EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0465

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА Петнадесети доклад относно преместването и презаселването

COM/2017/0465 final

Брюксел, 6.9.2017

COM(2017) 465 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Петнадесети доклад относно преместването и презаселването


1Въведение

В петнадесетия доклад относно преместването и презаселването се очертават спешните действия, които все още е необходимо да бъдат предприети за преместването на всички отговарящи на изискванията лица от Италия и Гърция през следващите месеци, както и за осъществяване на целите, свързани с презаселването.

В темпа на преместванията продължава да се наблюдава положителна тенденция, като от февруари 2017 г. насам се извършват средно по 2300 премествания на месец, което потвърждава значителното увеличаване на преместванията през 2017 г. — броят на извършваните от държавите членки премествания е нараснал три пъти и половина в сравнение със същия период на 2016 г. Към 4 септември 2017 г. са били преместени общо почти 27 700 души (19 244 от Гърция и 8 451 от Италия). След рекордния брой премествания, извършени през юни 2017 г., обаче през юли и август темпът на прехвърлянията се забави. Въпреки призивите на Комисията за запазване и ускоряване на темпа на преместванията, особено от Италия, и поетия от министрите ангажимент на неофициалното заседание на Съвета по правосъдие и вътрешни работи на 6 юли 2017 г., че ще бъдат предприети всички необходими действия за гарантиране на преместването на всички отговарящи на изискванията лица от Италия, през летните месеци са били преместени едва около 4 400 души от Италия и Гърция (от Италия са били премествани средно по 600 души на месец).

В Италия, където миграционният натиск продължава да бъде много висок, все още има значителен брой мигранти, които отговарят на изискванията за преместване. През 2017 г. броят на пристигащите еритрейци, които са основната националност в Италия, отговаряща на изискванията за преместване, е по-скоро малък. От началото на 2017 г. в Италия са пристигнали над 5 600 еритрейци в допълнение към дошлите през 2016 г. 20 700 еритрейци и почти 2 000 сирийци, пристигнали на италианските брегове. Тъй като настоящият темп на преместване все още е недостатъчен, за да бъдат преместени всички отговарящи на изискванията лица, от изключително значение е държавите членки да изпълнят своите ангажименти и правни задължения и да увеличат значително усилията си за преместването на лица от Италия. Това ще спомогне за облекчаване на натиска, на който се подложени италианските системи за предоставяне на убежище и за приемане.

Що се отнася до Гърция, през летните месеци броят на преместванията се стабилизира на 1700. И все пак е необходимо да се положат още усилия, за да бъдат преместени всички отговарящи на изискванията кандидати. Към 4 септември са били регистрирани 27 382 души за преместване, като все още е необходимо да бъдат преместени поне 2 800 души. Държавите членки следва да продължат да полагат усилия за осигуряване на действителното преместване на всички отговарящи на изискванията мигранти.

Продължава да бъде отбелязван напредък в изпълнението на Заключенията на Съвета от юли 2015 г. 1 за презаселването на 22 504 души. Някои държави членки вече изпълниха поетите от тях ангажименти за голям брой мигранти и понастоящем насочват усилията си към презаселвания съгласно изявлението на ЕС и Турция. Държавите членки, които все още не са извършили презаселвания или са все още далеч от постигането на своите цели, следва незабавно да увеличат усилията си.

2Преместване

Темпът на преместване показва трайна положителна тенденция на увеличаване със средно 2 300 премествания на месец от февруари 2017 г. насам. Повечето държави членки поемат ангажименти и извършват премествания редовно. Необходимо е обаче всички държави членки да положат допълнителни усилия, за да бъдат преместени всички отговарящи на изискванията лица от Италия и Гърция.

Държавите членки, които все още не извършили всички премествания от разпределения за тях дял, трябва да увеличат ангажиментите си и да ускорят преместванията, за да наваксат изоставането си. Всички държави членки следва да продължат да изпълняват задълженията си, за да преместят всички отговарящи на изискванията кандидати от Италия и Гърция. 

Както беше докладвано по-рано, Унгария и Полша продължават да бъдат единствените държави членки, които не са преместили нито едно лице, а Полша не е поела нито един ангажимент от 16 декември 2015 г. Чешката република не е поемала ангажимент от май 2016 г., а от август 2016 г. не е преместила нито едно лице. Тези държави следва незабавно да започнат да поемат ангажименти и да извършват премествания.  

