EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011DC0220

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ Междинна оценка на програмата „Младежта в действие“

/* COM/2011/0220 final */

52011DC0220

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ Междинна оценка на програмата „Младежта в действие“ /* COM/2011/0220 final */


[pic] | ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ |

Брюксел, 20.4.2011

COM(2011) 220 окончателен

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Междинна оценка на програмата „Младежта в действие“

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Междинна оценка на програмата „Младежта в действие“

ВЪВЕДЕНИЕ

Програмата „Младежта в действие“ (МвД), която цели развитие на сътрудничество в сферата на младежта в Европейския съюз, обхваща периода от 2007 до 2013 г. Съгласно член 15 от Решение № 1719/2006/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 15 ноември 2006 г. за създаване на програмата[1] „Комисията представя (…) междинен доклад за оценка на получените резултати и за количествените и качествените аспекти на изпълнението на програмата“.

Това е предметът на настоящия доклад, който е въз основа на независима външна оценка и на докладите за изпълнението на МвД, внесени в Комисията от държавите, участващи в МвД.

Оценката може да бъде открита на следния адрес: http://ec.europa.eu/dgs/education_culture/evalreports

ЦЕЛИ НА ПРОГРАМАТА

Изпълнението на МвД от 2007 г. насам е:

- предложило на младите хора възможности за неофициално обучение с оглед повишаване на техните умения и компетенции (пригодност за заетост), както и тяхното активно гражданско поведение (участие),

- предложило на младежките организации и младежките работници възможности за обучение и сътрудничество с оглед на повишаване на професионализма и европейското измерение на младежката работа в Европа.

Това произтича от общите цели на МвД, които са:

1. „да насърчава у младите хора активно гражданско поведение като цяло и по-специално тяхното европейско гражданско поведение;

2. да развива солидарност и да насърчава толерантност сред младите хора, по-специално с цел засилване на социалната кохезия в ЕС;

3. да насърчава взаимното разбирателство между младите хора в различните страни;

4. да развива качеството на подкрепящите младежки дейности системи и възможностите на организациите на гражданското общество в областта на младежката проблематика;

5. да насърчава европейско сътрудничество по въпросите на младежта“

и които „допълват целите, следвани в други области на дейности на Общността и, по-специално в областта на обучението през целия живот, включително професионалното образование и неинституционализираното учене и ученето от житейската практика, както и в други области като култура, спорт и заетост“.

КЛЮЧОВИ ДАННИ

Главните количествени резултати от МвД за тригодишния период 2007—2009 г. (вж. приложението) са следните:

- над 380 000 души (278 000 млади хора и 102 000 младежки работници) са взели участие в МвД;

- одобрени са били 21 800 от 42 700 (което представлява увеличение с 14 % спрямо периода 2007—2008 г. и с 18 % спрямо периода 2008—2009 г.) внесени проекта; делът на одобрените проекти е спаднал от 52 % през 2007 г. на 43 % през 2009 г.;

- МвД годишно включва около 20 000 изпълнители на дейност (младежки организации, неформални групи на млади хора, публични образувания …), като според анализ, извършен на данни от 2009 г., всяка година е налице значителна степен на обновяване (само 28 % от бенефициерите през 2009 г. вече са били бенефициери по МвД и през 2008 г.).

Оперативните бюджетни кредити, разпределени за МвД от 2007 до 2009 г. възлизаха на 405,4 млн. EUR (360,9 млн. EUR от годишния бюджет на EU-27 и 44,5 млн. EUR, които съответстват на допълнителни бюджетни кредити, включващи вноски от ЕАСТ/ЕИП и от държавите кандидатки) и бяха използвани напълно.

Предвид големия брой проекти и необходимостта от близост до бенефициерите, МвД в голямата си част (81 % от бюджета) е управлявана по „децентрализиран“ начин от национални агенции (НА), установени в участващите държави. Осем НА, в допълнение на мисията си като НА на своите държави, представляват ресурсни центрове „SALTO“ (Support, Advanced Learning and Training Opportunities — възможности за подкрепа, напреднало изучаване и обучение), предоставящи подкрепа за всички НА, като развиват специални области на географска или тематична компетентност. МвД подкрепя също така центрове, които предоставят информация за възможности в цяла Европа за младите хора (мрежата „Eurodesk“).

