EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0215

2008/215/ЕО: Решение на Съвета от 18 февруари 2008 година за приемане на процедурен правилник на Комитета на Европейския фонд за развитие

OB L 78, 19.3.2008, p. 35–40 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/215/oj

19.3.2008   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 78/35


РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

от 18 февруари 2008 година

за приемане на процедурен правилник на Комитета на Европейския фонд за развитие

(2008/215/ЕО)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Споразумението за партньорство между членовете на групата държави от Африка, Карибския и Тихоокеанския басейн, от една страна, и Европейската общност и нейните държави-членки, от друга страна, подписано в Котону на 23 юни 2000 г. (1) и изменено в Люксембург на 25 юни 2005 г. („Споразумение за партньорство АКТБ—ЕО“),

като взе предвид Вътрешното споразумение между представителите на правителствата на държавите-членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно финансирането на помощта от Общността по многогодишната финансова рамка за периода 2008—2013 г. в съответствие със Споразумението за партньорство АКТБ—ЕО и относно разпределянето на финансовото съдействие за отвъдморските страни и територии, по отношение на които се прилага четвърта част от Договора за ЕО (2) („Вътрешното споразумение“), и по-специално член 8, параграф 5 от него,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 617/2007 на Съвета от 14 май 2007 г. относно изпълнението на 10-ия Европейски фонд за развитие съгласно Споразумението за партньорство АКТБ—ЕО (3) („Регламент относно изпълнението на 10-ия ЕФР“),

като взе предвид Решение 2001/822/ЕО на Съвета от 27 ноември 2001 г. за асоцииране на отвъдморските страни и територии към Европейската общност (4) („Решението за отвъдморско асоцииране“),

като взе предвид предложението на Комисията,

РЕШИ:

Член 1

Приема процедурния правилник на Комитета на Европейския фонд за развитие, съдържащ се в приложението.

Член 2

До влизането в сила на Вътрешното споразумение процедурният правилник на Комитета на Европейския фонд за развитие се прилага само по отношение на нуждите на планирането и свързаните с тях процедури по вземане на решение, посочени в дялове II и III от Регламента относно изпълнението на 10-ия ЕФР, а по отношение на отвъдморските страни и територии — в членове 20 и 24 от Решението за отвъдморско асоцииране.

Член 3

Настоящото решение влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 18 февруари 2008 година.

За Съвета

Председател

D. RUPEL


(1)  ОВ L 317, 15.12.2000 г., стр. 3.

(2)  ОВ L 247, 9.9.2006 г., стр. 32.

(3)  ОВ L 152, 13.6.2007 г., стр. 1.

(4)  ОВ L 314, 30.11.2001 г., стр. 1. Решение, изменено с Решение 2007/249/ЕО (ОВ L 109, 26.4.2007 г., стр. 33).


ПРИЛОЖЕНИЕ

ПРОЦЕДУРЕН ПРАВИЛНИКНА КОМИТЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ФОНД ЗА РАЗВИТИЕ

Член 1

Състав

Комитетът на Европейския фонд за развитие („комитетът“) включва делегациите на държавите-членки („делегациите“) и се председателства от представител на Комисията.

В работата на комитета взема участие представител на Европейската инвестиционна банка.

Представител на генералния секретариат на Съвета присъства на заседанията като наблюдател.

Член 2

Сезиране на комитета

1.   Комитетът се сезира в случаите и в съответствие с процедурите, установени в Регламента относно изпълнението на 10-ия ЕФР и, когато е уместно, в Решението за отвъдморско асоцииране. Във връзка с отговорностите, които са му възложени с Решението за отвъдморско асоцииране, комитетът се нарича „Комитет ЕФР—ОСТ“.

2.   Наред с посочените в параграф 1 случаи на сезиране:

а)

на всяко заседание Комисията представя на комитета списък на решенията, взети през предходния период на основание член 11, параграф 2 и член 12 от Регламента относно изпълнението на 10-ия ЕФР;

б)

комитетът получава във възможно най-кратък срок информация относно забавата или затрудненията при изпълнението на годишните програми за действие, специалните програми за подкрепа и специалните мерки, които биха могли да доведат до поемането на значителни допълнителни задължения или до съществени промени, които да доведат до задължително сезиране съгласно разпоредбите на Регламента относно изпълнението на 10-ия ЕФР.

