EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006D0145

Решение на Съвета от 20 февруари 2006 година относно принципите, приоритетите и условията на Партньорството за присъединяване с Хърватия и за отмяна на Решение 2004/648/ЕО

OB L 55, 25.2.2006, p. 30–43 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
OB L 270M, 29.9.2006, p. 268–281 (MT)

Този документ е публикуван в специално издание (BG, RO)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 18/02/2008; отменен от 32008D0119

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2006/145(1)/oj

11/ 45

BG

Официален вестник на Европейския съюз

109


32006D0145


L 055/30

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

от 20 февруари 2006 година

относно принципите, приоритетите и условията на Партньорството за присъединяване с Хърватия и за отмяна на Решение 2004/648/ЕО

(2006/145/ЕО)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 533/2004 на Съвета от 22 март 2004 г. относно установяването на партньорства в рамките на процеса на стабилизиране и асоцииране (1), и по-специално член 1а и член 2 от него,

като взе предвид предложението на Комисията,

като има предвид, че:

(1)

Европейският съвет в Солун на 19 и 20 юни 2003 г. утвърди въвеждането на партньорствата като средство за осъществяване на европейската перспектива на страните от Западните Балкани в рамките на процеса на стабилизиране и асоцииране.

(2)

Регламент (ЕО) № 533/2004 предвижда Съвета да вземе решение относно принципите, приоритетите и условията на партньорствата, както и всички последващи приспособявания.

(3)

На 13 септември 2004 г. Съветът прие Европейско партньорство с Хърватия (2).

(4)

На 3 октомври 2005 г., държавите-членки започнаха преговори с Хърватия за нейното присъединяване към Европейския съюз. Напредването на преговорите ще се ръководи от постигнатия напредък на Хърватия при нейната подготовка за присъединяване, който ще се измерва, inter alia, спрямо прилагането на партньорството, което ще бъде редовно преработвано.

(5)

Затова е целесъобразно да се приеме партньорство за присъединяване, което да осъвремени настоящото партньорство, с цел да се определят подновените приоритети за по-нататъшна работа, на основата на констатациите от Доклада от 2005 г. за напредъка на Хърватия при подготовката ѝ за последващо интегриране в Европейския съюз.

(6)

В Регламент (ЕО) № 533/2004 се заяви, че продължението на действията от партньорствата за присъединяване ще бъде гарантирано в рамките на установените механизми съгласно процеса на стабилизиране и асоцииране.

(7)

С оглед да се подготви за по-нататъшна интеграция с Европейския съюз се очаква Хърватия да разработи план с график и специфични мерки, които да са насочени към приоритетите на настоящото партньорство за присъединяване.

(8)

Решение 2004/648/ЕО следва да се отмени,

РЕШИ:

Член 1

В съответствие с член 1а от Регламент (ЕО) № 533/2004, принципите, приоритетите и условията на Партньорството за присъединяване с Хърватия, са посочени в приложението, което е неразделна част от настоящото решение.

Член 2

Прилагането на Партньорството за присъединяване се следи чрез механизмите, установени при процеса на стабилизиране и асоцииране, а именно Годишните доклади за напредъка, представени от Комисията.

Член 3

Решение 2004/648/ЕО се отменя.

Член 4

Настоящото решение влиза в сила на третия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 20 февруари 2006 година.

За Съвета

Председател

J. PRÖLL


(1)  ОВ L 86, 24.3.2004 г., стр. 1. Регламент, последно изменен с Регламент (ЕО) № 269/2006 (ОВ L 47, 17.2.2006 г., стр. 7).

(2)  Решение 2004/648/ЕО на Съвета от 13 септември 2004 г. относно принципите, приоритетите и условията на Европейското партньорство с Хърватия (ОВ L 297, 22.9.2004 г., стр. 19).


ПРИЛОЖЕНИЕ

ХЪРВАТИЯ: ПАРТНЬОРСТВО ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ 2005 Г.

1.   ВЪВЕДЕНИЕ

Европейският съвет в Солун утвърди въвеждането на партньорствата като средство за осъществяване на европейската перспектива на страните от Западните Балкани в рамките на процеса на стабилизиране и асоцииране.

Европейско партньорство с Хърватия бе прието от Съвета на 13 септември 2004 г. На 3 октомври 2005 г., държавите-членки започнаха преговори с Хърватия за присъединяването ѝ към Европейския съюз. Целесъобразно е да се приеме партньорство за присъединяване, което да осъвремени предишното европейско партньорство на базата на констатациите от Доклада на Комисията от 2005 г. за напредъка на Хърватия. Това ново партньорство за присъединяване определя и нови приоритети за действие. Новите приоритети са адаптирани към специфичните нужди на страната и степента ѝ на подготовка, като при необходимост ще бъде осъвременено. Партньорството за присъединяване осигурява също така и насока за финансовата помощ за страната.

Очаква се Хърватия да разработи план с включен график и специфични мерки, които да са насочени към приоритетите на Партньорството за присъединяване.

2.   ПРИНЦИПИ

Процесът на стабилизиране и асоцииране остава рамката за европейския курс на страните от Западните Балкани, по пътя им тяхното бъдещо присъединяване.

Основните приоритети, определени за Хърватия, се отнасят до нейния капацитет за постигане на напредък при подготовката ѝ за присъединяване, и по-специално до капацитета ѝ да изпълни критериите, определени от Европейския съвет в Копенхаген от 1993 г., и определените условия за процеса на стабилизиране и асоцииране, а именно условията, определени от Съвета в Заключенията му от 29 април 1997 г. и от 21 и 22 юни 1999 г., съдържанието на финансовата декларация от срещата на върха в Загреб на 24 ноември 2000 г. и Дневния ред от Солун за Западните Балкани, както и изискванията на рамката за водене на преговори, приета от Съвета на 3 октомври 2005 г.