Някои направления на МвД, които изискват „централизиран“ подход на европейско равнище, се управляват от Изпълнителната агенция „Образование, аудиовизия и култура“ (ИАОАК).

ОЦЕНКА

Процедури

Междинната оценка е въз основа на:

- докладите за оценка от държавите-членки и други участващи държави (национални доклади);

- доклад, изготвен от външен независим оценител, който в допълнение на гореупоменатите национални доклади и резултатите от постоянния мониторинг, въведен от Комисията, е използвал резултатите от собствено проучване. Тази външна оценка беше извършена от ECORYS като част от рамков договор, сключен с Комисията през 2006 г. след провеждането на тръжна процедура.

Подходът, избран за външната оценка, се основаваше на следните дейности:

- документно проучване;

- интервюта (особено с бенефициери, национални органи и НА);

- специализирани групи с млади хора;

- използване на резултатите от изследване, стартирано от Комисията през януари 2010 г.[2] на извадка от 4 550 участници (млади хора, младежки работници и младежки организации), целящо измерване на въздействието от МвД по отношение на резултатите ѝ, свързани с придобиването на знания и активното гражданско поведение на млади участници;

- онлайн въпросник, стартиран от ECORYS през юни 2010 г. на извадка от 3 920 млади участници;

- онлайн въпросник за 2 000 неучастващи млади хора (контролна група);

- националните доклади.

Заключения на оценителите

Оценителите стигнаха до силно положителни заключения за броя на аспектите, свързани с уместността, допълващият характер и добавената стойност на МвД, нейната ефективност и нейната ефикасност. Тяхната оценка широко се подкрепя от заключенията, направени от националните органи в техните доклади.

Освен това те подчертават няколко подобрения в сравнение с предишната програма, въпреки че логиката на интервенция все още има някои слабости и МвД остава сложна.

Те стигнаха също така до заключението, че МвД се съпоставя добре с други схеми по отношение на „удовлетвореността на клиента“, изразена от участниците. Силно положителните резултати по отношение на удовлетвореност на участниците в МвД се потвърдиха при сравняването им със степента на удовлетвореност на извадковата група на „неучастващите“, която взе участие в младежки проекти, финансирани по други схеми.

Уместност, допълващ характер и добавена стойност

МвД е насочена към проблемите, определени в момента на нейното приемане (като слабо участие в обществения живот и въпроса с пригодността за заетост). Различните действия се считат за подходящи от младите участници и други заинтересовани страни. В съответствие с текущите идентифицирани проблеми, някои заинтересовани страни искат по-голяма съсредоточеност върху пригодността за заетост; въз основа на анализ на проблема, този фактор може да бъде подсилен, без да се размиват целите на участието и като се вземе предвид допълващият характер на дейностите към други програми. Подкрепата за младежките работници се счита за подходяща, тъй като допринася за качеството на младежката работа и нейното признаване, както и за качеството на неофициалното образование. Младежките организации считат МвД за подходяща, тъй като им дава възможност да изпробват новаторски подходи и да изградят своя капацитет.

МвД е застъпена добре в по-широките политики на ЕС за младежта, определени при нейното създаване; тя също така в голяма степен е допълваща на стратегиите, приети по-наскоро, такива като Обновената рамка за европейско сътрудничество по въпросите на младежта (2010—2018 г.)[3] и „Младежта в движение“[4].

По отношение на допълващия характер, МвД допълва програмата за обучение през целия живот, посредством съсредоточаването си върху неофициалното обучение и насочеността си към младежките работници, подпомагащи младите хора. В допълнение, целите ѝ са свързани с програмите „Европа за гражданите“ и „Култура“, въпреки че обхватът на МвД е различен, поради даването на предимство на съсредоточаването върху неофициалното обучение и на младежта като целева група. Фактът, че се съсредоточава върху приобщаването на младите хора с по-малко възможности е друга уникална черта в сравнение с другите програми.

Налице е също така значителна степен на допълване по отношение на националните програми. Националните условия се различават значително между различните държави от програмата по отношение на съществуващи политики и други програми. Някои държави имат национални дейности, които са сравними с тези на МвД, особено такива, които подкрепят младежки инициативи и доброволчески дейности. За друга група държави МвД е главно допълващ инструмент, тъй като се съсредоточава конкретно върху неофициалното обучение, покрива обмена на знания и опит между участващите държави, предлага транснационални възможности и набляга върху гражданското общество и социалното приобщаване. В трета група държави почти няма програми, насочени към младежта, и МвД компенсира липсата на финансиране за тази целева група в тези държави.

