Briuselis, 2018 07 12

COM(2018) 540 final

KOMISIJOS ATASKAITA

Europos Sąjungos teisės taikymo stebėsena
2017 m. metinė ataskaita

{SWD(2018) 377 final}
{SWD(2018) 378 final}
{SWD(2018) 379 final}


Pratarmė    

Vykdymo užtikrinimas yra tinkamo ES politikos įgyvendinimo pagrindas    

1.    Naujas darbo vietų kūrimo, ekonomikos augimo ir investicijų postūmis    

2.    Sujungta bendroji skaitmeninė rinka    

3.    Atspari energetikos sąjunga ir perspektyvi klimato kaitos politika    

4.    Stipresnė ir teisingesnė vidaus rinka, turinti stipresnį pramonės pagrindą    

5.    Stipresnė ir teisingesnė ekonominė ir pinigų sąjunga    

6.    Abipusiu pasitikėjimu grindžiama teisingumo ir pagrindinių teisių erdvė    

7.    Nauja migracijos politika    

Pratarmė

Vienas iš mano iškilių pirmtakų Walteris Hallsteinas yra pasakęs, kad Europos Sąjunga iš esmės yra teisinė bendrija. Šie žodžiai paskatino mane imtis teisės studijų ir vėliau lėmė mano politinę karjerą. Šiandien tie žodžiai man tokie pat tikri kaip bet kada anksčiau. Teisė tebėra mūsų geriausia priemonė užtikrinti teisingumą, ginti laisves ir pasirūpinti piliečiais.

Todėl kai 2014 m. lapkričio mėn. pradėjau eiti pareigas, pažadėjau nuo pat pradžių daugiau dėmesio skirti politikos formavimui ir teisėkūrai. Dabar stengiamės užtikrinti, kad mūsų politikos pasiūlymai būtų pagrįsti faktais ir viešų konsultacijų rezultatais. Taikant šį darbo metodą, kuris sudaro geresnio reglamentavimo darbotvarkės pagrindą, siekiama užtikrinti, kad kiekviena ES teisyne esanti priemonė atitiktų paskirtį ir ją būtų galima kuo paprasčiau įgyvendinti ir taikyti.

Tačiau bet kokia taisyklė, kad ir kaip kruopščiai suformuluota ir parengta, gali būti veiksminga, tik jeigu bus veiksmingai įgyvendinama. Todėl Komisija skiria daug dėmesio ne tik rengdama teisės aktus, bet ir užtikrindama, kad jie būtų tinkamai taikomi. Veiksmingo ES teisės įgyvendinimo pagrindas yra Komisijos bendradarbiavimas ir ryšių palaikymas su valstybėmis narėmis. Todėl kai kalbama apie vykdymo užtikrinimą, visada teikiu pirmenybę dialogui. Būtent todėl toliau palaikysime valstybes nares įgyvendinant ES teisę.

Kartu turime imtis ryžtingų kovos su sunkiais ES teisės pažeidimais veiksmų. Atsižvelgdami į tai, 2016 m. nustatėme aiškius su pažeidimo atvejais ir skundais susijusio darbo prioritetus. Nuo tada mūsų vykdymo užtikrinimo pastangos sutelktos į svarbiausius ES teisės pažeidimus, nes šioje srityje Europos lygmens veiksmai gali suteikti tikrą pridėtinę vertę. Viena vertus, turime padėti valstybėms narėms įgyvendinti ES teisę, o kita vertus, kovoti su sunkiais ES teisės pažeidimais, kai jie padaromi. Šie du vaidmenys neatsiejami vienas nuo kito.

Šioje ES teisės taikymo 2017 m. ataskaitoje apžvelgiami pirmieji šio naujo tikslingesnio požiūrio taikymo metai. Iš pirmųjų rezultatų matyti, kad šis naujas požiūris jau duoda vaisių.