3.   ПРИОРИТЕТИ

Приоритетите, включени в настоящото партньорство за присъединяване, са избрани на основание на това, че е реалистично да се очаква Хърватия да може да ги изпълни или съществено да ги придвижи напред през следващите няколко години. Прави се разграничение между средносрочни приоритети, които се очаква да бъдат постигнати до една-две години, и средносрочни приоритети, които се очаква да бъдат постигнати в рамките на три до четири години. Приоритетите касаят както законодателството, така и неговото въвеждане. Като се вземат под внимание значителните разходи, които са необходими за въвеждането и прилагането на достиженията на правото на ЕС, както и сложността на изискванията на ЕС в определени области, това партньорство не включва всички важни задачи на този етап. По-нататъшните партньорства ще включват други приоритети в съответствие с постигнатия от страната напредък.

Сред краткосрочните приоритети са определени ключовите приоритети, които са обединени заедно в началото на раздел 3.1. Подредбата на тези ключови приоритети не предполага нареждането им по степен на важност.

3.1.   СРЕДНОСРОЧНИ ПРИОРИТЕТИ

Ключови приоритети

Прилагане на стратегията и плана за действие за съдебната реформа в консултация със заинтересованите страни, включително приемане на необходимото ново законодателство.

Приемане и започване изпълнение на национална стратегия за предотвратяване и борба с корупцията, и гарантиране на необходимата координация между съответните министерства и служби, които участват в нейното изпълнение, включително започване работа на Служба за борба с корупцията и организираната престъпност.

Ускоряване на прилагането на Конституционния закон за националните малцинства. По-специално, спешно предприемане на мерки за гарантиране на пропорционално представителство на малцинствата в звената на местното и регионалното самоуправление, в държавната администрация и съдебните органи, както и в органите на публичната администрация.

Завършване на процеса на завръщане на бежанците, в т.ч. всички случаи на възстановяване на собствеността, реконструкция и жилищно настаняване за предишния притежател на правата на владение/ползване на земя, и по-нататъшно подобряване на регионалното сътрудничество за ускоряване на процеса на завръщането на бежанците и местната интеграция, по-специално чрез подкрепа за изпълнение на Декларацията от Сараево.

Продължаване на усилията, насочени към помиряване сред жителите в региона.

Поддържане на пълно сътрудничество с Международния наказателен трибунал за бивша Югославия.

Действие за намиране на окончателни решения за неразрешените двустранни въпроси, по-специално граничните проблеми със Словения, Сърбия и Черна гора и Босна и Херцеговина.

Гарантиране на точното изпълнение на всички поети ангажименти в процеса на стабилизиране и асоцииране (ПСА) в области като политика на конкуренция, по-специално необходимостта от приемане и прилагане на плана за преструктуриране на стоманодобивния сектор, и придобиването на недвижимо имущество. Приключване на текущите и предстоящи преговори по търговски въпроси, свързани с ПСА (например относно протокола за въвеждане на тарифна квота за захарта, протокола за разширяването и последващи търговски отстъпки за земеделски рибни продукти), и гарантиране на точното прилагане на техните резултати.

Политически критерии

Демокрация и върховенство на закона

Вземане на мерки за приемане на съгласувано и постоянно избирателно законодателство, което урежда въпроси, като избирателни списъци, гласуване извън страната и финансиране на избирателната кампания по прозрачен начин.

Държавна администрация

Пълно прилагане на мерките за реформа в държавната администрация по отношение на наемане на служители, повишаване и обучение, и подобряване на управлението на човешките ресурси във всички органи на държавната администрация с цел гарантиране на отговорност, ефективност, откритост, прозрачност, деполитизация и високо ниво на професионализъм на държавната служба.

Гарантиране на ефективни последващи действия за установените недостатъци по отношение на гражданския контрол над всички служби за сигурност.

Съдебна система

Извършване на напредък за намаляване обема на натрупаните за разглеждане дела в съдилищата.

Постигане на прогрес при рационализация и организация на съдилищата, включително разработването на системи със съвременни информационни технологии.

Установяване на открита, честна и прозрачна система за назначаване, оценяване и служебно повишение, както и повишаване професионализма на съдиите чрез гарантиране на необходимото държавно финансиране за висококачествено обучение на съдии, прокурори и административен персонал.

Предприемане на мерки за гарантиране на правилно и цялостно изпълнение на съдебните решения.

Гарантиране на достъп до съдебна и правна помощ и предоставяне на съответните бюджетни ресурси; повишаване на обучението по въпросите на законодателството на ЕС.

Антикорупционна политика

Продължаване разработването на кодекси за поведение/етични кодекси за служителите и изборните представители, както и на планове за действие за предотвратяване на корупцията в съответните правоохранителни органи (гранична полиция, полиция, митници, съдебни органи).

Предприемане на мерки, които да гарантират, че правната рамка за противодействие на корупцията е единна и еднозначно въведена и прилагана, гарантиране на по-големи усилия за инициативно предотвратяване, откриване и ефективно преследване на корупцията, особено на корупцията по високите етажи на властта.

Предприемане на конкретни действия за повишаване на информираността относно корупцията като сериозно криминално престъпление.

Права на човека и защита на малцинствата

Насърчаване на уважение и защита на малцинствата в съответствие с Европейската конвенция за човешките права и принципите, заложени в Рамковата конвенция на Съвета на Европа за защита на националните малцинства, и в съответствие с най-добрата практика на държавите-членки на ЕС.

Гарантиране, че всички случаи на престъпления на етническа основа се разследват и преследват по съответния начин.

Продължаване прилагането на стратегията и плана за действие за защита и интеграция на ромите и гарантиране наличие на необходимите средства.

Разработване и започване въвеждането на цялостна антидискриминационна стратегия.