По отношение на добавената стойност, главният принос на МвД е този, че тя улеснява международното сътрудничество в сферата на младежта. Освен това е налице положителна оценка на някои аспекти като обхвата на неофициалното обучение, активното участие на младежта и възможностите да се научи повече за Европа, както и факта, че младите хора с по-малко възможности са специфична целева група. За младежките организации и младежките работници международния обмен на опит, междукултурното и международното обучение, както и възможностите за създаване на мрежи и обучение, са откроени като добавена стойност. Самите млади хора подчертават аспекта на сътрудничество, международния компонент и широкия избор на дейности като важна добавена стойност на МвД.

Обменът на опит и сътрудничеството са някои от най-ценните елементи на МвД, които не могат да бъдат постигнати лесно от национална или регионална програма; същото важи по отношение на целите за мобилност на МвД. Дейности, които могат да бъдат изпълнявани само в една държава (като поддействието „Младежки инициативи“) често се възприемат като първа стъпка в МвД и като имащи нисък праг за участие, което е особено важи за млади хора с по-малко възможности; поради това добавената стойност е по-скоро в международния обмен.

Ефективност

МвД е ефективна при изпълнението на целите си, свързани с младите хора и има социално въздействие, надхвърлящо неофициалното обучение. Въпреки че всички действия допринасят значително за изпълнението на целите, съществуват разлики в приноса на различните поддействия. Младежкият обмен, по-специално допринася за чувството на принадлежност към ЕС и участието в демократичния живот; Европейската доброволческа служба е с най-голям принос към пригодността за заетост, личното развитие, мобилността и езиковите умения, като младежките инициативи особено допринасят за насърчаване на предприемаческия дух и творчеството. Сертификатът „Youthpass“ (целящ оценка на придобитите знания в резултат на участието в проект по МвД) е полезен инструмент за подобряване на шансовете на пазара на труда.

МвД е насочена ефективно към младите хора с по-малко възможности посредством проектите, които подпомага. Други дейности се организират за достигане на целевата група, такива като обучението и предоставянето на информация за приобщаването, като те имат по-широко въздействие. Може да съществуват обаче възможности за повишаване на приобщаването на младежите в по-неравностойно положение, като допълнително се насърчават младежките организации да работят с тази група.

Мнозинството от младежките организации посочват положителен принос на МвД към развитието на системи за подпомагане на качеството за младежките дейности и способностите на организациите на гражданското общество, както и насърчаването на европейското сътрудничество в сферата на младежта. Мнозинството от младежките организации и младежките работници участват в обмена на добри практики, като също така са създадени и мрежи. Международното измерение е ценено високо и се придобиват знания за неофициалното обучение в процеса на младежката работа. Поради това като цяло се докладва, че качеството на младежката работа е подобрено.

Влиянието на МвД върху националното законодателство е ограничено. По-обещаващо е въздействието ѝ върху националните политики и практики за младежта, частично поради факта, че НА все-повече участват в изготвянето на политиките.

Повече от един от всеки трима млади хора е чувал за МвД или нейните действия[5]. В същото време, участници и неучастващи в МвД считат, че тя не е достатъчно видима или популяризирана, което предполага, че все още има място за подобрение.

МвД има устойчиво въздействие върху участниците и младежките работници по отношение на участието в мероприятия след МвД, последващата работа за НПО и повишената, впоследствие, мобилност. Устойчивостта по отношение на партньорства и мрежи от организации варира, като в същото време е по-състоятелна по отношение на мрежите на млади хора.

МвД е важна по отношение на дългосрочната устойчивост на вида дейности, които подпомага. Такива дейности вероятно не биха могли да бъдат подпомагани финансово от други източници при отсъствието на МвД. Заинтересованите страни като цяло не могат да направят оценка за допълнителния бюджет в сегашния икономически климат. Вследствие, възможностите за повишаване на степента на съфинансиране са ограничени. Въпреки това, когато е възможно, следва да се изисква съфинансиране, тъй като то стимулира собствеността върху проектите и генерира допълнителни източници.