2.1    Гърция: необходимо е да се положат още усилия, за да бъдат преместени всички отговарящи на изискванията кандидати

Към 4 септември общо 27 382 души са подали молби по схемата за преместване; 19 244 души вече са преместени, а преместването на 2 741 души все още предстои 2 . Въпреки че до 26 септември 2017 г. е възможно да бъдат регистрирани още кандидати за преместване, а други лица да бъдат изключени от схемата за преместване, общият брой на лицата, регистрирани за преместване, се очаква да се запази стабилен. По-конкретно, между 1 500 и 2 000 лица, които първоначално са били насочени към дъблинската процедура, могат да бъдат върнати към схемата за преместване, с което потенциалният брой на лицата, подлежащи на преместване, ще достигне около 4 700 3 . По тази причина от жизненоважно значение е държавите членки да продължат да поемат ангажименти редовно.

Както беше отбелязано по-рано, Малта и Латвия са извършили всички премествания от разпределения за тях дял 4 . Норвегия също е изпълнила целия си ангажимент. Освен това, като се вземат предвид изпълнените и планираните за септември премествания, Финландия ще е извършила над 90 % от преместванията от разпределения за нея дял, а Литва и Люксембург — над 85 % от преместванията от разпределените за тях дялове. Швеция, която започна да извършва премествания едва през юни, ще е извършила почти 70 % от преместванията от разпределения за нея дял. Въпреки че Австрия обяви намерението си да започне да извършва премествания от Гърция, все още предстои страната да поеме официален ангажимент и Комисията очаква това да стане с приоритет.

През август бяха преместени почти 1 800 души. Основните затруднения на последния етап от изпълнението на схемата бяха липсата на капацитет в някои държави членки на преместване да обработват исканията за преместване с темпа на поемане на месечните ангажименти и ограниченият капацитет за приемане. Както беше посочено и преди, основните последици от липсата на капацитет за обработване бяха закъснения при предоставянето на отговори и неспособността за извършване на проверки от страна на националните служби за сигурност, особено когато държавите извършват едновременно презаселване и преместване.

За да могат всички отговарящи на изискванията лица да бъдат преместени възможно най-скоро, държавите с най-голям брой нерешени случаи (Германия, Франция, Ирландия и Швейцария) трябва спешно да ускорят преместванията.

Непридружени ненавършили пълнолетие лица: добрият напредък продължава

Към 31 август са били преместени 420 от 586-те непридружени ненавършили пълнолетие лица, отговарящи на изискванията за преместване. Едни и същи държави членки (Белгия, Германия, Ирландия, Нидерландия, Испания) продължават да предлагат места за тази категория уязвими кандидати и Комисията приветства това. От жизненоважно значение е обаче всички държави членки да приемат искания за преместване за тази група особено уязвими лица. Държавите членки се насърчават да продължат да предоставят места, необходими 5 за преместването на регистрираните ненавършили пълнолетие лица, които са отделени от семейството си, и да се въздържат от прилагането на прекалено рестриктивни политики относно доказването на семейни връзки. Висшият интерес на детето е водещ при определянето първо на това дали ненавършилото пълнолетие лице следва да бъде преместено, и второ, в коя държава членка.

Необходими спешни действия:

·Всички държави членки следва да продължат да поемат ангажименти според необходимото, за да бъдат преместени всички отговарящи на условията кандидати. По-специално държавите членки, които все още не извършили всички премествания от разпределения за тях дял, следва да увеличат ангажиментите си и да ускорят преместванията на всички отговарящи на условията кандидати.

·Австрия следва да предприеме действия във връзка с обявеното и да започне да поема ангажименти и да извършва премествания от Гърция незабавно.

·На този последен етап от изпълнението Германия, Франция, Ирландия и Швейцария следва да увеличат допълнително усилията си за ускоряване на прехвърлянията.

·Държавите членки следва да проявят гъвкавост при преместването на отделени от семейството си непридружени ненавършили пълнолетие лица.

2.2    Италия: необходимо е да се положат повече усилия, за да бъдат преместени всички отговарящи на изискванията кандидати

При настоящия темп (едва 544 кандидати, преместени през юли, и 467 кандидати, преместени през август) е ясно, че е нужно да се положат повече усилия в две направления: установяването на самоличността и регистрирането на всички отговарящи на условията лица, пристигнали през 2017 г. (Италия), и бързото им преместване (държавите членки на преместване).

Установяване на самоличността и регистриране с цел преместване на кандидатите, пристигнали през 2017 г.: необходимо е действията да се ускорят, за да могат да бъдат презаселени всички отговарящи на условията кандидати

В допълнение към кандидатите, пристигнали в Италия през 2016 г. (общо 20 700 души), от началото на 2017 г. досега в страната са пристигнали около 7 600 отговарящи на условията кандидати (основно еритрейци и сирийци), от които едва около 4 000 са били регистрирани с цел преместване през 2017 г. Така общият брой на регистрираните лица от началото на схемата е около 11 000 души. Този темп на установяване на самоличността, регистриране и обработване на досиетата на еритрейски граждани обаче не съответства на темпа на пристигане на отговарящи на условията кандидати в Италия. В тази връзка Италия трябва като приоритет да ускори установяването на самоличността и регистрирането на всички пристигащи кандидати, които отговарят на условията, и темпа на обработване на досиетата, за да може подаването на искания за преместване до държавите членки на преместване да става по-бързо и веднага след поемането на ангажимент от страна на държавите членки.