Член 3

Свикване на заседание

1.   Комитетът се свиква от неговия председател по негова собствена инициатива или по искане на държава-членка.

2.   Могат да се свикват съвместни заседания на комитета с други комитети за обсъждане на въпроси от взаимен интерес, попадащи в съответните им области на отговорност.

Член 4

Дневен ред

1.   Председателят изготвя проект на дневен ред и го представя на комитета.

2.   В дневния ред се прави разграничение между:

а)

предложени мерки, по които комитетът е приканен да даде становище в съответствие с процедурите за управление, предвидени в член 11, параграф 3 от Регламента относно изпълнението на 10-ия ЕФР;

б)

други въпроси, отнесени до комитета съгласно условията на член 11, параграфи 4 и 5 от Регламента относно изпълнението на 10-ия ЕФР, по инициатива на председателя или по писмено искане на член на комитета.

3.   Всяка делегация може да поиска включването на точка в дневния ред на заседанията на комитета. Подходящата информация по тези точки може да се даде устно.

4.   Дневният ред включва утвърждаване на протокола от предишното заседание.

Член 5

Документация, която се изпраща на членовете на комитета

1.   Председателят изпраща на членовете на комитета поканата за заседанието, проекта на дневен ред и предложените мерки, по които се изисква становището на комитета, както и всички други работни документи, чрез секретариата, на официалните езици на Общността, и по правило не по-късно от 15 работни дни преди датата на заседанието.

2.   В неотложни случаи и когато мерките, които се приемат, трябва да бъдат приложени незабавно, председателят може, по искане на член на комитета или по своя собствена инициатива, да намали предвидения в параграф 1 срок на 5 работни дни преди датата на заседанието.

3.   По изключение, в надлежно доказани изключително спешни случаи (например сериозни икономически, социални и политически обстоятелства, природни бедствия, понесени от държавата получател, хуманитарна криза или други външни обстоятелства от подобен характер, изискващи много бързо реагиране), председателят може, по искане на член на комитета или по своя собствена инициатива, да не спази сроковете, предвидени в параграфи 1 и 2.

4.   Параграфи 2 и 3 не се отнасят до стратегическите документи и многогодишните индикативни програми и корекциите, нанесени по тях в резултат на средносрочните и окончателните прегледи, посочени в членове 4 и 5 от Регламента относно изпълнението на 10-ия ЕФР.

5.   В случаи на предложения, представени на комитета за становище посредством устната процедура, делегациите следва писмено да уведомят секретариата на комитета най-малко три работни дни преди датата на заседанието за:

а)

точките, по които те вече могат да дадат своето принципно съгласие и които предлагат да бъдат включени като точки А (със или без забележки или искания за допълнителна информация) в дневния ред по член 4, параграф 1, и за

б)

точките, по които според тях е необходимо обсъждане и за които те предлагат да бъдат включени като точки Б.

Делегациите също така формулират своите забележки и искания за допълнителна информация писмено и в рамките на същия срок.

Комисията предоставя допълнителна информация и дава отговор на всички забележки, когато това е възможно, писмено и преди заседанието на комитета.

Член 6

Предаване на стратегическите документи на Съвместната парламентарна асамблея

В съответствие с член 4, параграф 5 от Регламента относно изпълнението на 10-ия ЕФР, секретариатът на комитета предава на Съвместната парламентарна асамблея стратегическите документи за информация едновременно с изпращането им до делегациите в комитета.

Член 7

Становище на комитета

1.   Когато даден въпрос е отнесен до комитета за становище, той се обсъжда при условията и съгласно процедурата, предвидена съответно в член 11, параграф 3 от Регламента относно изпълнението на 10-ия ЕФР и в член 8, параграфи 2 и 3 от Вътрешното споразумение.

2.   Когато се използва устната процедура и в хода на заседанието бъде направена съществена промяна или към проектомерките бъдат добавени нови фактически елементи, председателят може, по своя собствена инициатива или по искане на държава-членка, да отложи гласуването по дадена точка от дневния ред до края на заседанието или до следващо заседание.