Ефикасност

МвД е в график с разходите и с високо ниво на усвояване, произтичащо от силния интерес сред заинтересованите страни.

Въпреки че управленските разходи на МвД като цяло изглеждат относително високи, обяснението е в участието на младежки организации, които кандидатстват за пръв път и доста често са неопитни базови организации. НА са развили подход за подкрепа на високо равнище, който допринася също така значително за изграждането на капацитет на тези организации. В допълнение, съсредоточаването върху малки проекти води до относително голям брой проекти, които трябва да бъдат избрани, да се сключат договорите по тях и да бъдат наблюдавани. Накрая, в годината има пет кръга за кандидатстване с цел да се предоставят повече възможности за кандидатстване и да не се загуби импулса. Впоследствие са необходими управленски ресурси за подпомагане на целите на МвД и изграждането на капацитет в съответствие с целите на програмата.

Подробното разписване на бюджета е целесъобразно, и за НА е налице известна гъвкавост да пренасочват бюджета между различните поддействия, така че разпределението да е адаптирано към съществуващите нужди. Като цяло, НА считат че разполагат с достатъчно персонал за изпълнението на своите задачи, които някои от тях считат за сравнително голяма административна тежест, въпреки че повечето биха желали да осъществяват повече. Подобренията в някои инструменти, такива като инструмента за мониторинг „YouthLink“, имат потенциал за намаляване на тази тежест.

Процесът на кандидатстване не поставя значителни проблеми по отношение на процедури на подбор и по отношение на информацията за това къде трябва да се кандидатства (централизирано или децентрализирано). Административната тежест, свързана с попълването на формуляра за кандидатстване и с докладването, като цяло се приема за висока във връзка с наличните бюджети за проекти. Налице е призив за по-нататъшно опростяване, по-малко жаргон и за предоставянето на електронни инструменти за кандидатстване и докладване.

Разпределението на задачите между НА и Изпълнителната агенция (ИАОАК) като цяло е ясно, включително в случаи, при които дадено действие се изпълнява и на двете равнища. Независимо от това допълнителната децентрализация може да бъде полезна. Централизираното изпълнение остава желателно за а) поддействия с бюджети, които са твърде ограничени, за да бъдат изпълнявани ефикасно на децентрализирано равнище, и б) проекти, включващи заинтересовани страни/бенефициери на равнище ЕС.

Управленските инструменти са подобрени значително в сравнение с предишната програма. Мониторингът е на базата на индикатори и са разработени голям брой стандартни формати. Освен това е налице висока степен на удовлетвореност сред бенефициерите по отношение на структурите, изпълняващи МвД.

Цялостно въздействие на МвД

Забелязва се видимо сближаване, както между националните оценки, така и по посока на оценката, извършена на европейско равнище, по-специално по отношение на въздействието на МвД.

На участието в МвД се гледа като на възможност за придобиване на много познания: „[МвД] има голям принос за насърчаването на неофициалното обучение и за насърчаването и развитието на ключови компетенции. В допълнение, (...) МвД спомага за разграничаването на неофициалното обучение като отделна област на придобиване на умения.“ (DE) „[Тя] има въздействие върху бенефициерите, което променя живота им и води към по-добри образователни възможности и възможности за заетост.“ (UK)

Такова придобиване на знания в неофициална среда може да създаде връзки към официалното образование и обучение. „МвД предоставя на участниците възможности, които те не биха могли да намерят в рамките на официалните образователни институции. Тези допълнителни възможности имат също така въздействието на повишаване на желанието у участниците, които не се справят много добре в официалната образователна система, да продължат или да се върнат към сектора на официалното образование. Поради това изглежда, че с участието си в дейностите на МвД, някои от „трудните за въздействие“ групи може да бъдат благоразположени към обучение, по този начин допринасяйки за постигането на националната цел от 95 % от хората над съответната възраст да са завършили горна степен на средно образование.“ (DK) „По-общите въздействия върху обществото и странични ефекти са, че [МвД] стимулира иновациите и повишава мотивацията на младите хора да учат.“ (NL)

