Географски произход на спиртните напитки
РЕЗЮМЕ НА:
Регламент (ЕС) 2019/787 за определението, описанието, представянето и етикетирането на спиртни напитки, за използването на наименованията на спиртните напитки при представянето и етикетирането на други храни, за защитата на географските указания на спиртни напитки, за използването на етилов алкохол и дестилати от земеделски произход в алкохолните напитки
КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?
- Той има за цел да се осигурят правила за определянето, описанието, представянето и етикетирането на спиртни напитки*, включително употребата им в други хранителни продукти, и относно защитата на географските указания* за спиртните напитки.
- В него са включени по-ясни правила за етикетиране на спиртни напитки като уиски, ракия, вино и водка, както и за комбинациите от такива спиртни напитки с други храни. Тези правила са приложими в целия Европейски съюз (ЕС) и са в съответствие с правилата за предоставяне на информация за храните на потребителите.
- Също така има за цел да се осигури по-нататъшно хармонизиране на производствените методи на спиртни напитки, разрешени в целия ЕС, например относно максималното съдържание на захар в редица спиртни напитки.
- Той има за цел допълнително да се опростят процедурите на географските указания с оглед:
- да се позволи на Европейската комисия да се съсредоточи само върху елементите от значение за ЕС;
- по-ясни дефиниции на изменения на национално и европейско равнище, като се спазва изцяло принципът на субсидиарност;
- намаляване на времевия период за обработка на заявления.
- Регламентът има за цел подобряване на защитата на географските указания:
- когато продуктите се използват като съставка;
- при противоречие с търговски марки; и
- спрямо стоки за транзит на територията на ЕС.
- Той отменя Регламент (ЕО) № 110/2008, считано от 25 май 2021 г., с изключение на глава III (географски указания), която е отменена, считано от 8 юни 2019 г.
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
Обхват
- Регламентът обхваща определението за спиртни напитки и категориите спиртни напитки, разрешени в ЕС.
- Той съдържа подробни правила за тяхното производство, описание, представяне и етикетиране, както и използването на наименованията на спиртни напитки при представянето и етикетирането на други хранителни продукти.
- Секторът на спиртните напитки е един от четирите, обхванати от правилата на ЕС относно географските указания. Другите сектори са храни, вино и ароматизирани вина.
Етилов алкохол
Алкохолът, използван при производството на спиртни напитки и други алкохолни напитки, както и за разреждане или разтваряне на оцветители, ароматизанти или всички други разрешени съставки, трябва да бъде изключително етилов алкохол от земеделски произход, дестилати от земеделски произход или спиртни напитки от категории от 1 до 14 от приложение I към регламента.
Делегираният акт — Делегиран регламент (ЕС) 2022/1303 — изменя Регламент (ЕС) 2019/787, като актуализира определението и изискванията за етилов алкохол от земеделски произход в съответствие с техническия напредък. Етиловият алкохол от земеделски произход сега се дефинира като течност, която отговаря на следните изисквания:
- получена е в резултат на алкохолна ферментация, последвана от дестилация изключително на селскостопанските продукти, изброени в приложение I към Договора за функционирането на Европейския съюз;
- няма осезаем вкус освен този на вложените в производството ѝ суровини;
- минималното алкохолно съдържание по обем (известно също като „обемни % алкохол“) е 96,0 %;
- максимално допустимите граници на остатъчни вещества не превишават следните стойности:
- етилов ацетат: 1,3 грама на хектолитър алкохол при 100 об. %,
- ацеталдехид (съвкупност от етанал и 1,1-диетоксиетан): 0,5 грама на хектолитър алкохол при 100 об. %,
- висши алкохоли (съвкупност от: пропан-1-ол, бутан-1-ол, бутан-2-ол, 2-метилпропан-1-ол, 2-метилбутан-1-ол и 3-метилбутан-1-ол): 0,5 грама на хектолитър алкохол при 100 об. %,
- метанол: 30 грама на хектолитър алкохол при 100 об. %,
- фурфурол: 0,5 грама на хектолитър алкохол при 100 об. %.
Защита на географските указания
Географските указания, които отговарят на спецификациите на продукта, са защитени срещу:
- всяко пряка или косвена търговско употреба на регистрирано наименование на продуктите (които не са обхванати от регистрацията), когато тези продукти са съпоставими или когато използването на наименованието използва репутацията на защитеното наименование, включително продуктите, използвани като съставка;
- всяка злоупотреба, имитация или пресъздаване, дори ако е посочен истинският произход на продуктите или услугите или ако защитеното наименование е преведено или придружено от израз като „стил“, „тип“, „метод“, „произведен в“, „имитация“, „аромат“, „подобен“ или сходни, включително когато продуктите се използват като съставка;
- всяко друго невярно или подвеждащо указание за произхода, естеството или съществените качества на продукта, използвано с цел създаване на невярно впечатление за произхода на продукта;
- всяка друга практика, която би могла да подведе потребителя по отношение на истинския произход на продукта.