За тази цел Италия, с подкрепата на EASO, трябва да повиши осведомеността за схемата на преместване сред местните власти и в центровете за прием, включително като гарантира, че потенциалните кандидати, които понастоящем са извън официалната система за приемане в Италия, също биват бързо регистрирани и включени в схемата за преместване. Информационната кампания на EASO и горещата линия на EASO за преместване трябва да бъдат използвани в максимална степен. За тази цел от основно значение е установяването на по-тясно сътрудничество между италианските власти и EASO. Освен това EASO е готова да увеличи броя и активното присъствие на своите мобилни екипи, за да могат да бъдат достигнати всички потенциални кандидати, отговарящи на условията, които все още не са регистрирани в схемата за преместване, и да се улеснят тяхното регистриране и обработването на досиетата им. Съобразно писмо от 14 август, адресирано от министър-председателя Джентилони до председателя Юнкер, първия заместник-председател Тимерманс и члена на Комисията Аврамопулос, сътрудничеството с EASO трябва да бъде засилено в още по-голяма степен.

Ангажименти и премествания: държавите членки следва да ускорят всички етапи от процедурата, като успоредно с това е необходимо да бъдат поети повече ангажименти за бързото преместване на всички отговарящи на условията кандидати

Комисията приветства преместването на първите 15 кандидати от Италия в Австрия, както и неотдавнашното увеличаване на ангажиментите от страна на Франция и Испания, които понастоящем трябва да доведат до реални премествания. Досиетата на първите лица, които ще бъдат преместени от Италия в Словакия, са в процес на обработване и Комисията очаква, че първите прехвърляния ще бъдат извършени без забавяне. Германия и Швейцария трябва да продължат да ограничават забавянето си предвид факта, че някои искания за преместване са още от миналата година.

Освен това след отправената от Италия покана съответните двустранни споразумения за допълнителни интервюта във връзка със сигурността трябва да бъдат сключени със засегнатите държави членки възможно най-скоро, за да може преместването към тези държави членки да започне незабавно. В тази връзка Комисията приветства поетия неотдавна ангажимент от страна на Естония и очаква скоро да бъдат извършени първите прехвърляния.

Както беше посочено в предишния доклад, лицата, пристигнали до 26 септември 2017 г. 6 , все още могат да бъдат преместени в разумен срок след тази дата 7 , ако отговарят на условията. За тази цел е необходимо държавите членки да продължат да поемат ангажименти за предоставянето на допълнителни места според нуждите, така че Италия да може да изпраща искания за преместване и след тази дата и веднага щом отговарящите на условията кандидати са регистрирани и техните досиета — готови. При все че поемат достатъчно на брой ангажименти, държавите членки (особено Естония и Словакия) следва да се въздържат от изразяването на прекалено рестриктивни предпочитания, които са почти невъзможни за удовлетворяване от страна на Италия. Освен това за гладкото и ефикасно протичане на последния етап от схемата за преместване от съществено значение ще бъде държавите членки, които са поели значителни месечни ангажименти, да направят предварително планиране и координиране.

Преместване на непридружени ненавършили пълнолетие лица

От първото преместване на непридружени непълнолетни лица от Италия, което беше извършено през май 2017 г., досега от страната са преместени 31 непридружени ненавършили пълнолетие лица — 26 в Нидерландия, две в Белгия, две в Норвегия и едно в Германия. Освен това е получено съгласие за преместване във връзка с още едно досие, за 59 досиета са изпратени искания до държавите членки, над 80 досиета са готови за предаване, а още по-голям брой досиета са в процес на подготвяне.

Положителните развития са резултат от координираните действия на екипа на Комисията в Италия, италианските органи 8 и EASO. На местните Prefetture и Questure в Сицилия беше изпратено резюме от две страници, обясняващо стъпка по стъпка процедурата за преместването на непридружени ненавършили пълнолетие лица. Освен това в сицилианската Questure беше разположен пътуващ екип на EASO. Екипът започна да функционира в средата на август и спомага за регистрирането на непридружени ненавършили пълнолетие лица, които отговарят на условията за преместване.