По отношение на участието и активното гражданско поведение: „От гледна точка на Европейската политика за младежта, МвД е важен образователен инструмент за стимулиране на заинтересуваност в областта на европейските социални и политически реалии и гражданско поведение, основано на европейските ценности.“ (RO) „За дейностите (...) се счита, че подобряват възгледите на младите хора за ЕС. (...) МвД в голяма степен подобрява социалното съзнание на участниците, както и чувството им за отговорност и тяхната зрялост.“ (DK)

Националните доклади сочат откритостта на МвД към младите хора с по-малко възможности. „На безработни млади хора (...) бяха направени целеви предложения. Налице е също така сътрудничество с естонския Застрахователен фонд за безработица.“ (EE) „За много от участващите млади хора, това е първият случай, в който излизат не само извън Швеция, но и извън собствената им област.“ (SE)

МвД се възприема като имаща силно въздействие върху професионализирането на младежката работа: „МвД има силно образователно измерение, което непрекъснато създава нови компетентни участници в националните и европейските политики за младежта. Обучението, създадено в рамките на МвД е с високо качество, конкретно насочено и тематично.“ (FI) „Добавената стойност на МвД за изпълнителите на дейности, е от една страна в (допълнителното) обучение на техния персонал по отношение на теми и методи на работа в международната младежка сфера, и от друга, в установяването и развитието на мрежови структури, и в разширяването или профилирането на техните предложения.“ (DE) „Посредством разширения достъп МвД успя да привлече нови организации, както и категории младежи, които имат намален достъп до обичайните образователни програми.“ (RO) „Малко вероятно е проектът да продължи, ако финансирането бъде спряно, защото няма да има финансиране от страна на нидерландското правителство, което да го замени, и повечето бенефициери посочват, че без финансиране те е нямало да започнат проекта. Разпространяването и използването на резултатите от проектите се осъществява добре.“ (NL)

Националните доклади сочат по-широко системно въздействие на МвД. „МвД е създала значителна добавена стойност на национално равнище. Тя внесе в образователната сфера концепцията за неофициалното образование. (...) В допълнение (...) тази програма предоставя значителен принос към установяването на политики за младежта в Турция.“ (TR) „Новият закон за младежката работа, влязъл в сила на 1 септември 2010 г. донякъде е въз основа на опита, придобит при изпълнението на МвД, например той подчертава значението на неформалното и неофициалното обучение при младежката работа.“ (EE) „Неофициалното обучение е ключово в МвД и представлява важно средство за подобряване на прехода между изследванията и трудовия живот на младите хора.“ (EE) Тази програма е тясно свързана с националните приоритети и играе важна роля за тяхното постигане. Сред националното развитие, повлияно от МвД може да се назове приемането на национални схеми като „Service volontaire d'orientation“ (...) по примера на Европейската доброволческа служба.“ (LU)

Значението на МвД в националния контекст допълнително е показано с различни примери: „МвД играе специална роля, тъй като на национално равнище няма съгласувана политика за младежта, изпълнявана от държавата. Тя позволява изпълнението на европейската политика [за младежта] на национално равнище, като прави НА много важен участник в тази сфера в Полша. (...) [Тя] е най-големият инструмент, използван за насърчаване и прилагане на неофициалното образование в Полша. (...) [Тя] е несравнима в някои области (многостранен обмен, по-специално с държави извън ЕС). (...) [Тя] предлага на младежките организации възможности за голямо развитие, както по отношение на използването на широк спектър възможности за съфинансиране на дейности, така и по отношение на личното развитие на служителите.“ (PL) „Широкият спектър от действия и видове дейности предоставя на целевите групи различни възможности, които не съществуват в националната система.“ (DK) „МвД предоставя редица възможности, които не се подпомагат никъде другаде, било то уникалната концепция на Европейската доброволческа служба, или подкрепата за местни инициативи на млади хора, които тук могат да се запознаят с управлението на проекти за пръв път.“ (CZ) „МвД подпомага дейности, за които няма почти никакво друго финансиране.“ (BE-NL) „МвД [подпомага] младежкия сектор в Малта, като дава възможност на младежките организации да организират дейности, които без помощта на програмата, нямаше да са възможни.“ (MT)

ГЛАВНИ ПРЕПОРЪКИ И ЗАБЕЛЕЖКИ НА КОМИСИЯТА

Оценителите са направили серия препоръки, които представляват безценна обратна информация и основа за размисъл по отношение, както на продължаващото изпълнение на МвД, така и на изработването на концепция за следваща програма. Направените главни препоръки се откроени по-долу (в курсив), включително индикация как Комисията възнамерява да им отговори.

