Bezpieczeństwo działalności związanej ze złożami ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Dyrektywa 2013/30/UE w sprawie bezpieczeństwa działalności związanej ze złożami ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich
JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?
- Dyrektywa nakazuje operatorom prowadzącym działalność związaną ze złożami ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich Unii Europejskiej (UE):
- podjąć wszystkie niezbędne środki, by zapobiegać wszelkim poważnym wypadkom;
- dysponować wystarczającymi zasobami fizycznymi, ludzkimi i finansowymi, aby ograniczyć konsekwencje wystąpienia takich wypadków.
- Dyrektywa dotyczy wszystkich instalacji istniejących i przyszłych.
- Pomaga ona zagwarantować ochronę środowiska morskiego, w szczególności w związku z osiąganiem lub utrzymywaniem dobrego stanu środowiska morskiego, co jest jednym z celów określonych w dyrektywie ramowej w sprawie strategii morskiej – dyrektywa 2008/56/WE (zob. streszczenie), która ustanawia ramy dla działań w dziedzinie polityki środowiska morskiego.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Koncesjonowanie i regulacja
- Aby móc prowadzić działalność związaną ze złożami ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich, operator musi uzyskać koncesję od niezależnego organu. Aby uniknąć jakiegokolwiek konfliktu interesów, państwa członkowskie UE muszą zapewnić wyraźne oddzielenie między funkcjami regulacyjnymi związanymi z bezpieczeństwem na obszarach morskich i czynnikami środowiskowymi a innymi funkcjami związanymi z rozwojem ekonomicznym, koncesjonowaniem i zarządzaniem przychodami.
- Przed rozpoczęciem działalności operator lub właściciel instalacji muszą dostarczyć odpowiedniemu organowi następujące dokumenty:
- kopia korporacyjnej polityki w zakresie zapobiegania poważnym awariom,
- informacje o przyjętym w przedsiębiorstwie systemie zarządzania bezpieczeństwem i środowiskiem,
- sprawozdanie dotyczące poważnych zagrożeń.
Plany reagowania w przypadku awarii
- Operatorzy muszą także przygotować wewnętrzne plany reagowania w przypadku awarii, by być gotowymi na reagowanie w sytuacji awaryjnej. Plany te obejmują analizę skuteczności reagowania w wypadku wycieku ropy naftowej.
- Organy krajowe muszą opracować plany reagowania w przypadku awarii, uwzględniające wszystkie instalacje związane ze złożami ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich lub połączoną infrastrukturę, w tym potencjalnie dotknięte obszary leżące w ich jurysdykcji.
Informowanie społeczeństwa
- Niniejsza dyrektywa postanawia, iż odwiert poszukiwawczy nie może zostać wykonany przed poinformowaniem społeczeństwa i odebraniem stanowiska publicznego w odniesieniu do ewentualnych skutków planowanej działalności na obszarach morskich.
- Ze względu na potencjalne transgraniczne skutki awarii organy krajowe muszą regularnie wymieniać wiedzę, informacje i doświadczenia ze swoimi odpowiednikami z obszaru UE oraz zasięgać opinii branży, innych stron zainteresowanych i Komisji Europejskiej.
Rola Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego
Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego, ustanowiona na mocy rozporządzenia (WE) nr 1406/2002 (zob. streszczenie), może pomóc państwom członkowskim w opracowaniu planów reagowania w przypadku awarii oraz w wykrywaniu i monitorowaniu wycieków ropy naftowej i gazu ziemnego.
Zmiana definicji szkody wyrządzonej w wodach
Dyrektywa 2013/30/UE zmienia definicję szkody wyrządzonej w wodach podaną w dyrektywie 2004/35/WE w sprawie odpowiedzialności za środowisko (zob. streszczenie), tak by definicja ta była zgodna z definicjami zawartymi w dyrektywie 2000/60/WE (unijna ramowa dyrektywa wodna – zob. streszczenie) oraz w dyrektywie 2008/56/WE (zob. powyżej). Oznacza to, że szkodę wyrządzoną w wodach definiuje się jako szkodę, która ma znaczący negatywny wpływ na stan środowiskowy (ekologiczny, chemiczny lub ilościowy) wody oraz wodnych zasobów morskich.
Rozporządzenie zmieniające (UE) 2018/1999
Rozporządzenie (UE) 2018/1999 w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu zastąpiło art. 25 ust. 1 dyrektywy 2013/30/UE, nakładając na państwa członkowskie obowiązek składania Komisji rocznych sprawozdań zawierających przynajmniej poniższe informacje, jako części rocznych sprawozdań wymaganych na mocy rozporządzenia (UE) 2018/1999:
- liczba, wiek oraz lokalizacja instalacji;
- liczba i typ przeprowadzanych inspekcji i dochodzeń, a także wszelkich działań związanych z egzekwowaniem przepisów lub kar;
- dane na temat incydentów wymagane przez wspólny system składania sprawozdań;
- wszelkie istotne zmiany w ramach regulacyjnych dotyczących obszarów morskich;
- wyniki działalności związanej ze złożami ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich w powiązaniu z zapobieganiem poważnym wypadkom oraz ograniczaniem konsekwencji poważnych wypadków, które nastąpią.
OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?
Dyrektywa 2013/30/UE miała zostać włączona do porządku krajowego państw członkowskich do 19 lipca 2015 r.
KONTEKST
Więcej informacji:
GŁÓWNY DOKUMENT
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/30/UE z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa działalności związanej ze złożami ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich oraz zmiany dyrektywy 2004/35/WE (Dz.U. L 178 z 28.6.2013, s. 66–106).
Kolejne zmiany dyrektywy 2013/30/UE zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.
DOKUMENTY POWIĄZANE
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/56/WE z dnia 17 czerwca 2008 r. ustanawiająca ramy działań Wspólnoty w dziedzinie polityki środowiska morskiego (dyrektywa ramowa w sprawie strategii morskiej) (Dz.U. L 164 z 25.6.2008, s. 19–40).
Zobacz tekst skonsolidowany.
Dyrektywa 2004/35/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie odpowiedzialności za środowisko w odniesieniu do zapobiegania i zaradzania szkodom wyrządzonym środowisku naturalnemu (Dz.U. L 143 z 30.4.2004, s. 56–75).
Zobacz tekst skonsolidowany.
Rozporządzenie (WE) nr 1406/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 czerwca 2002 r. ustanawiające Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa na Morzu (Dz.U. L 208 z 5.8.2002, s. 1–9).
Zobacz tekst skonsolidowany.
Dyrektywa 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r. ustanawiająca ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej (Dz.U. L 327 z 22.12.2000, s. 1–73).
Zobacz tekst skonsolidowany.
Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021