Тъй като темпът на регистриране на непридружени ненавършили пълнолетие лица за целите на преместването нараства, очаква се през следващите седмици да бъде регистриран значителен брой такива лица. Поради това от съществено значение е и италианските органи, и държавите членки да продължат да обработват с абсолютен приоритет исканията във връзка с досиетата на уязвими лица и на непридружени ненавършили пълнолетие лица. Освен това някои държави членки (Германия) трябва да спрат да проявяват строги предпочитания по отношение на непридружените ненавършили пълнолетие лица. Регистрирането и преместването на непридружените ненавършили пълнолетие лица, пристигнали в Италия до 26 септември, скоро след пристигането могат да бъдат извършени само ако през следващите седмици всички държави членки окажат пълна подкрепа, включително чрез увеличаване на ангажиментите за приемане на непридружени ненавършили пълнолетие лица.

Необходими спешни действия:

·Италия трябва да ускори установяването на самоличността и регистрирането на всички пристигащи кандидати, които отговарят на условията, включително чрез организираната от EASO информационна кампания, и да засили темпа на обработване на досиетата на лицата за преместване.  

·Незабавно трябва да бъдат извършени първите премествания в Словакия и Естония, а Германия и Швейцария трябва да продължат да полагат усилия за даването на отговор на висящите искания за преместване, като спазват договорените в протокола относно преместването срокове.

·Единствено Малта и Финландия са на път да извършат всички премествания от разпределения за тях дял за Италия и поради това всички други държави членки следва да продължат да поемат ангажименти или, ако е необходимо, да увеличат ангажиментите си, за да могат да бъдат преместени всички кандидати, които отговарят на условията.

·Някои държави членки (Естония, Франция, Словакия) следва да се въздържат от изразяването на прекалено рестриктивни предпочитания, а държавите членки, за които е предвиден голям брой лица за преместване, следва да направят предварително планиране и да проявят гъвкавост по отношение на логистиката, свързана с прехвърлянията.

·Всички държави членки следва да обработват приоритетно кандидатурите на уязвими лица, особено непридружени ненавършили пълнолетие лица, като се въздържат от строги предпочитания (Германия) и да продължат да предоставят достатъчно места за тях в рамките на поеманите ангажименти.

3Презаселване

Прилагането на заключенията от 20 юли 2015 г. напредва. Над 75 % от договорените в заключенията 22 504 презаселвания вече са извършени. Усилията продължават да бъдат насочени основно към извършването на презаселвания от Турция по силата на изявлението на ЕС и Турция от 18 март 2016 г. Причината за това е, че редица държави с големи квоти вече са изпълнили или са на път да изпълнят ангажимента си за презаселване по силата на заключенията. Въпреки това продължават да се извършват презаселвания от други държави, основно Йордания и Ливан.

Към 4 септември 2017 г. по силата на заключенията от 20 юли 2015 г. са били презаселени 17 305 души в 22 държави (Белгия, Чешката република, Дания, Германия, Естония, Франция, Исландия, Ирландия, Италия, Латвия, Лихтенщайн, Литва, Люксембург, Нидерландия, Норвегия, Австрия, Португалия, Испания, Финландия, Швеция, Швейцария и Обединеното кралство). Това включва усилията на държавите членки за презаселване на сирийци от Турция съгласно изявлението на ЕС и Турция от 18 март 2016 г. От 4 април 2016 г. досега по тази схема са били презаселени 8 834 сирийци от Турция, в това число 1 028 сирийци, презаселени от последния период на докладване досега. Към момента оставащите ангажименти предвиждат презаселването на общо 20 687 сирийци. Досега презаселвания съгласно изявлението на ЕС и Турция са били извършени в Австрия, Белгия, Естония, Германия, Испания, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Португалия, Румъния, Финландия, Франция и Швеция. В допълнение Норвегия е презаселила 629 сирийци от Турция от 4 април 2016 г. досега. Общият брой на презаселените лица по двете схеми на ЕС от тяхното стартиране възлиза на 22 518 души.

Седем държави членки (Естония, Германия, Ирландия, Нидерландия, Обединеното кралство, Финландия и Швеция) и три асоциирани държави (Исландия, Лихтенщайн и Швейцария) вече са изпълнили ангажиментите си съгласно заключенията от 20 юли 2015 г. Девет държави членки обаче все още не са извършили презаселвания по тази схема 9 , а 13 държави членки не са извършили презаселвания по линия на изявлението на ЕС и Турция 10 . При все това някои от тези държави членки се подготвят да извършат презаселвания по тези схеми. Малта проведе през юли мисия за подбор в Турция, а от Кипър се очаква през следващите седмици да извърши презаселване по линия на изявлението на ЕС и Турция. Освен това Хърватия увеличи от 30 на 150 души ангажимента си по силата на изявлението на ЕС и Турция и възнамерява да проведе мисия за проверка в Турция в началото на октомври. Словения се обърна към ВКБООН с искане да презасели 60 лица по силата на изявлението на ЕС и Турция. Държавите членки, при които се наблюдават големи разминавания между поетите от тях ангажименти по силата на заключенията от 20 юли 2015 г. и действителното им изпълнение, е малко вероятно да изпълнят ангажиментите си, освен ако не увеличат съществено усилията си.