Laisvas darbuotojų judėjimas yra vienas didžiausių ES pasiekimų, bet europiečiai ne visada mano, kad tai vyksta sąžiningai. Dėl šios priežasties 2014 m. nustatėme taisykles, susijusias su Darbuotojų komandiravimo direktyvos vykdymo užtikrinimu, kuriomis nacionalinės valdžios institucijoms suteikiamos papildomos priemonės, padedančios kovoti su piktnaudžiavimu, sukčiavimu ir nedeklaruojamu darbu. Šios taisyklės įsigaliojo 2016 metais. 2017 m. Komisija pasinaudojo turimais vykdymo užtikrinimo įgaliojimais siekdama užtikrinti, kad valstybės narės tinkamai ir veiksmingai įgyvendintų šias taisykles. Pažeidimo nagrinėjimo priemones taip pat panaudojome vartotojų apsaugos srityje. Tai pastebimai keičia žmonių gyvenimus, pavyzdžiui, užtikrinant, kad poilsiautojai atgautų savo pinigus už įsigytą organizuotą turistinę kelionę, jeigu kelionės organizatorius bankrutuoja.

Vykdymo užtikrinimas taip pat atneša pokyčių interneto erdvėje. Vis daugiau piliečių vis labiau nerimauja dėl savo asmens duomenų apsaugos. Todėl pradėjome taikyti naujas taisykles, kuriomis nustatytas naujas visuotinis piliečių privatumo apsaugos standartas. Per visus 2017 m. glaudžiai bendradarbiavome su valstybėmis narėmis, kad pasirengtumėme nuo 2018 m. gegužės mėn. pradėti taikyti šias taisykles. Tai rodo, kaip mes vertiname valstybėms narėms teikiamą paramą, siekiant užtikrinti, kad jos kuo anksčiau pradėtų laikytis ES teisės aktų.

Tokį patį požiūrį taikėme ir taisyklėms, kuriomis didinamas mūsų saugumas ir apsaugomi mokesčių mokėtojų pinigai. Ši Komisija ėmė aktyviau kovoti su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu, siekdama užtikrinti, kad valstybės narės veiksmingiau dirbtų kartu siekdamos užkirsti kelią tokio pobūdžio tarpvalstybiniams nusikaltimams. 2017 m. rėmėme šiuos veiksmus ryžtingai imdamiesi priemonių, kuriomis užtikrinama, kad šie nauji kovos su pinigų plovimu teisės aktai būtų tinkamai perkelti į nacionalinę teisę.

Iš šių pavyzdžių matyti, kokie svarbūs yra teisės aktai ir kaip tinkamas jų vykdymo užtikrinimas gali akivaizdžiai pakeisti Europos gyventojų kasdienybę. Štai ką reiškia būti teisinės bendrijos dalimi.

Europos Komisijos Pirmininkas

Jeanas-Claude’as Junckeris

Vykdymo užtikrinimas yra tinkamo ES politikos įgyvendinimo pagrindas

Europos Sąjunga gali vykdyti savo politiką, tik jeigu valstybės narės tinkamai ir be reikalo nedelsdamos taikys ir įgyvendins ES teisę. Komisija, siekdama užtikrinti, kad ES politikos tikslai būtų įgyvendinti praktiškai, taiko įvairias priemones, įskaitant pažeidimo nagrinėjimo procedūras.

Strategiškesnis požiūris į ES taisyklių vykdymo užtikrinimą

Savo komunikate „ ES teisė. Geresnis taikymas – geresni rezultatai Komisija paskelbė naują požiūrį, kurį ji taikys pažeidimų nagrinėjimo politikoje. Komisija prioriteto tvarka spręs problemas tose srityse, kuriose jos vykdymo užtikrinimo veiksmai gali būti iš tikrųjų veiksmingi ir suteikti tikrą pridėtinę vertę privatiems asmenims ir įmonėms.

