Polityka Unii Europejskiej (UE) dąży do zwalczania przestępczości zorganizowanej. Działania operacyjne, takie jak ściganie przestępców, nadal pozostają w gestii państw członkowskich UE, ale Unia pragnie wspierać walkę z przestępczością zorganizowaną w bardziej skuteczny sposób.
Działania UE opierają się na różnych narzędziach, takich jak gromadzenie wiarygodnych danych statystycznych dotyczących przestępstw czy tworzenie sieci wymiany informacji i najlepszych praktyk. UE korzysta ze wsparcia swych agencji specjalnych, takich jak Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych, Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania oraz Agencja Unii Europejskiej ds. Szkolenia w Dziedzinie Ścigania.
W kwietniu 2021 r. Komisja Europejska zaprezentowała unijną strategię zwalczania przestępczości zorganizowanej. Koncentruje się ona na następujących kwestiach:
Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego na lata 2021–2027 wykorzystuje osiągnięcia swego poprzednika i dostosowuje je do nowych aspektów obecnej sytuacji, takich jak konieczność intensyfikacji działań mających na celu zwalczanie terroryzmu, przestępczości poważnej i zorganizowanej oraz cyberprzestępczości. Program będzie wspierać środki służące:
ZOB. TEŻ