Държавите членки, извършващи презаселвания в съответствие с изявлението на ЕС и Турция, подготвят допълнителни операции, включително мисии в Турция за провеждане на интервюта с кандидатите за презаселване. Делегацията на ЕС в Анкара продължава да подчертава пред ВКБООН, че е важно новите кандидатури да се изпращат и до държавите членки, поели ангажименти за по-малък брой презаселвания.

Успоредно с изпълнението на текущите ангажименти за презаселване от Турция напредват и преговорите по стандартните оперативни процедури на доброволната схема за хуманитарно приемане с участващите държави и Турция, като целта е те да бъдат приети възможно най-скоро.

За да се осигури непрекъснатост на финансовата подкрепа от ЕС за презаселването, по време на 8-ата среща на Форума по въпросите на презаселването и преместването, състояла се на 4 юли, Комисията прикани държавите членки да представят до 15 септември 2017 г. нови ангажименти за презаселване, които да обхващат 2018 г. Това финансиране е част от редовното поемане на ангажименти и дава възможност на държавите членки да се ползват от подпомагане от ЕС за финансиране на техните усилия за презаселване. То представлява продължение на координирания подход на равнище ЕС към презаселването и съдейства за изграждането на бъдещата рамка на Съюза за презаселването. Презаселването от Турция на сирийски граждани и на граждани на други трети държави, разселени поради конфликта в Сирия, продължава да бъде основният приоритет. В същото време, предвид други хуманитарни съображение и съображения, свързани със защитата и управлението на миграцията, държавите членки се приканват да презаселят още лица, нуждаещи се от международна закрила, от Ливан и Йордания, както и от Северна Африка и Африканския рог.

В съответствие с плана за действие от 4 юли 11 и с цел спасяването на човешки живот, намаляването на миграционния натиск върху Либия и предоставянето на алтернативи на незаконното по-нататъшно придвижване към ЕС, държавите членки бяха изрично приканени да се съсредоточат върху поне ограничено презаселване на най-уязвимите лица от Либия, Египет, Нигер, Етиопия и Судан. За момента общата сума, определена за презаселване през 2018 г., възлиза на 377,5 милиона евро, като чрез нея може да бъде подпомогнато презаселването на поне 37 750 души, нуждаещи се от международна закрила.

В писмо от 25 август, адресирано до всички министерства на вътрешните работи, Комисията прие последващи действия във връзка с този призив и прикани държавите членки да бъдат колкото се може по-амбициозни и да увеличат усилията си за презаселване от Египет, Либия, Нигер, Етиопия и Судан, както и да допринесат за стабилизирането на изпълнената с предизвикателства обстановка в централната част на Средиземноморието и съвместните ни усилия за спасяването на човешки живот и да предложат алтернативи на незаконните движения, в допълнение към трайното презаселване от Турция и Близкия изток и успоредно с него. Комисията очаква да получи ангажиментите на държавите членки и е готова да им предостави както финансова, така и практическа подкрепа.

Препоръки:

·Държавите членки, които все още не са извършили презаселвания по силата на заключенията на Съвета от 20 юли 2015 г. (България, Гърция, Кипър, Малта, Полша, Румъния, Словакия, Словения и Хърватия), и тези, които не са докладвали за напредък (Дания и Чешката република) следва незабавно да увеличат усилията си, за да изпълнят своите ангажименти. Кипър, Малта, Словения и Хърватия се насърчават да продължат да полагат усилия, за да осъществят предвидените презаселвания.

·Държавите членки се приканват да увеличат допълнително общите си усилия, положени през последните две години, и да представят на Комисията до 15 септември 2017 г. амбициозни ангажименти за презаселване през 2018 г.

4Предстоящи стъпки

Все още има отговарящи на условията кандидати за преместване от Гърция и Италия в другите държави членки. Освен това в Италия всеки ден пристигат нови кандидати, които отговарят на условията, и страната се нуждае от по-голяма подкрепа, за да може да се облекчи натискът, на който е подложена вследствие на миграцията. Също така Гърция непрекъснато установява самоличността на нови отговарящи на условията кандидати и поради това е необходимо държавите членки да продължат да поемат ангажименти за премествания.

