EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009PC0632

Wniosek decyzja Rady w sprawie ustalenia stanowiska, jakie ma zająć Wspólnota Europejska podczas posiedzenia Rady Ministerialnej Wspólnoty Energetycznej (Zagrzeb, 18 grudnia 2009 r.)

/* COM/2009/0632 końcowy */

52009PC0632




[pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

Bruksela, dnia 20.11.2009

KOM(2009)632 wersja ostateczna

Wniosek

DECYZJA RADY

w sprawie ustalenia stanowiska, jakie ma zająć Wspólnota Europejska podczas posiedzenia Rady Ministerialnej Wspólnoty Energetycznej (Zagrzeb, 18 grudnia 2009 r.)

UZASADNIENIE

W dniu 18 grudnia 2009 r. w Zagrzebiu (Chorwacja) odbędzie się posiedzenie Rady Ministerialnej Wspólnoty Energetycznej. Aby Wspólnota Europejska mogła uczestniczyć w podjęciu stosownych decyzji, konieczne jest ustalenie stanowiska, jakie ma zająć, zgodnie z art. 300 Traktatu oraz zgodnie z przepisami decyzji Rady z dnia 29 maja 2006 r. w sprawie zawarcia przez Wspólnotę Europejską Traktatu o Wspólnocie Energetycznej.

Wniosek dotyczący decyzji Rady obejmuje wszystkie punkty porządku obrad, co do których oczekuje się decyzji Rady Ministerialnej, jak wskazano poniżej. Pozostałe punkty porządku obrad wymieniono poniżej tytułem informacji.

ELEMENTY, KTÓRYCH DOTYCZą DECYZJE

Komisja wyrazi stanowiska Wspólnoty Europejskiej określone w załączniku do wniosku w sprawie decyzji, dotyczące poniższych kwestii.

Kwestie administracyjne

Komisja zatwierdzi wniosek mający na celu zmniejszenie do jednego (w miejsce dwóch) liczby obowiązkowych posiedzeń Rady Ministerialnej, mając na uwadze, że – w razie konieczności – możliwe jest zwoływanie nadzwyczajnych posiedzeń.

Komisja zatwierdzi zmiany aktu proceduralnego ustanawiającego zasady rekrutacji, warunki pracy oraz równomierną reprezentację wszystkich państw wśród personelu Sekretariatu, których celem jest określenie rozsądnego limitu dotyczącego możliwości przenoszenia uprawnień urlopowych.

Przystąpienie nowych umawiających się stron

Zakończono pomyślnie negocjacje z Republiką Mołdowy w dniu 29 kwietnia 2009 r. oraz z Ukrainą w dniu 7 października 2009 r. Komisja zatwierdzi przystąpienie tych dwóch państw na warunkach określonych w decyzji będącej przedmiotem niniejszego wniosku.

Efektywność energetyczna

W czerwcu 2009 r. Rada Ministerialna zatwierdziła zalecenia grupy zadaniowej ds. efektywności energetycznej oraz poprosiła Sekretariat o przygotowanie decyzji dotyczącej wdrożenia trzech aktów prawnych, a mianowicie:

- dyrektywy 2006/32/WE w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych;

- dyrektywy 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków;

- dyrektywy 92/75/EWG w sprawie wskazania poprzez etykietowanie oraz standardowe informacje o produkcie, zużycia energii oraz innych zasobów przez urządzenia gospodarstwa domowego, jak również szeregu innych dyrektyw wykonawczych.

Proponowana data wykonania to 31 grudnia 2011 r.

Grupa zadaniowa przeanalizowała i zatwierdziła projekt decyzji, a w dniu 24 września 2009 r. Stała Grupa Wysokiego Szczebla zgodziła się przedłożyć Radzie Ministerialnej projekt decyzji do przyjęcia.

Komisja zatwierdzi zatem decyzję Rady Ministerialnej mającą na celu wdrożenie we Wspólnocie Energetycznej wspomnianych wyżej dyrektyw.

POZOSTAłE ELEMENTY

Punkty porządku obrad niewymagające debaty

Komisja zatwierdzi wnioski z dwóch ostatnich spotkań Stałej Grupy Wysokiego Szczebla oraz odnotuje następujące sprawozdania:

- sprawozdanie dotyczące realizacji programu prac Wspólnoty Energetycznej;

- sprawozdanie roczne za rok 2009 przedkładane Parlamentowi na mocy art. 52 Traktatu o Wspólnocie Energetycznej;

- wstępne sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2009.

Odnawialne źródła energii

Komisja przyjmie do wiadomości sprawozdanie przedstawione przez przewodniczącego grupy zadaniowej ds. odnawialnych źródeł energii i udzieli dalszego wsparcia dla jej prac mających na celu przygotowanie decyzji, która ma zostać przyjęta w 2010 r., dotyczącej wdrożenia dyrektywy 2009/28/WE[1] w ramach Wspólnoty Energetycznej.

Bezpieczeństwo dostaw

Komisja będzie kierować procesem wymiany poglądów na temat spodziewanego stanu dostaw energii elektrycznej w sezonie zimowym 2009–2010. Komisja przyjmie do wiadomości informacje na temat stanu realizacji postanowień Traktatu w zakresie bezpieczeństwa dostaw oraz przedstawi wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego i uchylającego dyrektywę 2004/67/WE.

