

    OB C 102, 5.4.2012, p. 1–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 26/10/2022; отменен и заместен от 32024Y02206

    5.4.2012   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 102/1


    Протокол за сътрудничество между Европейската комисия и Европейския икономически и социален комитет

    2012/C 102/01

    ПРЕАМБЮЛ

    Комисията и Европейският икономически и социален комитет (наричан по-долу „Комитета“), считат, че е в техен общ интерес да укрепят отношенията си посредством прилагането на настоящия протокол и механизма за по-тясно сътрудничество, който той предвижда, като заменя механизма за сътрудничество в протокола от 7 ноември 2005 г. и допълнението от 31 май 2007 г.

    Тези договорености са част от създаването на среда, благоприятстваща засилено привличане на организациите на гражданското общество, както на европейско, така и на национално равнище, за участие в процесите на изготвяне на политиките и вземане на решения на Европейския съюз и развитието на непрекъснат структуриран диалог между тези организации и институциите на Съюза, както е предвидено в член 11, параграфи 1 и 2 от Договора за Европейския съюз (ДЕС).

    По силата на ролята, отредена му от договорите, Комитетът носи специфична отговорност да допринася за укрепването на демократичната легитимност и ефективност на институциите и политиките на Европейския съюз. Във връзка с това Комитетът, като привилегирован посредник между организациите на гражданското общество и институциите на Съюза, както се посочва в член 13, има ключова роля при прилагането на разпоредбите на член 11 от ДЕС от тези институции.

    Комисията си сътрудничи с Комитета при изпълнението на трите му основни задачи, посочени в Декларацията за мисията на Комитета:

    да упражнява консултативна функция по отношение на Европейския парламент, Съвета и Комисията, в общ интерес на Съюза и неговите граждани,

    да насърчава ценностите, на които се основава Европейският съюз и развитието на по-приобщаващ Европейски съюз с по-широко участие, който да бъде по-близо до гражданите,

    да съдейства за външното измерение на дейностите на Съюза, като развива диалога с организациите на гражданското общество и извежда напред ролята на организираното гражданско общество и демокрацията на участието.

    Комисията подкрепя укрепването на консултативната роля на Комитета, както на етапа, предшестващ процеса на изготвяне на политиките и законодателство на Съюза, така и впоследствие. Комитетът може да допринася за оценяването на прилагането на законодателството на ЕС, по-специално във връзка с хоризонталните клаузи, съгласно членове 8 до 12 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

    Комисията и Комитетът си сътрудничат за развиването на демокрацията на участието на равнището на Съюза с цел укрепване на демократичната му легитимност.

    Комисията разглежда това сътрудничество като привилегирован инструмент за организирането на открит, прозрачен и редовен диалог с представителните сдружения и гражданското общество, както се посочва в член 11 от ДЕС.

    Комисията подкрепя инициативите на Комитета за насърчаване и структуриране на диалога и консултациите с европейското организирано гражданско общество и за укрепване на отношенията с мрежата от икономически и социални съвети и сродни институции в държавите-членки, така че Комитетът да може да изпълнява пълноценна роля на изразител на очакванията и стремежите на организираното гражданско общество.

    I.   ИНСТИТУЦИОНАЛНИ И АДМИНИСТРАТИВНИ ОТНОШЕНИЯ

    1.

    През първото шестмесечие на всяка година Комитетът обявява основните си политически приоритети във връзка с работната програма на Комисията за следващата година.

    По време на изготвянето на работната програма на Комисията най-малко веднъж годишно се организира среща между председателя на Комисията и/или заместник-председателя, отговарящ за отношенията с Комитета, и председателя на Комитета, на която се разглеждат въпроси от общ интерес.

    Всяка година Комитетът организира дебат, посветен на бъдещето на Европейския съюз, по време на който председателят на Комисията или заместник-председателят, отговарящ за отношенията с Комитета, представя стратегическите приоритети за Европейския съюз за следващата година.

    2.

    Председателят на Комисията представя своите стратегически цели на пленарната асамблея в началото на мандата на Комисията.

    3.