Комисията приветства решението на Съда от 6 септември 2017 г., с което беше потвърдена валидността на второто решение на Съвета относно преместването и бяха отхвърлени жалбите на Словакия и Унгария. Решенията на Съвета са приложими за всички отговарящи на условията кандидати, които пристигнат на територията на Гърция и Италия до 26 септември 2017 г. Следователно лицата, които са пристигнали до тази дата и отговарят на всички условия съгласно решенията на Съвета, могат да бъдат преместени и следва да бъдат прехвърлени в други държави членки в разумен срок след това. Поради това от жизненоважно значение е всички държави членки, особено Полша, Унгария, Чешката република и държавите, които не са извършили всички премествания от разпределения за тях дял, да положат по-големи усилия за преместването на всички отговарящи на условията кандидати както от Гърция, така и от Италия. Това е особено важно за Италия, където от началото на 2017 г. е пристигнал значителен брой кандидати, отговарящи на условията за преместване, и до 26 септември е възможно да пристигнат още повече. Поради това държавите членки следва да продължат да поемат ангажименти по отношение на Италия и на Гърция според потребностите. Комисията ще продължи да предоставя финансова помощ за преместването на всички отговарящи на условията лица, както е установено в решенията на Съвета.

Успоредно с това държавите членки следва незабавно да засилят своите усилия за изпълнение на ангажиментите си в областта на презаселването, по-специално държавите членки, които все още не са презаселили нито едно лице, и тези, които са далеч от изпълнението на поставената за тях цел.

Докато всички заинтересовани страни следва да се съсредоточат върху цялостното изпълнение на настоящите схеми за спешно преместване и презаселване, успоредно с това и в съответствие със заключенията от неформалната среща на министрите на правосъдието и вътрешните работи на 6 юли е необходимо като първостепенен приоритет да продължи работата по пакета от законодателни предложения за реформа на общата европейска система за убежище, включително реформата на Регламента от Дъблин, въз основа на принципите на солидарност и отговорност.

(1)

http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-11130-2015-INIT/bg/pdf  

(2)

     Общо 2 765 кандидати за преместване са били отхвърлени от държавите членки на преместване и са били насочени към дъблинската процедура или към гръцката национална процедура, или, в много ограничен брой случаи, са починали. Гръцката служба по въпросите на убежището не е предала на държавите членки 2 632 регистрирани молби, тъй като повечето от тях са били пренасочени към дъблинската процедура или са били окачествени като несъответстващи на изискванията по други причини. Някои молби все още не са предадени на държавите членки.

(3)

     Между март 2017 г. и 16 август 2017 г. гръцкото звено по Регламента от Дъблин е пренасочило 219 кандидати за международна закрила към програмата за преместване.

(4)

     С изключение на конкретното разпределение на оставащите 54 000 места.

(5)

     Въпреки че по принцип не се изискват допълнителни ангажименти, нуждата от такива може да се увеличи, ако някои от изпратените в други държави членки искания по Регламента от Дъблин за непридружени ненавършили пълнолетие лица бъдат отхвърлени.

(6)

     Крайната дата на съответните решения на Съвета относно преместването.

(7)

     В срока, предвиден в член 5 от решенията на Съвета относно преместването.

(8)

Италианското министерство на вътрешните работи, министерство на правосъдието и местни органи, особено в Сицилия и в Рим.

(9)

     България, Гърция, Кипър, Малта, Полша, Словакия, Словения, Румъния и Хърватия.

(10)

     България, Гърция, Дания, Ирландия, Кипър, Малта, Обединеното кралство, Полша, Словакия, Словения, Унгария, Хърватия и Чешката република.

(11)

     SEC(2017) 339.

Top

Брюксел, 6.9.2017

COM(2017) 465 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

ДОКЛАДА НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Петнадесети доклад относно преместването и презаселването


Приложение 1: Премествания от Гърция до 4 септември 2017 г.

Държава членка

Официално поет ангажимент за премествания 1

Реално преместени лица

Aнгажимент, заложен в решенията на Съвета 2

Австрия 3

1491

Белгия

955

677

2415

България

860

50

831

Хърватия

160

60

594

Кипър

145

96

181

Чешка република

30

12

1655

Естония

382

141

204

Финландия

1349

1196

1299

Франция

5770

3948

12599

Германия

6240

4447

17209

Унгария

988

Исландия

Ирландия

1132

487

240

Латвия

363

294

295

Лихтенщайн

10

10

Литва

830

355

420

Люксембург

298

271

309

Малта

138

101

78

Нидерландия

1850

1595

3797

Норвегия

685

693

Полша

65

4321

Португалия

1630

1116

1778

Румъния

1152

682

2572

Словакия

50

16

652

Словения

311

172

349

Испания

1875

1089

6647

Швеция 4

2378

1392

2378

Швейцария

630

344

ОБЩО

29 288

19 244

63 302

(1)

Данни, предадени чрез DubliNet съгласно член 5, параграф 2 от Решението на Съвета.