Подобряване на обосновката на бъдещата програма

Въпреки че има подобрение в сравнение с миналата програма, все още има място за подобряване на логиката на интервенция на МвД.

Комисията възнамерява да намали броя на действията, които ще бъдат предложени в бъдещата програма с цел да я рационализира и опрости, да повиши разбираемостта и видимостта ѝ, и да направи резултатите ѝ по-лесни за измерване.

Предвиждане на повишено съсредоточаване върху пригодността за заетост

Нови стратегии, които предоставят основата за бъдещи програми, предполагат повишено съсредоточаване върху пригодността за заетост. Това обаче следва да се постигне без да се губят от поглед целите за участието и гражданското общество.

В контекста на „Младежта в движение“ и на стратегията „Европа 2020“ Комисията възнамерява да засили вниманието върху обучаващото измерение на дейностите, предложени за младите хора, с оглед да се подпомогне по най-ефективния начин придобиването на умения и компетенции посредством неофициални дейности.

Запазване на комбинацията от помощта за младежки организации и младежки работници и прякото отпускане на безвъзмездни средства за млади хора

Укрепването на капацитетите на младежката работа допринася за повишаване на качеството, като за участието на младите хора в дейностите по неофициално обучение все още е необходимо финансиране. Сегашното равновесие е целесъобразно и преминаването към подпомагане на младежките организации и на младежките работници за сметка на отпускането на безвъзмездни средства за млади хора не е желателно, тъй като не съществуват много други източници на средства за участието им в дейности от типа на МвД.

Комисията споделя виждането, че една бъдеща програма следва да продължи да бъде насочена към самите млади хора, като се взема предвид ефективността на дейностите и факта, че в някои държави това са единствените транснационални възможности, които се предлагат. От друга страна, трябва да се разгледа степента, докъдето може да се постигне по-широко въздействие посредством увеличаване на подкрепата за младежката работа. Бъдещата програма ще трябва да постигне точното равновесие между тези две цели.

Допълнително популяризиране на „Youthpass“

С цел увеличаване на стойността на „Youthpass“ следва да се използват дейности за популяризиране и повишаване на осведомеността.

„Youthpass“ беше въведен за пръв път през 2007 г. и в началото се прилагаше към ограничен брой действия на МвД. Комисията възнамерява понастоящем да го популяризира в по-голяма степен.

Допълнително насърчаване и определяне на разходи, които се покриват за „младеж с по-малко възможности“

Допълнителните възможности за финансиране, предложени за младежта с по-малко възможности биха могли да бъдат популяризирани и определени по-добре.

Комисията възнамерява да разгледа тази препоръка, когато определя бъдещите правила за финансиране.

Подобряване на насочеността към младежта посредством допълнителни комуникационни стратегии

Младежките организации и младежките работници изглежда са обхванати достатъчно. Поради това, видимостта и популяризирането на МвД следва да се осъществява посредством допълнителни канали с цел да се достигне по-широка група. Предложенията включват популяризиране чрез училищата, по-доброто използване на Интернет (с информация, която по-добре отговаря на интересите на младите хора) и чрез използването на социалните медии.

Комисията възнамерява да следва тази препоръка и по двата аспекта: по-добро разпространение и използване на резултатите от одобрените проекти (особено посредством платформа целяща изтъкването на резултатите от различни европейски програми в сферата на образованието и културата); повишена видимост на МвД (евентуално чрез използването на новите социални медии).

Предвиждане на мерки за намаляване на административната тежест

Финансирането на сравнително малки проекти с участието на базови организации е осъзнат избор, направен в рамките на МвД в съответствие с правното ѝ основание и, от една страна допринася за изграждането на капацитет, но от друга, води до сравнително голяма административна тежест и управленски разходи. Препоръчва се да се направи проучване дали административната тежест и управленските разходи могат да бъдат намалени като се въведат някои мерки за подобряване на ефикасността.

