EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Защита на потребителите от неравноправните клаузи в договорите

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 93/13/ЕИО относно неравноправните клаузи в потребителските договори

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

  • Директива 93/13/ЕИО защитава потребителите в Европейския съюз (ЕС) от неравноправните условия, които биха могли да бъдат включени в стандартен договор за стоки и услуги, които купуват. Тя използва понятието „добросъвестност“, за да се избегне всяка значителна неравноправност между правата и задълженията.
  • Като част от новия търговски механизъм за потребителите, Директива 93/13/ЕИО е изменена от Директива (EC) 2019/2161, която има за цел да осъвремени законодателството на ЕС за потребителите и да подобри неговото прилагане.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Директива 93/13/EИО

  • Естеството на засегнатите стоки и услуги, обстоятелствата по сделката и всички други условия трябва да бъдат взети предвид, когато се оценява дали дадена клауза в даден договор е равноправна или не.
  • Реалната цена, платена за стоки или услуги, не се взема предвид при тази оценка, освен ако въпросната клауза е неразбираема.
  • Директивата съдържа неизчерпателен и индикативен списък на неравноправни условия в договорите. Те включват изискването потребителите да плащат необосновано висока неустойка (напр. за забавено плащане) или да се задължат да изпълнят клаузи, които не са имали време да разберат напълно, преди да подпишат договора.
  • Формулировката на всички писмени договори трябва да бъде на ясен и разбираем език. Когато има съмнение относно смисъла на определена клауза, тя следва да се интерпретира по начин, благоприятен за потребителя.
  • Условията на даден договор, които се считат за неправомерни, не са обвързващи за потребителите, но останалата част от договора остава валидна, когато това е възможно от правна гледна точка.
  • Държавите — членки на Европейския съюз (ЕС) трябва да гарантират, че има ефективна правна защита, за да се предотврати използването на неправомерните условия в договорите.
  • Организации или лица, които имат законен интерес от защита на правата на потребителите могат да се обърнат към съда, за да предотвратят това неравноправно условие в договора да продължи да се прилага.
  • През 2019 г. Европейската комисия публикува насоки относно интерпретирането и прилагането на Директива 93/13/ЕИО. Те представят богатата съдебна практика на Съда на Европейския съюз относно тази директива по структуриран начин, за да се улесни ефективното прилагане на директивата в ЕС и в държавите от Европейското икономическо пространство.

Наказания

  • Директива за изменение (ЕС) 2019/2161 изисква от държавите членки да въведат ефективни, пропорционални и възпиращи санкции, приложими за нарушения на правилата по неправомерни условия в договори, базирани на набор от параметри. Тези критерии включват:
    • естеството, тежестта, мащаба и продължителността на нарушението;
    • всяко действие, предприето от търговеца, за смекчаване или отстраняване на щетите, понесени от потребителите;
    • всякакви предишни нарушения на търговеца;
    • санкции, наложени на търговеца за същото нарушение в други държави членки в трансгранични случаи, когато е налична информация за тези санкции чрез механизма, създаден с Регламент (ЕС) 2017/2394 (вж. резюмето).
  • Съгласно новата директива държавите членки трябва също да могат да налагат глоби, при които във връзка с координираните действия съгласно Регламент (ЕС) 2017/2394 те да могат да идентифицират големи трансгранични нарушения, засягащи потребителите в няколко държави членки. Глобите трябва да могат да достигат най-малко 4% от годишния оборот на търговеца, или 2 млн. евро, ако не е налична информация за оборота на търговеца.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГАТ ПРАВИЛАТА?

  • Директива 93/13/ЕИО трябваше да бъде транспонирана в националното законодателство на държавите членки до 31 декември 1994 г.
  • Директива за изменение (ЕС) 2019/2161 трябваше да бъде транспонирана в националното законодателство до 28 ноември 2021 г. Държавите членки трябваше да приложат правилата, считано от 28 май 2022 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 93/13/ЕИО на Съвета от 5 април 1993 година относно неравноправните клаузи в потребителските договори (ОВ L 95, 21.4.1993 г., стр. 29—34).

Последващите изменения на Директива 93/13/EИО са включени в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Известие на Комисията — Насоки за тълкуването и прилагането на Директива 93/13/ЕИО на Съвета относно неравноправните клаузи в потребителските договори (ОВ C 323, 27.9.2019 г., стр. 4—92).

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета и Европейския икономически и социален комитет — Нов търговски механизъм за потребителите (COM(2018) 183 final, 11.4.2018 г.).

Регламент (ЕС) 2017/2394 на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2017 година относно сътрудничеството между националните органи, отговорни за прилагането на законодателството за защита на потребителите и за отмяна на Регламент (ЕО) № 2006/2004 (ОВ L 345, 27.12.2017 г., стр. 1—26).

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 28.10.2022

Top