Продуктови спецификации
Продуктовите спецификации включват най-малко:
- наименованието, което трябва да бъде защитено като географско указание, както е използвано в оригиналния начин на изписване, заедно с еквивалента на латински език (ако е приложимо);
- категорията спиртни напитки;
- характеристиките, включително използваните суровини и основните характеристики на продукта и сравнение със спиртни напитки от същата категория;
- определението на географската област;
- методите на производство, по-специално всички автентични и неизменни местни методи на производство;
- връзката между определено качество, репутацията или друга характеристика на спиртната напитка и нейния географски произход;
- всички специфични изисквания за етикетиране или опаковане.
Регистриране
- Заявления за регистрация на географско указание могат да се подават само от групи, които работят със съответната спиртна напитка.
- Държава — членка на ЕС може временно да предостави защита на наименование на национално равнище, считано от датата на подаване на заявлението до Комисията.
- В рамките на 3 месеца от публикуването в Официален вестник на Европейския съюз, държавите от ЕС и трети държави, както и лица, които нямат право на пребиваване в ЕС, с легитимен интерес могат да подадат уведомление за възражение до Комисията.
- Комисията поддържа публично достъпен електронен регистър на признатите географски указания, който се създава чрез делегирани актове.
- Държавите членки извършват проверки на употребата на регистрирани географски указания и спиртни напитки като цяло и трябва да предприемат необходимите мерки в случай на нарушаване на правилата.
ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?
- Той се прилага от 8 юни 2019 г. по отношение на правилата, свързани с географските указания.
- Регламентът се прилага от 25 май 2021 г. по отношение на другите правила относно производството, описанието, представянето и етикетирането на спиртните напитки.
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
За допълнителна информация вж.:
ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ
Спиртна напитка. Алкохолна напитка, предназначена за консумация от човека, която притежава определени свойства на вкус и аромат и има минимално алкохолно съдържание от 15 % (14 % за advocaat или яйчен ликьор).
Географско указание. Наименование, което определя продукта като произхождащ от държава, регион или населено място, където определено качество, репутация или друга характеристика на продукта се дължи основно на географския му произход. Природните, човешките фактори и факторите на преработката допринасят за тези отличителни характеристики.
ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ
Регламент (ЕС) 2019/787 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2019 година за определението, описанието, представянето и етикетирането на спиртни напитки, за използването на наименованията на спиртните напитки при представянето и етикетирането на други храни, за защитата на географските указания на спиртни напитки, за използването на етилов алкохол и дестилати от земеделски произход в алкохолните напитки и за отмяна на Регламент (ЕС) № 110/2008 (ОВ L 130, 17.5.2019 г., стр. 1—54).
Последващите изменения на Регламент (ЕС) 2019/787 са включени в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.
СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ
Делегиран регламент (ЕС) 2021/1235 на Комисията от 12 май 2021 година за допълнение на Регламент (ЕС) 2019/787 на Европейския парламент и на Съвета с правила относно заявленията за регистрация на географски указания на спиртни напитки, измененията в продуктовите спецификации, заличаването на регистрация и регистъра (ОВ L 270, 29.7.2021 г., стр. 1—9).
Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 21 ноември 2012 година относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни (ОВ L 343, 14.12.2012 г., стр. 1—29).
Вж. консолидираната версия.
Регламент (ЕС) № 1169/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2011 година за предоставянето на информация за храните на потребителите, за изменение на регламенти (ЕО) № 1924/2006 и (ЕО) № 1925/2006 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директива 87/250/ЕИО на Комисията, Директива 90/496/ЕИО на Съвета, Директива 1999/10/ЕО на Комисията, Директива 2000/13/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, директиви 2002/67/ЕО и 2008/5/ЕО на Комисията и на Регламент (ЕО) № 608/2004 на Комисията (ОВ L 304, 22.11.2011 г., стр. 18—63).
Вж. консолидираната версия.
Регламент (ЕО) № 110/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 15 януари 2008 година относно определението, описанието, представянето, етикетирането и защитата на географските указания на спиртните напитки и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 1576/89 на Съвета (ОВ L 39, 13.2.2008 г., стр. 16—54).
Вж. консолидираната версия.
последно актуализация 14.09.2022