Sporazum med Evropsko skupnostjo in pacifiškimi državami
POVZETEK:
Začasni sporazum o partnerstvu med Evropsko skupnostjo in pacifiškimi državami
Sklep 2009/729/ES o podpisu in začasni uporabi začasnega Sporazuma med Evropsko skupnostjo in pacifiškimi državami
KAJ JE NAMEN TEGA SPORAZUMA IN SKLEPA?
Cilji sporazuma so:
- omogočiti pacifiškim državam, da uživajo izboljšan dostop na trg, ki ga je EU ponudila v okviru pogajanj za sporazum o gospodarskem partnerstvu, in se hkrati izogniti motnjam v trgovini med pacifiškimi državami in EU ob izteku veljavnosti trgovinskih preferencialov, priznanih na podlagi Sporazuma iz Cotonouja, dne 31. decembra 2007, dokler se ne sklene celovit sporazum o gospodarskem partnerstvu med pogodbenicama;
- spodbujati trajnostni razvoj in postopno vključevanje pacifiških držav v svetovno gospodarstvo v skladu z njihovimi političnimi odločitvami in razvojnimi prednostnimi nalogami;
- vzpostaviti območje proste trgovine med pogodbenicami na podlagi skupnega interesa in ta cilj doseči s postopno liberalizacijo trgovine na način, ki je skladen s pravili Svetovne trgovinske organizacije (STO) in načelom asimetrije, pri čemer EU upošteva posebne potrebe in omejitve zmogljivosti pacifiških držav glede ravni in časovne razporeditve obveznosti iz tega sporazuma;
- vzpostaviti ustrezne mehanizme reševanja sporov;
- vzpostaviti ustrezne institucionalne ureditve.
S sklepom se sklene sporazum v imenu Evropske skupnosti (današnje EU).
KLJUČNE TOČKE
Pacifiške države vključujejo 15 neodvisnih držav v pacifiški regiji (Cookovi otoki, Fidži, Kiribati, Marshallovi otoki, Mikronezija, Nauru, Niue, Palau, Papua Nova Gvineja, Salomonovi otoki, Samoa, Tonga, Tuvalu, Vanuatu in Vzhodni Timor).
Sporazum temelji na temeljnih načelih in elementih iz členov 2 in 9 Sporazuma iz Cotonouja. Razdeljen je na pet delov:
1.
Trgovinsko partnerstvo za trajnostni razvoj
- Pogodbenice znova potrjujejo, da je cilj trajnostnega razvoja sestavni del tega sporazuma, skladno z glavnimi cilji in načeli iz členov 1, 2 in 9 Sporazuma iz Cotonouja, z zavezo za upoštevanje človeškega, kulturnega, gospodarskega, socialnega, zdravstvenega in okoljskega interesa njihovega prebivalstva in prihodnjih generacij.
- Metode odločanja temeljijo na temeljnih načelih lastništva, udeležbe in dialoga.
- Temelj in cilj tega sporazuma je poglabljanje regionalnega povezovanja.
- Pogodbenice bodo sodelovale na mednarodnih forumih v zvezi z vprašanji, ki so pomembna za ta sporazum.
2.
Blagovna menjava
Sporazum se uporablja za proizvode s poreklom iz EU ali pacifiških držav, ki spadajo pod določene tarifne številke.
Zajema:
- carine;
- instrumente trgovinske zaščite, npr. protidampinške in zaščitne ukrepe;
- netarifne ukrepe (prepoved količinskih omejitev, nacionalno obravnavo na področju notranjega obdavčenja in ureditve, subvencije za izvoz kmetijskih proizvodov);
- olajševanje carine in trgovine (carinsko in upravno sodelovanje, carinske postopke, odnose carine s poslovno skupnostjo, carinsko vrednotenje, usklajevanje carinskih standardov na regionalni ravni);
- tehnične ovire pri trgovanju ter sanitarne in fitosanitarne ukrepe;
- izjeme, npr. varnostne izjeme, obdavčenje, plačnobilančne težave, zaščita zdravja ljudi, živali in rastlin, varnost hrane itd.
3.
Izogibanje in reševanje sporov
Cilj sporazuma je izogibanje sporom in reševanje le-teh med pogodbenicami, da se doseže sporazumna rešitev.
Zajema:
- posvetovanje in posredovanje;
- postopke reševanja sporov;
- splošne člene, vključno z razmerjem do obveznosti STO.
4.
Institucionalne določbe
S Sporazumom se ustanovi Odbor za trgovino, ki ga sestavljajo predstavniki pogodbenic in ki je zadolžen za izvajanje sporazuma, vključno z:
- določitvijo lastnega poslovnika;
- prenosom posebnih pooblastil na posebne odbore (npr. Posebni odbor za carinsko sodelovanje in pravila o poreklu).
5.
Splošne in končne določbe
Te določbe vključujejo opredelitve in določbe o:
- koordinatorjih in izmenjavi informacij;
- posebni regionalni ugodnosti;
- razmerju do Sporazuma iz Cotonouja, Sporazuma STO in drugih mednarodnih sporazumov;
- reviziji;
- postopkih za nadaljevanje pogajanj in pristopu k sporazumu itd.
DATUM ZAČETKA VELJAVNOSTI
- Sporazum še ni začel veljati.
- Začasno se uporablja med EU in Papuo Novo Gvinejo od 20. decembra 2009.
- Začasno se uporablja med EU in Fidžijem od 28. julija 2014.
- Začasno se uporablja med EU in Samoo od 31. decembra 2018.
- Začasno se uporablja med EU in Salomonovi otoki od 17. maja 2020.
OZADJE
GLAVNA DOKUMENTA
Začasni Sporazum o partnerstvu med Evropsko skupnostjo na eni strani in pacifiškimi državami na drugi strani (UL L 272, 16.10.2009, str. 2–715).
Sklep Sveta 2009/729/ES z dne 13. julija 2009 o podpisu in začasni uporabi začasnega Sporazuma o gospodarskem partnerstvu med Evropsko skupnostjo na eni strani in pacifiškimi državami na drugi strani (UL L 272, 16.10.2009, str. 1).
POVEZANI DOKUMENTI
Sporazum o partnerstvu med članicami skupine afriških, karibskih in pacifiških držav na eni strani ter Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na drugi, podpisan v Cotonouju dne 23. junija 2000 (UL L 317, 15.12.2000, str. 3–353).
Nadaljnje spremembe Sporazuma o partnerstvu so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.
Skupno sporočilo Evropskemu parlamentu in Svetu: Prenovljeno partnerstvo z afriškimi, karibskimi in pacifiškimi državami (JOIN(2016) 52 final z dne 22. novembra 2016).
Obvestilo o začasni uporabi Začasnega Sporazuma o partnerstvu med Evropsko skupnostjo na eni strani in pacifiškimi državami na drugi strani (Otoki Fidži) (UL L 228, 31.7.2014, str. 2).
Obvestilo o začasni uporabi Začasnega Sporazuma o partnerstvu med Evropsko skupnostjo na eni strani in pacifiškimi državami na drugi strani (Samoa) (UL L 13, 16.1.2019, str. 1).
Obvestilo o začasni uporabi Začasnega Sporazuma o partnerstvu med Evropsko skupnostjo na eni strani in pacifiškimi državami na drugi strani (Salomonovi otoki) (UL L 158, 20.5.2020, str. 1).
Zadnja posodobitev 23.04.2020