Ochrona konsumentów – powództwa przedstawicielskie

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa (UE) 2020/1828 w sprawie powództw przedstawicielskich wytaczanych w celu ochrony zbiorowych interesów konsumentów i uchylająca dyrektywę 2009/22/WE

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

Umożliwia ona organizacjom lub podmiotom publicznym wyznaczonym przez państwa członkowskie Unii Europejskiej (UE) wnoszenie o zastosowanie środków nakazujących zaprzestanie szkodliwych praktyk lub środków naprawczych w ramach wytaczanych w imieniu grup konsumentów powództw przedstawicielskich (w tym transgranicznych powództw przedstawicielskich). Powyższe obejmuje, stosownie do przypadku i zgodnie z prawem UE lub prawem krajowym, dochodzenie odszkodowania od przedsiębiorców naruszających prawa konsumentów w takich dziedzinach jak usługi finansowe, podróże i turystyka, energetyka, zdrowie, telekomunikacja oraz ochrona danych.

Z uwagi na fakt, że zarówno procedury sądowe, jak i administracyjne mogą być w sposób skuteczny i sprawny wykorzystywane do ochrony zbiorowych interesów konsumentów, w gestii państw członkowskich pozostaje decyzja, czy powództwo przedstawicielskie można wytoczyć w drodze postępowania sądowego, administracyjnego, czy też obu tych postępowań, w zależności od danej dziedziny prawa lub danego sektora gospodarki.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Upoważnione podmioty

Państwa członkowskie wyznaczają podmioty, którym umożliwi się wytaczanie powództw przedstawicielskich w imieniu konsumentów (upoważnione podmioty).

Aby upoważniony podmiot mógł wytaczać powództwa przedstawicielskie w państwie członkowskim innym niż państwo, w którym został wyznaczony (powództwa transgraniczne), taki podmiot:

Państwa członkowskie mogą także postanowić, że te kryteria będą miały zastosowanie do upoważnionych podmiotów wyznaczonych wcześniej do celu wytaczania powództw krajowych (w państwie członkowskim, w którym te podmioty zostały wyznaczone). Ponadto państwa członkowskie mogą doraźnie wyznaczać upoważnione podmioty na potrzeby wytoczenia określonego krajowego powództwa przedstawicielskiego.

Komisja Europejska publikuje, na portalu internetowym, aktualizowany w razie potrzeby wykaz upoważnionych podmiotów wyznaczonych do celu wytaczania transgranicznych powództw przedstawicielskich.

Środki nakazujące zaprzestanie szkodliwych praktyk

Środek nakazujący zaprzestanie szkodliwych praktyk to tymczasowy lub ostateczny środek mający na celu powstrzymanie lub zakazanie danej praktyki. Z obu tych środków można skorzystać, aby doprowadzić do zaprzestania stosowanej praktyki lub zakazania zapowiedzianej praktyki. Może on również obejmować (jeśli tak przewiduje prawo krajowe) obowiązek opublikowania decyzji sądu lub oświadczenia korygującego.

Upoważniony podmiot nie jest zobowiązany udowodnić rzeczywistej straty lub szkody poniesionej przez konsumentów indywidualnych, których dotyczy naruszenie, ani zamiaru lub niedbalstwa po stronie przedsiębiorcy.

Środki naprawcze

Środek naprawczy zobowiązuje przedsiębiorcę do zapewnienia środków zaradczych w rodzaju odszkodowania, naprawy, wymiany, obniżenia ceny, rozwiązania umowy lub zwrotu zapłaconej ceny, stosownie do przypadku i zgodnie z prawem UE lub prawem krajowym.

Państwa członkowskie zapewniają, aby:

Te środki zaradcze pozostają bez uszczerbku dla jakichkolwiek dodatkowych środków zaradczych, które nie były objęte powództwem przedstawicielskim.

Aby uniknąć konfliktu interesów w sytuacji, w której strona trzecia finansuje powództwo przedstawicielskie w sprawie środków naprawczych, państwa członkowskie dopuszczające takie finansowanie zapewniają w szczególności:

Ugody

Państwa członkowskie zapewniają, aby:

Koszty postępowania

Sankcje

Państwa członkowskie:

Uchylenie

Dyrektywa (UE) 2020/1828 uchyla dyrektywę 2009/22/WE (zob. streszczenie) ze skutkiem od 25 czerwca 2023 r.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa weszła w życie 24 grudnia 2020 r. Ma ona zostać włączona do porządku prawnego państw członkowskich do 25 grudnia 2022 r. Dyrektywa będzie stosowana w państwach członkowskich od 25 czerwca 2023 r.

KONTEKST

Dyrektywa stanowi element pakietu „nowy ład dla konsumentów”.

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1828 z dnia 25 listopada 2020 r. w sprawie powództw przedstawicielskich wytaczanych w celu ochrony zbiorowych interesów konsumentów i uchylająca dyrektywę 2009/22/WE (Dz.U. L 409 z 4.12.2020, s. 1–27).

Kolejne zmiany dyrektywy 2020/1828/UE zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023