EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020DC0690

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ Работна програма на Комисията за 2021 г. Жизнен съюз в един уязвим свят

COM/2020/690 final

Брюксел, 19.10.2020

COM(2020) 690 final

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Работна програма на Комисията за 2021 г.
































Жизнен съюз в един уязвим свят











1. Да възстановим днешния свят, като дадем облик на утрешния

Преди по-малко от година настоящата Европейска комисия встъпи в длъжност, след като беше избрана въз основа на програма, която да даде тласък на най-голямата трансформация на Европа от повече от едно поколение насам. Работната програма на Комисията за 2020 г. беше съобразена с този мандат и с амбицията, намерила израз за първи път в политическите насоки на председателя Фон дер Лайен. Програмата очерта нашата визия за изграждането на по-справедливо, по-здраво, по-екологично и по-цифрово общество. Въпреки че много неща се промениха през последната година, тази амбиция остава нашата движеща сила за предстоящата година.

През последната година Комисията начена полагането на основите на системната промяна, от която се нуждае Европа, още повече сега, когато нашите икономики са силно засегнати от световна здравна криза. През първите 100 дни представихме Европейския зелен пакт, очертахме нашите планове за цифровото бъдеще на Европа, приехме нашата пътна карта за силна социална Европа с оглед на прилагането на Европейския стълб на социалните права и публикувахме нашата стратегия за равенство между половете. Представихме също така нова промишлена стратегия, план за осигуряване на по-добра подкрепа на малките предприятия и мерки за укрепване на единния пазар. Направихме предложения за модернизиране и укрепване на процеса на присъединяване, като проправихме пътя за историческото споразумение за започване на преговори със Северна Македония и Албания, и поставихме за цел създаването на ново партньорство с Африка.

След първите 100 дни предложихме и ново начало за трайни приоритети, по-специално с новия пакт за миграцията и убежището и стратегията на ЕС за Съюза на сигурност. Разгледахме въпроси, които засягат цялата ни общност от ценности, по-специално като публикувахме първия по рода си годишен доклад относно върховенството на закона, обхващащ всички държави членки. Също така предприехме мерки, отнасящи се до цялото наше общество — от равенството между половете и антирасизма до уменията и младите хора.

По много различни причини обаче 2020 г. ще бъде едновременно година, която да забравим веднага, и година, която да запомним завинаги. Глобалната пандемия, която се стовари върху Европа и света, и последвалите ограничения на нашите общества и икономики ще бъдат много повече от болезнени спомени за милионите европейци, които загубиха близките си, разболяха се или преминават през период на дълбока тревога за своето препитание или благосъстояние. Едва ли някой от нас ще забрави нестабилността или несигурността, които все още се чувстваме около нас. Засиленото разпространение на вируса в Европа в последно време показва, че трябва да продължим да се борим с него внимателно, предпазливо и координирано.

Тази година обаче ще бъде запомнена и със спешните и безпрецедентни действия, предприети от Европа за защита на живота и поминъка на хората. Европа показа, че може да действа бързо, когато е нужно, да прояви истинска солидарност, когато трябва, и колективно да променя нещата, когато иска. От мобилизирането на всички налични средства на ЕС и използването на гъвкавостта на нашите фискални разпоредби и правила за държавна помощ до създаването на резерв от медицинско оборудване. От връщането у дома на над 600 000 блокирани граждани на ЕС до създаването на инструмента SURE, за да се помогне на хората да запазят работните си места, а на предприятията — своя бизнес. Комисията предприе общо над 800 непланирани преди това мерки във всички области — от управлението на границите до подпомагането на земеделските стопани и рибарите.

В бъдеще тази година може би ще се помни и с предизвиканото от нея голямо ускоряване на промените, но също така и с огромната възможност, която тя парадоксално предостави. Промените в климата, цифровите технологии и геополитиката вече оказваха дълбоко въздействие върху нашето общество и бяха движеща сила за нашата програма. Пандемията обаче изостри необходимостта Европа да поеме лидерството в двустранния екологичен и цифров преход и да направи своите общества и икономики по-издръжливи. Това създава безпрецедентна възможност за излизане от нестабилността на кризата чрез придаването на нова жизненост на нашия Съюз.

В този контекст през идната години Комисията ще се фокусира върху две области. На първо място, тя ще продължи да полага всички възможни усилия за управление на кризата и ще започне да извлича поуки от нея. Това ще бъде постигнато по-специално чрез продължаване на усилията ни за намиране, финансиране и осигуряване на безопасна и достъпна ваксина за всички в Европа и по света.

Успоредно с това в настоящата работна програма се посочва как Европа може да се възползва от възможността, която лежи пред нас, за да реализира амбициите си и да поведе голямото ускоряване. Благодарение на NextGenerationEU, историческия план за възстановяване, представен от Комисията заедно с обновен дългосрочен бюджет, Европа разполага с готов инструмент, за да се възползва от тази възможност.

С NextGenerationEU Европа не само избира да поправи щетите, да се възстанови днес и да подкрепи най-засегнатите от кризата, но също и да представи и изгради по-добър начин на живот за утрешния свят. Фокусът ще бъде поставен върху устойчивите инвестиции и реформи, като 37 % от разходите по Механизма за възстановяване и устойчивост ще бъдат предназначени за разходи за екологичния преход, а най-малко 20 % ще бъдат инвестирани в цифрови технологии. Ще работим усилено с държавите членки за изготвянето и изпълнението на техните национални планове за възстановяване и устойчивост. Освен това Комисията ще гарантира, че 30 % от 750-те милиарда евро на NextGenerationEU ще бъдат осигурени чрез „зелени“ облигации. Ние ще подкрепим съзаконодателите да постигнат бързо споразумение по общия пакет от 1,8 трилиона евро, така че той да може да започне да носи положителни промени възможно най-скоро. Комисията ще направи също така амбициозни предложения за нови източници на приходи за бюджета на ЕС.

Това означава, че разполагаме с инвестициите, съответстващи на визията и амбицията, които вече имаме. Ето защо в работната програма на Комисията за 2021 г. се наблюдава преминаване от стратегия към резултати с акцент върху нови законодателни инициативи и преразглеждане на съществуващото законодателство като последващи действия на плановете, очертани във всичките шест основни амбиции през последната година. Тези инициативи са изброени в приложения I и II 1 . Ще постигнем резултати и по инициативите, които бяха планирани за 2020 г., но бяха отложени поради пандемията 2 .

Нашите действия ще продължат да се ръководят от Програмата до 2030 г. и нейните цели за устойчиво развитие както във вътрешен, така и във външен план, а също и от Парижкото споразумение.

При изпълнението на тази работна програма Комисията ще се съсредоточи също така върху разясняването на това, което правим, както и върху отчитането на възгледите на гражданите. Като част от това, сега е по-важно от всякога да се започне дебатът относно Конференцията за бъдещето на Европа. Въпросите, повдигнати през изминалата година — от необходимостта от по-силен Европейски здравен съюз до трайните промени, които пандемията може да предизвика в начина ни на съвместен живот — могат да бъдат решени само ако всички имат думата и ако използваме целия си общ опит и експертни познания.

Предвид геополитическата обстановка и дългосрочния и преобразуващ характер на планираните инициативи, нашата работа ще продължи да се основава на стратегически прогнози 3 . Първият доклад за стратегическите прогнози показа, че издръжливостта е от съществено значение за възстановяването и че е важно нашите политики да се основават на факти и да бъдат съобразени с бъдещите предизвикателства. Този подход може също така да ни помогне да се подготвим за новите предизвикателства и възможности, които неизбежно ще възникнат през следващата година и които трябва да сме готови да изпреварим и посрещнем.

2. Резултати по шестте основни амбициозни цели

2.1 Европейският зелен пакт

По отношение на Европейския зелен пакт вниманието на Комисията ще бъде насочено към преразглеждане на съответното ни законодателство в областта на климата и енергетиката, за да бъде приведено в съответствие с новопредложената цел за намаляване на емисиите с най-малко 55 % до 2030 г. спрямо равнищата от 1990 г. То ще бъде обединено в пакет „Адаптиране към цел 55“, който ще обхване всички области — от възобновяемите енергийни източници до принципа за поставяне на енергийната ефективност на първо място, енергийните характеристики на сградите, както и земеползването, енергийното данъчно облагане, разпределянето на усилията и търговията с емисии, както и широк набор от други законодателни актове. Дипломацията в областта на климата и енергетиката ще продължи да бъде приоритет в отношенията ни с нашите външни партньори.

Както бе посочено в политическите насоки на председателя Фон дер Лайен, Комисията ще предложи механизъм за корекция на въглеродните емисии на границите, за да насърчи чуждестранните производители и вносителите от ЕС да намалят своите въглеродни емисии, като същевременно се осигурят равнопоставени условия, които благоприятстват търговията по съвместим със СТО начин.

Задълбочеността и обхватът на планираната работа в рамките на Европейския зелен пакт отразяват системния характер на екологичния преход и неговото значение като стратегия за растеж. Ще предложим поредица от мерки за интелигентен и устойчив транспорт, включително преразглеждане на Регламента относно трансевропейската транспортна мрежа и на Директивата относно интелигентните транспортни системи. Ще продължим изпълнението на плана за действие за кръговата икономика с насоченост към екопроектирането и устойчивите продукти, по-специално кръговата електроника, включително подобряването на събирането, повторното използване и ремонта на мобилни телефони, лаптопи и други устройства. 

Това отразява факта, че Европейският зелен пакт отива далеч отвъд намаляването на емисиите. В този дух ще предприемем последващи действия във връзка със стратегията на ЕС за биологичното разнообразие за 2030 г. и стратегията „От фермата до трапезата“, по-специално за насърчаване на биологичното производство, възстановяване на увредените екосистеми, опазване на нашите океани и крайбрежни региони, опазване, възстановяване и устойчиво управление на горите и намаляване на риска от продукти, свързани с обезлесяването, на пазара на ЕС. Освен това ще осигурим появата на пазара на иновативни фуражни добавки, за да намалим въздействието на животновъдството върху околната среда.



2.2. Европа, подготвена за цифровата ера

За да гарантираме, че настоящото десетилетие ще бъде цифровото десетилетие на Европа, ще предложим пътна карта с ясно определени цели за 2030 г., като например свързаност, умения и цифрови публични услуги. Нашият подход ще следва ясни принципи: правото на неприкосновеност на личния живот и на свързаност, свобода на словото, свободно движение на данните и киберсигурност.

Ще предприемем действия в тези различни области, по-специално чрез законодателство, обхващащо безопасността, отговорността, основните права и свързаните с данните аспекти на изкуствения интелект, както и законодателен акт за данните, с който да се определят точните условия за по-добър контрол и условия за обмен на данни за гражданите и предприятията.

В същия дух ще предложим нова европейска цифрова идентичност, за да се улеснят осъществяването на задачи и достъпът до услуги онлайн в цяла Европа и да се гарантира, че хората имат по-голям контрол и спокойствие във връзка с това какви данни споделят и как те се използват.

За да се запази справедливостта в света на цифровите технологии, ЕС ще продължи да работи за международно споразумение за справедлива данъчна система, която осигурява дългосрочни устойчиви приходи. Ако то не бъде постигнато, Комисията ще предложи данък върху цифровите технологии през първата половина на следващата година. Като израз на същия стремеж за осигуряване на справедлива бизнес среда Комисията ще предложи правен инструмент за равнопоставеност по отношение на чуждестранните субсидии.

Комисията ще продължи текущия си преглед на правилата в областта на конкуренцията, за да се гарантира, че те са подходящи за променящата се пазарна среда, включително ускоряващата се цифровизация на икономиката. Ще актуализираме и новата си промишлена стратегия за Европа, за да се вземат предвид въздействието на COVID-19, контекста на световната конкуренция и ускоряването на двустранния екологичен и цифров преход.

С цел да се гарантират достойни, прозрачни и предвидими условия на труд ще бъде представено законодателно предложение за подобряване на условията на труд на лицата, предоставящи услуги чрез платформи, така че да се осигурят справедливи условия на труд и адекватна социална закрила.

2.3. Икономика в интерес на хората

Тъй като пандемията и противоепидемичните мерки продължават, за Европа е от съществено значение да гарантира, че здравната и икономическата криза няма да предизвикат социална криза. Тази цел ще направлява действията ни през следващата година, а пълното прилагане и използване на програмата SURE ще помогне на работниците да запазят доходите си и ще гарантира, че предприятията могат да задържат персонала си. Ще направим внимателна оценка на тези мерки през следващите години.