Pavyzdžiui, ES bendroji rinka Europos įmonėms suteikia labai didelių verslo galimybių, o vartotojams užtikrina didesnį pasirinkimą ir mažesnes kainas. Asmenims suteikiama galimybė keliauti, gyventi, dirbti ir studijuoti ten, kur jie pageidauja. Tačiau ši nauda nebus reali, jeigu valstybės narės netaikys ir neįgyvendins bendrosios rinkos taisyklių arba jeigu šios taisyklės bus pažeidžiamos sudarant kitų kliūčių.

Kalbant apie Europos Sąjungos institucijų atsakomybės sričių pasidalijimą, Europos Komisija yra atsakinga už teisėkūros proceso inicijavimą. Taryba ir Europos Parlamentas priima sprendimus dėl Komisijos teikiamų pasiūlymų. Valstybės narės yra atsakingos už savalaikį ir tinkamą ES teisės aktų taikymą, įgyvendinimą ir vykdymą nacionalinės teisės sistemoje. Komisija užbaigia ciklą: kai jos pasiūlymai priimami kaip ES teisės aktai, ji stebi, ar valstybės narės tinkamai taiko šiuos teisės aktus, ir imasi veiksmų, jeigu jos to nedaro.

Pagal Tarpinstitucinį susitarimą dėl geresnės teisėkūros šios trys institucijos yra sutarusios užtikrinti ES piliečiams, kad ES teisės aktai būtų atviri, aiškūs ir suprantami ir juos būtų galima veiksmingai įgyvendinti. Siekdama užtikrinti, kad būtų būtent taip, Komisija bendradarbiauja su valstybėmis narėmis. Ji tai daro rengdama įgyvendinimo planus, kad padėtų valstybėms narėms įgyvendinti ES teisę. Rengdama pasiūlymus dėl direktyvų Komisija su valstybėmis narėmis aptaria, ar reikalingi aiškinamieji dokumentai, t. y. dokumentai, kuriuose išdėstoma, kaip valstybės narės perkėlė į nacionalinę teisę tam tikrą direktyvą. Šis dialogas tęsiamas vykdant teisėkūros procedūras, taip pat tolesniuose ES teisės aktų perkėlimo, įgyvendinimo ir taikymo etapuose.

Atsižvelgdama į įsipareigojimus, prisiimtus komunikatuose „Bendrosios rinkos strategija“ ir „ES teisė. Geresnis taikymas – geresni rezultatai“ , 2017 m. Komisija surengė dialogo dėl taisyklių laikymosi susitikimus su trimis valstybėmis narėmis – Belgija, Airija ir Italija. Diskusijose daugiausia dėmesio buvo skiriama į nacionalinę teisę neperkeltiems ir nesuderintiems teisės aktams, nurodytiems Vidaus rinkos rezultatų suvestinėje, vykstančioms pažeidimo nagrinėjimo procedūroms ir naujiems pokyčiams, susijusiems su bendrosios rinkos strategija. Dialogai buvo naudingi renkant informaciją apie šalį ir vertinant bendrosios rinkos teisės aktų padėtį šiose valstybėse narėse.

Kai susitariama, valstybės narės turi veiksmingai įgyvendinti ir taikyti ES teisės aktus ir laiku suteikti numatytą naudą visuomenei.

Naujoji Komisijos vykdymo užtikrinimo politika yra ES politikos tikslų įgyvendinimo pagrindas. Todėl tais atvejais, kai pažeidimai trukdo siekti ES politikos tikslų, Komisija turėtų nedelsdama imtis ryžtingų veiksmų.

2017 m. Komisija nedelsdama ėmėsi veiksmų ir pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūras prieš šešiolika valstybių narių, kurios nepriėmė priemonių, skirtų lengvųjų plastikinių pirkinių maišelių naudojimui mažinti, kaip reikalaujama pagal Direktyvą dėl plastikinių maišelių . Pagal ES taisykles valstybės narės turėtų įgyvendinti šį tikslą apmokestindamos lengvuosius plastikinius pirkinių maišelius ir (arba) užtikrindamos, kad vienam asmeniui tenkantis per metus sunaudotų maišelių skaičius būtų ribotas.