Inwestycje

Komisja zatwierdzi uaktualnioną wersję orientacyjnego wykazu priorytetowych przedsięwzięć infrastrukturalnych umawiających się stron oraz podejmie starania na rzecz uzyskania dalszego wsparcia dla tych projektów ze strony międzynarodowych instytucji finansowych.

Rozstrzyganie sporów

Komisja przyjmie do wiadomości informacje na temat dotychczasowych postępów dotyczących spraw będących w toku oraz będzie dalej wspierać wysiłki Sekretariatu na rzecz znalezienia wynegocjowanych rozwiązań.

Wspólne biuro aukcyjne

Komisja będzie kierować procesem wymiany poglądów na temat dotychczasowych postępów oraz perspektyw dotyczących utworzenia wspólnego biura aukcyjnego.

Działalność Rady Regulacyjnej Wspólnoty Energetycznej

Komisja przyjmie do wiadomości sprawozdanie z działalności Rady Regulacyjnej Wspólnoty Energetycznej oraz priorytety na lata 2010–2011.

Trzeci pakiet dotyczący rynku wewnętrznego

Komisja będzie sprzyjać wstępnej wymianie poglądów na temat wdrożenia trzeciego pakietu dotyczącego rynku wewnętrznego w ramach Wspólnoty Energetycznej.

Protokół ustaleń dotyczący kwestii społecznych

W uzupełnieniu do proponowanych punktów obrad, Komisja zwróci uwagę umawiających się stron na kwestię dotychczasowego postępu w realizacji Protokołu ustaleń dotyczącego kwestii społecznych, odnosząc się w szczególności do wniosków Drugiego Forum Społecznego, które odbyło się w dniach 13–14 października 2009 r. w Zagrzebiu. Komisja przypomni również, iż kraje kandydujące do przystąpienia powinny podpisać Protokół ustaleń dotyczący kwestii społecznych oraz uczestniczyć w realizacji związanych z nim działań.

Wniosek

DECYZJA RADY

w sprawie ustalenia stanowiska, jakie ma zająć Wspólnota Europejska podczas posiedzenia Rady Ministerialnej Wspólnoty Energetycznej (Zagrzeb, 18 grudnia 2009 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 300 ust. 2 akapit drugi,

uwzględniając decyzję Rady w sprawie zawarcia przez Wspólnotę Europejską Traktatu o Wspólnocie Energetycznej (decyzja 2006/500/WE z dnia 29 maja 2006 r.), w szczególności jej art. 4 i 5,

uwzględniając wniosek Komisji,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł

W związku z posiedzeniem Rady Ministerialnej Wspólnoty Energetycznej, które odbędzie się w dniu 18 grudnia 2009 r. w Zagrzebiu, stanowisko Wspólnoty w odniesieniu do kwestii należących do zakresu przedmiotowego art. 300 ust. 2 akapit drugi Traktatu określa się w załączniku do niniejszej decyzji.

Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

W imieniu Rady

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Stanowisko Wspólnoty Europejskiej

- Wspólnota Europejska zatwierdza decyzję Rady Ministerialnej zmieniającą art. 50 Traktatu o Wspólnocie Energetycznej.

- Wspólnota Europejska zatwierdza proponowane zmiany aktu proceduralnego ustanawiającego zasady rekrutacji, warunki pracy oraz równomierną reprezentację wszystkich państw wśród personelu Sekretariatu.

- Wspólnota Europejska zatwierdza decyzje Rady Ministerialnej dotyczące przystąpienia Republiki Mołdowy i Ukrainy do Wspólnoty Energetycznej pod warunkiem wprowadzenia następujących zmian:

- do tekstów decyzji Rady Ministerialnej dotyczących przystąpienia Republiki Mołdowy i Ukrainy do Wspólnoty Energetycznej dodaje się ostatni motyw w brzmieniu: „mając na uwadze, że w przypadku sektora gazowego należy zwrócić szczególną uwagę na wypełnienie zobowiązań wynikających z przystąpienia do Wspólnoty Energetycznej ze względu na znaczenie tego sektora dla bezpieczeństwa dostaw wszystkich stron,”;

- na końcu art. 1 ust. 2 decyzji Rady Ministerialnej dotyczących przystąpienia Republiki Mołdowy i Ukrainy do Wspólnoty Energetycznej dodaje się tekst w brzmieniu: „Przed podpisaniem tego protokołu, przewodniczący – w porozumieniu z wiceprzewodniczącym reprezentującym Wspólnotę Europejską – sprawdza, czy przyjęto i wprowadzono w sektorze gazowym przepisy zgodne z dyrektywą 2003/55/WE.”.

- Wspólnota Europejska zatwierdza decyzję Rady Ministerialnej dotyczącą wdrożenia w ramach Wspólnoty Energetycznej dyrektywy 2006/32/WE w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych, dyrektywy 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz dyrektywy 92/75/EWG w sprawie wskazania poprzez etykietowanie oraz standardowe informacje o produkcie, zużycia energii oraz innych zasobów przez urządzenia gospodarstwa domowego, jak również szeregu innych dyrektyw wykonawczych.

[1] Dz.U. L 140 z 5.6.2009, s. 16.

Top