    Комисията и Комитетът си сътрудничат с цел ефективен принос към по-добро законотворчество.

    4.

    Членовете на Комисията ще бъдат канени да участват в работата на Комитета, по-специално в пленарните сесии, за обсъждане на стратегическите насоки в тяхната област на компетентност и всякакви въпроси, определени предварително с общо съгласие. Освен това членовете на Комисията могат да поискат да бъдат изслушани от пленарната асамблея.

    Членовете на Комисията, или, при изключителни обстоятелства, високопоставени служители, могат да поискат да бъдат изслушани по време на разискванията на бюрото на Комитета относно инициативи на Комисията.

    Веднъж годишно се организира среща между председателите на специализираните секции и съответните ресорни комисари, за да се разгледат съответните им приоритети и работни програми.

    5.

    Представителите на Комисията участват в работата на Комитета по досиетата, за които отговарят и, според възможностите си, участват в заседанията, на които са поканени. Те представят предложенията на Комисията или други документи, които ще бъдат разглеждани, и предоставят информация за напредъка на досиетата.

    Те работят в тясно сътрудничество със съответните представители на Комитета по досиетата, за които отговарят.

    6.

    Координаторите или отговорните служители във всички служби на Комисията и в частност секретариатите на специализираните секции на Комитета обменят редовно информация, по-специално във връзка с планирането на работата в генералните дирекции и изпълнението на работните приоритети на специализираните секции.

    Координаторите провеждат срещи със секретариата на Комитета най-малко веднъж годишно, с цел да обменят информация за основните дейности или инициативи от общ интерес, предприети или планирани от Комисията или Комитета.

    II.   КОНСУЛТАТИВНА ФУНКЦИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ

    7.

    Въз основа на годишната работна програма на Комисията и анализа на съответните приоритети на Комисията и Комитета генералният секретар на Комисията изпраща до Комитета списък на предложенията, за които се предвижда незадължителна консултация. Списъкът включва и документите от незаконодателно естество, във връзка с които Комисията възнамерява да поиска становище от Комитета.

    При планирането на работата си Комисията потвърждава незадължителните консултации в допълнение на „постоянната си програма“ преди заседанията на бюрото на Комитета.

    При организирането на работата си Комитетът се стреми да взема предвид приоритетите и сроковете на Комисията. За тази цел Комисията предоставя на Комитета точна информация относно графика на своите предложения.

    8.

    При надлежно спазване на договорите е важно както Комисията, така и Комитетът да подхождат с по-голяма избирателност.

    В съответствие с това Комисията взема решение за искане на незадължителна консултация по-конкретно въз основа на следните критерии:

    темата трябва да бъде от общ интерес и да попада в област, в която становището на Комитета ще донесе добавена стойност във връзка с формулирането на политиките и решенията на Съюза,

    целта на тази стъпка е започването на дискусии относно това дали Съюзът следва да предприема действия в определена област или относно конкретен въпрос.

    Комитетът продължава да полага усилия да рационализира работата си, за да се съсредоточи върху онези становища, за които има най-голяма вероятност да донесат реална добавена стойност за формулирането на политиките и решенията на Съюза.

    9.

    В рамките на процеса на формулиране на политиките на Съюза и планиране на работата си Комисията може да се обръща към Комитета с искане за изготвяне на проучвателни становища в области от особен интерес за организираното гражданско общество, за които смята, че Комитетът разполага със съответната компетентност и експертни знания. Подобни искания се отправят към Комитета от заместник-председателя на Комисията, отговарящ за отношенията с Комитета, придружени от точни указания относно темата и сроковете за изготвяне на становището, ако има такива.

    Комисията и Комитетът се стремят да включат тези искания за проучвателни становища в интегриран подход, който да позволява възможно най-широко отчитане на позициите на всички заинтересовани страни в гражданското общество.

    Комисията осигурява подходящ мониторинг с цел оценка на ползата от тези становища при формулирането на политиките и решенията на Съюза.

    10.

    Комисията изпраща на Комитета всички документи и информация, необходими за изпълняването на неговата консултативна функция, едновременно с изпращането им до Европейския парламент и Съвета.

