EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015PC0099

Препоръка за ПРЕПОРЪКА НА СЪВЕТА относно общите насоки за икономическата политика на държавите членки и на Съюза

/* COM/2015/099 final */

52015PC0099

Препоръка за ПРЕПОРЪКА НА СЪВЕТА относно общите насоки за икономическата политика на държавите членки и на Съюза /* COM/2015/099 final - 2015/ () */


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

В Договора за функционирането на Европейския съюз от държавите членки се изисква да разглеждат икономическата си политика и насърчаването на заетостта като въпроси от общо значение и да координират действията си в рамките на Съвета. В два отделни члена на Договора се постановява, че Съветът трябва да приеме общи насоки за икономическата политика (член 121) и насоки за заетостта (член 148), като се посочва, че насоките за заетостта трябва да са съвместими с общите икономически насоки. Поради това правно основание насоките за заетостта и за икономическата политика са представени като два отделни, но неразривно свързани правни инструмента:

· Препоръка на Съвета относно общите насоки за икономическата политика на държавите членки и на Съюза — част I от Интегрираните насоки;

· Решение на Съвета относно насоките за политиката на държавите членки в областта на заетостта — част II от Интегрираните насоки.

Първоначално през 2010 г. насоките бяха приети заедно (т.нар. „интегриран пакет“) в подкрепа на стратегията „Европа 2020“. През същата година се реши интегрираните насоки да останат като цяло стабилни до 2014 г. Общите насоки за икономическата политика не са ограничени във времето, но насоките за политиката в областта на заетостта трябва да се изготвят ежегодно.

Освен че определят обхвата и рамката на координирането на политиката на държавите членки, насоките служат и за основа на специфичните за всяка държава препоръки в съответните области. 

С настоящите Интегрирани насоки се цели подкрепа на стратегията „Европа 2020“ в контекста на новия подход към изготвяне на икономическата политика, изграден върху инвестициите, структурните реформи и фискалната отговорност, както се посочва в изготвения от Комисията Годишен обзор на растежа за 2015 г. Същевременно те са в подкрепа на постигането на интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж, както и на целите на Европейския семестър за координиране на икономическата политика.

Интегрираните насоки са следните:

Насока 1:        Увеличаване на инвестициите

Насока 2:        Насърчаване на растежа чрез извършването на структурни реформи

Насока 3:        Премахване на основните пречки на равнище ЕС пред постигането на растеж и заетост

Насока 4:        Подобряване на устойчивостта на публичните финанси и на въздействието им в подкрепа на растежа

Насока 5:        Насърчаване на търсенето на работна ръка

Насока 6:        Усъвършенстване на предлагането на работна ръка и на уменията

Насока 7:        Подобряване на функционирането на пазара на труда

Насока 8:        Осигуряване на справедливост, борба с бедността и насърчаване на равните възможности

Препоръка за

ПРЕПОРЪКА НА СЪВЕТА

относно общите насоки за икономическата политика на държавите членки и на Съюза

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз и по-специално член 121, параграф 2 от него,

като взе предвид препоръката на Европейската комисия,

като взе предвид заключенията на Европейския съвет,

като има предвид, че:

(1) Държавите членки следва да разглеждат икономическата си политика като въпрос от общ интерес и да я координират в рамките на Съвета. Съветът следва да приема насоки за заетостта и общи насоки за икономическата политика, които да ориентират политиката на държавите членки и на Съюза.

(2) В съответствие с разпоредбите на Договора, Съюзът разработи и внедри координационни инструменти за данъчната политика и политиката на макроструктурно равнище. Европейският семестър обединява различните инструменти в обща рамка за интегрирано многостранно икономическо и бюджетно наблюдение. Както е посочено от Комисията в Годишния обзор на растежа за 2015 г., рационализирането и стабилизирането на Европейския семестър ще усъвършенства функционирането му.

(3) Финансовата и икономическа криза разкри и подчерта значителни слабости в икономиката на Съюза и неговите държави членки. Кризата открои и тясната взаимозависимост на икономиките на държавите членки и на пазарите им на труда. Основното предизвикателство днес е постигането в Съюза на бърз, устойчив и приобщаващ растеж и на създаване на работни места. Това изисква съгласувани и амбициозни политически действия както на равнището на Съюза, така и на национално равнище, в съответствие с разпоредбите на Договора и на икономическото управление на Съюза. Тези действия следва да съчетават мерки в областта на търсенето и на предлагането, като целят насърчаване на инвестициите, подновен ангажимент за структурни реформи и отговорно поведение в областта на фискалната политика.

(4) Държавите членки и Съюзът следва да се борят срещу социалните последици от кризата и да се стремят към изграждането на общество без социални пропасти, в което хората могат да предвиждат и управляват промените, както и да участват активно в социално-икономическия живот. Изграждането на ефективно функциониращи трудови пазари и системи за социално подпомагане, както и премахването на пречките за участие на пазара на труда, следва да доведат до достъп и възможности за всички, както и до намаляване на бедността и социалното изключване. Държавите членки следва да се уверят, че ползата от икономическия растеж достига до всички граждани и региони.

(5) Действията в съответствие с насоките имат важен принос за постигането на целите на стратегията „Европа 2020“. Насоките представляват интегриран набор от европейски и национални политики, които държавите членки и Съюзът следва да провеждат с цел постигането на допълнително положително въздействие от координираните структурни реформи, на подходяща обща структура на икономическата политика и на по-последователен принос на европейските политики към целите на стратегията „Европа 2020“.  

(6) Въпреки че настоящите насоки са насочени към държавите членки и Съюза, те следва да се изпълняват в партньорство с всички национални, регионални и местни власти при активното участие на парламентите, социалните партньори и представителите на гражданското общество.

(7) Общите насоки за икономическата политика ориентират държавите членки при изпълнението на реформите и отразяват взаимозависимостта им. Те са в съответствие с Пакта за стабилност и растеж. Насоките следва да служат за основа на препоръките, които Съветът евентуално би отправил към отделните държави членки.

ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ПРЕПОРЪКА:

(1) Държавите членки и, когато е уместно, Съюзът следва да отчитат при икономическата си политика изложените в приложението насоки. Тези насоки са част от Интегрираните насоки.

Съставено в Брюксел на  година.

                                                                       За Съвета

                                                                       Председател

Top