Европейският стълб на социалните права ще бъде компасът за възстановяването на Европа и нашият най-добър инструмент, чрез който да гарантираме, че никой няма да бъде изоставен. Ще предложим амбициозен план за действие, за да бъде подсигурено цялостното му привеждане в изпълнение. Планът за действие ще бъде основният инструмент на Комисията, който ще допринесе за социално-икономическото възстановяване и устойчивост в средносрочен и дългосрочен план, с цел да се повиши социалната справедливост на цифровия и екологичния преход. В същия дух новата Европейска гаранция за децата, обявена в политическите насоки на председателя Фон дер Лайен, ще има за цел да намали бедността и неравенството сред децата, като гарантира, че всички деца имат достъп до основни услуги като здравеопазване и образование. Въз основа на извлечените поуки от пандемията от COVID-19 и на фона на променящия се свят на труда Комисията ще представи нова стратегическа рамка на ЕС за здравословни и безопасни условия на труд. Ще предложим и план за действие за социалната икономика, за да се увеличат социалните инвестиции и да се подпомогнат участниците в социалната икономика и социалните предприятия да стартират, да се разрастват, да въвеждат иновации и да създават работни места.

Нашите икономики се нуждаят от непрекъсната подкрепа по линия на политиките и трябва да се постигне деликатен баланс между предоставянето на финансова подкрепа и осигуряването на фискална устойчивост. С увеличаването на разпространението на вируса и противоепидемичните мерки държавите членки следва да продължат да използват правилно фискална гъвкавост в подкрепа на икономиката. Световната търговия и нейните интегрирани вериги за създаване на стойност ще продължат да бъдат основен двигател на растежа и основна движеща сила за истинско глобално възстановяване. В ход е преглед на търговската политика на ЕС и ще приемем нов инструмент за възпиране и противодействие на принудителните действия от страна на трети държави.

В дългосрочен план няма по-ефективен начин за постигане на стабилност и конкурентоспособност, отколкото чрез по-задълбочен икономически и паричен съюз, който също така ще гарантира по-силна международна роля на еврото. Трябва да постигнем напредък по отношение на съюза на капиталовите пазари и банковия съюз. Като част от това ще преразгледаме уредбата на фалитите на банки в ЕС, ще предприемем мерки за насърчаване на трансграничните инвестиции в ЕС и ще засилим борбата срещу изпирането на пари.

Като част от системните промени в Европа нашата икономическа и финансова система трябва да бъде основен двигател и на двустранния преход. Ще бъде предложено законодателство за устойчиво корпоративно управление с цел насърчаване на дългосрочното устойчиво и отговорно корпоративно поведение. Ще продължим и напредъка в областта на устойчивото финансиране, по-специално като предложим създаването на стандарт на ЕС за „зелени“ облигации.

За да постигнем амбициите си и за да можем да отговорим на нуждите от инвестиции и реформи, трябва да увеличим и да направим оценка на ефективността, ефикасността и капацитета на публичните администрации и услуги в целия Европейски съюз.

2.4. По-силна Европа на световната сцена

Настоящата Комисия встъпи в длъжност с мандат да гарантира по-силна Европа в световен мащаб. Нашата геополитическа Комисия се стреми да отстоява стратегическите интереси и цели на ЕС в чужбина и да защитава международен ред, основан на правила и ценности, в един все по-поляризиран свят. Ще работим за засилване на глобалната ни роля като стожер на отговорността, стабилността, сътрудничеството и солидарността, като действаме по отношение на все по-нарастващия брой глобални предизвикателства, кризи и конфликти чрез мобилизиране на всички наши инструменти.

През следващата година Комисията ще гарантира, че Европа изпълнява жизненоважната си роля в настоящия неустойчив свят — било като играе водеща роля в глобалните действия за осигуряване на безопасна и достъпна ваксина за всички, или като укрепва основаната на правила глобална система за многостранно сътрудничество, както и двустранните, регионалните и глобалните партньорства. Ще продължим да отдаваме пълен приоритет на нашите източни и южни съседи, на Западните Балкани и на Африка. 

Нашите нови инструменти за външни разходи ще допринесат за изпълнението на стратегическите приоритети на Съюза във външен план.

Европейският съюз винаги ще вярва в силата и стойността на многостранното сътрудничество и сътрудничеството в световните институции. Ще предложим съвместно съобщение относно засилването на приноса на ЕС към основаното на правила многостранно сътрудничество. Нужно е да поемем лидерството и в реформите на Световната здравна организация и Световната търговска организация, за да бъдат направени годни за новите реалности.

В сътрудничество с нашите партньори ще предложим обновено партньорство с южните ни съседи и ще представим съобщение относно Арктика, за да актуализираме политиката на ЕС по отношение на регион, който е особено изложен на изменението на климата и на натиска върху околната среда и на тяхното въздействие върху икономиката и сигурността.

Ще представим нов стратегически подход в подкрепа на разоръжаването, демобилизацията и реинтеграцията на бивши бойци, който е от ключово значение за осигуряването на трайна стабилност и мир в засегнатите от конфликти държави и региони.

Ще внесем и съобщение относно хуманитарната помощ на ЕС, което ще се съсредоточи по-специално върху новите начини на работа с нашите партньори и други донори, използването на цифрови инструменти и иновативни подходи към условията за финансиране и предоставяне на помощ, включително върху собствения капацитет на Комисията за бързо реагиране и начините за подобряване на работата ѝ по отношение на връзката между хуманитарните действия, развитието и мира.

Преразглеждането на Директивата за консулската закрила ще ни позволи да улесним упражняването на правото на консулска закрила на гражданите на Съюза и да засилим солидарността на ЕС с цел по-добра защита на гражданите на ЕС в чужбина, по-специално по време на кризи. Директивата ще укрепи сътрудничеството между държавите членки и ще засили подкрепящата роля на ЕС, като използва по най-добрия начин неговата уникална мрежа от делегации.

2.5. Утвърждаване на европейския ни начин на живот

Настоящата здравна криза изложи наяве необходимостта от засилване на готовността ни за действие при кризи и подобряване на управлението на трансграничните заплахи за здравето. Въпреки че акцентът продължава да бъде върху това да се гарантира, че Европа е в състояние да овладее разпространението на вируса и последиците от пандемията, ние също така ще извлечем първите поуки от кризата. Време е да изградим по-силен Европейски здравен съюз.

Ще предложим укрепване на уредбата на ЕС за откриване и реагиране на сериозни трансгранични заплахи за здравето и засилване на ролята на съществуващите агенции. Като втора стъпка ще предложим създаването на агенция за авангардни биомедицински научни изследвания и развойна дейност. Нова фармацевтична стратегия ще разгледа сигурността на веригата на доставки в Европа и ще гарантира, че гражданите могат да разчитат на безопасни, достъпни и висококачествени лекарства. Освен това до края на следващата година ще бъде поставено началото на европейското пространство за здравни данни, за да се използват данните за по-добро здравеопазване, по-добри научни изследвания и по-добро разработване на политики в полза на пациентите.

Ще извлечем поуки и в други области, особено що се отнася до Шенгенското пространство и поддържането на свободното движение на хора без граничен контрол на вътрешните граници. Ще работим с Европейския парламент и държавите членки за запазване и подобряване на функционирането на Шенгенското пространство въз основа на нова стратегия за бъдещето на Шенген и по-строги шенгенски правила и ще продължим работата по доизграждането на Шенгенското пространство.

Ще продължим работата по новия пакт за миграцията и убежището. В този контекст Комисията ще предложи редица мерки относно законната миграция, които ще включват пакет „Таланти и умения“ и, като част от него, преразглеждане на Директивата за дългосрочно пребиваващите лица и преглед на Директивата за единното разрешение, както и варианти за създаване на резерв от таланти в ЕС. Други елементи на пакта включват план за действие на ЕС срещу контрабандата на мигранти и стратегия за доброволно връщане и реинтеграция.

Ще продължим да укрепваме Съюза на сигурност, по-специално чрез предприемане на мерки за борба с организираната престъпност, борба с хибридните заплахи, възприемане на нов подход към мерките за борба с тероризма и радикализацията и подобряване на разкриването, премахването и докладването на сексуално насилие над деца онлайн.

Като се има предвид нарастването на антисемитското насилие и престъпленията от омраза, Комисията ще представи всеобхватна стратегия за борба с антисемитизма, която да допълва и подкрепя усилията на държавите членки.

Пътят към икономическо възстановяване и успешен екологичен и цифров преход изисква също така европейците да придобият нови умения. Като част от по-широките усилия за създаване на култура на учене през целия живот и улесняване на прехода от едно работно място към друго ще предложим инициатива за индивидуални сметки за обучение, за да се даде възможност на хората да се обучават и да управляват своята кариера, и ще определим европейски подход към микроквалификациите, за да разширим възможностите за персонализирано обучение за всички.

2.6. Нов тласък за европейската демокрация

Комисията ще продължи да изгражда Съюз на равенство и да подкрепя ангажимента на Европа за защита на ценностите на ЕС, както и за приобщаване и равенство във всяко едно отношение, независимо от пол, расов или етнически произход, религия или убеждения, увреждане, възраст или сексуална ориентация.

Като част от това Комисията ще представи стратегия на ЕС за правата на хората с увреждания, по-специално за да гарантира пълното прилагане на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания. Стратегия на ЕС за правата на детето ще разгледа начините за подготовка на децата и младите хора за участие в демократичния живот на ЕС, за по-добра защита на уязвимите деца, за защита на техните права онлайн, за насърчаване на правосъдие, съобразено с интересите на детето, и за предотвратяване и борба с насилието.

Въпреки че Комисията остава ангажирана с присъединяването на ЕС към Конвенцията от Истанбул, тя ще представи ново предложение за борба с насилието, основано на пола. Тя също така ще предложи списъкът на „европрестъпленията“ да бъде разширен, така че да включва всички форми на престъпления от омраза и словото на омразата.

Планът за действие за европейската демокрация, който предстои да бъде приет, ще бъде трамплин за подобряване на устойчивостта на нашите демокрации, за справяне със заплахите от външна намеса в европейските избори и за борба с дезинформацията, както и за подкрепа на свободните и независими медии. Следващата година ще предложим по-ясни правила за финансирането на европейските политически партии и ще предприемем действия за гарантиране на по-голяма прозрачност в платената политическа реклама, за подобряване на избирателните права на мобилните европейци и за предприемане на действия за защита на журналистите и гражданското общество срещу воденето на стратегически съдебни дела, насочени срещу участието на обществеността.

Освен това ще постигнем напредък в трансграничното съдебно сътрудничество, като използваме пълноценно цифровите технологии. 

Комисията ще проучи как политиката на сближаване може да даде тласък на възстановяването и на двойния преход, да отговори на нарастващите регионални различия както преди, така и след COVID-19 и да помогне за решаването на възникващите социални и икономически проблеми. Като израз на стремежа да увеличим знанията си и по този начин да подобрим ответните мерки на политиките ни Комисията ще представи оценка на ситуацията в нашите региони. Тя също така ще разработи дългосрочна визия за селските райони, за да предложи действия за максимално оползотворяване на потенциала на тези региони. По-добро регулиране, изготвяне на политиките, изпълнение и прилагане на правото на ЕС

При встъпването си в длъжност Комисията пое ангажимент за основани на факти политики, които са по-лесни за съблюдаване и е по-малко вероятно да създадат ненужна тежест за предприятията и хората. Изпълнението на този ангажимент е още по-наложително, когато Европа продължава да работи за овладяването на кризата и насочва усилията си към възстановяването.

Предстоящото съобщение относно по-доброто регулиране ще се съсредоточи върху намаляването на тежестта, по-специално чрез прилагане на подхода за отмяна на предишни тежести при въвеждането на нови („one-in, one-out“). Това ще гарантира, че нововъведените административни тежести ще бъдат компенсирани чрез облекчаване на хората и предприятията от равностойни тежести на равнището на ЕС в същата област на политиката. От следващата година платформата „Подготвеност за бъдещето“ — експертна група на високо равнище, ще подпомага Комисията при определянето на потенциала за опростяване и намаляване на тежестта.

Кризата допълнително подчерта необходимостта от информирани решения въз основа на факти и принципи за по-добро регулиране. Необходимостта от оценки на въздействието, които отчитат възгледите на всички засегнати, е по-голяма от всякога. Комисията ще направи консултациите по-ефективни и по-достъпни, за да улесни участието на заинтересованите страни и да отговори на призива за по-рационализирани консултации.