    11.

    За по-голяма прегледност на становищата си Комитетът се стреми, по-специално:

    да изтъкне конкретните промени, които желае да се внесат в законодателните предложения на Комисията,

    да обобщи основните си препоръки и предложения.

    12.

    Комисията и Комитетът признават ползата от проследяването на становищата. Затова Комисията системно съобщава причините, поради които е взела или не е взела предвид предложените промени и съществените предложения, направени в становищата на Комитета.

    Що се отнася до проучвателните становища, Комисията се стреми да осигури политическо проследяване, включително, по възможност, информация от компетентния член на Комисията по време на пленарната сесия след тази, на която е било прието въпросното становище.

    Когато приеме предложения за промени в законодателни документи, Комисията ги включва, доколкото е възможно, в изменените си предложения.

    Ако Комисията измени съществено предложението си след първоначалното искане за консултация, отправено към Комитета, и когато Договорът предвижда задължителна консултация, тя следва да гарантира повторна консултация с Комитета.

    III.   ЕВРОПЕЙСКИЯТ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И ОРГАНИЗИРАНОТО ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО

    13.

    Комитетът носи особена отговорност за вдъхване на живот на демокрацията на участието, а Договорът за Европейския съюз дава на Комитета допълнителни възможности да изпълнява ролята си на привилегирован посредник в диалога между организираното гражданско общество институциите на Съюза.

    В съответствие с изискванията на член 11 от ДЕС Комисията и Комитетът си сътрудничат с цел по-нататъшно укрепване на участието и диалога с организациите на гражданско общество на национално и европейско равнище и насърчаване на засиленото им участие в процесите на оформяне на политиките и на изготвянето на законодателството на Съюза.

    Комисията и Комитетът работят заедно за насърчаването на структуриран диалог между европейските организации и мрежи на гражданското общество и между тях и европейските институции, по-специално посредством създадената от Комитета група за връзка.

    По отношение на политиката си за провеждане на консултации, когато е уместно, Комисията се опира на подкрепата на Комитета за задълбочаване на отношенията си с организираното гражданско общество във и извън Съюза. Във връзка с това Комитетът оказва съдействие на Комисията, като организира съвместни изслушвания, семинари и конференции със заинтересованите участници по конкретни теми от области на политики от общ интерес, в които разполага със съответните знания и компетентност.

    14.

    Комисията отбелязва готовността на Комитета да съдейства за прилагането на правото на инициатива на гражданите.

    Съгласно член 11 от Регламент (EC) № 211/2011 по време на тримесечния срок, в който Комисията разглежда дадена успешна гражданска инициатива, на организаторите ѝ се предоставя възможност да представят инициативата на публично изслушване, организирано съвместно с Европейския парламент „по целесъобразност заедно с други институции и органи на Съюза, желаещи да участват“. Във връзка с това Комисията възнамерява да предложи на Европейския парламент, когато е уместно, Комитетът също да бъде канен на такива публични изслушвания.

    Комисията отбелязва, че Комитетът може във всеки момент да пожелае да изготви становище в области, за които смята, че разполага със съответните знания и компетентност и би могъл да донесе добавена стойност.

    15.

    В рамките на консултативната си функция Комитетът организира, под формата на изслушвания, семинари или конференции, структурирани консултации с организираното гражданско общество с цел събиране на възможно най-широк спектър от позиции на засегнатите организации на гражданското общество.

    Комисията изявява готовност за сътрудничество при организирането и провеждането на тези консултации по най-подходящ начин, включително и под формата на логистична и/или финансова подкрепа.

    16.

    Комисията и Комитетът ще продължат да увеличават синергиите между действията и инициативите си в области на политики, които са от най-голямо значение за организираното гражданско общество, по-специално стратегията „Европа 2020“, включително устойчивото развитие и изменението на климата, задълбочаването на вътрешния пазар, борбата срещу бедността и социалното изключване, имиграцията и енергийните доставки.

