EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Европейска мрежа по конкуренция (ECN)

 

РЕЗЮМЕ НА:

Известие относно сътрудничеството в рамките на мрежата от органите по конкуренция

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ИЗВЕСТИЕТО?

  • В него се посочва подробно как функционира на практика Европейската мрежа по конкуренция (ECN), създадена с Регламент (ЕО) № 1/2003 (вж. резюме), така че да осигури ефикасно разделение на работата и ефективно и систематично приложение на правилата по конкуренция на ЕС.
  • Мрежата е съставена от Европейската комисия и националните компетентни органи, които работят съвместно по случаи във връзка с член 101 (вж. резюме) и член 102, (предишни член 81 и член 82) от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).
  • Член 101 забранява картелите и практиките, които предотвратяват, ограничават или нарушават конкуренцията. Член 102 поставя извън закона злоупотребата от страна на предприятията с господстващо положение.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Регламентът създава създава система от паралелни правомощия, при които всички органи по конкуренция могат да прилагат членове 101 и 102. Казусите се разглеждат от органа, при който е получена жалбата или който е започнал процедура по служебна инициатива*. Преразпределение на казус може да се предвижда само при започването на процедурата, когато съответният орган смята, че не е в добра позиция именно той да действа или когато други органи се смятат в добра позиция да действат. Даден орган може да се счита като в най-добра позиция да разгледа даден казус, ако са изпълнени кумулативно следните 3 условия:

  • предполагаемото неправомерно поведение се прилага в рамките на неговата територия или е с произход от там;
  • органът има възможност да прекрати практиката;
  • органът може да събере доказателствата, необходими за доказване на нарушението, като това е възможно да се извърши и с помощта на други органи.

Следователно в най-добра позиция да разгледат даден казус са съответно:

  • един национален орган, когато условията потвърждават съществуването на взаимовръзка между нарушението и неговата територия;
  • 2 или 3 национални органа, действащи в сътрудничество и паралелно, когато разследваното поведение засяга значително конкуренцията на техните територии;
  • Комисията, когато казусът засяга конкуренцията в повече от 3 държави от ЕС или е свързан с други правила на ЕС в рамките на отговорността на Комисията, или ако интересите на ЕС изискват приемане на решение на Комисията за развиване на политиката по отношение на конкуренцията, когато възникне нов въпрос, свързан с конкуренцията, или е необходимо да се осигури ефективно правоприлагане.

Сътрудничеството по разпределение на казусите и взаимопомощ в рамките на мрежата включва:

  • бързо и ефективно разпределяне на казусите;
  • обмен на информация в началото на процедурата за всички висящи казуси пред различните органи по конкуренция, за да се определи този, които е в най-добра позиция да разследва казуса;
  • преразпределение на даден казус, обикновено в рамките на два месеца, при необходимост.

Националният орган може:

  • да спре или прекрати своите процедури, но няма задължение да го направи, и може да реши да го направи, когато друг орган разглежда или е разгледал казуса;
  • да се обърне за помощ към друг национален орган за събирането на информация или установяването на факти;
  • да извърши инспекция от името на Комисията, ако бъде помолен.

Всички органи по конкуренция може да обменят и използват поверителна информация, събрана от тях, като прилагат следните предпазни мерки за предприятията и физическите лица:

  • зачитане на професионалната тайна, освен ако разкриването е необходимо за доказване на антиконкурентно поведение;
  • използването на обменената информация единствено във връзка с казуси в областта на конкуренцията;
  • спазване на правото на защита на физическите лица, по-специално когато може да бъдат наложени санкции.

Жалбоподателите, подали жалба за предполагаема злоупотреба пред Комисията, имат правото да узнаят причините, в случай че жалбата им бъде отхвърлена.

Предприятията, поискали снизходително отношение по дела за картели в рамките на национална програма за освобождаване*:

  • следва да внесат искане за снизходително отношение към всички съответни органи по конкуренция, работещи по случая;
  • трябва да дадат и не може да оттеглят съгласието си за предаване на всички сведения, които те доброволно са предоставили или са помогнали да бъдат получени, на друг член на мрежата, освен в случаите когато органът, получаващ сведенията:
    • е получил искане за снизходително отношение и от предприятието;
    • поема писмен ангажимент да не използва сведенията за налагане на санкции спрямо заявителя за снизходително отношение, спрямо всяко друго юридическо или физическо лице, обхванато от мерките за благоприятно третиране.