Комисията също така ще увеличи усилията си за подобряване на ефективното прилагане, привеждане в действие и изпълнение на правото на ЕС. Това е особено важно за правилното функциониране на единния пазар, за защитата на ключовите вериги на доставки, които снабдяват магазините с храна, а системите на здравеопазване — с медицински материали, за защитата на правата на гражданите и за изпълнението на Европейския зелен пакт. Комисията ще продължи да подкрепя и да работи с държавите членки, за да гарантира бързото и правилно прилагане на новите и съществуващите правила на ЕС. В същото време тя няма да се поколебае да налага спазването на правото на ЕС чрез производства за установяване на нарушение, когато това е необходимо.

4. Заключение

През последната година хората в Европа направиха жертви, за да се защитават взаимно, и трябва да запазим напредъка, който постигнахме заедно. Това означава да останем бдителни и да продължим да бъдем съсредоточени върху това да овладеем кризата, да излезем от нея заедно и да работим за намиране на дългосрочно решение, за да продължим напред.

Но от момента, в който Европа надмогне трудностите, трябва да сме готови да действаме по по-добър начин и да живеем в по-здраво, по-справедливо и по-проспериращо общество. Това означава да станем по-издръжливи, но също така и да ускорим изпълнението на програмата за трансформация, въз основа на която беше избрана настоящата Комисия и върху която тя работи от първия ден на мандата си.

Това е двойната цел на настоящата работна програма на Комисията и на всички инициативи, изброени в нея. Тези инициативи може да са съсредоточени върху различни области, но всички те трябва да бъдат насочени в едно и също направление. Всички те в крайна сметка имат за цел да улеснят живота ни, да направят околната среда по-здравословна, обществата ни — по-справедливи, възможностите — по-разнообразни и достъпни, а икономиките — по-модерни и ориентирани към по-широки цели.

За да се гарантира, че те имат желаното въздействие, Комисията ще работи в тясно сътрудничество както с Европейския парламент, така и със Съвета. Този колективен дух накара Европа да се обедини и да постигне съгласие относно NextGenerationEU. Именно той ще ни позволи да превъзмогнем настоящата пандемия и да постигнем системната промяна, от която се нуждае Европа. Имаме визията, имаме плана, имаме инвестициите, а сега трябва да се възстановим днес, като изградим по-добър свят за утрешния ден.

(1) Позицията на дадена инициатива в приложенията към настоящата програма не променя отговорностите, посочени в писмата за определяне на ресора, изпратени на всеки член на колегиума от председателя Фон дер Лайен.
(2)

Актуализирана работна програма на Комисията за 2020 г. (COM(2020) 440 final).

(3) Доклад за стратегическите прогнози за 2020 г. (COM(2020) 493 final).
Top

Брюксел, 19.10.2020

COM(2020) 690 final

ПРИЛОЖЕНИЯ

към

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Работна програма на Комисията за 2021 г.








































Жизнен съюз в един уязвим свят




























Приложение I: Нови инициативи 1

Цел на политиката

Инициативи

Европейски зелен пакт

1.

Пакет „Адаптиране към цел 55“

1)Преразглеждане на схемата на ЕС за търговия с емисии (СТЕ), в това число в областта на морския и въздушния транспорт и CORSIA, както и предложение за СТЕ като собствен ресурс (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, второ тримесечие на 2021 г.)

2)Механизъм за корекция на въглеродните емисии на границите (CBAM) и предложение за CBAM като собствен ресурс (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, второ тримесечие на 2021 г.)

3)Регламент за разпределяне на усилията (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 192, параграф 1 от ДФЕС; второ тримесечие на 2021 г.)

4)Изменение на Директивата за енергията от възобновяеми източници с цел изпълнение на амбицията на новата цел в областта на климата за 2030 г. (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 194 от ДФЕС, второ тримесечие на 2021 г.)

5)Изменение на Директивата за енергийната ефективност с цел изпълнение на амбицията на новата цел в областта на климата до 2030 г. (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 194 от ДФЕС, второ тримесечие на 2021 г.)

6)Преразглеждане на Регламента за включване на емисиите и поглъщанията на парникови газове от земеползването, промените в земеползването и горското стопанство (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 192, параграф 1 от ДФЕС, второ тримесечие на 2021 г.)

7)Намаляване на емисиите на метан в енергийния сектор (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, членове 192 и 194 от ДФЕС, второ тримесечие на 2021 г.)

8)Преразглеждане на Директивата за данъчно облагане на енергийните продукти и електроенергията (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, второ тримесечие на 2021 г.)

9)Преразглеждане на Директивата за разгръщането на инфраструктура за алтернативни горива (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 91 от ДФЕС, второ тримесечие на 2021 г.)

10)Преразглеждане на Регламента за определяне на стандарти за емисиите на CO2 от нови леки пътнически автомобили и от нови леки търговски превозни средства (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 192, параграф 1 от ДФЕС, второ тримесечие на 2021 г.)

11)Преразглеждане на Директивата относно енергийните характеристики на сградите (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 194 от ДФЕС; четвърто тримесечие на 2021 г.)

12)Преразглеждане на третия енергиен пакет за газа (Директива 2009/73/ЕС и Регламент № 715/2009/ЕС) с цел регулиране на конкурентните декарбонизирани газови пазари (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 194 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2021 г.)

2.

Пакет от мерки за кръговата икономика

1)Инициатива за политика за устойчиви продукти, включително преразглеждане на Директивата за екопроектирането (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2021 г.)

2)Кръгова електроника (незаконодателна инициатива, четвърто тримесечие на 2021 г.)

3.

Пакет за биологичното разнообразие и нетоксичната околна среда

1)План за действие за развитие на биологичното производство: по пътя към 2030 г. (незаконодателна инициатива, първо тримесечие на 2021 г.)

2)Свеждане до минимум на риска от обезлесяване и деградация на горите, свързан с продукти, пуснати на пазара на ЕС (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, второ тримесечие на 2021 г.)

3)План за действие за нулево замърсяване на водите, въздуха и почвата (незаконодателна инициатива, второ тримесечие на 2021 г.)

4)Нова правна уредба за възстановяване на здравето на екосистемите (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 192 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2021 г.)

4.

Устойчива и интелигентна мобилност

1)Преразглеждане на Директивата относно интелигентните транспортни системи, включително инициатива за издаване на билети за мултимодален транспорт (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 91 от ДФЕС, трето тримесечие на 2021 г.)

2)Преразглеждане на Регламента за трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T) (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 172 от ДФЕС, трето тримесечие на 2021 г.)

3)Инициатива за железопътен коридор EU 2021, включително преразглеждане на Регламента относно коридорите за железопътен товарен превоз и действия за насърчаване на пътническия железопътен транспорт (незаконодателна и законодателна инициатива, включително оценка на въздействието, член 91 от ДФЕС, трето тримесечие на 2021 г.)

4)Разработване на стандарти за емисиите от леки автомобили, микробуси, камиони и автобуси за периода след стандартите Евро 6/VI (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2021 г.)

Европа, подготвена за цифровата ера

5..

Цифровото десетилетие на Европа

Цифровото десетилетие на Европа: цели в областта на цифровите технологии до 2030 г. (незаконодателна инициатива, първо тримесечие на 2021 г.)

6.

Пакет за данните

1)Законодателен акт за данните (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС, трето тримесечие на 2021 г.)

2)Преглед на Директивата за базите данни (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС, трето тримесечие на 2021 г.)

7.

Данък върху цифровите технологии

Данък върху цифровите технологии и предложение за данък върху цифровите технологии като собствен ресурс (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, второ тримесечие на 2021 г.)

8.

Надеждна и сигурна европейска електронна идентификация

Надеждна и сигурна европейска електронна идентификация (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС, първо тримесечие на 2021 г.)

9.

Работници през платформи

Подобряване на условията на труд на работещите през платформи (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 153 от ДФЕС, първо/четвърто тримесечие на 2021 г.)

10..

Промишлена стратегия за Европа

Актуализиране на новата промишлена стратегия за Европа (незаконодателна инициатива, второ тримесечие на 2021 г.)

11.

Чуждестранни субсидии

Последващи действия във връзка с Бялата книга за чуждестранните субсидии:

1)Създаване на равнопоставени условия на конкуренция (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 207 от ДФЕС, второ тримесечие на 2021 г.)

2)Обществени поръчки (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 207 от ДФЕС, второ тримесечие на 2021 г.)

12.

Гражданска, отбранителна и космическа промишленост

План за действие относно полезните взаимодействия между гражданската, отбранителната и космическата промишленост (незаконодателна инициатива, първо тримесечие на 2021 г.)

13.

Изисквания за проектирането и права на потребителите в областта на електрониката

Нови изисквания за проектирането и права на потребителите в областта на електрониката (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2021 г.)

Икономика в интерес на хората

14.

Задълбочаване на съюза на капиталовите пазари

1)Уредба за защита и улесняване на инвестициите (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС, второ тримесечие на 2021 г.)

2)Преразглеждане на пруденциалните правила за застрахователните и презастрахователните предприятия (Платежоспособност II) (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 53, параграф 1, член 62 и член 114 от ДФЕС, трето тримесечие на 2021 г.)

3)Преразглеждане на Директивата и Регламента за пазарите на финансови инструменти (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2021 г.)

15.

Устойчиво корпоративно управление

Устойчиво корпоративно управление (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 50 и евентуално член 114 от ДФЕС, второ тримесечие на 2021 г.)

16.

Стандарт на ЕС за „зелени“ облигации

Създаване на стандарт на ЕС за „зелени“ облигации (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС, второ тримесечие на 2021 г.)

17.

Пакет относно мерките за борба с изпирането на пари

Законодателен пакет относно мерките за борба с изпирането на пари (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС, първо тримесечие на 2021 г.)

18.

Пакет от мерки за справедлива икономика

1)План за действие относно Европейския стълб на социалните права (незаконодателна инициатива, първо тримесечие на 2021 г.)

2)Препоръка за европейска гаранция за децата (незаконодателна инициатива, първо тримесечие на 2021 г.)

3)Съобщение относно нова стратегическа рамка за здравословни и безопасни условия на труд (незаконодателна инициатива, второ тримесечие на 2021 г.)

4)План за действие за социалната икономика (незаконодателна инициатива, четвърто тримесечие на 2021 г.);

19.

Обща схема от преференции

Към бъдещата обща схема от преференции — правна уредба за предоставяне на търговски предимства на развиващите се страни (законодателна, вкл. оценка на въздействието, член 207 от ДФЕС, второ тримесечие на 2021 г.)

20.

Възпиране и противодействие на принудителни действия от страна на трети държави

Инструмент за възпиране и противодействие на принудителни действия от страна на трети държави (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 207, четвърто тримесечие на 2021 г.)

21.

Рамка на изпълнението за периода 2021—2027 г.

Съобщение относно рамката на изпълнението за периода 2021—2027 г. (незаконодателна инициатива, второ тримесечие на 2021 г.)

22.

Приключване изграждането на банковия съюз

Преразглеждане на уредбата за управление на банкови кризи и за застраховане на депозитите (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2021 г.)

23.

Пакет относно акцизите

1)Преразглеждане на Директивата за данъчното облагане на тютюневите изделия (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 113 от ДФЕС, трето тримесечие на 2021 г.)

2)Изменение на Директивата относно общия режим на облагане с акцизи (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 113 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2021 г.)

По-силна Европа на световната сцена

24.

Засилване на приноса на ЕС към основаното на правила многостранно сътрудничество

Съвместно съобщение относно засилването на приноса на ЕС към основаното на правила многостранно сътрудничество (незаконодателна инициатива, второ тримесечие на 2021 г.)

25.

Арктическото измерение

Съвместно съобщение относно Арктика (незаконодателна инициатива, четвърто тримесечие на 2021 г.)

26.

Южно съседство

Съвместно съобщение относно подновено партньорство с южните съседни на ЕС държави (незаконодателна инициатива, първо тримесечие на 2021 г.)

27.

Разоръжаване, демобилизация и реинтеграция на бивши бойци

Съвместно съобщение относно стратегически подход в подкрепа на разоръжаването, демобилизацията и реинтеграцията на бивши бойци (незаконодателна инициатива, трето тримесечие на 2021 г.)

28.

Научни изследвания, иновации, образование и младеж

Съобщение относно глобалния подход към научните изследвания, иновациите, образованието и младежта (незаконодателна инициатива, второ тримесечие на 2021 г.)

29.

Хуманитарна помощ на ЕС

Съобщение относно хуманитарната помощ на ЕС в контекста на пандемията от COVID-19 и след това (незаконодателна инициатива, първо тримесечие на 2021 г.)

