EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Съдебно сътрудничество по гражданскоправни въпроси и споразумения с държави извън ЕС

Съдебно сътрудничество по гражданскоправни въпроси и споразумения с държави извън ЕС

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 662/2009 — договаряне и сключване на споразумения между държавите от ЕС и трети държави по специфични въпроси на приложимото право към договорни и извъндоговорни задължения

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ТОЗИ РЕГЛАМЕНТ?

  • Той има за цел да осигури съгласуваност във външната дейност на ЕС в област, която понастоящем попада в изключителната компетентност на ЕС.
  • Той установява процедура за разрешаване на държава от ЕС да измени съществуващо споразумение или да договаря и сключва ново споразумение с трета държави по специфични въпроси на приложимото право към договорни и извъндоговорни задължения*. Процедурата е обект на строги правила и трябва да се счита за изключителна.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Обхват: регламентът се прилага за споразумения по отношение на конкретни въпроси, попадащи, изцяло или частично, в обхвата на Регламент (ЕО) № 593/2008 за приложимото право към договорни задължения (Рим I) и Регламент (ЕО) № 864/2007 за приложимото право към извъндоговорни задължения (Рим II).

Уведомяване: когато държава от ЕС възнамерява да започне преговори, за да измени съществуващо споразумение или да сключи ново споразумение, попадащо в обхвата на регламента, тя трябва да уведоми писмено Европейската комисия за намерението си възможно най-скоро преди предвиденото откриване на официалните преговори.

Поверителност: Комисията трябва да третира информацията, получена от държавата от ЕС, като поверителна, ако това бъде поискано.

Оценяване: Комисията трябва:

  • първо да провери дали през следващите 24 месеца не е предвиден съответният мандат за преговори за сключване на споразумение на равнището на ЕС със съответната трета държава;
  • ако не, да провери дали има действителен, специфичен интерес от държавата от ЕС към споразумението и дали предвиденото споразумение няма да подкопае ефективността на правото на ЕС и предмета и целта на политиката на ЕС в областта на външните отношения; и
  • ако е необходимо, да поиска допълнителна информация.

Разрешаване на преговорите: ако условията са изпълнени, Комисията разрешава на държавата от ЕС да открие официални преговори за споразумението. Комисията може да предложи насоки за преговорите, както и включване на конкретни клаузи в предвиденото споразумение.

Участие: Комисията може да участва като наблюдател в преговорите, в противен случай трябва да бъде информирана за напредъка и резултатите.

Клаузи в споразумението: когато е разрешено, във всеки случай споразумението трябва да уточнява

  • че споразумението се прекратява изцяло или частично в случай на последващо споразумение между държава от ЕС и същата трета държава по същия въпрос; и
  • че последващо споразумение между държава от ЕС и трета държава по същия въпрос директно замества съответните клаузи на споразумението.

Разрешение за сключване: преди подписване на споразумението държавата от ЕС трябва да съобщи резултатите от преговорите и да представи текста на споразумението на Комисията за разрешение за сключване, след като се направи проверка дали условията са изпълнени.

Отхвърляне: регламентът определя процедурата за и последствията от отхвърлянето от страна на Комисията на разрешение на преговорите или сключването на споразумението.

Преглед и срок на изтичане

Регламентът изтича 3 години след представянето от Комисията — не по-рано от 7 юли 2017 г. — с доклад за прилагането му. В този доклад Комисията трябва да посочи дали препоръчва регламентът да бъде заменен с нов при изтичането му.

Всички преговори, които са в ход към датата на изтичане, могат да продължат.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 20 август 2009 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Този регламент трябва да се разглежда в контекста на изключителната външна компетентност на ЕС за тези области на гражданското право. Преди приемането на съответните вътрешни регламенти на ЕС ( Рим I и Рим II) самите държави от ЕС сключиха споразумения с трети държави в тази област.

Като част от подхода на ЕС по отношение на юридическото сътрудничество и споразуменията с трети държави по граждански въпроси, този регламент се допълва от Регламент (ЕО) № 664/2009 относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по брачни дела, по дела, свързани с родителската отговорност, и по дела, свързани със задължения за издръжка, който влезе в сила в същия ден и се основава на сходна процедура.

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Извъндоговорно задължение: когато от лице, което носи отговорност за загуба, понесена от друго лице извън изпълнението на даден договор — напр. поради нередовност или неоснователно обогатяване — се изисква да компенсира загубата.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕО) № 662/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 година за установяване на процедура за договарянето и сключването на споразумения между държави-членки и трети държави по специфични въпроси на приложимото право към договорни и извъндоговорни задължения (OВ L 200, 31.7.2009 г., стр. 25—30)

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 662/2009 са включени в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕО) № 664/2009 на Съвета от 7 юли 2009 година за установяване на процедура за договарянето и сключването на споразумения между държави-членки и трети държави относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по брачни дела, по дела, свързани с родителската отговорност, и по дела, свързани със задължения за издръжка, както и по въпроси на приложимото право към дела, свързани със задължения за издръжка (OВ L 200, 31.7.2009 г., стр. 46—51)

Вж. консолидираната версия

Регламент (ЕО) № 593/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 17 юни 2008 година относно приложимото право към договорни задължения (Рим I) (OВ L 177, 4.7.2008 г., стр. 6—16)

Вж. консолидираната версия

Регламент (ЕО) № 864/2007 на Европейския парламент и на Съвета от 11 юли 2007 година относно приложимото право към извъндоговорни задължения („Рим II“) (OВ L 199, 31.7.2007 г., стр. 40—49)

последно актуализация 06.12.2017

Top