Komisija yra nustačiusi aiškius prioritetus, kuriais ji vadovausis kovodama su įtariamais ES teisės aktų pažeidimais. Vadovaudamasi šiais prioritetais ir atsižvelgdama į savo politinį įsipareigojimą strategiškiau užtikrinti ES teisės vykdymą, Komisija užbaigė procedūras tais atvejais, kai tai atrodė tinkama politikos požiūriu.

2017 m. Europos Komisija užbaigė prieš kelias valstybes nares pradėtas pažeidimo nagrinėjimo procedūras ir skundų nagrinėjimą  lošimų srityje.

Komisija nemano, kad svarbiausia pasinaudoti pažeidimo nagrinėjimo įgaliojimais siekiant skatinti ES bendrąją

rinką internetinių lošimų paslaugų srityje.

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas yra ne kartą pripažinęs valstybių narių teisę apriboti lošimo paslaugų teikimą, jei tai būtina siekiant apsaugoti tokius viešojo intereso tikslus kaip nepilnamečių apsauga, kova su priklausomybe nuo lošimų ir pažeidimais bei sukčiavimu.

Komisija pripažįsta, kad viešojo intereso tikslai, kurių valstybės narės siekia reguliuodamos lošimo paslaugų teikimą, turi platesnę politinę reikšmę.

Komisija ir toliau rems valstybių narių pastangas modernizuoti nacionalinę internetinių lošimų srities teisinę bazę ir sudarys nacionalinėms lošimų priežiūros institucijoms geresnes sąlygas bendradarbiauti. Kartu atsižvelgdama į įvairius Europos Sąjungos Teisingumo Teismo sprendimus dėl nacionalinės teisės aktų lošimų srityje, Komisija mano, kad skundus lošimų sektoriuje nacionaliniai teismai gali spręsti veiksmingiau nei ji.

Siekdama sparčiau užtikrinti atitiktį aktualiose srityse, Komisija pakoregavo savo vykdomą „EU Pilot“ mechanizmo taikymo politiką. Pagal šį mechanizmą Komisija, prieš pradėdama oficialias procedūras, neoficialiai valstybėms narėms nurodo jai susirūpinimą keliančias problemas dėl galimų pažeidimų. Pradedant dialogą su valstybėmis narėmis dėl įtariamų ES teisės pažeidimų, „EU Pilot“ procedūra nebetaikoma automatiškai. Vietoj to Komisija pažeidimo nagrinėjimo procedūras pradeda įprastine tvarka, nesikliaudama „EU Pilot“ procedūra. Dėl šios priežasties labai sumažėjo „EU Pilot“ procedūrų, kurias Komisija pradėjo 2017 m.

Kadangi Komisija pirmiausia teikia pirmenybę atvejų, kai valstybės narės nepranešė apie direktyvų perkėlimo į nacionalinę teisę priemones, nagrinėjimui, ji sugriežtino sankcijų režimą, taikomą tokiais atvejais. Kai Teisingumo Teisme bus iškeliamos bylos dėl pažeidimų, Komisija sistemingai prašys Teisingumo Teismo skirti vienkartinę baudą ir periodinę baudą. Komisija šią tvarką taikys pažeidimo nagrinėjimo procedūroms, kurios buvo pradėtos po komunikato „ES teisė. Geresnis taikymas – geresni rezultatai“  paskelbimo 2017 m. sausio 19 d.. Atsižvelgdama į tai, kad nuo tos dienos praėjo nedaug laiko, 2017 m. Komisija pagal naują sankcijų režimą neperdavė Teisingumo Teismui nė vienos bylos.