Преразглеждане на законодателството в областта на аудиовизуалните средства за масово осведомяване в съответствие с препоръките, формулирани през февруари 2004 г. от съвместната експертна мисия на Съвета на Европа, Комисията и ОССЕ. По-специално, преразглеждане на Закона за електронните медии с цел да се създаде прозрачна, предвидима и ефективна законова рамка и да се осигури политическа независимост на Съвета за електронни медии; гарантиране, че хърватското радио и телевизия и техния Програмен съвет работят независимо и остават стабилни докато се преразглежда Закона за хърватското радио и телевизия. Предприемане на последващи действия за ефективно декриминализиране на клеветата.

Регионални въпроси и международни задължения

Значително подобряване на съдебното преследване на военни престъпления, по-специално чрез гарантиране прекратяването на етническите предубеждения спрямо сърбите и прилагането на единен стандарт за наказателна отговорност независимо от националния произход.

Що се отнася до завръщането на бежанците, завършване без забавяне на обработката на вече подадените молби за жилищна реконструкция; реконструкция на всички домове, за които има положително решение до края на 2005 г. и реконструкция до края на 2006 г. на всички други домове, за които се очаква положително решение. Приключване процеса на възстановяване на жилищната собственост без по-нататъшно отлагане.

Спешно започване и приключване на прилагането на Програмата за жилищно настаняване на бежанците, които за загубили правата си на владение/ползване на земя извън областите на специален държавен интерес и ускоряване прилагането на Програмата за жилищно настаняване на бежанците, които се връщат към областите на специален държавен интерес. Гарантиране на необходимата гласност/информационна кампания.

Гарантиране на необходимата координация и сътрудничество между всички съответни органи на централно и местно равнище по въпросите, свързани с връщането на бежанците.

Създаване на социални и икономически условия за подобряване на климата за реинтеграция на бежанците и приемане на завърнали се бежанци от приемни общности, включително чрез програми за регионално развитие в засегнатите области. Повторно откриване на възможността за подаване на молби за конвалидация и преглеждане на всички направени заявки от изтичането на предишния срок.

Пълно прилагане на споразуменията със съседните страни, а именно относно търговията, борбата с организираната престъпност, управление на границите и повторно приемане, презгранично сътрудничество, както и съдебно и полицейско сътрудничество, включително по въпросите на военните престъпления, и сключване на такива споразумения, когато те са все още неуредени.

Икономически критерии

Прилагане на благоразумни, устойчиво ориентирани макроикономически политики, включително разработването на пазарно основани парични инструменти за увеличаване ефективността на монетарната политика.

Укрепване на фискалната консолидация въз основа на постоянни структурни мерки, по-специално в областите на субсидии и социални разходи, и разрешаване на въпроса за повторното изплащане на т.нар. „стар пенсионен дълг“ по начин, който не нарушава фискалната консолидация. Започване прилагането на последващи мерки към цялостна реформа в сектора на здравеопазването с оглед на подобряване на финансовата ситуация.

Продължаване на структурните реформи в сектора на публичните финанси, по-специално в областта на управление на разходите. Създаване на прозрачен и ефективен капацитет за управление на дълга.

Ускоряване на приватизацията на компаниите, които влизат в портфолиото на Приватизационния фонд. Ускоряване преструктурирането и приватизацията или ликвидацията на големите държавни предприятия, по-специално в селското стопанство, стоманодобивната и корабостроителната индустрия. Въвеждане на допълнителни мерки при преструктурирането и/или приватизацията на обществените доставчици на услуги за битово потребление (телекомуникации, енергетика, петрол и др.). Подобряване прозрачността на процеса на приватизация.

По-нататъшно подобряване на стопанският климат чрез опростяване на правилата за навлизане на пазара и излизане от него. По-конкретно, ускоряване на регистрационните процедури и подобряване прилагането на правилата за банкрут и подобряване на условията за развитие на частните предприятия и чуждестранните преки инвестиции, включително чрез подобряване на административната ефективност.

Ускоряване на поземлената реформа, по-специално регистрацията и приватизацията на земеделската земя, посредством създаването на съвременен и ефективен кадастър и регистър на земите, с цел да се елиминират съществуващите пречки пред развитието на пазарите на земи и жилищно строителство.

Разработване на макроикономическа статистика.

Възможност за поемане на задълженията, свързани с членството

Свободно движение на стоки

Завършване преструктурирането на съществуващата законодателна и институционална рамка, за да се осигури разделянето на регулаторните функции, свързани с акредитацията, стандартизацията, сертификацията на продукти, и да се създадат структури по надзор на пазара, съответстващи на достиженията на правото на ЕС. Ускоряване на приемането на европейски стандарти. Продължаване работата по транспониране на директивите от стар и нов подход.

Започване на предварително проучване (скрийнинг) на националното законодателство, за да се установят несъответствията с членове 28, 29 и 30 от Договора за ЕО, планиране на тяхното отстраняване и предотвратяване въвеждането на нови ограничения.

Право на установяване и свобода на предоставяне на услуги

Започване сближаване с достиженията на правото на ЕС относно взаимното признаване на професионалните квалификации, включително създаване на необходимия административен капацитет.

Започване на предварително проучване (скрийнинг) на националното законодателство, с цел да се определят ограниченията по отношение на правото на установяване и свободата на предоставяне на услуги, планиране на тяхното отстраняване и предотвратяване въвеждането на нови ограничения.

Укрепване на капацитета на националния регулаторен орган в областта на пощенските услуги и гарантиране на неговата независимост.

Свободно движение на капитали

Развитие на законодателството, свързано с прането на пари и започване гарантиране на ефективното му прилагане. Укрепване на административния капацитет на звеното за финансовото разузнаване (ЗФР) и подобряване на сътрудничеството с други институции, които участват при борбата против прането на пари.

