EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Действия за намаляване на разходите за разгръщане на високоскоростни електронни съобщителни мрежи

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2014/61/EС относно мерките за намаляване на разходите за разгръщане на високоскоростни електронни съобщителни мрежи

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

  • Нейната цел е да се улесни и насърчи въвеждането на високоскоростни електронни съобщителни мрежи (т.е. бърз широколентов интернет със скорост над 30 Mbps) в ЕС. Основната пречка е финансовата, тъй като разходите за разгръщането на физическата инфраструктура възлизат на до 80% от общите разходи (например изкопаване на трасета за полагане на широколентов оптичен кабел).
  • Най-общо казано се предлагат следните четири подхода:
    • насърчаване на повторното използване на съществуваща физическа инфраструктура;
    • създаване на условия за координиране на строителните дейности и по-ефективно инсталиране на нова физическа инфраструктура;
    • оборудване на новопостроени и преминаващите през основен ремонт сгради с физическа инфраструктура; и
    • рационализиране на процедурите за издаване на разрешителни за строителни дейности.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Основните стълбове на директивата са следните:

  • 1.

    Достъп до съществуваща физическа инфраструктура

    • Държавите от ЕС следва да гарантират, че мрежовите оператори* (в секторите на далекосъобщенията, енергетиката, транспорта и водите) предоставят на далекосъобщителните оператори достъп до своята физическа инфраструктура.
    • От мрежовите оператори се изисква да осигуряват достъп до своята физическа инфраструктура при разумни общи условия, включително цена.
  • 2.

    Координиране на строителни дейности

    • Държавите от ЕС следва да гарантират, че мрежовите оператори договарят споразумения с далекосъобщителните оператори с цел координиране на строителните дейности.
    • Ако тези дейности се финансират с обществени средства, мрежовите оператори трябва да отговорят на всяко разумно и своевременно искане за координиране, при условие че то не води до допълнителни и не възпрепятства контрола върху координацията. Това предполага, че всички допълнителни разходи, свързани със съвместното разгръщане, трябва да бъдат възстановени, в противен случай искането може да бъде отхвърлено.
    • При договарянето на споразумение относно координацията на строителните дейности държавите от ЕС изискват от всеки мрежов оператор да предостави, по искане на доставчик на обществени съобщителни мрежи, определена минимална информация относно текущи или планирани строителни дейности: а) местоположението и вида на дейностите; б) засегнатите елементи на мрежата; в) планираната дата на започване на дейностите и тяхната продължителност; и г) звено за контакт.
  • 3.

    Прозрачност

    С оглед подобряване на процеса на разгръщане държавите от ЕС трябва да гарантират, че предприятията, които разгръщат електронни съобщителни мрежи, имат достъп до минимално количество информация за съществуващата физическа инфраструктура, като например:

    • местоположение и трасе;
    • вид/използване на инфраструктура;
    • звено за контакт.

Осигуряването на подобна информация ще гарантира свеждане до минимум на разходите за тези проекти (например чрез получаване на достъп до физическа инфраструктура, която вече съществува и чрез координиране на инженерни дейности). Достъпът до тази минимална информация може да бъде ограничен поради следните причини:

  • сигурност на мрежите и тяхната цялост;
  • национална сигурност;
  • обществено здраве или безопасност; и
  • поверителност или опазване на оперативни и търговски тайни.

Издаване на разрешение

  • Държавите от ЕС трябва да гарантират, че цялата съответна информация относно условията и процедурите за издаване на разрешения за строителни дейности, необходими за разгръщането на електронни съобщителни мрежи, трябва да бъде достъпна чрез единна информационна точка за достъп.
  • Държавите от ЕС могат да разрешат подаване на заявленията за разрешения по електронен път.
  • Решението за разрешение следва да се вземе в рамките на четири месеца и всеки отказ за издаване на разрешение следва да бъде напълно обоснован.

Сгради, готови за разгръщане на високоскоростни мрежи

  • Новопостроените и преминаващите основен ремонт сгради трябва да бъдат оборудвани с физическа инфраструктура (напр. мини-канали), подготвена за разполагане на високоскоростни електронни съобщителни мрежи. Строителните обекти трябва да имат точка за достъп, която да е леснодостъпна от доставчиците на обществени далекосъобщителни мрежи. Това трябва да се направи по технологично неутрален начин (т.е. инфраструктурата не следва нито да изисква, нито да предполага конкретна технология). Възможни са изключения (например за паметници или ваканционни къщи).
  • Доставчиците имат право да достигат до точката за достъп при справедливи и недискриминативни общи условия.

Извънсъдебни процедури

Държавите от ЕС трябва да въведат извънсъдебни процедури за своевременно разрешаване на спорове, произтичащи от прилагането на директивата.

Санкции

Държавите от ЕС трябва да определят правила за санкции в случай на неспазване на националните мерки, приети съгласно настоящата директива. Предвидените санкции трябва да са подходящи, ефективни, пропорционални и възпиращи.

Препоръка относно набор от инструменти за подпомагане на икономическото възстановяване от кризата, породена от COVID-19

През септември 2020 г. Европейската комисия прие препоръка, с която на държавите от ЕС се предоставят насоки за това как да разработят и съгласуват до 30 март 2021 г. набор от общи най-добри практики с цел улесняване на разгръщането на фиксирани и безжични мрежи с много голям капацитет чрез премахване на ненужните административни препятствия, както и чрез координирано предоставяне на радиочестотен спектър за мрежите от пето поколение (5G) при благоприятни за инвестиции условия, по-специално за промишлени трансгранични случаи. Следователно държавите от ЕС следва да представят на Комисията пътна карта за изпълнение (30 април 2021 г.) и да докладват за прилагането на набора от инструменти (30 април 2022 г.).

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя трябваше да бъде въведена в законодателството на държавите от ЕС до 1 януари 2016 г., а правилата трябваше да се прилагат, считано от 1 юли 2016 г.

Понастоящем Комисията преразглежда тази директива, както бе посочено в съобщението относно оформянето на цифровото бъдеще на Европа.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Мрежови оператори: доставчици на обществени далекосъобщителни мрежи, но също и на комунални услуги като електричество, обществено отопление, водоснабдяване, отпадни води и транспорт.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 2014/61/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 година относно мерките за намаляване на разходите за разгръщане на високоскоростни електронни съобщителни мрежи (ОВ L 155, 23.5.2014 г., стр. 1—14)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Препоръка (ЕС) 2020/1307 на Комисията от 18 септември 2020 година относно общ инструментариум на Съюза за намаляване на разходите за разгръщане на мрежи с много голям капацитет и гарантиране на своевременен и благоприятен за инвестициите достъп до радиочестотния спектър за 5G с цел насърчаване на свързаността в подкрепа на икономическото възстановяване от кризата с COVID-19 в Съюза (OВ L 305, 21.9.2020 г., стр. 33—41)

последно актуализация 25.11.2020

Top