Komisija toliau labai vertina visuomenės, įmonių ir kitų suinteresuotųjų šalių pagalbą nustatant ES teisės pažeidimus. Be to, ne mažiau svarbu, kad visuomenė suvoktų pažeidimo nagrinėjimo procedūros pobūdį ir atitinkamai numatytų savo lūkesčius. Pagrindinis pažeidimo nagrinėjimo procedūros tikslas – užtikrinti, kad valstybė narė laikytųsi ES teisės aktų, o ne suteikti individualią teisių gynimo priemonę ar kompensaciją. Dažnai tam tikrų kategorijų bylas galima sėkmingai išspręsti ES ir nacionaliniu lygmeniu taikant kitus, tinkamesnius mechanizmus, pvz., pasinaudojant tinklu SOLVIT arba kreipiantis į nacionalinius teismus ir nacionalinius ombudsmenus. Komunikate „ES teisė. Geresnis taikymas – geresni rezultatai“ buvo padėtas pagrindas – įsipareigota stiprinti bendradarbiavimą su Europos ombudsmenų tinklu, siekiant skatinti gerą administravimą taikant ES teisę nacionaliniu lygmeniu.

2017 m. Komisija toliau vykdė šį įsipareigojimą. Kartu su Europos ombudsmenu ir Europos ombudsmenų tinklu ji surengė praktinį seminarą siekdama skatinti aktyviau keistis informacija apie vykstančius ES teisės pažeidimų tyrimus ir teisių gynimo mechanizmus, kuriais gali naudotis piliečiai.

Labai svarbų vaidmenį įgyvendinant ES teisės aktus nacionalinėje teisės sistemoje atlieka nacionaliniai parlamentai. Todėl Komisija gali tik džiaugtis tuo, kad jie vis labiau domisi su ES teisės įgyvendinimu, taikymu ir veiksmingu vykdymo užtikrinimu susijusiais klausimais. Komisija ne tik reguliariai keičiasi informacija su nacionaliniais parlamentais apie pasiūlymus dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų, bet ir praplėtė šį dialogą, į jį įtraukdama konkrečių su vykdymo užtikrinimu susijusių klausimų. 2017 m. Komisija pasinaudojo šia galimybe išaiškinti savo naują vykdymo užtikrinimo politiką palaikydama ryšius su Vokietijos ir Čekijos nacionaliniais parlamentais.



1.Naujas darbo vietų kūrimo, ekonomikos augimo ir investicijų postūmis

J.-C. Junckerio vadovaujamos Komisijos svarbiausias prioritetas – skatinti investicijas, kuriomis kuriamos darbo vietos ir stiprinamas Europos konkurencingumas. Tačiau, jeigu valstybės narės tinkamai ir laiku neįgyvendins ES taisyklių, pastangos sukurti tinkamą reglamentavimo aplinką, kuri būtų palanki įmonėms ir darbo vietų kūrimui, bus ne tokios veiksmingos.

Tinkamų darbo sąlygų visoje ES užtikrinimas

Laisvas darbuotojų judėjimas bendrojoje rinkoje neatsiejamas nuo panašaus saugos darbe lygio užtikrinimo visoje ES. Darbo laiko direktyvoje nustatyti būtiniausi saugos ir sveikatos reikalavimai dėl darbo laiko organizavimo. Ilga darbo laiko trukmė ir nepakankamas poilsis (ypač per ilgesnį laiką) gali pakenkti darbuotojų sveikatai (pvz., įvyksta daugiau nelaimingų atsitikimų ir padaroma daugiau klaidų, patiriamas didesnis stresas ir nuovargis, kyla trumpalaikė ir ilgalaikė grėsmė sveikatai).

2017 m. balandžio mėn. Komisija pateikė aiškinamąjį komunikatą dėl Darbo laiko direktyvos  ir  jos įgyvendinimo ataskaitą . Šiomis priemonėmis siekiama išaiškinti taikomus teisės aktus. Taip komunikatu pirmiausia siekiama padėti nacionalinėms institucijoms, praktikuojantiems teisininkams ir socialiniams partneriams aiškinti šią direktyvą.