(2)

Данните не включват около 8 000 души, които все още предстои да бъдат разпределени по силата на първото решение на Съвета, нито разпределените дялове по държави членки за оставащите 54 000 места.

(3)

     Решение за изпълнение (ЕС) 2016/408 на Съвета от 10 март 2016 г. относно временното спиране на преместването на 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

(4)

     Решение (ЕС) 2016/946 на Съвета от 9 юни 2016 г. за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Швеция в съответствие с член 9 от Решение (ЕС) 2015/1523 и член 9 от Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

Top

Брюксел, 6.9.2017

COM(2017) 465 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

ДОКЛАДА НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Петнадесети доклад относно преместването и презаселването




Приложение 2: Премествания от Италия до 4 септември 2017 г.

Държава членка

Официално поет ангажимент за премествания 1

Реално преместени лица

Ангажимент, заложен в решенията на Съвета 2

Австрия 3

50

15

462

Белгия

390

259

1397

България

160

471

Хърватия

86

18

374

Кипър

60

34

139

Чешка република

20

1036

Естония

14

125

Финландия

779

755

779

Франция

1170

330

7115

Германия

6010

3405

10327

Унгария

306

Исландия

Ирландия

20

360

Латвия

264

27

186

Лихтенщайн

Литва

200

27

251

Люксембург

210

111

248

Малта

67

47

53

Нидерландия

875

762

2150

Норвегия

815

815

Полша

35

1861

Португалия

588

299

1173

Румъния

800

45

1608

Словакия

10

250

Словения

195

45

218

Испания

625

168

2676

Швеция 4

1399

511

1388

Швейцария

900

778

ОБЩО

15 742

8 451

34 953

(1)

Данни, предадени чрез DubliNet съгласно член 5, параграф 2 от Решението на Съвета.

(2)

Данните не включват около 8 000 души, които все още предстои да бъдат разпределени по силата на първото решение на Съвета, нито разпределените дялове по държави членки за оставащите 54 000 места.

(3)

     Решение за изпълнение (ЕС) 2016/408 на Съвета от 10 март 2016 г. относно временното спиране на преместването на 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

(4)

     Решение (ЕС) 2016/946 на Съвета от 9 юни 2016 г. за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Швеция в съответствие с член 9 от Решение (ЕС) 2015/1523 и член 9 от Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

Top

Брюксел, 6.9.2017

COM(2017) 465 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

ДОКЛАДА НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Петнадесети доклад относно преместването и презаселването


Приложение 3: Премествания от Италия и Гърция към 4 септември 2017 г.

Държава членка

Реално преместени лица от Италия

Реално преместени лица от Гърция

Общо реално преместени лица

Aнгажимент, заложен в решенията на Съвета 1

Австрия 2

15

15

1953

Белгия

259

677

936

3812

България

50

50

1302

Хърватия

18

60

78

968

Кипър

34

96

130

320

Чешка република

12

12

2691

Естония

141

141

329

Финландия

755

1196

1951

2078

Франция

330

3948

4278

19714

Германия

3405

4447

7852

27536

Унгария

0

1294

Исландия

0

Ирландия

487

487

600

Латвия

27

294

321

481

Лихтенщайн

10

10

Литва

27

355

382

671

Люксембург

111

271

382

557

Малта

47

101

148

131

Нидерландия

762

1595

2357

5947

Норвегия

815

693

1508

Полша

0

6182

Португалия

299

1116

1415

2951

Румъния

45

682

727

4180

Словакия

16

16

902

Словения

45

172

217

567

Испания

168

1089

1257

9323

Швеция 3

511

1392

1903

3766

Швейцария

778

344

1122

ОБЩО

8 451

19 244

27 695

98 255

(1)

Данните не включват около 8 000 души, които все още предстои да бъдат разпределени по силата на първото решение на Съвета, нито разпределените дялове по държави членки за оставащите 54 000 места.

(2)

     Решение за изпълнение (ЕС) 2016/408 на Съвета от 10 март 2016 г. относно временното спиране на преместването на 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

(3)

     Решение (ЕС) 2016/946 на Съвета от 9 юни 2016 г. за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Швеция в съответствие с член 9 от Решение (ЕС) 2015/1523 и член 9 от Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

Top

Брюксел, 6.9.2017

COM(2017) 465 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

ДОКЛАДА НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Петнадесети доклад относно преместването и презаселването







Приложение 4: Презаселване — актуално състояние към 4 септември 2017 г. съгласно заключенията от 20 юли 2015 г.
и съгласно механизма 1:1, договорен с Турция (прилаган от 4 април 2016 г.)