3.   Ако в посочената в параграф 2 ситуация председателят не реши да отложи гласуването, както това е поискано от една (или повече) делегация/и, тази/тези делегация/и може/гат да изрази/ят резерва, която може да бъде оттеглена в рамките на максимум три работни дни, считано от деня, следващ заседанието. След изтичането на този срок становището на комитета се регистрира като окончателно. Комисията уведомява държавите-членки за окончателната позиция, приета от държавата/ите-членка/и, чиято/ито делегация/и е/са изразила/и резерва в рамките на комитета.

4.   По искане на дадена делегация гласуването по даден въпрос може да бъде отложено, ако документите, свързани със специфична точка от дневния ред, не са били изпратени до членовете в срока, предвиден в член 5, параграфи 1 и 2. В този случай председателят може да реши да удължи периода на консултация, но не по-късно от края на следващото заседание. Ако е необходимо, може да се прилага писмената процедура, предвидена в член 11 от настоящия процедурен правилник.

При все това, по предложение на председателя или по искане на член на комитета, последният може да реши с обикновено мнозинство на членовете си да запази тази точка в дневния си ред поради спешността на въпроса.

5.   В контекста на прегледа на годишните програми за действие всяка делегация може да поиска оттеглянето на проект или на програма от годишната програма за действие. Ако това искане се подкрепя от блокиращо малцинство от делегациите съгласно член 9, параграф 3 във връзка с член 8, параграф 2 от Вътрешното споразумение, годишната програма за действие се приема от Комисията без съответния проект или програма в съответствие с процедурите за управление, установени в член 11, параграф 3 от Регламента относно изпълнението на 10-ия ЕФР. Освен ако в съответствие със становищата на делегациите в комитета Комисията желае да прекрати изпълнението на оттегления проект или програма, те се представят отново пред комитета извън годишната програма за действие под формата на предложение за финансиране, което тогава се приема от Комисията в съответствие с процедурите за управление, установени в член 11, параграф 3 от Регламента относно изпълнението на 10-ия ЕФР.

Член 8

Обмяна на становища

1.   В съответствие с член 11, параграф 4 от Регламента относно изпълнението на 10-ия ЕФР комитетът обменя становища по общите заключения от годишните оперативни прегледи и от годишния отчет, посочени в член 14, параграф 3 от Регламента относно изпълнението на 10-ия ЕФР. Всяка делегация може също така да поиска обмяната на становища относно оценките, посочени в член 15, параграф 2 от Регламента относно изпълнението на 10-ия ЕФР.

Всяка делегация може във всеки един момент да покани Комисията да предостави на комитета информация и да обмени становища по въпроси, свързани със задачите, посочени в член 11, параграф 2 от Регламента относно изпълнението на 10-ия ЕФР.

2.   Тази обмяна на становища може да доведе до формулирането от делегациите на препоръки, които Комисията следва да вземе предвид. Протоколите от заседанията на комитета отразяват направените изказвания. Изказване, подкрепено от квалифицирано мнозинство от делегациите, съгласно предвиденото в член 8, параграф 3 във връзка с член 8, параграф 2 от Вътрешното споразумение, се записва като препоръка.

Член 9

Представителство и кворум

1.   Всяка делегация се счита за един член на комитета. Всяка държава-членка решава какъв да бъде съставът на нейната делегация и информира председателя за това.

2.   С одобрението на председателя делегациите могат да бъдат придружавани от неправителствени експерти за сметка на съответната държава-членка. Одобрението на председателя се основава на предварително подаденото от делегатите писмено уведомление до секретариата на комитета, че желаят да бъдат придружени за обсъждането на специфична точка от дневния ред. Ако председателят не възрази срещу участието на експерт преди съответното заседание на комитета, разрешението се счита за дадено.

3.   Ако е необходимо, делегацията може да представлява друга държава-членка, но не повече от една. Председателят на комитета следва да бъде уведомен писмено най-късно до започване на заседанието от делегацията, която ще бъде представлявана.

4.   Необходимият кворум за валидно провеждане на разискванията на комитета е този, който позволява да се изготви становище с квалифицирано мнозинство в съответствие с член 11, параграф 3 от Регламента относно изпълнението на 10-ия ЕФР.