Опростяване на процедури за разрешаване покупката от граждани на ЕС на недвижимо имущество на недискриминационна основа и значително намаляване на огромния обем натрупани за разглеждане заявки.

Обществени поръчки

Завършване на сближаването на законодателството на Хърватия в областта на обществените поръчки и актовете по прилагането му, включително в областите на възлагане на обществени поръчки, концесии и процедури за преглед.

Укрепване на административния капацитет на Агенцията за обществени поръчки, с цел да изпълнява функциите, които са ѝ възложени по Закона за обществените поръчки.

Закон за интелектуалната собственост

Подобряване прилагането на правата върху интелектуална, индустриална и търговска собственост, а именно чрез укрепване на административния капацитет, включително в полицейските служби и съдебната система.

Конкуренция

Гарантиране на по-нататъшно сближаване на първичното и вторичното законодателство, така че да се даде възможност за ефективен антитръстов контрол и контрол на държавните помощи с обвързващи решения, приложими за всички сектори на икономиката и, що се отнася до държавните помощи, за схемите за помощи и индивидуалните мерки за оказване на помощи.

Укрепване на административния капацитет и независимостта на Агенцията за защита на конкуренцията, както в областите на държавните помощи и антитръстовото законодателство. Гарантиране развитието и обучението на съдебните органи по въпросите на конкуренцията.

Засилване на дейността по прилагането на антитръстовото законодателството, по-специално чрез по-добър съсредоточаване върху предотвратяване на сериозни нарушения на условията на конкуренция, и въвеждането на разубеждаващ режим на глоби. Укрепване на дейността по прилагането на законодателството в областта на държавните помощи, по-конкретно чрез гарантиране на задълженията по нотифициране и проактивно оценяване на всички мерки за помощ.

Гарантиране, че съществуващите схеми за помощи и цялото финансово законодателство са уеднаквени с достиженията на правото на ЕС в областта на държавните помощи.

Приемане и започване прилагане на жизнеспособни програми за преструктуриране в стоманодобивния и корабостроителния сектор, в съответствие с изискванията на ЕС, за да се гарантира, inter alia, че цялата помощ е в съответствие с достиженията на правото на ЕС.

Гарантиране на прозрачност на държавната помощ чрез създаване на пълен опис с всички мерки и докладване на всички действащи мерки за помощ на всички административни нива и повишаване на информираността за принципите на конкуренцията.

Финансови услуги

Укрепване на регулаторната и административната рамка за надзор на финансовите услуги, и по-специално подготовка за преход към планиран интегриран надзорен орган за небанковите услуги.

Подготовка на прилагането на новата рамка на изискванията за капиталите към кредитните институции и инвестиционните фирми.

Информационно общество и медии

По-нататъшно укрепване на капацитета на националния регулаторен орган в областта на телекомуникациите и гарантиране на неговата независимост.

Земеделие и развитие на селските райони

Гарантиране на напълно функционираща агенция за програмите SAPARD/IPARD.

Ускоряване на работата по създаване на подходяща система за идентификация на земните парцели и система за идентификация и регистрация на добитъка.

Засилване събирането и обработката на земеделската статистика, в съответствие със стандартите и методологията на ЕС.

Разработване на стратегия за развитие на селските райони и инструменти на политиката за проектиране, изпълнение, управление, мониторинг, контрол и оценка на програмите за развитие на селските райони.

Безопасност на храните, ветеринарна и фитосанитарна политика

Продължаване сближаването във ветеринарния и фитосанитарния сектор, осъвременяване на договореностите за инспекция, модернизиране на агрохранителните предприятия с оглед отговаряне на хигиенните изисквания на ЕС.

Разработване на всеобхватна стратегия в областите на безопасност на храните и ветеринарна и фитосанитарна политика. Укрепване на необходимите административни структури и подобряване на координацията между тях, за да се гарантира цялостен подход към повишаване на безопасността на храните по цялата хранителна верига.

Рибарство

Укрепване на административните и, по-специално инспекционните структури за риболовната политика.

Започване създаването на компютъризиран регистър на риболовните съдове.

По отношение на защитените екологични и риболовни зони, едностранно определени от Хърватия, продължаване прилагането на Тристранното споразумение, постигнато през юни 2004 г.

Транспортна политика

Продължаване прилагането на европейските стандарти в областта на социалното и техническото законодателство в автомобилния транспорт и на стандартите за безопасност в морския транспорт.

Укрепване на административния капацитет в железопътния сектор.

Гарантиране на създаването на независим орган за разследване на аварии и укрепване на националните регулаторни органи в авиационния сектор.

Сключване на Споразумение за Европейско общо авиационно пространство (ЕCAА) с Протокол за преходни мерки за прилагане на авиационното законодателство на ЕС.

Енергетика

Продължаване на въвеждането на достиженията на правото на ЕС относно газа и електричеството.

Гарантиране на оперативния капацитет и независимото функциониране на националния регулаторен орган.

Започване прилагането на поетите ангажименти в рамките на Договора за Енергийната общност.

Укрепване на административния капацитет и подобряване сближаването на достиженията на правото на ЕС относно енергийната ефективност, възобновяемите енергийни източници и в ядрената област, както и гарантиране на високо ниво на ядрена безопасност и радиационна защита.

Данъчно облагане

Ускоряване на сближаването на данъчното законодателство с достиженията на правото на ЕС и гарантиране на неговото ефективно прилагане, с обръщане на по-специално внимание включително на свободните зони при териториалното прилагане на режима за ДДС и на премахването на съществуващите нулеви ставки на ДДС.

Започване сближаване на достиженията на правото на ЕС в областта на прякото данъчно облагане, включително на разпоредбите относно обмена на информация с държавите-членки, с цел улесняване на прилагането на мерки против избягването и укриването на данъци.