30.

Консулска закрила

Консулска закрила — преглед на правилата на ЕС (законодателна инициатива, член 23 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2021 г.)

Утвърждаване на европейския ни начин на живот

31.

Европейски биомедицински научни изследвания и развойна дейност

Законодателно предложение за създаване на нова Европейска агенция за биомедицински научни изследвания и развойна дейност (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, четвърто тримесечие на 2021 г.)

32.

Европейско пространство на здравни данни

Предложение за европейско пространство на здравни данни (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, членове 114 и 168 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2021 г.)

33.

Последващи инициативи в рамките на новия пакт за миграцията и убежището

1)Нов план за действие на ЕС срещу контрабандата на мигранти (незаконодателна инициатива, второ тримесечие на 2021 г.)

2)Нова стратегия за доброволно връщане и реинтеграция (незаконодателна инициатива, второ тримесечие на 2021 г.)

34.

Пакет „Шенген“

1)Стратегия за бъдещето на Шенген (незаконодателна инициатива, второ тримесечие на 2021 г.)

2)Изменение на Регламента за създаване на механизма за оценка по Шенген (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 70 от ДФЕС, второ тримесечие на 2021 г.)

3)Преразглеждане на Кодекса на шенгенските граници (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 77 от ДФЕС, второ тримесечие на 2021 г.)

4)Цифровизиране на визовите процедури (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 77 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2021 г.)

35.

Последващи действия във връзка със стратегията на ЕС за сигурност

1)Съобщение относно програма на ЕС за борба с организираната престъпност за периода 2021—2025 г. (незаконодателна инициатива, първо тримесечие на 2021 г.)

2)Законодателство за ефективно справяне със сексуалното насилие над деца онлайн (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС, второ тримесечие на 2021 г.)

3)Програма на ЕС за борба с тероризма: предотвратяване, защита, реагиране, предвиждане (незаконодателна инициатива, трето тримесечие на 2021 г.)

4)Преразглеждане на Директивата за обезпечаване и конфискация на облаги от престъпна дейност (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, членове 82 и 83 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2021 г.)

5)Предложение за модернизиране на съществуващото сътрудничество в областта на правоприлагането в рамките на ЕС чрез създаване на кодекс на ЕС за полицейско сътрудничество (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, четвърто тримесечие на 2021 г.)

6)Предложение за директива относно службите за възстановяване на активи ( законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 87 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2021 г.)

36.

Последващи действия във връзка с европейското пространство за образование и актуализираната програма за умения

1)Европейски подход към микроквалификациите (незаконодателна инициатива, четвърто тримесечие на 2021 г.)

2)Индивидуални сметки за обучение (законодателна и незаконодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, четвърто тримесечие на 2021 г.)

37.

Стратегия на ЕС за борба с антисемитизма

Съобщение относно стратегията на ЕС за борба с антисемитизма (незаконодателна инициатива, четвърто тримесечие на 2021 г.)

Нов тласък за европейската демокрация

38.

Права на децата

Стратегия на ЕС за правата на детето (незаконодателна инициатива, първо тримесечие на 2021 г.)

39.

Предотвратяване и борба с конкретни форми на основаното на пола насилие

Предложение за предотвратяване и борба с конкретни форми на основаното на пола насилие (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 82, параграф 2, член 83 и член 84 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2021 г.)

40.

Борба с престъпленията от омраза и словото на омразата

Инициатива за разширяване на списъка на престъпленията на ЕС, за да обхване всички форми на престъпления от омраза и словото на омразата (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 83 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2021 г.)

41.

Пакет за цифрово съдебно сътрудничество

1)Цифров обмен на информация по трансгранични дела за тероризъм (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, членове 85 и 88 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2021 г.)

2)Платформа за сътрудничество на съвместните екипи за разследване (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 82, параграф 1, буква г) от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2021 г.);

3)Цифровизиране на трансграничното съдебно сътрудничество (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, членове 81 и 82 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2021 г.)

42.

Пакет за прозрачност и демокрация

1)Преразглеждане на статута и финансирането на европейските политически партии и европейските политически фондации (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 224 от ДФЕС, трето тримесечие на 2021 г.)

2)По-голяма прозрачност на платената политическа реклама (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, членове 114 и 224 от ДФЕС, трето тримесечие на 2021 г.)

3)Преразглеждане на Директивата на Съвета за определяне на условията и реда за упражняване на правото да избират и да бъдат избирани в избори за Европейски парламент от граждани на Съюза, пребиваващи в държава членка, на която не са граждани (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 22 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2021 г.)

4)Преразглеждане на Директивата на Съвета за определяне на условията и реда за упражняване на правото да избират и да бъдат избирани в общински избори от гражданите на Съюза, пребиваващи в държава членка, на която не са граждани (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 22 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2021 г.)

5)Инициатива срещу злоупотребата с воденето на съдебни дела срещу журналисти и правозащитници (законодателна или незаконодателна инициатива, четвърто тримесечие на 2021 г.)

43.

Дългосрочна визия за селските райони

Съобщение относно дългосрочната визия за селските райони (незаконодателна инициатива, второ тримесечие на 2021 г.)

44.

Стратегия на ЕС за хората с увреждания

Стратегия за правата на хората с увреждания (незаконодателна инициатива, първо тримесечие на 2021 г.)



Приложение II: Инициативи по REFIT 2

Заглавие

Цел на опростяването/потенциал за опростяване (кратко обяснение на целта на REFIT, към която са насочени преразглежданията, и на потенциала за опростяване при оценките и проверките за пригодност)

Европейски зелен пакт

1.

Преразглеждане на географските указания

Това преразглеждане ще укрепи географските указания (ГУ) за всички селскостопански сектори, като същевременно се запазят специфичните характеристики на ГУ в секторите на вината и спиртните напитки. Основната структура на системата на ГУ на ЕС е стабилна. Предложението ще: повиши приложимостта на ГУ за земеделските стопани и производителите на устойчиви продукти; повиши привлекателността на ГУ, особено за производителите в държавите членки с ниска степен на използване; поправи законодателните пропуски, включително в обхвата на покритието; подобри защитата и правоприлагането, особено в интернет; овласти групите производители с ГУ; оползотвори в по-пълна степен схемата за ГУ, по-специално чрез използване на логото за ГУ; модернизира управлението на регистрите на ГУ. Схемата за храни с традиционно специфичен характер, която вече 28 години не е донесла очакваните ползи за производителите и потребителите, ще бъде заменена от по-ефективен и гъвкав механизъм за етикетиране, управляван основно от държавите членки, като същевременно се осигури защита на равнището на ЕС, когато е необходимо, чрез подходящи инструменти.

Предложената инициатива ще обедини, доколкото е възможно, техническите и процедурните правила относно географските указания и ще предостави единна процедура за регистрация на ГУ и електронно подаване на заявления от заявители от ЕС и извън ЕС с цел съкращаване на сроковете за регистрация. Една опростена система би станала по-привлекателна за производителите, по-разбираема за потребителите и по-лесна за популяризиране, като би довела до по-високи продажби, когато понятието ГУ стане по-познато. Оценката е в ход.

Планирана дата на приемане: четвърто тримесечие/2021 г.; законодателна инициатива; правно основание: членове 43 и 118 от ДФЕС. Предвижда се оценка на въздействието.

2.

Защита на озоновия слой — преразглеждане на правилата на ЕС

Оценката на Регламента за озоновия слой заключи, че има възможност за опростяване и постигане на по-голяма яснота и по-добра съгласуваност. Регламентът би могъл също така да бъде актуализиран, като се отчита развитието в областта на технологиите.

Планирана дата на приемане: четвърто тримесечие/2021 г.; законодателна инициатива; правно основание: член 192 от ДФЕС. Предвижда се оценка на въздействието.

3.

Преразглеждане на Регламент (ЕО) № 1013/2006 относно превози на отпадъци

Тази инициатива е в отговор на приоритетите, обявени в Европейския зелен пакт — новия план за действие за кръговата икономика. Въз основа на оценката на Регламента относно превози на отпадъци Комисията ще предложи преразглеждането му, за да се намалят превозите на проблемни отпадъци извън ЕС, да се актуализират процедурите за превоз с цел да се отразят целите на кръговата икономика, както и да се подобри правоприлагането.

Планирана дата на приемане: второ тримесечие/2021 г.; законодателна инициатива; правно основание: член 192 от ДФЕС. Предвижда се оценка на въздействието.

4.

Преразглеждане — Актуализиране на пределно допустимите концентрации на устойчиви органични замърсители в отпадъците — Изменения на приложения IV и V относно отпадъците към Регламента относно устойчивите органични замърсители в отпадъците

Тази инициатива е в отговор на приоритетите, обявени в новия план за действие за кръговата икономика. Комисията ще предложи преразглеждане на приложения IV и V относно отпадъците към Регламента относно устойчивите органични замърсители, за да се гарантира, че тези отпадъци се управляват по екологосъобразен начин и се постига по-безопасно рециклиране.

Планирана дата на приемане: второ тримесечие/2021 г.; законодателна инициатива; правно основание: член 192 от ДФЕС. Предвижда се оценка на въздействието.

5.

Преразглеждане на Директива 94/62/ЕО относно опаковките и отпадъците от опаковки с цел засилване на основните изисквания към опаковките, които се пускат на пазара на ЕС

Тази инициатива е в отговор на приоритетите, заложени в Европейския зелен пакт и в новия план за действие за кръговата икономика, както и на конкретен правен мандат съгласно Директивата относно опаковките и отпадъците от опаковки. Комисията ще предложи преразглеждане на съществените изисквания за опаковките, за да се гарантира повторната употреба и рециклирането на опаковките, както и използването на рециклирано съдържание, и за да се подобри изпълняемостта на тези изисквания. Инициативата ще предвижда също така мерки за справяне с прекомерното опаковане и за намаляване на отпадъците от опаковки.

Планирана дата на приемане: четвърто тримесечие/2021 г.; законодателна инициатива; правно основание: член 114 от ДФЕС. Предвижда се оценка на въздействието.

6.

Преразглеждане на Директива 2010/75/ЕС относно емисиите от промишлеността

Преразглеждането на Директивата относно емисиите от промишлеността е част от преразглеждането на мерките на ЕС относно замърсяването от големи промишлени инсталации, обявено в Европейския зелен пакт. Преразглеждането има за цел да засили приноса на директивата за целта за нулево замърсяване и нейната съгласуваност с политиките в областта на климата, енергетиката и кръговата икономика. То ще гарантира, че директивата е пригодна за целта да съпътства предстоящата промишлена трансформация.

Планирана дата на приемане: четвърто тримесечие/2021 г.; законодателна инициатива; правно основание: член 192 от ДФЕС; Предвижда се оценка на въздействието.

7.

Преразглеждане на Регламента на Европейския парламент и на Съвета относно статистика за селскостопанските суровини и крайни продукти (СССКП)

СССКП е предназначен да отговори на нуждите, произтичащи от общата селскостопанска политика след 2020 г. и Европейския зелен пакт, по-специално стратегията „От фермата до трапезата“. Целта е да се актуализира законодателството в областта на земеделската статистика, да се намали тежестта на предоставянето на данни, да се вземат предвид новите потребности от данни и да се осигури по-добра съпоставимост на събраните данни. Тя обединява в обща интегрирана правна уредба:

o    статистиката за селскостопанското производство, включително статистиката за биологичното земеделие,

o    статистиката за цените на селскостопанските продукти, и

o    статистиката за продуктите за растителна защита и за хранителните вещества.

Планирана дата на приемане: първо тримесечие /2021 г.; законодателна инициатива; правно основание: член 338, параграф 1 от ДФЕС. Не се предвижда оценка на въздействието.

8.

Преразглеждане на Регламента на Европейския парламент и на Съвета относно европейската статистика в областта на рибарството и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1921/2006, Регламент (ЕО) № 762/2008, Регламент (ЕО) № 216/2009, Регламент (ЕО) № 217/2009 и Регламент (ЕО) № 218/2009

Целта на преразглеждането е да се рационализира и опрости събирането на данните, необходими за европейската статистика в областта на рибарството. То също така ще приведе европейската статистика в областта на рибарството в съответствие с нуждите на реформираната обща политика в областта на рибарството от данни и информация. Преразглеждането обхваща статистиката за улова, за разтоварванията на рибни продукти и за аквакултурите. Основните цели са да се използват във възможно най-голяма степен административните данни, събирани за общата политика в областта на рибарството, и да се намали тежестта за държавите членки.