Член 10

Допускане на трети страни

1.   По искане на делегация или по своя собствена инициатива председателят може да реши да бъдат изслушани експерти по конкретни точки.

2.   Тези експерти, както и посочените в член 9, параграф 2, не могат да присъстват, нито да участват в гласуванията на комитета.

Член 11

Писмена процедура

1.   Когато предложените мерки се разглеждат в рамките на писмена процедура, делегациите разполагат с 15 работни дни от изпращането на предложенията, за да приемат позиция. Счита се, че делегация на комитета, която не изрази своето несъгласие или намерение да се въздържи преди предвидения в писмото краен срок, е дала своето мълчаливо съгласие за предложението.

При спешни или изключително спешни случаи се прилагат сроковете, предвидени в член 5, параграфи 2 и 3. Спешните или изключително спешните случаи трябва да бъдат надлежно обосновани в писмен вид от Комисията. В изключително спешни случаи съгласието на делегациите е установено само ако е било изрично нотифицирано. Липсата на нотификация в рамките на 48 часа се счита за въздържане.

2.   Ако все пак член на комитета поиска проектомерките да бъдат разгледани в хода на заседание на комитета, писмената процедура се прекратява и разглеждането на предложените мерки се отлага за следващото заседание на комитета.

3.   Комисията уведомява писмено членовете на комитета за резултата от писмената процедура веднага след приемане на въпросното решение.

Член 12

Секретариат

Секретарските услуги за комитета се осигуряват от Комисията.

Член 13

Протоколи и обобщен доклад на заседанията

Протоколът от всяко заседание се изготвя под ръководството на председателя и съдържа изразените становища по предложените мерки и позициите, застъпени по време на заседанието. Протоколът се изпраща до членовете на комитета в рамките на 15 работни дни.

Делегациите изпращат на председателя всички писмени забележки, които имат по протокола. Комитетът получава информация за това; ако има несъгласие, предложеното изменение се обсъжда от комитета. Ако несъгласието продължава, предложеното изменение се добавя като приложение към протокола.

Член 14

Присъствен списък

1.   На всяко заседание председателят изготвя присъствен списък, в който се посочват органите или структурите, към които принадлежат участниците. Присъственият списък се раздава на участниците по време на заседанието.

2.   В началото на всяко заседание всяка делегация, чието участие в работата поражда конфликт на интереси по отношение на определена точка от дневния ред, трябва да информира председателя за тази ситуация. Членове на делегации, които не принадлежат към определен орган или организация на държава-членка, трябва да подпишат декларация, че тяхното участие не поражда конфликт на интереси.

В случай на такъв конфликт на интереси въпросният член трябва да се оттегли по време на работата по съответните точки от дневния ред по искане на председателя.

Член 15

Кореспонденция

1.   Кореспонденцията, отнасяща се до комитета, се адресира до Комисията, на вниманието на секретариата на комитета.

2.   Кореспонденцията, адресирана до делегациите от секретариата, се изпраща и до постоянния представител на въпросната държава-членка по най-бързия и надежден електронен начин.

3.   Освен при изключителни обстоятелства кореспонденцията между Комисията и делегациите се изпраща и в двете посоки посредством компютризираните средства, предвидени за тази цел.

Член 16

Прозрачност

1.   Принципите и условията относно публичния достъп до документи, които се прилагат за Комисията, се прилагат за комитета на ЕФР. Ако такова искане бъде изпратено до държава-членка, тя трябва да действа в съответствие с член 5 от Регламент (ЕО) № 1049/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2001 г. относно публичния достъп до документи на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията (1).

2.   Работата на комитета е поверителна за всички участници.

Член 17

Текущи разходи

1.   Текущите разходи на комитета, включително пътните разходи за един участник от всяка държава-членка, се покриват от Комисията.

Ако разпределените финансови средства го позволяват и в рамките на последните, Комисията покрива пътните разходи на двама членове на делегация, която внесе искане за това.

2.   Комисията е упълномощена да възстанови разходите за настаняване и пътните разходи на експертите, поканени съгласно член 8, параграф 1.

3.   Комисията предоставя на комитета помещенията и материалните ресурси, необходими за неговата работа.


(1)  ОВ L 145, 31.5.2001 г., стр. 43.


Top