Ангажиране с принципите на Кодекса за поведение относно облагане на бизнеса и гарантиране, че новите данъчни мерки са в съответствие с тези принципи.

Значително укрепване на капацитета на данъчните и митнически администрации, по-специално по отношение на функциите, свързани със събиране на данъци и контролните функции; продължаване на работата в посока на функционираща и подсигурена с необходимия персонал служба по акцизите; опростяване на процедурите за ефективно преследване на данъчните измами.

Продължаване разработването на необходимите информационни системи, с цел да се позволи обмена на електронни данни с ЕС и неговите държави-членки.

Статистика

Укрепване на административния капацитет на Хърватската статистическа служба, реформиране на регионалните ѝ служби и подобряване на координацията с други служби, които предоставят официални статистически данни.

Развиване на стопанска и социална статистика.

Социална политика и заетост

Продължаване сближаването с достиженията на правото на ЕС в областите на трудовото право, здравеопазване и безопасност, равнопоставеност на половете и антидискриминация.

Укрепване на съответните административни структури и структури за контрол по прилагането на законодателството, както и междуведомствената координация.

Предприятия и индустриална политика

По-нататъшно опростяване и ускоряване на процедурите по регистриране на дружества; въвеждане на онлайн достъп до определени възможности и средства за МСП, предоставяни от страна на държавата; по-нататъшно разработване на регулаторните оценки на въздействието.

Продължаване прилагането на Европейската харта за малките предприятия.

Регионална политика и координация на структурните инструменти

Разработване на цялостна и съгласувана стратегия в областта на регионалното развитие.

Подбор и изграждане на капацитета на ключовите управляващи органи и органите за прилагане на структурните инструменти.

Правосъдие, свобода и сигурност

Укрепване управлението на границите, по-специално чрез засилване надзора на морските граници; въвеждане на интегрирана стратегия за управление на границите (включително за повторно допускане); увеличаване на инвестициите в технически средства и инфраструктура; наемане на работа на допълнителен персонал и гарантиране на необходимата инфраструктура за обучение.

Засилване на оборудването с цел да се засекат подправени и фалшифицирани документи и да се осигури обучение на персонала в дипломатическите мисии и консулските служби.

По-нататъшно сближаване на законодателството, свързано с предоставянето на убежище, с достиженията на правото на ЕС. Създаване на постоянен национален приемен център за търсещите политическо убежище.

Подобряване на координацията между правоприлагащите органи и съдебните органи, по-специално във връзка с икономически престъпления, организирана престъпност, измами, пране на пари и корупция; засилване на борбата против трафика на наркотици, както и засилване превенцията на наркотици и намаляване търсенето на наркотици; гарантиране на ефективни мерки за борба с трафика на хора и транснационалната контрабанда на хора, по-специално като се обърне подобаващо внимание на превенцията, защитата и социалната реинтеграция на жертвите. Гарантиране на необходимото специализирано обучение за правоприлагащите служби.

Увеличаване на международното сътрудничество относно тероризма и пълно прилагане на съответните международни конвенции; подобряване на сътрудничеството и обмена на информация между полицията и разузнавателните служби в държавата и с други държави; засилване на превенцията на финансирането и подготовката на терористични актове.

Околна среда

Продължаване на разработването на хоризонталното законодателство, включително по въпросите на оценката на въздействието и общественото участие.

Ясно определяне на отговорностите и засилване на административния и оперативния капацитет на национално и регионално ниво, за да се осигури планиране, включително изготвяне на финансови стратегии.

Продължаване укрепването на националните и регионални служби за контрол и гарантиране на възможност за ефективно прилагане на законодателството в областта на околната среда.

Спешно приемане и започване на прилагането на националния план за управление на отпадъците.

Митнически съюз

Продължаване на укрепването на административния и функционалния капацитет на митническите служби, по-специално за контрола на преференциалните правила за произход, и ускоряване сближаването с достиженията на правото на ЕС. Започване работа на митническия център за обучение.

Продължаване на разработването на необходимите информационни системи, за да позволи обмена на електронни данни с ЕС и неговите държави-членки.

Приемане и прилагане на етически кодекс за митническите служби.

Външни отношения

Продължаване на политиката на либерализация на търговията с прилагането на Споразумението за стабилизиране и асоцииране, ангажиментите със СТО и Двустранните споразумения за свободна търговия (ССТ). Действие в посока на по-нататъшно регионално ССТ в Югоизточна Европа.

Гарантиране, че мерките за защита на търговията, са в съответствие със Споразумението за стабилизиране и асоцииране (ССА) и задълженията, свързани със СТО.

Приключване на преговорите и пълно прилагане на Протокол за включване на тарифна квота за захарта в ССА, с цел подготвяне на хърватския захарен сектор за необходимите промени, с цел да се действа в една реалистична и икономически устойчива среда. Резултатът от преговорите по Протокола не накърняват изхода от преговорите за присъединяване.

Финансов контрол

Приемане на съгласувана регулаторна рамка за държавния вътрешен финансов контрол въз основа на стратегията.

Продължаване на въвеждането и засилването на функциите по държавния вътрешен финансов контрол чрез гарантирането на необходимия персонал, обучение и оборудване.

Въвеждане на ефективни процедури за откриването, справянето, последващите действия и уведомяването на Комисията за нередностите и случаите на подозирани измами, които засягат финансовите интереси на Общността, както и създаването на необходимите административни структури за ефективна и равностойна защита на тези интереси и за сътрудничество с Европейската служба за борба с измамите.

3.2.   СРЕДНОСРОЧНИ ПРИОРИТЕТИ

Политически критерии

Демокрация и върховенство на закона

Държавна администрация

Продължаване на процеса на институционално изграждане, който е пряко свързан с достиженията на правото на ЕС, и въвеждане на реформи за подобряване на ефективността на държавната администрация като цяло.