Планирана дата на приемане: четвърто тримесечие /2021 г.; законодателна инициатива; правно основание: член 338 от ДФЕС. Предвижда се оценка на въздействието.

9.

Преразглеждане на Регламент (ЕС) № 305/2011 за строителните продукти

Строителството е една от 14-те водещи промишлени екосистеми, които са в центъра на плана за възстановяване. Преразглеждането, посочено в Европейския зелен пакт и в плана за действие за кръговата икономика, ще добави рамка за екологичните изисквания и изискванията за кръговост за строителните продукти, което ще допринесе за по-голяма енергийна и материална ефективност на сградите.

Инициативата ще разгледа основните проблеми, установени в оценката, по-специално проблемите, свързани с разработването на хармонизирани технически спецификации, и особено блокирането на стандартизацията, с цел подобряване на надзора на пазара и справяне с все още съществуващите проблеми с националните маркировки или националните допълнителни изисквания/изпитвания. В резултат на това ще се подобри функционирането на вътрешния пазар на строителни продукти. Освен това преразглеждането ще осигури рамка за разработване и прилагане на екологични критерии и критерии за устойчивост на строителните продукти. Оценката на РСП показа, че разходите за съответствие с РСП представляват между 0,6 % и 1,1 % от оборота на сектора, основно за сметка на производителите. Анализът потвърждава наличието на икономии от мащаба в дейностите по привеждане в съответствие и показва, че разходите могат да бъдат значителни за МСП, и особено за микропредприятията. Въпреки липсата на убедителни доказателства относно въздействието на РСП върху вътрешния пазар, заинтересованите страни като цяло са с възприятие за положително въздействие на РСП върху трансграничната търговия.

Планирана дата на приемане: трето тримесечие/2021 г.; Законодателна инициатива; правно основание: член 114 от ДФЕС. Предвижда се оценка на въздействието.

10.

Преразглеждане на Регламент (ЕО) № 1831/2003 относно добавки за използване при храненето на животните

В Регламента относно добавки за използване при храненето на животните, приет през 2003 г., са определени правилата за разрешаване на фуражни добавки и пускането им на пазара. В резултат на извършената оценка бяха установени фактори, които са възпрепятствали постигането на някои цели, поради което е необходимо преразглеждане. В съответствие с плана за действие на стратегията „От фермата до трапезата“ основната цел на предложението е да допринесе за по-устойчива система за производство на храни чрез установяване на нови критерии за насърчаване на разрешаването на фуражни добавки с положително въздействие върху доброто състояние на животните и върху околната среда. В предложението също така ще бъдат предвидени механизми за насърчаване на иновациите в областта на фуражните добавки, особено тези, които допринасят за намаляване на употребата на антибиотици, подобряване на хуманното отношение към животните и смекчаване на последиците от изменението на климата. То също така има за цел да рационализира процесите, за да се повиши ефективността на оценката на риска, така че иновативните фуражни добавки да бъдат пускани на пазара по-рано и да се намали административната тежест за притежателите на разрешения.

Планирана дата на приемане: четвърто тримесечие /2021 г.; Законодателна инициатива; правно основание: Член 43 и член 168, параграф 4, буква б) от ДФЕС. Предвижда се оценка на въздействието.

11.

Оценка на Директива 86/278/ЕИО за утайките от отпадъчни води

Директива 86/278/ЕИО за утайките от отпадъчни води има за цел да насърчи правилното използване на утайките от отпадъчни води в селското стопанство, както и да регулира тяхното използване, за да се предотврати вредното въздействие върху почвата, растителността, животните и хората. Приета преди 30 години, директивата не съответства напълно на настоящите нужди и очаквания, например регулирането на нови замърсители, като фармацевтичните продукти и пластмасовите микрочастици. С тази оценка ще се прецени ефективността на директивата и ще се анализират рисковете и възможностите, свързани с управлението на утайките от отпадъчни води. Тя ще обхваща стандартните критерии за оценка на ефективността, ефикасността, съгласуваността, целесъобразността и добавената стойност от ЕС. Ще бъдат оценени административните разходи, като особено внимание ще бъде отделено на въздействието върху МСП и микропредприятията.

12.

Оценка на Директива 2007/2/EО за създаване на инфраструктура за пространствена информация в Европейската общност (INSPIRE)

Директивата INSPIRE създаде цифрово пространство в целия ЕС за обмен на пространствени данни с цел опазване на околната среда. С тази оценка ще се прецени дали тя е допринесла за подобряване на ефективността и ефикасността на мерките за опазване на околната среда. Ще се направи преценка също така дали директивата все още е от значение за заинтересованите страни и дали е съгласувана с други законодателни актове, по-специално в контекста на новата инициатива за пространство на данни в контекста на Зеления пакт.

Европа, подготвена за цифровата ера

13.

Преразглеждане на Насоките за регионална помощ

Целта на инициативата е да се преразгледат Насоките за регионалните държавни помощи, чийто срок на действие трябваше да изтече в края на 2020 г. и беше продължен до 31 декември 2021 г., за да се насърчи икономическото развитие на някои региони в неравностойно положение в рамките на Европейския съюз, както е посочено в член 107, параграф 3, букви а) и в) от Договора за функционирането на Европейския съюз. Насоките за регионалната помощ представляват един от инструментите за държавна помощ, които ще насърчат изпълнението на целите на Европейския зелен пакт и стратегията в областта на цифровите технологии. Необходимо е ограничено изменение на настоящите насоки за регионална помощ, за да се смекчат последиците от прехода към зелена икономика.

Планирана дата на приемане: първо тримесечие/2021 г.; незаконодателна инициатива, правно основание: членове 107 и 108 от ДФЕС. Не се предвижда оценка на въздействието.

14.

Преразглеждане на Насоките за помощ в областта на енергетиката и околната среда

Настоящите правила са приложими до 31 декември 2020 г. (и ще бъдат продължени до 31 декември 2021 г.). Текущата проверка за пригодност показа, че настоящите правила са функционирали добре, но следва да бъдат актуализирани, за да отразяват регулаторното, технологичното и пазарното развитие и да съпътстват по съответен начин двустранната цифрова и екологична трансформация на икономиката. В съобщенията си относно Европейския зелен пакт и Плана за инвестиции за устойчива Европа/Плана за инвестиции във връзка с Европейския зелен пакт Комисията пое ангажимент до 2021 г. да преразгледа НПОСЕ в подкрепа на разходно ефективен преход на икономиката и промишлеността към неутралност по отношение на климата до 2050 г.

Преразглеждането следва да осигури модернизирана и опростена рамка, която да позволи на публичните органи да постигнат целите на ЕС по икономически ефективен начин при минимални нарушения в областта на конкуренцията и търговията в Съюза. По-специално преразглеждането ще трябва да способства за съответни мерки за по-нататъшно насърчаване на модерна декарбонизирана и кръгова икономика, като същевременно се гарантират ограничени нарушения на конкуренцията и адекватни предпазни мерки за целостта на единния пазар. Преразглеждането следва да гарантира, че преразгледаните правила са съобразени с новите технологични и пазарни тенденции и гарантират справедлива и неизкривена трансформация на икономиката през следващите години на икономическо възстановяване.

Планирана дата на приемане: четвърто тримесечие/2021 г.; незаконодателна инициатива; правно основание: членове 107 и 108 от ДФЕС. Предвижда се оценка на въздействието.

15.

Преразглеждане на Насоките за рисково финансиране

Настоящите правила са приложими до 31 декември 2020 г. (и ще бъдат продължени до 31 декември 2021 г.). Текущата проверка за пригодност показа, че настоящите правила са функционирали добре, но следва да бъдат актуализирани, за да отразяват регулаторното, технологичното и пазарното развитие и да съпътстват по съответен начин настоящите приоритети на Комисията и икономическото възстановяване.

Планирана дата на приемане: четвърто тримесечие/2021 г.; незаконодателна инициатива; правно основание: членове 107 и 108 от ДФЕС. Не се предвижда оценка на въздействието.

16.

Преразглеждане на рамката за държавна помощ за научни изследвания, развитие и иновации

Настоящите правила са безсрочни. При текущата проверка за пригодност обаче бе установено, че настоящите правила са функционирали добре, но следва да бъдат актуализирани целево, за да отразяват регулаторното, технологичното и пазарното развитие и да съпътстват по съответен начин настоящите приоритети на Комисията и икономическото възстановяване.

Планирана дата на приемане: четвърто тримесечие/2021 г.; незаконодателна инициатива; правно основание: членове 107 и 108 от ДФЕС. Не се предвижда оценка на въздействието.

17.

Преразглеждане на Съобщението относно важни проекти от общоевропейски интерес

Настоящите правила са приложими до 31 декември 2020 г. (и ще бъдат продължени до 31 декември 2021 г.). Текущата проверка за пригодност показа, че настоящите правила са функционирали добре, но следва да бъдат актуализирани целево, за да отразяват регулаторното, технологичното и пазарното развитие и да съпътстват по съответен начин настоящите стратегически приоритети на Комисията и икономическото възстановяване.

Планирана дата на приемане: четвърто тримесечие/2021 г.; незаконодателна инициатива; правно основание: членове 107 и 108 от ДФЕС. Не се предвижда оценка на въздействието.

18.

Преразглеждане на Общия регламент за групово освобождаване относно държавната помощ (ОРГО) в контекста на Зеления пакт

Настоящите правила са приложими до 31 декември 2020 г. (и ще бъдат продължени до 31 декември 2023 г.). Текущата проверка за пригодност показа, че настоящите правила са функционирали добре, но следва да бъдат актуализирани, за да отразяват регулаторното, технологичното и пазарното развитие и да съпътстват по съответен начин двустранната цифрова и екологична трансформация на икономиката. Преразглеждането следва да осигури модернизирана и опростена рамка, която да позволи на публичните органи да постигнат целите на ЕС по икономически ефективен начин при минимални нарушения в областта на конкуренцията и търговията в Съюза.

Планирана дата на приемане: четвърто тримесечие/2021 г.; законодателна инициатива; правно основание: членове 107 и 108 от ДФЕС. Не се предвижда оценка на въздействието.

19.

Преразглеждане на Насоките относно държавните помощи в сектора на земеделието и горското стопанство и в селските райони, както и Регламента за групово освобождаване в селското стопанство (РГОСС)

Настоящите правила са приложими до 31 декември 2020 г. (и ще бъдат продължени до 31 декември 2021 г.). Текущата оценка показа, че действащите правила са функционирали добре, но има възможност за процедурно опростяване, както и за корекции с цел повишаване на ефективността на някои мерки за помощ. Уредбата за държавната помощ трябва да продължи да бъде тясно свързана със законодателството в рамките на общата селскостопанска политика, по-специално с бъдещия регламент относно подкрепата за националните стратегически планове.

Планирана дата на приемане: четвърто тримесечие/2021 г.; законодателна инициатива; правно основание: членове 107 и 108 от ДФЕС. Предвижда се оценка на въздействието.

20.

Преразглеждане на Насоките за държавната помощ за рибарството и аквакултурите, Регламента за групово освобождаване (FIBER) и Регламента относно помощта de minimis

Настоящите правила са приложими до 31 декември 2020 г. (и ще бъдат продължени до 31 декември 2021 г.). Текущата оценка показа, че действащите правила са функционирали добре, но има възможност за процедурно опростяване. Уредбата за държавната помощ трябва да продължи да бъде тясно свързана със законодателството в рамките на общата политика в областта на рибарството, по-специално с бъдещия регламент относно Европейския фонд за морско дело и рибарство.

Планирана дата на приемане: четвърто тримесечие/2021 г.; законодателна инициатива; правно основание: членове 107 и 108 от ДФЕС. Предвижда се оценка на въздействието.

21.

Преразглеждане на Директива 2006/42/ЕО относно машините

Инициативата има за цел:

(I)справяне с рисковете, произтичащи от новите технологии, като същевременно се отчита техническият прогрес;

(II)опростяване на изискванията за документация, като се позволи използването на цифрови формати, което води до намаляване на административната тежест за икономическите оператори с допълнително положително въздействие върху разходите за околната среда;

(III)подобряване на правната яснота на някои основни понятия и определения в настоящия текст на директивата;

(IV)гарантиране на съгласуваност с други директиви и регламенти за продуктите и подобряване на прилагането на законодателството чрез привеждане в съответствие с новата законодателна рамка;

(V)намаляване на разходите за транспониране чрез превръщане на директивата в регламент.

Планирана дата на приемане: второ тримесечие/2021 г.; законодателна инициатива; правно основание: член 114 от ДФЕС. Предвижда се оценка на въздействието.