Систематичното приложение на правилата по конкуренция на ЕС:

  • изисква от националните органи:
    • да не се отклоняват от вече взети от Комисията решения, когато се произнасят по споразумения, решения и практики;
    • най-малко 30 дни преди приемането на решението във връзка с антиконкурентното поведение да изпратят на Комисията обобщено описание на казуса;
  • позволява на националните органи да вземат решение след изтичане на 30 дни, при условие че Комисията не е започнала своя процедура, като все пак тя може да изготви писмено становище по случая;
  • предоставя на националните органи възможността да информират Комисията и мрежата за всеки друг случай, касаещ правото на ЕС относно конкуренцията.

Комисията може да започне свои процедури по членове 101 и 102 или защото тя е първият орган в областта на конкуренцията, който следва да направи това, или (ако е изминал първоначалният период на разпределение на случая и като обясни причините за това на националните органи) защото:

  • членовете на мрежата предвиждат противоречащи си решения по един и същи случай или решение, което не е в съответствие със съдебната практика на ЕС, не отправят възражения или неоправдано проточват процедурата;
  • необходимо е да се приеме решение от Комисията за развитие на политиката на ЕС по отношение на конкуренцията.

Щом веднъж Комисията е открила процедура, националните органи не могат да действат на същото правно основание, срещу същите споразумения или практики, на същите предприятия, на същите географски пазари.

Известието:

  • се преразглежда периодично от националните органи и Комисията;
  • заменя известието на Комисията относно сътрудничеството между националните органи по конкуренция и Комисията при разглеждането на случаи, попадащи в обхвата на членове 81 и 82 (понастоящем членове 101 и 102 от ДФЕС) от Договора, публикувано през 1997 г.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ИЗВЕСТИЕТО?

Прилага се от 27 април 2004 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

  • През 2019 г. ЕС прие Директива (ЕС) 2019/1 за предоставяне на правомощия на органите по конкуренция за ефективно правоприлагане (вж. резюме).
  • За допълнителна информация, вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Процедура по служебна инициатива: по силата на служебното положение или длъжността, „по служебно право“ – в областта на държавните помощи това понятие се използва за обозначаване на разследванията по собствена инициатива, когато ГД „Конкуренция“ предприема инициатива да проучи и/или реши да открие разследване относно предполагаем случай на неправомерна помощ.
Програма за освобождаване: програма, която предлага на предприятия, участващи в картел, възможността да изнасят и предоставят доказателства на органите по конкуренция в замяна на пълна защита или освобождаване от налагане на санкция или намаляване на нейния размер.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Известие на Комисията относно сътрудничеството в рамките на мрежата от органите по конкуренция (ОВ C 101, 27.4.2004 г., стр. 43—53)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Директива (ЕС) 2019/1 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 г. за предоставяне на правомощия на органите по конкуренция на държавите членки, за да бъдат по-ефективни в правоприлагането, и за гарантиране на правилното функциониране на вътрешния пазар (OВ L 11, 14.1.2019 г., стр. 3—33)

Консолидирана версия на Договора за функционирането на Европейския съюз — Част трета — Вътрешни политики и дейности на Съюза — Дял VII — Общи правила относно конкуренцията, данъчното облагане и сближаването на законодателствата — Глава 1 — Правила относно конкуренцията — Раздел 1 — Правила, приложими по отношение на предприятията — Член 101 (предишен член 81 от ДЕС) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 88—89)

Консолидирана версия на Договора за функционирането на Европейския съюз — Част трета — Вътрешни политики и дейности на Съюза — Дял VII — Общи правила относно конкуренцията, данъчното облагане и сближаването на законодателствата — Глава 1 — Правила относно конкуренцията — Раздел 1 — Правила, приложими по отношение на предприятията — Член 102 (предишен член 82 от ДЕС) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 89)

Регламент (ЕО) № 1/2003 на Съвета от 16 декември 2002 г. относно изпълнението на правилата за конкуренция, предвидени в членове 81 и 82 от Договора (ОВ L 1, 4.1.2003 г., стр. 1—25)

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 1/2003 са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

последно актуализация 15.05.2020

Top