Съдебна система

Продължаване прилагането на реформата на съдебните органи, в това число обучения, и предприемане на мерки за намаляване на по-нататъшно натрупване на разглежданите дела във всички съдилища.

Продължаване рационализацията на организацията на съдилищата, включително разработването на съвременни информационни системи.

Гарантиране на редовното и ефективно изпълнение на съдебните решения.

Антикорупционна политика

Насърчаване на по-нататъшния напредък в борбата против корупцията и въвеждане на свързаното с нея законодателство. По-конкретно, създаване на звена от специалисти за борба с корупцията в рамките на съответните служби и гарантирането им с необходимото обучение и ресурси.

Гарантиране, че стандартите установени с международните инструменти ще бъдат изпълнени, чрез въвеждане на необходимите законодателни и административни мерки.

Права на човека и защита на малцинствата

Гарантиране на пълно прилагане на Конституционния закон за националните малцинства, по-специално по отношение на пропорционалното представителство на малцинствата.

Продължаване на прилагането на цялостна антидискриминационна стратегия.

Продължаване на подобряване на положението на ромите чрез прилагане на съответната стратегия, включително гарантирането на необходимата финансова подкрепа на национално и местно ниво, антидискриминационни мерки, насочени към насърчаване на възможностите за заетост, увеличаване на достъпа до образование и подобряване на жилищните условия.

Продължаване подобряване на социалните и икономическите условия с цел подобряване на климата за реинтеграцията на завърналите се бежанци и приемането на завърналите се отново бежанци от приемните общности.

Регионални въпроси и международни задължения

Гарантиране на безпроблемното прилагане на окончателните споразумения относно настоящите неразрешени двустранни въпроси, по-специално граничните въпроси.

Продължаване прилагането на съществуващите двустранни споразумения.

Икономически критерии

Прилагане на устойчива средносрочна фискална рамка чрез постепенно намаляване на общите публични разходи, общите държавни дефицити и дълга като дял от БВП. Приоритизиране на публичните разходи за освобождаването на средства за разходи, които са свързани с достиженията на правото на ЕС. Осъществяване на цялостна реформа в системата на здравеопазването и пенсионната система. Продължаване на намаляването на субсидиите за големите предприятия, работещи на загуба.

Довършване продажбата на правителствените мажоритарни и миноритарни дялове в дружествата, които участват в Приватизационния фонд.

По-нататъшно подобряване на условията за създаване и развитие на частни предприятия и преки чуждестранни инвестиции.

Осъществяване на значителен напредък при засилването на финансовата дисциплина в големите предприятия, по-специално в стоманодобивния, корабостроителния и железопътния сектор.

Завършване на поземлената реформа със специално внимание върху регистрирането и приватизацията на земеделските земи.

Продължаване на реформата на трудовия пазар и в образованието с оглед на увеличаване участието на трудовата сила и процента на заетостта.

Възможност за поемане на задълженията, свързани с членството

Свободно движение на стоки

Осъществяване на значителен напредък при въвеждането на директивите от Стар подход (например директивите в областта на фармацевтичните продукти и химикалите) и директивите от Нов подход, както и при изпълнение на изискванията за членство в европейските организации по стандартизация CEN, Cenelec и ETSI.

Свобода на движение на работниците

Премахване на всякакви дискриминационни мерки към работници имигранти в ЕС и граждани на ЕС.

Укрепване на административните структури за координация на схемите за социално гарантиране.

Право на установяване и свобода на предоставяне на услуги

Премахване на оставащите бариери за установяването и предоставянето на презгранични услуги, с които се сблъскват физическите и юридическите лица от ЕС.

Осъществяване на значителен напредък при сближаването с достиженията на правото на ЕС относно взаимното признаване на професионални квалификации, включително гарантиране на обучение, и по-нататъшно развитие на необходимите административни структури.

Свободно движение на капитали

Осъществяване на значителен напредък при премахването на оставащите ограничения за движението на капиталите, по-специално относно придобиването на недвижимо имущество, в съответствие със задълженията, произтичащи от ССА.

Завършване въвеждането на ефективен режим против прането на пари, по-специално чрез гарантиране, че съответните служби действат, подсигурени са с необходимите ресурси и са добре съгласувани с местните и международните партньори.

Обществени поръчки

Прилагане на режим за обществените поръчки с всички необходими административни структури и оперативни инструменти, и осъществяване на значителен напредък в дейността, насочена към завършване на процеса на сближаване с достиженията на правото на ЕС, гарантиране, че правилата за обществените поръчки се прилагат ефективно от всички възложители и юридически лица на всички нива. Насърчаване използването на електронни средства при процедурите, свързани с обществени поръчки.

Права върху интелектуална собственост

Завършване на процеса на сближаване на законодателството в областта на правата върху интелектуална и индустриална собственост и засилване прилагането на законите при борбата против пиратството и фалшификацията.

Продължаване засилване на прилагането на правата на интелектуална собственост (ПИС) и намаляване нивото на пиратство и фалшификация.

Конкуренция

По-нататъшно укрепване на антитръстовия орган и органа за държавните помощи и изграждане на надеждни действия по прилагането. Значително подобряване на прозрачността в областта на държавните помощи.

Развиване на обучение по въпросите на закона и политиката на конкуренция на всички нива на администрацията и съдебните органи.

Финансови услуги

Завършване сближаването с изискванията на ЕС за финансов контрол и продължаване засилването на надзорните практики.

Довършване прилагането на новата рамка за изисквания по отношение на капиталите за кредитните институции и инвестиционните фирми.

Информационно общество и средства за масово осведомяване

Приемане на необходимото първично и вторично законодателство с цел завършване на регулаторната рамка и въвеждане на конкуренция във всички области.