Държава членка /
Асоциирана държава

Ангажименти, поети по схемата от 20 юли 2015 г.

Общ брой презаселени лица по схемата от 20 юли 2015 г., включително по механизма 1:1 с Турция

Трета държава, от която се извършва презаселването

Австрия

1 900

1 830

Ливан: 886; Йордания: 614; Турция: 329 (от които 152 по механизма 1:1); Ирак: 1

Белгия

1 100

905

Ливан: 448; Турция: 708 по механизма 1:1 (от които 245 по схемата от 20 юли и 463 извън схемата от 20 юли 1 ); Турция: 4 Йордания: 184; Египет: 24

България

50

0

Хърватия

150

0

Кипър

69

0

Чешка република

400

52

Ливан: 32; Йордания: 20

Дания

1 000

481

Ливан, Уганда

Естония

20

20

Турция: 20 по механизма 1:1

Финландия

293

293 2

Турция: 754 3 по механизма 1:1 извън схемата от 20 юли; Ливан: 282; Египет: 7; Йордания: 4

Франция

2 375

1 965

Ливан: 1 062; Турция: 926 по механизма 1:1 (от които 228 по схемата от 20 юли и 698 извън схемата от 20 юли 4 ); Йордания: 539; Ирак: 8; други: 128

Германия

1 600

1 600

Турция: 2 903 по механизма 1:1 (от които 1600 по схемата от 20 юли и 1 303 извън схемата от 20 юли)

Гърция

354

0

Унгария

Исландия

50

50 5

Ливан

Ирландия

520

520 6

Ливан

Италия

1 989

1 152

Ливан: 708; Турция: 291 по механизма 1:1; Йордания: 53; Сирия: 52; Судан: 48

Латвия

50

25

Турция: 25 по механизма 1:1

Лихтенщайн

20

20

Турция

Литва

70

28

Турция: 28 по механизма 1:1

Люксембург

30

26

Ливан: 26; Турция: 141 по механизма 1:1 извън схемата от 20 юли 7

Малта

14

0

Нидерландия

1 000

1 000

Турция: 1 942 по механизма 1:1 (от които 556 по схемата от 20 юли и 1 386 извън нея); Турция 7; Ливан: 341; Кения: 70; Етиопия: 8; Йордания: 7; Либия: 4; Израел: 2; Ирак, Мароко, Египет, Саудитска Арабия, Сирия: 1

Норвегия

3 500

3 421

Ливан: 2 624; Турция: 540; Йордания: 257

Полша

900

0

Португалия

191

76

Египет: 63; Турция: 12 по механизма 1:1; Мароко: 1

Румъния

80

0 8

Турция: 11 по механизма 1:1 извън схемата от 20 юли

Словакия

100

0

Словения

20

0

Испания

1 449

631

Ливан: 436; Турция: 195 по механизма 1:1

Швеция

491

491

Турция: 726 по механизма 1:1 (от които 269 по схемата от 20 юли); Судан: 124; Кения: 80; Ливан: 8; Ирак: 8; Египет: 1; Йордания: 1 

Швейцария

519

519

Ливан: 431; Сирия: 88

Обединено кралство

2 200

2 200

Йордания, Ливан, Турция, Египет, Ирак и други

ОБЩО

22 504

17 305

 

Общо 8 834 души са презаселени от Турция по механизма 1:1 — 3 621 по схемата от 20 юли 2015 г. и 5 213 души в допълнение към тях.

(1)

463 сирийци, презаселени от Турция извън схемата от 20 юли 2015 г., се отчитат съгласно Решение (ЕС) 2016/1754 на Съвета.

(2)

Този брой не включва презаселването на 754 сирийци от Турция по механизма 1:1.

(3)

 От общо 754 сирийци, презаселени от Турция, 11 са били презаселени съгласно национална схема за презаселване и 743 предстои да бъдат отчетени съгласно Решение 2016/1754 на Съвета.

(4)

698 сирийци, презаселени от Турция извън схемата от 20 юли 2015 г., се отчитат съгласно Решение (ЕС) 2016/1754 на Съвета.

(5)

Исландия е презаселила общо 97 души, всички от Ливан.

(6)

Освен това през същия период Ирландия е приела по своята национална програма за презаселване 265 лица, нуждаещи се от международна закрила.

(7)

141 сирийци, презаселени от Турция извън схемата от 20 юли 2015 г., се отчитат съгласно Решение (ЕС) 2016/1754 на Съвета.

(8)

По схемата от 20 юли 2015 г. са избрани 19 сирийски бежанци, които очакват да бъдат прехвърлени.

Top