22.

Преразглеждане — компютризирани системи за резервация

С Регламента относно кодекс за поведение при КСР се създава регулаторна рамка за компютризирани системи за резервация (КСР) за продукти на въздушния транспорт. Като цяло общите цели на регламента бяха да се предотврати злоупотребата с пазарна мощ и да се гарантира ефективността на пазара и защитата на интересите на потребителите.

Планирана дата на приемане: четвърто тримесечие/2021 г.; законодателна инициатива; правно основание: член 91 и член 100, параграф 2 от ДФЕС. Предвижда се оценка на въздействието.

23.

Оценка на Известието на Комисията относно определянето на пазара в правото на ЕС в областта на конкуренцията

През последните няколко години промените се извършват с все по-бързи темпове и светът става все по-цифровизиран и взаимосвързан.

Настоящото известие за определяне на пазара датира от 1997 г. и поради това може да не разглежда всички уместни въпроси, възникващи днес при определянето на съответния продуктов и географски пазар. Комисията също така натрупа голям опит в определянето на пазара през всичките тези години, техниките в това отношение се развиха и съдилищата на ЕС предоставиха допълнителни насоки.

Комисията ще оцени дали нейното Известие от 1997 г. относно определянето на пазара се нуждае от актуализиране, за да се гарантира, че то е точно и актуално и че в него се установява ясен и последователен подход към определянето на пазара, както по дела, свързани с антитръстовото законодателство, така и по дела за сливания в различни отрасли, по леснодостъпен начин. Комисията трябва да гарантира, че нейните насоки относно прилагането на антитръстовото законодателство и законодателството относно сливанията продължават да отчитат изцяло цифровизацията и технологичното развитие в настоящия глобален контекст.

24.

Оценка на правилата за държавна помощ за изграждане на широколентова инфраструктура

Правилата за държавна помощ, приложими за сектора на широколентовия достъп до интернет, имат за цел изграждането на стимулиращи конкуренцията широколентови мрежи, като се гарантира, че публичните средства се насочват към районите, които най-много се нуждаят от тях (предимно селски райони), и същевременно се предотвратява изтласкването на частните инвестиции. Оценката на тези правила има за цел да провери как те са функционирали, дали отговарят на технологичното и социално-икономическото развитие и дали са подходящи за постигане на новите цели на ЕС.

25.

Оценка на правилата за държавна помощ за здравни и социални услуги от общ икономически интерес

Целта на оценката е да се провери до каква степен правилата за здравните и социалните услуги от общ икономически интерес (УОИИ) са постигнали целите, предвидени в пакета за УОИИ от 2012 г., а именно да се подпомогнат държавите членки при финансирането на услуги от общ икономически интерес, които са от ключово значение за гражданите и обществото като цяло, като същевременно се запазят основните аспекти на контрола върху държавните помощи.

26.

Оценка на „Новата законодателна рамка за продуктите“ (Решение № 768/2008/ЕО относно обща рамка за предлагането на пазара на продукти и разпоредбите за акредитация и маркировка „СЕ“ от Регламент (ЕО) № 765/2008)

Целта на тази оценка е да се преценят ефективността, ефикасността, целесъобразността, съгласуваността и добавената стойност от ЕС на Решение № 768/2008/ЕО относно обща рамка за предлагането на пазара на продукти и разпоредбите за акредитация и маркировка „СЕ“ от Регламент (ЕО) № 765/2008. Следва също така да се прецени дали тези инструменти са пригодни за цифровата ера и за по-екологична икономика и дали ускоряват нашия екологичен и цифров преход и нашата икономическа устойчивост.

27.

Оценка на Директива 2014/30/ЕС за електромагнитната съвместимост

Директива 2014/30/ЕС за електромагнитната съвместимост (ДЕМС) се отнася до електрическото оборудване, пуснато на пазара на ЕС. В нейния обхват са включени голям и нарастващ брой продукти както за потребителска, така и за професионална употреба.

Целите на ДЕМС са да се гарантира функционирането на вътрешния пазар, като се изисква оборудването да отговаря на адекватно ниво на електромагнитна съвместимост. По-конкретно директивата се стреми да гарантира, че електромагнитните смущения, предизвикани от оборудването, не засягат правилното функциониране на друго такова оборудване и че това оборудване има подходящо ниво на устойчивост на електромагнитни смущения, така че да може да функционира по предназначение.

Целта на оценката е да се прецени дали ДЕМС все още е пригодна за целта по отношение на ефективността, ефикасността, целесъобразността, съгласуваността и добавената стойност от ЕС.

Икономика в интерес на хората

28.

Преразглеждане на Регламент (ЕС) № 909/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно подобряването на сетълмента на ценни книжа в Европейския съюз и относно централните депозитари на ценни книжа и за изменение на директиви 98/26/ЕО и 2014/65/ЕС и Регламент (ЕС) № 236/2012 (Регламент за ЦДЦК)

Инициативата се основава на опита, натрупан шест години след влизането в сила на Регламента за ЦДЦК, като в ограничен брой области възникнаха практически въпроси, свързани с прилагането на новата рамка. Поради това в предстоящото предложение ще бъдат определени редица целеви изменения на Регламента за ЦДЦК, насочени към опростяване на правилата, както и към това, да бъдат направени по-пропорционални и по-малко обременяващи за заинтересованите страни.

Тези области могат да включват:

а) трансгранично предоставяне на услуги от ЦДЦК от Съюза и обработване на съответните заявления;

б) процедурите и условията, при които ЦДЦК са оправомощени да определят кредитни институции или сами да предоставят спомагателни услуги от банков тип;

в) правила относно интернализирания сетълмент;

г) финансови технологии/използване на технологични иновации.

Планирана дата на приемане: второ тримесечие /2021 г.; законодателна инициатива; правно основание: член 114 от ДФЕС. Предвижда се оценка на въздействието.

29.

Оценка на три регламента за правата на пътниците относно: правата на хората с увреждания и на хората с намалена подвижност при пътувания с въздушен транспорт (Регламент № 1107/2006), правата на пътниците, пътуващи по море или по вътрешни водни пътища (Регламент (ЕС) № 1177/2010), както и правата на пътниците в автобусния транспорт (Регламент (ЕС) № 181/2011)

Въз основа на заключенията от оценката, проучване за сравнителен анализ на добрите практики в областта на правата на пътниците във всички видове транспорт, резултатите от текущите законодателни процедури за правата на пътниците във въздушния и железопътния транспорт, както и отчитане на поуките от пандемията от COVID-19 в областта на правата на пътниците.

30.

Междинна оценка на прилагането на Митническия кодекс на Съюза

Оценката ще предостави цялостна преценка на прилагането и въздействието на правната и информационно-технологична рамка на МКС, както на равнището на ЕС, така и на равнището на държавите членки, от влизането му в сила през 2016 г. МКС има за цел, наред с другото, да рационализира митническите правила, процедури и процеси, да постигне среда изцяло без документи на хартиен носител и да укрепи правната сигурност и предвидимостта на митническите правила. Предмет на оценката ще бъде балансът между митническия контрол и улесняването на търговията, както и степента, в която настоящите правила подпомагат законната икономическа дейност и предотвратяват нелоялната или незаконната търговия. Що се отнася до информационните системи, проучването следва да оцени дали автоматизираните процеси, определени в пакета за МКС, са дали възможност за засилено сътрудничество между митническите органи и за оперативна съвместимост между различните електронни системи. При оценката ще се направи опит да се преценят всички разходи по прилагането на МКС, заедно с неговите електронни системи, както и ползите от по-безопасна, по-съобразена с изискванията търговия и по-бързи процедури. След това двата критерия следва да се съпоставят помежду си, за да се оцени съотношението и да се прецени цялостната изгода. Тази оценка следва да включва регулаторните разходи и ползи, свързани с изпълнението и прилагането на МКС за всички съответни заинтересовани страни (разходи за привеждане в съответствие, административни разходи, административна тежест, ползи, икономии), както и потенциала за по-нататъшно опростяване и намаляване на тежестта, без обаче да бъдат застрашени митническите цели.

Утвърждаване на европейския ни начин на живот

31.

Преразглеждане на Директива 2003/109/EО за дългосрочно пребиваващите лица

Като последващо действие във връзка с проверката за пригодност от 2019 г. по отношение на законната миграция, преразглеждането на Директивата за дългосрочно пребиваващите лица ще има за цел да подобри нейната ефективност, по-специално правата на мобилност в рамките на ЕС.

Планирана дата на приемане: трето тримесечие/2021 г.; законодателна инициатива; правно основание: член 79, параграф 2 от ДФЕС. Предвижда се оценка на въздействието.

32.

Преразглеждане на Директива 2011/98/EО относно единното разрешение

Като последващо действие във връзка с проверката за пригодност от 2019 г. по отношение на законната миграция, преразглеждането на Директивата относно единното разрешение ще има за цел да опрости и изясни нейния обхват и да гарантира минимална хармонизация на условията за прием и пребиваване за нискоквалифицираните и средноквалифицираните работници.

Планирана дата на приемане: четвърто тримесечие/2021 г.; законодателна инициатива; правно основание: член 79, параграф 2 от ДФЕС. Предвижда се оценка на въздействието.

33.

Преразглеждане на Регламент (ЕО) № 258/2012 относно разрешенията за износ и мерките за внос и транзит на огнестрелни оръжия

Цели се следното: подобряване на проследимостта на огнестрелните оръжия (хармонизирани маркировки за внос), подобряване на обмена на информация между националните органи, повишаване на сигурността на процедурите за контрол на износа и вноса, усъвършенстван подход към вноса на лесно видоизменяеми предупредителни и сигнални оръжия, прилагане на режима за защита на лицата, сигнализиращи за нередности, въведен с Директива (EС) 2019/1937, спрямо лицата, които докладват за нарушения на изменения регламент.

Планирана дата на приемане: четвърто тримесечие/2021 г.; законодателна инициатива; правно основание: член 207 от ДФЕС. Предвижда се оценка на въздействието.

34.

Преразглеждане — разследване на морски произшествия

Създаването на постоянен орган за разследване на произшествия, разполагащ с адекватни ресурси и експертен опит, който да е в състояние да реагира в кратки срокове, се смята за голяма ресурсна тежест и времеемка задача за по-малките държави членки и държавите с малки флотове. В резултат на това произшествията не се докладват или разследванията не се извършват своевременно, експертно и независимо, с възможни последици по отношение на безопасността и възникването на произшествия. Поради това преразглеждането би могло да спомогне за по-целенасочено използване на ресурсите и за преодоляване на недостига на експертен опит.

Планирана дата на приемане: четвърто тримесечие/2021 г.; законодателна инициатива; правно основание: член 100, параграф 2 от ДФЕС. Предвижда се оценка на въздействието.

35.

Преразглеждане — държавен пристанищен контрол

При преразглеждането ще се проучи възможността за по-широко използване на електронна информация, за да се способства за по-целенасочени инспекции. Това би позволило инспекциите да се съсредоточат върху оперативни въпроси, а не само върху проверка на документацията. Също така ще се даде възможност за по-голямо съсредоточаване върху въпросите, свързани с околната среда, и за разработване на механизъм за стимулиране на по-ново/по-екологосъобразно и качествено корабоплаване. Това ще помогне на държавите членки при задържането на работа и обучението на инспектори с подходяща квалификация и използването на базата данни за инспекциите, за да се даде възможност за по-добро споделяне на тежестта между държавите членки. При преразглеждането ще се проучи възможността за разширяване на обхвата на инспекциите, така че да се включат и чуждестранните риболовни кораби, за които е доказано, че са особено опасни.

Планирана дата на приемане: четвърто тримесечие/2021 г.; законодателна инициатива; правно основание: член 100, параграф 2 от ДФЕС. Предвижда се оценка на въздействието.

36.

Преразглеждане — контрол от страна на държавата на знамето

На първо място, преразглеждането ще представлява привеждане в съответствие с вече договорените правила в контекста на Международната морска организация (ММО). От гледна точка на възможното опростяване обаче то ще разгледа възможността за модернизиране на корабните регистри на държавите членки в посока на електронни регистри за съхраняването и обмена на електронни удостоверения (свързани с корабите). Това следва да подпомогне по-ефективните услуги, както и контрола и наблюдението на плавателните съдове, плаващи под техен флаг. То също така е свързано с целта за опростяване и намаляването на административната тежест на държавния пристанищен контрол както за администрациите, така и за промишлеността (по-кратко време на обработка на корабите в пристанищата). В допълнение това би дало възможност за по-голямо съсредоточаване върху въпросите, свързани с околната среда, що се отнася до разработването на стимули (възнаграждение за спазване на изискванията, а не само санкции за неспазване) за качествените и екологосъобразни оператори. Посредством подобрената програма за изграждане на капацитет на Европейската агенция за морска безопасност тя ще подкрепя държавите членки при непрестанното актуализиране и обмен на най-добри практики (като се избягва „преоткриване на колелото“ на национално равнище). Същевременно при преразглеждането ще се работи за по-голяма хармонизация и общо разбиране в полза на хармонизиран подход на ЕС както за администрациите, така и за промишлеността; за цялостно подобряване на привлекателността и конкурентоспособността, като същевременно се поддържат високи нива на безопасност, сигурност и предотвратяване на замърсяване.