Земеделие и развитие на селските райони

Укрепване на административните структури и капацитет, необходими за прилагане на пазарната политика и политиката за развитие на селските райони.

Създаване на регистър на лозята в съответствие със стандартите на ЕС.

Продължаване подготовката за създаване на ефективни и финансово стабилни разплащателни органи за управлението и контрола на земеделските фондове, в съответствие с изискванията на ЕС и международните стандарти за одит.

Безопасност на храните, ветеринарна и фитосанитарна политика

Значително подобряване на сближаването на законодателството в областта на храните и укрепване на необходимите структури за неговото прилагане.

Осъществяване на значителен напредък в сближаването с ветеринарния и фитосанитарния сектор, включително относно система за идентификация на животните, третиране на животинските отпадъци, модернизация на агроземеделските предприятия, програми за контрол на болестите по животните, защита на растенията и качество на семената и растителния посадъчен материал; значително усъвършенстване на инспекционните структури.

Рибарство

Значително подобряване на административните структури и съоръжения, за да се гарантира ефективно прилагане на общата политика в рибарството, в това число управление на ресурсите, инспекция и контрол на риболовните дейности, пазарна политика, структурни програми и план за управление на капацитета на флотата в съответствие с наличните рибни ресурси.

Завършване създаването на компютъризиран регистър на риболовните плавателните съдове и на сателитна система за мониторинг на плавателните съдове.

Транспортна политика

Продължаване на работата към пълно сближаване с достиженията на правото на ЕС в областта на шосейния транспорт.

Приемане на въвеждащо законодателство за железопътния транспорт, по-специално на разпоредби за интероперативност и независимото разпределяне на капацитет.

Работа в посока на сближаване с достиженията на правото на ЕС в областта на сухоземния воден транспорт, по-специално що се отнася за безопасността на навигацията на Речните информационни служби.

Продължаване на сближаването в морския транспорт, и гарантиране на необходимия държавен контрол на флага.

Постигане на пълно сближаване с достиженията на правото на ЕС в областта на авиацията.

Продължаване прилагането на Меморандума за разбирателство относно Развиването на Югоизточноевропейска вътрешна регионална транспортна мрежа.

Енергетика

Продължаване укрепването на административния капацитет и сближаването с достиженията на правото на ЕС в областите енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници, и вътрешен енергиен пазар (за електричество и газ), както и ядрена енергетика.

Гарантиране, че запасите от петрол гарантират необходимата сигурност на доставката.

Обръщане на специално внимание на въпроса за управлението на радиоактивните отпадъци.

Данъчно облагане

Даване на значителен тласък на работата към завършване сближаването с данъчното законодателство на достиженията на правото на ЕС по отношение на ДДС, акцизите и прякото данъчно облагане, в т.ч. Кодекса за поведение за данъчно облагане на фирмите/бизнеса.

Продължаване укрепването на данъчната администрация – включително сектора на информационните технологии (ИТ), и гарантиране на правилното му функциониране с цел достигане на стандартите на ЕС и взаимосвързаност на информационните системи. Разработване и въвеждане на етичен кодекс.

Икономическа и монетарна политика

Подобряване на паричната политика, с цел разширяване на употребата и ефективността на пазарно ориентираните пазарни инструменти.

Статистика

Продължаване разработването на макроикономическа, стопанска и социална статистика.

Социална политика и заетост

По-нататъшно сближаване с достиженията на правото на ЕС и укрепване на съответните административни и прилагащи структури, включително инспекциите по труда.

Подкрепа на усилията на социалните партньори за изграждане на капацитет, а именно чрез автономен двустранен социален диалог.

Разработване и прилагане на обстойна стратегия за заетостта, в която се включват всички съответни участници, с оглед на участието на Европейската агенция по заетостта. Гарантиране на необходимия капацитет за анализ, изпълнение и оценка.

Разработване и прилагане на национална стратегия за социалното включване, включително събирането на данни, в съответствие с практиката на ЕС, с оглед на бъдещо участие в Европейската стратегия за социалното включване.

Определяне на нуждите от развитие на човешките ресурси с цел подготовката за Европейския социален фонд.

Предприятия и индустриална политика

Осъвременяване и по-добро изразяване на подхода на политиката относно финансовите инструменти за МСП, който следва да позволи на правителството да се насочи от схемите за директни помощи към по-гъвкавите схеми за подпомагане.

Регионална политика и координация на структурните инструменти

Гарантиране на ясно разпределяне на отговорностите и засилване на координацията както на междуведомствено ниво, така и между националните и регионални органи.

Продължаване изграждането на капацитета в определените управляващи и разплащателни органи, включително местни органи.

Подобряване на разработването и прилагането на регионални планове за развитие.

Създаване на подходящи системи за мониторинг и оценка, укрепване на финансовото управление и процедурите за контрол.

Въвеждане на необходимата регионална статистика.

Правосъдие, свобода и сигурност

Привеждане на националното законодателство в съответствие с нормите и добрите практики на ЕС, както и по-нататъшно засилване на граничния контрол; разработване на национални бази данни и регистри, гарантиране на сътрудничество между съответните служби.

Разработване на национална база данни с личните данни на търсещите убежище, включително дактилоскопични отпечатъци, с оглед подготовката за участие в Eurodac.

Засилване на усилията за интегриране на бежанците.

По-нататъшно подобряване на оборудването и инфраструктурата на полицията, включително създаването на компютъризирана система за разследвания; укрепване на сътрудничеството между полицията и другите правоприлагащи органи; засилване на борбата против трафика на наркотици, организираната престъпност, икономическата престъпност (в т.ч. прането на пари и фалшифицирането на валута), измами и корупция; подобряване на сближаването на съответното национално законодателство с достиженията на правото на ЕС в тези сектори.

