Wspólny system opodatkowania mający zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich Unii Europejskiej
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Dyrektywa 2011/96/UE w sprawie podatków mających zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich
JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?
- Celem dyrektywy, często określanej mianem dyrektywy w sprawie spółek dominujących i zależnych, jest zwolnienie dywidend i innych zysków podzielonych wypłacanych przez spółki zależne ich spółkom dominującym z podatku potrącanego u źródła dochodu oraz wyeliminowanie podwójnego opodatkowania takiego dochodu na poziomie spółki dominującej.
- Ten wspólny system ma za zadanie ułatwienie konsolidacji spółek na terenie całej Unii Europejskiej (UE) w celu zagwarantowania skutecznego funkcjonowania jej rynku wewnętrznego.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Rodzaje spółek objętych działaniem dyrektywy
- Dyrektywa swoim działaniem obejmuje spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, określone spółdzielnie, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, kasy oszczędnościowe, fundusze, spółki europejskie i spółdzielnie europejskie.
- Powyższe rodzaje spółek nie mogą posiadać rezydencji podatkowej poza terytorium UE i muszą podlegać podatkowi dochodowemu od osób prawnych bez możliwości wyboru lub wyłączenia.
- Status spółki dominującej przyznaje się każdej spółce w państwie członkowskim UE, która posiada co najmniej 10 % udziału w kapitale spółki w innym państwie członkowskim.
Uzyskiwanie zysków
- Spółka dominująca lub stały zakład mają możliwość uzyskiwania zysków nawet poza okresem postępowania likwidacyjnego. W takim przypadku państwo członkowskie spółki dominującej lub stałego zakładu musi powstrzymać się od opodatkowania tego typu zysków albo musi opodatkować te zyski, upoważniając jednocześnie spółkę dominującą i stały zakład do odliczenia od kwoty podatku należnego części podatku dochodowego od osób prawnych odnoszącej się do tych zysków i zapłaconej przez spółkę zależną i każdą podporządkowaną spółkę zależną.
- Aby uniemożliwić spółkom transgranicznym planowanie płatności wewnątrz grupy w celu uzyskania korzyści wynikających z obustronnego braku opodatkowania, państwo członkowskie spółki dominującej lub stałego zakładu musi opodatkować uzyskane zyski, w zakresie, w jakim zysk ten podlega odliczeniu przez spółkę zależną.
- Państwa członkowskie mogą postanowić, że wszelkie opłaty odnoszące się do udziałów i wszelkich strat w kapitale wynikających z podziału zysków spółki zależnej nie mogą zostać odliczone od podlegającego opodatkowaniu zysku spółki dominującej.
- Zyski, które spółka zależna wypłaca swojej spółce dominującej, są zwolnione z podatku potrącanego u źródła dochodu. Podobnie, państwo członkowskie spółki dominującej nie może pobierać podatku potrącanego u źródła dochodu od zysków, które spółka otrzymuje od spółki zależnej. Reguła ta nie odnosi się jednak do zaliczki ani potrącania na podatek dochodowy od osób prawnych na rzecz państwa członkowskiego, w którym spółka zależna jest ulokowana, dokonywanych w związku z podziałem jej zysków na rzecz jej spółki dominującej.
Klauzula zapobiegająca nadużyciom
Dyrektywa zmieniająca (UE) 2015/121 włącza do dyrektywy 2011/96/UE klauzule zapobiegające nadużyciom, aby zapobiec nadużywaniu tej drugiej dyrektywy w związku z uchylaniem się od opodatkowania, oszustwami podatkowymi lub niewłaściwymi praktykami. Klauzule te mają służyć konkretnemu celowi w postaci eliminowania jednostkowych lub seryjnych fikcyjnych uzgodnień, które nie odzwierciedlają rzeczywistości gospodarczej.
OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?
- Dyrektywa 2011/96/UE ma zastosowanie od 18 stycznia 2012 r., przy czym do porządku prawnego państw członkowskich miała zostać włączona przed tą datą.
- Dyrektywa zmieniająca (UE) 2015/121 ma zastosowanie od 17 lutego 2015 r., przy czym do porządku prawnego państw członkowskich miała zostać włączona do 31 grudnia 2015 r.
KONTEKST
Więcej informacji:
GŁÓWNY DOKUMENT
Dyrektywa Rady 2011/96/UE z dnia 30 listopada 2011 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich (wersja przekształcona) (Dz.U. L 345 z 29.12.2011, s. 8–16).
Kolejne zmiany dyrektywy 2011/96/UE zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.
Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022