    Всяка година Комитетът представя доклад, в който, в тясно сътрудничество с мрежата от националните икономически и социални съвети и сродни институции, се прави оценка на привличането за участие на гражданското общество в изготвянето на националните програми за реформи. Докладът се обсъжда на пленарната сесия, предхождаща пролетния Европейски съвет.

    Комитетът кани отговорния член на Европейската комисия да участва в разискванията и да представи Годишния обзор на растежа.

    17.

    Комисията и Комитетът се стремят да насърчат ангажираността на гражданите във връзка с политиките на Съюза. За тази цел Комисията приветства намерението на Комитета да продължи усилията си за привличане за участие на мрежата от националните икономически и социални съвети и сродни институции.

    18.

    Комитетът допринася за процеса на оценка на прилагането на законодателството на Съюза, по-специално във връзка с хоризонталните клаузи, както е предвидено в членове 8 до 12 от ДФЕС.

    19.

    Комитетът се стреми да подкрепя външното измерение на дейността на Съюза, като поддържа диалог с организациите на гражданско общество в трети страни и региони, с които Съюзът има структурирани отношения. Във връзка с това Комисията подкрепя неговите инициативи за укрепване на ролята на организираното гражданско общество извън Съюза и за насърчаване на култура на диалог и консултации, както и на свързаните с този процес структури.

    Комитетът и Комисията работят заедно за насърчаване на създаването и за обезпечаване на управлението на съвместни механизми на гражданското общество за мониторинг на изпълнението на търговските споразумения.

    IV.   ДА ОБЩУВАМЕ НА ТЕМА ЕВРОПА В ПАРТНЬОРСТВО

    20.

    Общуването с гражданите и организациите на гражданското общество и информирането им относно въпроси, свързани с Европейски съюз, е отговорност, споделена от всички европейски институции и органи. Ефикасната информация и комуникация от страна на Европейския съюз би трябвало да се разглежда най-вече като задача за обществена услуга, така че на гражданите и на гражданското общество да се даде възможност да участват пълноценно в европейския дебат и в демократичния процес на формулиране на решенията и политиките на Съюза.

    21.

    Комисията и Комитетът споделят виждането, че е в общ интерес на Европейския съюз и на неговите граждани да укрепят отношенията си в областта на информацията и комуникацията и да работят в тясно сътрудничество за тази цел.

    22.

    Комисията и Комитетът изразяват съгласие относно необходимостта от интегриране на комуникацията в процеса на вземане на решения. Комисията признава, че с оглед на неговия състав и ролята, отредена му от договорите, Комитетът играе ключова роля в изграждането на истинско европейско публично пространство за диалог и дебати по темите, които най-много вълнуват гражданите и които ще определят бъдещето на европейския проект.

    23.

    Комисията и Комитетът ще работят заедно за медийното отразяване на съвместните си мероприятия, като използват наличните комуникационни платформи и инструменти. В публичните си комуникационни и информационни дейности Комисията и Комитетът изтъкват съответните си роли.

    24.

    Комисията и Комитетът актуализират и обменят списъците си с официални лица за контакт в седалищата на двете институции и в държавите-членки в съответствие с правилата за защита на данните.

    Представителствата на Комисията в държави-членки и лице за контакт от страна на Комитета за всяка от тези държави-членки ще се информират взаимно относно плановете си в областта на комуникацията и ще обединяват усилията си за участие, когато това е целесъобразно, в проявите, които организират. По споразумение помещенията на представителствата на Комисията в държави-членки ще бъдат предоставяни за инициативи на Комитета, когато това е уместно и възможно от логистична гледна точка. По целесъобразност може да се наложи и съгласуване с информационните бюра на Европейския парламент.

    25.

    Комитетът и неговите членове, партньорски организации и националните икономически и социални съвети и сродни организации, представлява основна мрежа за информация и комуникация. По възможност Комисията участва в организираните от Комитета срещи с неговите членове, техните организации, националните икономически и социални съвети и сродни организации.

    Съставен в Брюксел на 22 февруари 2012 година.

    За Европейската комисия

    José Manuel BARROSO

    Председател

    За Европейския икономически и социален комитет

    Staffan NILSSON

    Председател


    Top