Dėl nevienodo Darbo laiko direktyvos  taikymo valstybėse narėse esama tam tikrų kategorijų darbuotojų, kuriems netaikoma direktyva teikiama apsauga. Viešojo sektoriaus, ginkluotųjų pajėgų, policijos ir civilinės saugos tarnybų darbuotojai, pvz., kalėjimų darbuotojai ir viešąsias paslaugas teikiantys ugniagesiai ne visada gavo šios direktyvos teikiamą naudą. Kalbant apie privatųjį sektorių, kai kuriose valstybėse narėse namų ūkio darbuotojai taip pat ne visada galėjo naudotis savo teisėmis pagal šią direktyvą. Teisė į mokamas kasmetines atostogas – vienas iš svarbiausių direktyvos elementų – ne visada buvo tinkamai perkeltas į nacionalinę teisę.

Po to, kai Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūras, 2017 m. Prancūzija ir Ispanija iš dalies pakeitė savo teisės aktus, kad tam tikrų kategorijų policijos darbuotojai galėtų naudotis Darbo laiko direktyvos teikiama nauda.

Per pastaruosius 20 metų Komisijos vykdymo užtikrinimo veiksmais buvo šalinami tokie trūkumai. Be to, Darbo laiko direktyvos nuostatos buvo aiškinamos daugiau kaip 50 Europos Sąjungos Teisingumo Teismo sprendimų ir nutarčių. Tokio išaiškinimo poveikis yra didelis: nacionaliniai teismai jais remiasi aiškindami nacionalinę teisę ir taip jie taikomi darbdaviams.

ES teisės aktuose dėl darbuotojų saugos ir sveikatos nustatyti aukšto lygio darbuotojų apsaugos nuo rizikos jų saugai ir sveikatai standartai. Jie padeda užkirsti kelią su darbu susijusioms ligoms ir nelaimingiems atsitikimams ir taip gerinti žmonių gyvenimo kokybę. 2017 m. dėl Komisijos vykdymo užtikrinimo veiksmų šioje srityje valstybės narės turėjo priimti nacionalinės teisės aktus, kad būtų užtikrintas ES teisės aktų, visų pirma Direktyvos dėl elektromagnetinių laukų poveikio darbuotojams , laikymasis.

ES aplinkosaugos taisyklių vykdymo užtikrinimas

2017 m. Komisija ėmėsi teisinių priemonių siekdama spręsti netinkamo aplinkosaugos teisės aktų įgyvendinimo problemą.

Komisija apskundė Lenkiją Europos Sąjungos Teisingumo Teismui dėl padidintos medienos ruošos Belovežo girioje , kuri yra vienas iš paskutinių išlikusių Europos pirmykščių miškų ir saugoma tinklo „Natura 2000“ teritorija. Šioje teritorijoje saugomos rūšys ir buveinės, kurių išlikimui yra reikalingas pirmykštis miškas, įskaitant negyvąją medieną. Kai kurioms iš šių rūšių Belovežo giria yra pati svarbiausia ir vienintelė likusi tinkama teritorija Lenkijoje. Kadangi pradėta medienos ruošos veikla yra stambaus masto, Komisija taip pat prašė Teisingumo Teismo nustatyti laikinąsias priemones ir nurodyti Lenkijai nedelsiant nutraukti darbus. Teismas patenkino Komisijos prašymą ir nurodė Lenkijai nedelsiant nutraukti aktyvios miškotvarkos darbus Belovežo girioje, išskyrus išimtinius atvejus, kai jie tikrai būtini visuomenės saugumui užtikrinti. Teismas taip pat pirmą kartą patvirtino, kad Lenkijai gali būti skirtos finansinės baudos, jeigu ji nesilaikys Teismo sprendimo.

Viena pagrindinių problemų išlieka oro kokybės gerinimas. Nepaisant valstybių narių įsipareigojimų užtikrinti gyventojams gerą oro kokybę, jau daugybę metų įvairiose vietovėse oro kokybė yra probleminis klausimas. Dėl prastos oro kokybės kasmet miršta daugiau žmonių, nei jų žūsta kelių eismo įvykiuose.