Планирана дата на приемане: четвърто тримесечие/2021 г.; законодателна инициатива; правно основание: член 100, параграф 2 от ДФЕС. Предвижда се оценка на въздействието.

37.

Преразглеждане на законодателството в областта на кръвта, тъканите и клетките

Преразглеждането на Директива 2002/98/EО относно безопасността и качеството на човешката кръв и кръвните съставки и на Директива 2004/23/ЕО относно безопасността и качеството на човешките тъкани и клетки и актовете за тяхното прилагане има за цел да актуализира правната уредба в областта на кръвта, тъканите и клетките. Законодателството на ЕС предвижда високи стандарти за безопасност и качество на кръвта, тъканите и клетките (КТК). Те бяха приети в отговор на предаването на болести чрез КТК през 80-те и 90-те години. Целта на инициативата е да се актуализира действащото законодателство, за да се даде възможност за по-гъвкаво привеждане в съответствие с научното и технологичното развитие. Тя има за цел да се отчете (повторната) поява на заразни болести, включително поуките от пандемията от COVID-19. Инициативата ще вземе под внимание и нарастващата комерсиализация и глобализация на сектора. Преразглеждането има за цел премахването от законодателството на много технически разпоредби, което ще позволи по-бързо актуализиране на стандартите. Освен това преразглеждането ще даде възможност за сливане на основните актове в един инструмент.

Планирана дата на приемане: четвърто тримесечие/2021 г.; законодателна инициатива; правно основание: член 168, параграф 4, буква а) от ДФЕС. Предвижда се оценка на въздействието.

38.

Оценка на безопасността на риболовните кораби

Секторът на рибарството е широко признат като спадащ към най-опасните професии. С настоящата Директива 97/70/EО се прилагат техническите разпоредби на Протокола от Торемолинос (ПТ) на ММО от 1993 г. — международно споразумение, което никога не е влязло в сила, за кораби с дължина 24 метра и повече. Последвалото го споразумение, Споразумението от Кейптаун (СК) от 2012 г., което запазва по-голямата част от разпоредбите на ПТ, също все още не е влязло в сила и само шест държави — членки на ЕС, са го ратифицирали. При оценката на Директива 97/70/EО ще бъде разгледан въпросът за нератифицирането на CК и ще бъдат установени регулаторните пропуски в безопасността, както и евентуалните актуализации, които да отразяват технологичното развитие от 1993 г. насам, като се черпи вдъхновение от подобренията, предприети в сектора на международното търговско корабоплаване, а също и в законодателството на ЕС в областта на морския транспорт. Тя също така ще разгледа осъществимостта на въвеждането на разпоредби на равнището на ЕС за по-малките риболовни кораби (с дължина под 24 метра) — сектора, в който се случва голяма част от произшествията.

39.

Оценка на Директива 2011/24/ЕС за упражняване на правата на пациентите при трансгранично здравно обслужване

Десет години след приемането на директивата предмет на оценката ще бъде как е постигната целта на директивата за улесняване на достъпа до безопасно и висококачествено трансгранично здравно обслужване в друга държава членка и как директивата е насърчила правата на пациентите и трансграничното сътрудничество между държавите членки в полза на гражданите на ЕС. В оценката ще бъдат разгледани подходите, прилагани от държавите членки на практика, доколко те функционират ефективно и кои области все още действат като препятствия пред пациентите, търсещи трансгранично здравно обслужване.

Нов тласък за европейската демокрация

40.

Преразглеждане на Директива 2008/99/ЕО относно защитата на околната среда чрез наказателно право

Въз основа на резултатите от оценката преразглеждането на директивата ще осигури подобрени и по-целенасочени инструменти за постигане на целите, както и по-последователно взаимодействие с други законодателни инструменти за опазване на околната среда. При преразглеждането ще се използва и засилената компетентност в областта на наказателното право съгласно Договора от Лисабон. То ще има за цел да осигури по-добра защита на околната среда чрез наказателно право съгласувано с други законодателни мерки и мерки за прилагане.

Планирана дата на приемане: четвърто тримесечие/2021 г.; законодателна инициатива; правно основание: член 83, параграф 2 от ДФЕС. Предвижда се оценка на въздействието.

41.

Проверка за пригодност на законодателството на ЕС относно насилието срещу жени и домашното насилие

Проверката за пригодност ще оцени каква роля е изиграло действащото законодателство на ЕС за предотвратяването и борбата с насилието срещу жени и домашното насилие и ще анализира съгласуваността на тези мерки на ЕС с международните източници. Тя ще установи пропуските в законодателството и ще анализира необходимостта от евентуални по-нататъшни стъпки за подобряване и координиране на защитата срещу този траен вид дискриминация, основана на пола. Проверката за пригодност ще обхване периода от приемането на съответния правен акт до 2020 г. Тя ще обхване всички държави — членки на ЕС.



Приложение III: Приоритетни внесени предложения

Пълно наименование

Референтен номер

Европейски зелен пакт

1.

Изменено предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на рамката за постигане на неутралност по отношение на климата и за изменение на Регламент (ЕС) 2018/1999 (Европейски законодателен акт за климата)

COM(2020)80 final
2020/0036 (COD)
4.3.2020 г.

COM (2020)563 final

17.9.2020 г.

2.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно Европейска година на железопътния транспорт (2021 г.)

COM (2020)78 final
2020/0035 (COD)
4.3.2020 г.

3.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 1224/2009 на Съвета и за изменение на регламенти (ЕО) № 768/2005, (ЕО) № 1967/2006, (ЕО) № 1005/2008 на Съвета и Регламент (ЕС) 2016/1139 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на контрола на рибарството

COM (2018)368 final
2018/0193 (COD)
30.5.2018 г.

4.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за прилагането на Единното европейско небе (преработен текст)

COM (2013)410 final
2013/0186 (COD)
11.6.2013 г.

COM (2020)579 final
22.9.2020 г.

5.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 261/2004 относно създаване на общи правила за обезщетяване и помощ на пътниците при отказан достъп на борда и отмяна или голямо закъснение на полети и на Регламент (ЕО) № 2027/97 относно отговорността на въздушните превозвачи при въздушния превоз на пътници и техния багаж

COM (2013)130 final
2013/0072 (COD)
13.3.2013 г.

6.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно общите правила за разпределяне на слотовете на летищата в Европейския съюз

COM (2011)827 final
2011/0391 (COD)
1.12.2011 г.

Европа, подготвена за цифровата ера

7.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на директиви 2006/43/ЕО, 2009/65/ЕО, 2009/138/ЕС, 2011/61/ЕС, EС/2013/36, 2014/65/ЕС, (ЕС) 2015/2366 и EС/2016/2341

COM (2020)596 final
2020/0268 (COD)
24.9.2020 г.

8.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно цифровата оперативна устойчивост на финансовия сектор и за изменение на регламенти (ЕО) № 1060/2009, (ЕС) № 648/2012, (ЕС) № 600/2014 и (ЕС) № 909/2014 (DORA)

COM (2020)595 final
2020/0266 (COD)
24.9.2020 г.

9.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно пилотна уредба на пазарните инфраструктури, при които се използва технологията на децентрализираните регистри

COM (2020)594 final
2020/0267 (COD)
24.9.2020 г.

10.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно пазарите на криптоактиви и за изменение на Директива (ЕС) 2019/1937 (MICA)

COM (2020)593 final
2020/0265 (COD)
24.9.2020 г.

11.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 715/2007 за типово одобрение на моторни превозни средства по отношение на емисиите от леки превозни средства за превоз на пътници и товари (Евро 5 и Евро 6) и за достъпа до информация за ремонт и техническо обслужване на превозни средства

COM (2019)208 final
2019/0101 (COD)
14.6.2019 г.

12.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Европейски център за промишлени, технологични и изследователски експертни познания в областта на киберсигурността и Мрежа от национални координационни центрове

COM (2018)630 final
2018/0328 (COD)
12.9.2019 г.

13.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно зачитането на личния живот и защитата на личните данни в електронните съобщения и за отмяна на Директива 2002/58/ЕО (Регламент за неприкосновеността на личния живот и електронните съобщения)

COM (2017)10 final
2017/0003 (COD)
10.1.2017 г.

Икономика в интерес на хората

14.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) 2016/1011 по отношение на изключването на някои валутни бенчмаркове за валути на трети държави и определянето на заместващи бенчмаркове за някои бенчмаркове в процес на прекратяване

COM (2020)337 final
2020/0154 (COD)
24.7.2020 г.

15.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2011/16/ЕС относно административното сътрудничество в областта на данъчното облагане

COM (2020)314 final
2020/0148 (CNS)
15.7.2020 г.

16.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 575/2013 чрез адаптиране на уредбата на секюритизaциите с цел подпомагане на икономическото възстановяване в отговор на пандемията от COVID-19

COM (2020)283 final
2020/0156 (COD)
24.7.2020 г.

17.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) 2017/2402 за определяне на обща рамка за секюритизациите и за създаване на специфична рамка за опростени, прозрачни и стандартизирани секюритизации, с цел да се подпомогне възстановяването от пандемията от COVID-19

COM (2020)282 final
2020/0151 (COD)
24.7.2020 г.

18.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) 2017/1129 по отношение на проспекта на ЕС за възстановяване и целенасочени корекции за финансовите посредници с цел подпомагане на възстановяването от пандемията от COVID-19

COM (2020)281 final
2020/0155 (COD)
24.7.2020 г.

19.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2014/65/ЕС по отношение на изискванията за предоставяне на информация, управлението на продуктите и ограниченията на позициите с цел да се подпомогне възстановяването от пандемията от COVID-19

COM (2020)280 final
2020/0152 (COD)
24.7.2020 г.

20.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2009/103/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 16 септември 2009 г. относно застраховката „Гражданска отговорност“ при използването на моторни превозни средства и за контрол върху задължението за сключване на такава застраховка

COM (2018)336 final
2018/0168 (COD)
24.5.2018 г.

21.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно лицата, обслужващи кредити, купувачите на кредити и събирането на обезпечения

COM (2018)135 final
2018/0063A (COD)
2018/0063B (COD)
14.3.2018 г.

22.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 883/2004 за координация на системите за социална сигурност и на Регламент (ЕО) № 987/2009 за установяване процедурата за прилагане на Регламент (ЕО) № 883/2004 (текст от значение за ЕИП и за Швейцария)

COM (2016)815 final
2016/0397 (COD)
14.12.2016 г.

23.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА относно обща консолидирана основа за облагане с корпоративен данък (ОКООКД)

COM (2016)683 final
2016/0336 (CNS)
26.10.2016 г.

24.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2013/34/ЕС по отношение на оповестяването на информация за корпоративния данък от страна на някои предприятия и клонове

COM (2016)198 final
2016/0107 (COD)
13.4.2016 г.

25.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 806/2014 с цел създаване на Европейска схема за застраховане на депозитите

COM (2015)586 final
2015/0270 (COD)
24.11.2015 г.

26.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за въвеждане на засилено сътрудничество в областта на данъка върху финансовите сделки

COM (2013)71 final
2013/0045 (CNS)
14.2.2013 г.

По-силна Европа на световната сцена

27.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 1215/2009 на Съвета за въвеждане на изключителни търговски мерки за страни и територии, участващи или свързани с процеса на стабилизиране и асоцииране, осъществяван от Европейския съюз

COM (2020)135 final
2020/0051 (COD)
3.4.2020 г.

28.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 654/2014 на Европейския парламент и на Съвета относно упражняването на правата на Съюза за прилагане и осигуряване на съблюдаването на международните търговски правила

COM (2019)623 final 
2019/0273 (COD) 
12.12.2019 г.

29.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за въвеждане на режим на Съюза за контрол на износа, трансфера, брокерската дейност, техническата помощ и транзита на изделия с двойна употреба (преработен)

COM (2016)616 final
2016/0295 (COD)
28.9.2016 г.

