Unijny Instrument na rzecz Przyczyniania się do Stabilności i Pokoju (na lata 2014–2020)

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) nr 230/2014 ustanawiające Instrument na rzecz przyczyniania się do Stabilności i Pokoju

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

W rozporządzeniu ustanowiono Instrument na rzecz Przyczyniania się do Stabilności i Pokoju, dzięki któremu UE może przyczyniać się do stabilności i pokoju przez zapewnianie, że podejmowane przez nią działania są skuteczne i spójne.

Obejmuje on następujące obszary:

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Wsparcie

Wsparcie techniczne i finansowe w ramach tego instrumentu jest skupione wokół trzech priorytetów:

 

Elastyczne podejście i zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego

Dla zwiększenia skuteczności działań pomoc w ramach tego instrumentu ma być bardziej elastyczna, gdyż maksymalna długość okresu działań w odpowiedzi na kryzys zostaje wydłużona do 30 miesięcy. Ponadto w przypadku przedłużających się konfliktów możliwe będzie rozmieszczenie drugiej transzy nadzwyczajnych środków pomocy, w celu poprawienia rezultatów osiągniętych przez pierwszą transzę.

Zasoby finansowe mogą także uzupełniać pomoc humanitarną UE oraz długoterminowe finansowanie współpracy na rzecz rozwoju.

Środki przygotowawcze, programowe, wykonawcze i monitorujące Instrumentu na rzecz Przyczyniania się do Stabilności i Pokoju mogą zostać wzmocnione – tam gdzie jest to zasadne i właściwe – przez wsparcie organizacji pozarządowych, organizacji reprezentujących ludy tubylcze oraz lokalne grupy obywatelskie.

Budżet i implementacja

Budżet Instrumentu na rzecz Przyczyniania się do Stabilności i Pokoju na lata 2014–2020 wynosi 2,339 mld euro. Większość zasad i procedur dotyczących wdrażania tego programu określono w rozporządzeniu (UE) nr 236/2014, tj. rozporządzeniu horyzontalnym, które dostosowuje i upraszcza wdrażanie unijnego finansowania zewnętrznego.

Zmiana rozporządzenia (UE) nr 236/2014

Z uwagi na zaangażowanie UE we wdrażanie Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 (cel zrównoważonego rozwoju nr 1: wyeliminować ubóstwo oraz cel zrównoważonego rozwoju nr 16: promowanie pokoju i sprawiedliwości), a także na wspólne oświadczenie dotyczące Nowego europejskiego konsensusu w sprawie rozwoju, pierwotny tekst rozporządzenia został zmieniony rozporządzeniem (UE) 2017/2306.

Zgodnie ze zmienionym rozporządzeniem UE może, w wyjątkowych okolicznościach, zapewnić pomoc w dziedzinie budowania zdolności wojskowych w krajach partnerskich z myślą o umożliwieniu bezpiecznej realizacji działań rozwojowych. Pomoc taka może przybrać formę szkoleń, mentoringu, sprzętu, poprawy infrastruktury itp. Pomoc zapewniana przez UE nie może w żadnym wypadku służyć budowaniu zdolności wojskowych w celach innych niż bezpieczeństwo służące rozwojowi. Innymi słowy, nie może ona być przeznaczona na finansowanie sprzętu służącego do zabijania, stałych wydatków wojskowych lub szkoleń mających na celu przyczynianie się do zwiększenia zdolności bojowej.

Na te nowe działania realizowane w latach 2018–2020 przeznaczono kwotę 100 mln euro.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 1 stycznia 2014 r., a stosuje się go do dnia 31 grudnia 2020 r. Z kolei zmiana dotycząca budowania zdolności na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju obowiązuje od stycznia 2018 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 230/2014 z dnia 11 marca 2014 r. ustanawiające Instrument na rzecz Przyczyniania się do Stabilności i Pokoju (Dz.U. L 77 z 15.3.2014, s. 1–10)

Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) nr 230/2014 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Wspólne oświadczenie Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie, Parlamentu Europejskiego i Komisji (Dz.U. C 210 z 30.6.2017, s. 1–24)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 236/2014 z dnia 11 marca 2014 r. ustanawiające wspólne zasady i procedury wdrażania unijnych instrumentów na rzecz finansowania działań zewnętrznych (Dz.U. L 77 z 15.3.2014, s. 95–108)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018