Подготовка за прилагане на различните законови инструменти в областта на съдебното сътрудничество при наказателните и граждански дела чрез гарантиране на необходимото обучение относно съда, включително съдебните дела и другите свързани с това въпроси.

Наука и изследвания

Започване на разработването и прилагането на интегрирана научноизследователска политика.

Образование и култура

Ускоряване на усилията за създаване на съвременна система за професионално образование и обучение и за гарантиране прилагането на критериите от Болоня във висшето образование.

Околна среда

Гарантиране интегрирането на изискванията за защита на околната среда в определянето и прилагането на другите секторни политики. Разработване на стратегия за инвестиции в околната среда, основаваща се на оценки на разходите за сближаване. Продължаване прилагането на хоризонталното законодателство.

Продължаване работата по транспониране на достиженията на правото на ЕС, със специален акцент върху управлението на отпадъците, качеството на водите, качеството на въздуха, защитата на природата и интегрирана превенция на замърсяването и контрол. Увеличаване на инвестициите в екологичната инфраструктура, със специален акцент върху събирането и третирането на отпадъчните води, снабдяването с питейна вода и управлението на отпадъците.

Ратифициране на Протокола от Киото към Рамковата конвенция на Организацията на обединените нации за промяна на климата.

Защита на потребителите и тяхното здраве

Завършване сближаването с достиженията на правото на ЕС относно мерките за безопасност и укрепване на административния капацитет, необходим за ефективно осъществяване на надзор на пазара.

Продължаване на сближаването с достиженията на правото на ЕС относно въпроси, които не са свързани с безопасността.

Митнически съюз

Укрепване и консолидиране на административния и оперативен капацитет на митническите служби. Разширяване на обучението за всички служители и увеличаване използването на информационни технологии, съвместими с изискванията на ЕС и продължаване на подготовката за гарантиране на взаимосвързаност със системите на ЕС. Укрепване на процеса на одитиране и използването на оценката на риска и избирателност.

Значително напредване при сближаването с достиженията на правото на ЕС, по-специално в областите на свободните зони, транзита, таксите, тарифните квоти и надзора на вноса и износа на стоки.

Финансов контрол

Развиване на капацитета и сближаване на системата за държавен вътрешнофинансов контрол, включително децентрализирана управленска отчетност и функционално независим вътрешен одит, както и централна координация и хармонизация.

Реформиране и засилване на осъществяването на функциите, свързани с външен одит в съответствие с международната и най-добрата практика на ЕС.

4.   ПРОГРАМИРАНЕ

По линия на процеса на стабилизиране и асоцииране ще бъде предоставяна помощ от Общността за страните от Западните Балкани съгласно съществуващите финансови инструменти, по-специално с Регламент (ЕО) № 2666/2000 на Съвета от 5 декември 2000 г. относно помощ за Албания, Босна и Херцеговина, Хърватия, Федерална република Югославия и Бивша югославска република Македония (Регламент за програмата CARDS) (1) и по линия на предприсъединителните инструменти Phare (2), SAPARD (3) и ISPA (4). Съобразно с това, настоящото решение няма да има никакви финансови последици. Хърватия може да има достъп до финансови средства от многонационални и хоризонтални програми.

5.   УСЛОВНОСТ

По линия на процеса на стабилизиране и асоцииране помощта от Общността за страните от Западните Балкани зависи от по-нататъшния напредък при изпълнение на критериите от Копенхаген, както и от напредъка при изпълнение на специфичните приоритети на това партньорство за присъединяване. Неспазването на тези условия би могло да накара Съвета да вземе съответни мерки на основание член 5 от Регламент (ЕО) № 2666/2000. Помощта от Общността зависи също така и от условията, които са определени от Съвета в Заключенията си от 29 април 1997 г., и от 21 и 22 юни 1999 г., по-специално по отношение на задължението на страните получаващи помощ (реципиенти) да осъществяват демократични, икономически и институционални реформи.

Помощта от Общността за финансиране на проекти чрез трите предприсъединителни инструменти Phare, ISPA и SAPARD зависи още и от спазването от страна на Хърватия на ангажиментите ѝ по силата на Споразумението за стабилизиране и асоцииране, допълнителни мерки към изпълнение на критериите от Копенхаген, и по-специално напредък при изпълнение на конкретните приоритети на това партньорство за присъединяване.

Неспазването на общите условия би могло да доведе до решение от страна на Съвета относно прекратяването на финансовата помощ, на основание член 4 от Регламент (ЕО) № 622/98 на Съвета от 16 март 1998 г. относно помощ за страните кандидатки в рамките на предприсъединителната стратегия, и по-специално за създаването на партньорства за присъединяване (5).

6.   МОНИТОРИНГ

Прилагането на Партньорството за присъединяване ще се следи чрез рамка от механизми, създадени съгласно процеса на стабилизиране и асоцииране, а именно годишните доклади, представяни от Комисията.


(1)  ОВ L 306, 7.12.2000 г., стр. 1. Регламент, последно изменен с Регламент (ЕО) № 2112/2005 (ОВ L 344, 27.12.2005 г., стр. 23).

(2)  Регламент (ЕИО) № 3906/89 на Съвета (ОВ L 375, 23.12.1989 г., стр. 11). Регламент, последно изменен с Регламент (ЕО) № 2257/2004 (ОВ L 389, 30.12.2004 г., стр. 1).

(3)  Регламент (ЕО) № 1268/99 на Съвета (ОВ L 161, 26.6.1999 г., стр. 87). Регламент, последно изменен с Регламент (ЕО) № 2112/2005.

(4)  Регламент (ЕО) № 1267/99 (ОВ L 161, 26.6.1999 г., стр. 73). Регламент, последно изменен с Регламент (ЕО) № 2112/2005.

(5)  ОВ L 85, 20.3.1998 г., стр. 1.


Top