Bendroji mokesčių sistema, taikoma įvairių Europos Sąjungos valstybių narių patronuojančioms ir dukterinėms bendrovėms
DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:
Direktyva 2011/96/ES dėl bendrosios mokesčių sistemos, taikomos įvairių valstybių narių patronuojančioms ir dukterinėms bendrovėms
KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?
- Direktyvos, kuri paprastai vadinama Patronuojančių ir dukterinių bendrovių direktyva, tikslas – neapmokestinti dukterinių bendrovių patronuojančioms bendrovėms mokamų dividendų ir kitų pelno paskirstymų mokesčiais, išskaičiuojamais prie šaltinio, bei panaikinti tokių pajamų dvigubą apmokestinimą patronuojančios bendrovės lygiu.
- Ši bendroji sistema yra skirta palengvinti bendrovių grupavimą visoje Europos Sąjungoje (ES), siekiant užtikrinti veiksmingą vidaus rinkos veikimą.
PAGRINDINIAI ASPEKTAI
Susijusių bendrovių tipai
- Ši direktyva taikoma akcinėms bendrovėms, uždarosioms akcinėms bendrovėms, tam tikriems kooperatyvams, savitarpio bendrovėms, taupomiesiems bankams, fondams, Europos bendrovėms ir Europos kooperacinėms bendrovėms.
- Šių bendrovių nuolatinė registracijos vieta mokesčių tikslais turi būti ES, jos turi mokėti pelno mokestį be galimybės pasirinkti arba būti atleistos.
- Patronuojančia bendrove laikoma ES valstybės narės bendrovė, kuri turi ne mažesnę kaip 10 % kitoje valstybėje narėje esančios bendrovės kapitalo dalį.
Pelno gavimas
- Patronuojanti bendrovė arba nuolatinė buveinė turi galimybę gauti pelną net ne likvidavimo laikotarpiu. Tokiu atveju patronuojančios bendrovės arba nuolatinės buveinės valstybė narė tokio pelno neapmokestina arba tokį pelną apmokestina, suteikdama patronuojančiai bendrovei ir jos nuolatinei buveinei teisę atskaityti iš priklausančio mokėti mokesčio sumos tą bendrovių pelno mokesčio dalį, kurią nuo to pelno sumokėjo dukterinė bendrovė ir žemesnės grandies dukterinė bendrovė.
- Siekiant užkirsti kelią tarpvalstybinėms bendrovėms planuoti savo mokėjimus grupėje taip, kad jos galėtų pasinaudoti dvigubu neapmokestinimu, patronuojančios bendrovės arba nuolatinės buveinės valstybė narė turi apmokestinti gautą pelną tiek, kiek dukterinė bendrovė gali jo išskaičiuoti.
- Valstybės narės pasilieka galimybę numatyti, kad visi privalomieji mokėjimai, susiję su turima kapitalo dalimi, ir visi kapitalo nuostoliai, atsiradę dėl dukterinės bendrovės pelno paskirstymo, negali būti išskaitomi iš patronuojančios bendrovės apmokestinamo pelno.
- Iš pelno, kurį dukterinė bendrovė paskirsto savo patronuojančiai bendrovei, mokestis prie šaltinio neišskaitomas. Panašiai, patronuojančios bendrovės valstybė narė negali išskaičiuoti mokesčio prie šaltinio iš pelno, kurį tokia bendrovė gauna iš dukterinės bendrovės. Tačiau ši taisyklė netaikoma įmonių pelno mokesčio išankstiniam mokėjimui ar mokėjimui avansu, kurį dukterinė bendrovė, skirstydama pelną savo patronuojančiai bendrovei, moka valstybei narei, kurioje ji įsteigta.
Kovos su piktnaudžiavimu taisyklė
Ankstesnę direktyvą iš dalies keičiančia Direktyva (ES) 2015/121 į Direktyvą 2011/96/ES įterpiamos kovos su piktnaudžiavimu taisyklės siekiant užkirsti kelią piktnaudžiavimui šia direktyva, susijusiam su mokesčių slėpimu, mokestiniu sukčiavimu ir piktnaudžiavimu. Šios taisyklės yra skirtos spręsti klausimus, susijusius su dariniu arba keliais dariniais, kurie laikomi apsimestiniais, t. y. tokiais, kurie neatspindi ekonominės realybės.
NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?
- Direktyva 2011/96/ES taikoma nuo 2012 m. sausio 18 d. Valstybės narės turėjo ją perkelti į savo teisę iki tos datos.
- Ankstesnę direktyvą iš dalies keičianti Direktyva (ES) 2015/121 taikoma nuo 2015 m. vasario 17 d. Valstybės narės turėjo ją perkelti į savo teisę ne vėliau kaip 2015 m. gruodžio 31 d.
KONTEKSTAS
Daugiau informacijos žr.:
PAGRINDINIS DOKUMENTAS
2011 m. lapkričio 30 d. Tarybos direktyva 2011/96/ES dėl bendrosios mokesčių sistemos, taikomos įvairių valstybių narių patronuojančioms ir dukterinėms bendrovėms (nauja redakcija) (OL L 345, 2011 12 29, p. 8–16).
Vėlesni Direktyvos 2011/96/ES daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija skirta tik informacijai.
paskutinis atnaujinimas 23.02.2022