30.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно достъпа на стоки и услуги от трети държави до вътрешния пазар на обществени поръчки на Съюза и за определяне на процедури за подпомагане на преговорите относно достъпа на съюзни стоки и услуги до пазарите на обществени поръчки на трети държави

COM (2012)124 final
2012/0060 (COD)
21.3.2012 г.

Утвърждаване на европейския ни начин на живот

31.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за справяне със ситуации на криза и форсмажорни обстоятелства в областта на миграцията и убежището

COM (2020)613 final
2020/0277 (COD)
23.9.2020 г.

32.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за въвеждане на скрининг на граждани на трети държави по външните граници и за изменение на регламенти (ЕО) № 767/2008, (ЕС) 2017/2226, (ЕС) 2018/1240 и (ЕС) 2019/817

COM (2020)612 final
2020/0278 (COD)
23.9.2020 г.

33.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно управлението на убежището и миграцията и за изменение на Директива на Съвета (ЕК) 2003/10 и на предложението за Регламент (ЕС) XXX/XXX [фонд „Убежище и миграция“]

COM (2020)610 final
2020/0279 (COD)
23.9.2020 г.

34.

Предложение за РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Решение № 445/2014/ЕС за установяване на действие на Съюза „Европейски столици на културата“ за годините 2020 — 2033

COM (2020)384 final
2020/0179 (COD)
18.8.2020 г.

35.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на условията за достъп до други информационни системи на ЕС за целите на ETIAS и за изменение на Регламент (EС) 2018/1240, Регламент (EО) № 767/2008, Регламент (ЕС) 2017/2226 и Регламент (ЕС) 2018/1861

COM (2019)4 final
2019/0002 (COD)
7.1.2019 г.

36.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на условията за достъп до другите информационни системи на ЕС и за изменение на Регламент (ЕС) 2018/1862 и Регламент (ЕС) yyyy/xxx [ECRIS-TCN]

COM (2019)3 final
2019/0001 (COD)
7.1.2020 г.

37.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за предотвратяване на разпространението на терористично съдържание онлайн

COM (2018)640 final
2018/0331 (COD)
12.9.2018 г.

38.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно общите стандарти и процедури, приложими в държавите членки за връщане на незаконно пребиваващи граждани на трети страни (преработен текст)

COM (2018)634 final
2018/0329 (COD)
12.9.2018 г.

39.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 767/2008, Регламент (ЕО) № 810/2009, Регламент (ЕС) 2017/2226, Регламент (ЕС) 2016/399, Регламент XX/2018 [Регламент за оперативната съвместимост] и Решение 2004/512/ЕО и за отмяна на Решение 2008/633/ПВР на Съвета

COM (2018)302 final
2018/0152 (COD)
17.5.2018 г.

40.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на рамка на Съюза за презаселване и за изменение на Регламент (ЕС) № 516/2014 на Европейския парламент и на Съвета

COM (2016)468 final
2016/0225 (COD)
13.7.2016 г.

41.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на обща процедура за международна закрила в Съюза и за отмяна на Директива 2013/32/ЕС

COM (2016)467 final
2016/0224 (COD)
13.7.2016 г.

COM (2020)611 final
23.9.2020 г.

42.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно стандартите за условията, на които трябва да отговарят гражданите на трети държави или лицата без гражданство, за да може да им бъде предоставена международна закрила, за единен статут на бежанците или на лицата, които отговарят на условията за субсидиарна закрила, и за съдържанието на предоставената закрила и за изменение на Директива 2003/109/ЕО на Съвета от 25 ноември 2003 г. относно статута на дългосрочно пребиваващи граждани от трети страни

COM (2016)466 final
2016/0223 (COD)
13.7.2016 г.

43.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на стандарти относно приемането на кандидати за международна закрила (преработен текст)

COM (2016)465 final
2016/0222 (COD)
13.7.2016 г.

44.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно условията за влизане и пребиваване на граждани на трети държави за целите на трудова заетост, изискваща висока степен на умения

COM(2016)378 final 2016/0176 (COD) 7.6.2016 г.

45.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на система Евродак за сравняване на дактилоскопични отпечатъци с оглед ефективното прилагане на Регламент (ЕС) № 604/2013 за установяване на критерии и механизми за определяне на държавата членка, компетентна за разглеждането на молба за международна закрила, която е подадена в една от държавите членки от гражданин на трета държава или от лице без гражданство и за искане на сравнения с данните в Евродак от правоприлагащите органи на държавите членки и Европол за целите на правоприлагането (преработен текст)

COM (2016)272 final
2016/0132 (COD)
4.5.2016 г.

COM (2020)614 final

23.9.2020 г.

46.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно Агенцията на Европейския съюз в областта на убежището и за отмяна на Регламент (ЕС) № 439/2010

COM (2016)271 final
2016/0131 (COD)
4.5.2016 г.

COM (2018)633 final
12.9.2018 г.

Нов тласък за европейската демокрация

47.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на хармонизирани правила относно определянето на юридически представители за целите на събирането на доказателства по наказателни производства

COM (2018)226 final
2018/0107 (COD) 18.4.2018 г.

48.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно европейските заповеди за предоставяне и за запазване на електронни доказателства по наказателноправни въпроси

COM (2018)225 final
2018/0108 (COD) 18.4.2018 г.

49.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за подобряване на баланса между половете сред директорите без изпълнителни функции на дружествата, допуснати до борсова търговия, и свързани с това мерки

COM (2012)614 final
2012/0299 (COD)
14.11.2012 г.

50.

Предложение за Директива на Съвета за прилагане на принципа на равно третиране на лицата без оглед на религиозна принадлежност или убеждения, увреждане, възраст или сексуална ориентация

COM (2008)426 final
2008/0140 (CNS)
2.7.2008 г.



Приложение IV: Оттегляния 3

Референтен номер

Заглавие

Мотиви за оттеглянето

Европейски зелен пакт

1.

COM (2020)136 final
2020/0052 (NLE)

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на Асамблеята на Лисабонския съюз

Остаряло: в контекста на кризата с Covid-19 Асамблеята на Лисабонския съюз няма да вземе правно обвързващо решение през 2020 г., включително относно специалния принос, който беше предмет на това предложение.

2.

COM (2020)182 final
2020/0072 (NLE)

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на Конвенцията за защита на морската среда на Североизточния Атлантически океан относно интегрирането на Макаронезия в морското пространство на OSPAR

Остаряло: секретариатът на Конвенцията за защита на морската среда в Североизточния Атлантически океан (OSPAR) обяви оттеглянето на предложението за интегриране на Макаронезия в морското пространство на OSPAR.

3.

COM (2010)154 final
2010/0084 (APP)

Предложение за решение на Съвета относно сключването на Споразумението под формата на размяна на писма между Европейския съюз и Република Чили във връзка със сключването на Договореността относно опазването на запасите от риба меч в югоизточната част на Тихия океан

Остаряло: предметът на това предложение беше елиминиран с присъединяването на Чили към Споразумението на ООН за рибните запаси (UNFSA), създаването на Регионалната организация за рибарство в южната част на Тихия океан (SPRFMO), в която Чили и ЕС членуват, и със статута на Чили на сътрудничеща недоговаряща се страна по Междуамериканската конвенция за тропическа риба тон (IATTC).

4.

COM (2011)252 final
2011/0109 (NLE)

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за сключване на Споразумението за въздушен транспорт между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Федеративна република Бразилия, от друга страна

Остаряло: понастоящем преговорите с Бразилия на равнището на ЕС вече не са в ход.

5.

COM (2008)92 final
2008/0040 (APP)

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за подписване и временно прилагане на Споразумението между Европейската общност и Република Казахстан относно някои аспекти на въздухоплавателните услуги

Остаряло: понастоящем преговорите с Казахстан на равнището на ЕС вече не са в ход.

Европа, подготвена за цифровата ера

6.

COM (2016)823 final
2016/0402 (COD)

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно правната и оперативната рамка за европейската електронна карта за услуги, въведена с Регламент... [Регламента за ЕЕКУ]....

Няма изгледи за постигане на споразумение: от 2018 г. насам съзаконодателите не са постигнали напредък, като по-нататъшният напредък е малко вероятен.

7.

COM (2016)824 final
2016/0403 (COD),

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за въвеждане на европейска електронна карта за услуги и свързаното с нея административно обслужване

Няма изгледи за постигане на споразумение: от 2018 г. насам съзаконодателите не са постигнали напредък, като по-нататъшният напредък е малко вероятен.

8.

COM (2016)821 final
2016/0398 (COD)

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за осигуряване на изпълнението на Директива 2006/123/ЕО относно услугите на вътрешния пазар, за установяване на процедура за нотификация за разрешителни режими и изисквания, свързани с услугите, и за изменение на Директива 2006/123/ЕО и Регламент (ЕС) № 1024/2012 относно административно сътрудничество посредством Информационната система за вътрешния пазар

Няма изгледи за постигане на споразумение: перспективите да се намери компромис, без да се излагат на риск целите на предложението, са малко вероятни. Комисията ще предприеме мерки, за да гарантира пълното прилагане на Директивата за услугите.

9.

COM (2019)441 final

2019/0207 (NLE)

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за сключване, от името на Европейския съюз и неговите държави членки, на Протокола към Споразумението за сътрудничество в областта на гражданската глобална навигационна спътникова система (ГНСС) между Европейската общност и нейните държави членки и Украйна, за да се вземе предвид присъединяването на Република България, Република Хърватия и Румъния към Европейския съюз

Остаряло: Споразумението за сътрудничество в областта на гражданската глобална навигационна спътникова система (ГНСС) между Европейската общност и нейните държави членки и Украйна изтече през декември 2018 г.

Икономика в интерес на хората

10.

COM (2019)354 final
2019/0161 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на рамка за управление за бюджетния инструмент за сближаване и конкурентоспособност за еврозоната

Остаряло: оттеглянето на това предложение беше обявено в контекста на предложението за регламент за създаване на Механизъм за възстановяване и устойчивост (COM (2020)408).

11.

COM (2018)391 final
2018/0213 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаването на Програмата за подкрепа на реформите

Остаряло: оттеглянето на това предложение беше обявено в контекста на предложението за регламент за създаване на Механизъм за възстановяване и устойчивост (COM (2020)408).

12.

COM (2019)399 final
2019/0183 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 2012/2002 на Съвета с оглед на предоставяне на финансово подпомагане на държавите членки за компенсиране на сериозното финансово бреме вследствие на оттеглянето на Обединеното кралство от Съюза без споразумение

Остаряло: първоначално предложението беше внесено като извънредна мярка в случай на Брексит без споразумение, като вече е остаряло предвид сключеното споразумение за оттегляне.

Утвърждаване на европейския ни начин на живот

13.

COM (2016)270 final
2016/0133 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на критерии и механизми за определяне на държавата членка, компетентна за разглеждането на молба за международна закрила, която е подадена в една от държавите членки от гражданин на трета държава или от лице без гражданство (преработен текст)

Остаряло: в контекста на новия пакт за убежище и миграция беше внесено ново предложение за регламент относно убежището и управлението на миграцията (COM (2020)610). То включва, наред с другото, аспектите, обхванати от това предложение от 2016 г.

14.

COM (2015)450 final
2015/0208 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на механизъм за преместване в кризисни ситуации и за изменение на Регламент (ЕС) № 604/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. за установяване на критерии и механизми за определяне на държавата членка, компетентна за разглеждането на молба за международна закрила, която е подадена в една от държавите членки от гражданин на трета държава или от лице без гражданство (преработен текст)

Остаряло: в контекста на новия пакт за убежище и миграция беше внесено ново предложение за регламент за справяне със ситуации на криза и форсмажорни обстоятелства в областта на миграцията и убежището (COM (2020)613). То включва, наред с другото, аспектите, обхванати от това предложение от 2016 г.

(1)    В настоящото приложение Комисията предоставя допълнителна информация, доколкото разполага с такава, относно инициативите, включени в нейната работна програма, в съответствие с Междуинституционалното споразумение за по-добро законотворчество. Информацията, предоставена в скоби до всяка инициатива, е само ориентировъчна и подлежи на промени по време на подготвителния процес, по-специално с оглед на резултатите от процеса на оценка на въздействието.
(2)    В настоящото приложение са изложени най-важните преразглеждания, оценки и проверки за пригодност по REFIT, които Комисията ще предприеме през 2021 г.
(3)    Настоящият списък включва неприключени законодателни предложения, които Комисията възнамерява да оттегли в срок от шест месеца.
Top