Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Фискален надзор и коригиране на прекомерния дефицит в еврозоната

РЕЗЮМЕ НА:

Оценка на проектите за бюджетни планове на държавите в еврозоната и гарантиране на коригирането на прекомерния дефицит — Регламент (ЕС) № 473/2013

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА РЕГЛАМЕНТА?

  • Регламентът има за цел да засили надзора на бюджетните политики на държавите в еврозоната посредством например съгласувано оценяване на техните проектобюджети от Европейската комисия всяка есен.
  • Той въвежда европейско оценяване на проектите на бюджетните планове в рамките на съгласуван период през есента за държавите в еврозоната.
  • Той подобрява националните бюджетни рамки чрез изискване на създаването на независими органи.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Обхват

Регламентът се прилага за всички държави в еврозоната, със специални правила за онези, които подлежат на процедура при прекомерен дефицит (ППД).

ППД включва набор от правила, предназначени да доведат дефицита под 3 % от целевия брутен вътрешен продукт, определен в член 126 от Договора за функционирането на Европейския съюз и в контекста на Пакта за стабилност и растеж (ПСР). Дадена държава е в състояние на дефицит за дадена година, когато разходите ѝ през тази година са по-големи от приходите ѝ.

Общ график

Новите общи бюджетни правила включват общ бюджетен график, съгласно който всички държави в еврозоната предават своите проекти на бюджетни планове до 15 октомври, т.е. преди окончателното им приемане от националните парламенти. Комисията издава становище в съответствие с изискванията на ПСР. Ако се установи, че планът нарушава общите бюджетни правила, Комисията може да поиска съответната държава от еврозоната да предаде преразгледан проект за бюджетен план в рамките на 3 седмици, считано от приемането на становището на Комисията. Комисията посочва мотиви за искането и го оповестява публично. Становището на Комисията не е обвързващо и националните парламенти запазват пълния си суверенитет.

През 2013 г. Комисията публикува съобщение, в което определи характеристиките на проектите на бюджетните планове и докладите относно емитирането на дългови инструменти. Тя измени впоследствие тези характеристики, като издаде друг документ през 2014 г., за да внесе по-голяма яснота.

Съответствие и прогнозиране

Регламентът изисква държавите в еврозоната да назначат независими органи, които да отговарят за мониторинга за спазването на съответните фискални правила и да произвеждат или одобряват макроикономическите прогнози, подкрепящи годишния бюджет и средносрочните фискални планове.

Докладване

В заключение — държавите в еврозоната, които са в ППД, са обект на по-строги изисквания за докладване. Регламентът предоставя на Комисията нов инструмент за по-бързо реагиране, когато изискванията на ППД са застрашени като се издава предупреждение.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 30 май 2013 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

АКТ

Регламент (ЕС) № 473/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 21 май 2013 година относно общите разпоредби за мониторинг и оценка на проектите за бюджетни планове и за гарантиране на коригирането на прекомерния дефицит на държавите членки в еврозоната (ОВ L 140, 27.5.2013 г., стр. 11—23)

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Делегиран регламент (ЕС) № 877/2013 от 27 юни 2013 година за допълнение на Регламент (ЕС) № 473/2013 на Европейския парламент и на Съвета относно общите разпоредби за мониторинг и оценка на проектите за бюджетни планове и за гарантиране на коригирането на прекомерния дефицит на държавите членки в еврозоната (ОВ L 244, 13.9.2013 г., стр. 23—31)

Съобщение на Комисията Хармонизирана рамка за проектите за бюджетни планове и докладите относно емитирането на дългови инструменти в рамките на еврозоната (COM(2013) 490 final, 27.6.2013 г.)

Съобщение на Комисията за замяна на Съобщението на Комисията Хармонизирана рамка за проектите за бюджетни планове и докладите относно емитирането на дългови инструменти в рамките на еврозоната (COM(2014) 675 final, 28.10.2014 г.)

последно актуализация 22.02.2016

Top