Изпълнението на бъдещата програма следва да бъде опростено по различни начини (рационализиране на предложените действия, постигане на оптималното равновесие между разходите и ползите от инструментите за контрол, засилване на използването на опростени форми на еднократно финансиране…) с оглед превръщането ѝ в по-удобна за използване от бенефициерите ѝ, и в изискваща по-малко административни ресурси от изпълнителните органи. Някои мерки ще бъдат въведени още със сегашната програма.

Подобряване на системата за мониторинг

Би било полезно преобразуването на системата за мониторинг в по-широк управленски инструмент.

Комисията вече стартира процеса, целящ определянето на по-подходяща система за управление и мониторинг за бъдещата програма. Този процес е с участието на група ползватели, която включва представители на НА.

ЗАКЛЮЧЕНИЯ НА КОМИСИЯТА

Положителното становище в резултат на междинната оценка подкрепя резултатите от проучването с цел мониторинг, стартирано през 2010 г. сред различните категории бенефициери на МвД, което наред с другото показа че:

- 77 % от младите участници са придобили повече знания как да откриват възможностите за своето лично или професионално развитие, а 66 % считат, че шансовете им за работа са се увеличили благодарение на опита, придобит по проекти;

- 88 % от младежките работници считат, че са придобили умения и знания, които е нямало да могат да придобият по проекти, организирани на национално равнище;

- 92 % отговарят с „напълно вярно“ или „донякъде вярно“ на въпроса, дали участието в проект по програмата „Младежта в действие“ е подобрило техните умения по управление на проекти.

Комисията възнамерява да изпълни всички препоръки, направени от оценителите с оглед на по-нататъшното подобряване на ефективността и ефикасността на програмата, която от година на година получава все по-голям брой заявления за получаване на безвъзмездни средства. Някои от тези препоръки ще доведат до план за действие, насочен към своевременно подобряване на управлението на сегашната програма, докато други ще допринесат за определянето на действията, които ще бъдат предложени на младите хора на европейско равнище, след като приключи сегашната програма „Младежта в действие“.

Приложение

„Младежта в действие“ — Резултати за 2007—2009 г.

Резултат (млн. EUR) | Брой избрани проекти | Брой участници |

Младежта за Европа |

1.1 | Младежки обмен | 82,293 | 3 947 | 123 286 |

1.2 | Подкрепа на инициативи на млади хора | 29,244 | 3 970 | 40 396 |

1.3 | Проекти по демокрация на участието | 21,315 | 301 | 22 647 |

Европейска доброволческа служба |

Европейска доброволческа служба | 128,023 | 6 675 | 16 491 |

Младежта по света |

3.1 | Сътрудничество със съседните държави на ЕС | 23,140 | 1 511 | 40 807 |

3.2 | Сътрудничество с други държави | 7,360 | 85 | - |

Системи за подкрепа на младежта |

4.1 | Подкрепа за органи, активни на европейско равнище в сферата на младежта | 8,965 | 275 | - |

4.2 | Подкрепа за Европейския младежки форум | 6,855 | - | - |

4.3 | Обучение и създаване на мрежи на ангажираните с младежка работа и младежки организации | 37,634 | 4 630 | 88 313 |

4.4 | Проекти за насърчаване на иновациите и качеството | 2,314 | 28 | - |

4.5 | Информационни дейности за млади хора и ангажираните с младежка работа и младежки организации | 2,448 | 37 | - |

4.6 | Проекти за партньорства | 1,950 | 30 | 11 785 |

4.7 | Помощ за структурите на програмата | 39,552 | - | - |

4.8 | Добавяне към стойността на програмата | 1,311 | - | - |

Подкрепа за европейското сътрудничество в сферата на младежта |

5.1 | Срещи между младите хора и отговарящите за политиката за младежта | 10,363 | 283 | 37 432 |

5.2 | Подкрепа на дейности, имащи за цел да изградят по-добро разбиране и повече познания в сферата на младежта | 0,134 | - | - |

5.3 | Сътрудничество с международни организации | 2,476 | - | - |

Общо | 405,377 | 21 772 | 381 157 |

[1] OВ L 327, 24.11.2006 г., стр. 30.

[2] http://ec.europa.eu/youth/focus/focus1757_en.htm

[3] ОВ С 311, 19.12.2009 г., стр. 1.

[4] COM/2010/0477 окончателен от 15.9.2010 г.

[5] Изследване, проведено сред неучастващи

Top