Współpraca między krajami UE w zakresie ochrony konsumentów

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 2006/2004 w sprawie współpracy między organami krajowymi odpowiedzialnymi za egzekwowanie przepisów prawa w zakresie ochrony konsumentów

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Współpraca między organami w krajach UE

Każdy kraj UE wyznacza organy krajowe odpowiedzialne za egzekwowanie przepisów prawa ochrony konsumentów, które przystąpią do sieci współpracy w egzekwowaniu przepisów. W każdym kraju jednolity urząd łącznikowy zapewnia koordynację pomiędzy organami krajowymi.

Sieć umożliwia wymianę informacji i współpracę między organami krajowymi w różnych krajach UE w celu usunięcia naruszeń prawa ochrony konsumentów.

Rozporządzenie obejmuje sytuacje związane ze zbiorowymi interesami konsumentów i umożliwia współpracę między organami w celu usunięcia naruszeń prawa ochrony konsumentów, w przypadku gdy przedsiębiorstwo i konsument znajdują się w różnych krajach.

Decyzja 2007/76/WE zawiera wymogi dotyczące informacji, określa np. minimum informacji, jakie należy zawrzeć we wnioskach o wzajemną pomoc* oraz powiadomieniach, ramy czasowe, których należy przestrzegać, dostęp do informacji i stosowane języki.

Współpraca między organami krajowymi obejmuje przepisy dotyczące praw konsumentów, w tym:

Wzajemna pomoc i działania UE

Każdy organ może zwrócić się z wnioskiem o pomoc do innych członków sieci w ustaleniu, czy miało miejsce naruszenie prawa konsumentów oraz w usunięciu takiego naruszenia.

Ponadto w celu usunięcia naruszeń mających miejsce jednocześnie w kilku lub we wszystkich krajach UE organy mogą:

Pierwsze z tych skoordynowanych działań* dotyczyło zakupów wewnątrz aplikacji z grami internetowymi.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 29 grudnia 2005 r., za wyjątkiem zasad dotyczących wzajemnej pomocy, które stosuje się od dnia 29 grudnia 2006 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Wzajemna pomoc: każdy organ w kraju, w którym narusza się prawa konsumentów, może poprosić organ w kraju przedsiębiorcy o przekazanie informacji dotyczących rzekomego naruszenia lub podjąć działania prowadzące do jego usunięcia.
Akcja kontrolna: kontrole przeprowadzane jednocześnie na stronach internetowych w celu identyfikacji naruszeń unijnego prawa ochrony konsumentów w danym sektorze. Akcje kontrolne koordynuje Komisja Europejska, a przeprowadzają je jednocześnie organy krajowe odpowiedzialne za egzekwowanie przepisów z krajów uczestniczących.
Skoordynowane działania: wspólne podejście organów krajowych odpowiedzialnych za egzekwowanie przepisów do stosowania prawa ochrony konsumentów, pozwalające na radzenie sobie z powszechnymi naruszeniami praw konsumentów w UE. Komisja Europejska wspiera takie działania.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie (WE) nr 2006/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r. w sprawie współpracy między organami krajowymi odpowiedzialnymi za egzekwowanie przepisów prawa w zakresie ochrony konsumentów (Rozporządzenie w sprawie współpracy w dziedzinie ochrony konsumentów) (Dz.U. L 364 z 9.12.2004, s. 1–11)

Kolejne zmiany do rozporządzenia (WE) nr 2006/2004 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2394 z dnia 12 grudnia 2017 r. w sprawie współpracy między organami krajowymi odpowiedzialnymi za egzekwowanie przepisów prawa w zakresie ochrony konsumentów i uchylające rozporządzenie (WE) nr 2006/2004 (Dz.U. L 345 z 27.12.2017, s. 1–26)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Decyzja Komisji 2007/76/WE z dnia 22 grudnia 2006 r. wykonująca rozporządzenie (WE) nr 2006/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie współpracy między organami krajowymi odpowiedzialnymi za egzekwowanie przepisów prawa w zakresie ochrony konsumentów w odniesieniu do wzajemnej pomocy (Dz.U. L 32 z 6.2.2007, s. 192–197)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019