2017 m. iš viso vyko 30 pažeidimo nagrinėjimo procedūrų dėl pernelyg didelio kietųjų dalelių (KD10), azoto dioksido (NO2) ir sieros dioksido (SO2) kiekio ore. Šie teršalai, daugiausia susidarantys dėl tokios žmogaus veiklos, kaip transportas, pramonė ir būstų šildymas, gali sukelti kvėpavimo problemų, plaučių vėžį ir būti ankstyvos mirties priežastis. Precedentiniame sprendime prieš Bulgariją dėl viršytų taršos kietosiomis dalelėmis normų  Teisingumo Teismas patvirtino Komisijos vykdymo užtikrinimo veiksmus. Komisija tęs prieš kitas valstybes nares pradėtas pažeidimo nagrinėjimo procedūras dėl oro kokybės.

Valstybės narės taip pat turi įrengti tinkamas miesto nuotekų surinkimo ir valymo sistemas, nes neišvalytas vanduo kelia pavojų žmonių sveikatai, taip pat vidaus vandenų būklei ir jūros aplinkai.

2017 m. Teisingumo Teismas pritarė Komisijos argumentams bylose, iškeltose Jungtinei Karalystei ir Graikijai dėl nepakankamo miesto nuotekų valymo.

2017 m. Komisija aktyviai vykdė pažeidimo nagrinėjimo veiksmus prieš valstybes nares, kurios savo nacionalinės teisės aktais neįgyvendino peržiūrėtos Poveikio aplinkai vertinimo direktyvos. Šia direktyva supaprastintos galimo projektų poveikio aplinkai vertinimo taisyklės.

Be to, Komisija glaudžiai bendradarbiavo su nacionalinėmis institucijomis ir kitomis suinteresuotosiomis šalimis siekdama padėti laikytis taisyklių ir išspręsti problemas ankstyvame etape. 2017 m. vasario mėn. buvo paskelbtos  Šalių ataskaitos dėl aplinkos nuostatų įgyvendinimo peržiūros , kuriose pateikta pirma išsami apžvalga apie tai, kaip valstybės narės praktiškai taiko ES aplinkosaugos politiką ir teisės aktus. Remdamasi šiomis ataskaitomis, Komisija pradėjo dialogus su valstybėmis narėmis. Be to, Komisija nustatė bendradarbiavimo priemonę , skirtą padėti nacionalinės, regioninės ir vietos valdžios institucijoms, atsakingoms už ES aplinkosaugos teisės ir politikos įgyvendinimą, keistis ekspertinėmis žiniomis.

Žemės ūkio taisyklių vykdymo užtikrinimas

Bendra žemės ūkio politika ir susijusių ES taisyklių vykdymo užtikrinimas teikia paramą ūkio pajamoms ir padeda ūkininkavimą padaryti ekologiškesnį. Šiais veiksmais taip pat padedama didinti sektoriaus konkurencingumą ir efektyvų išteklių naudojimą ir apskritai gerinti gyvenimo kokybę kaimo vietovėse.

2017 m. Komisijos veiksmais, skirtais užtikrinti žemės ūkio taisyklių laikymąsi, pirmiausia buvo siekiama stebėti, kaip valstybės narės įgyvendina tiesioginių išmokų reformą . Komisija pradėjo dvišalius dialogus su valstybėmis narėmis, kurios netinkamai naudojo finansinę pagalbą pagal savanoriškos susietosios paramos sistemą, skirtą ūkininkavimo būdams arba sektoriams, patiriantiems kitų sunkumų nei rizika, kad su jais susijusi gamyba gali būti nutraukta arba sumažėti.

Iš sunkumų, su kuriais susidurta praktikoje, matyti, kad taikomas taisykles reikia patikslinti. Todėl 2017 m. gruodžio mėn. Komisija priėmė reglamentą, kuriuo pakoreguotos sąlygos, kuriomis valstybės narės gali skirti finansinę paramą ūkininkams taikydamos savanoriškos susietosios paramos sistemą.

Plėtodama dialogą Komisija įtikino nacionalines valstybės narės institucijas pakeisti diskriminuojančią nuostatą, pagal kurią neįgalieji neturėjo galimybės teikti paraiškų finansinei paramai gauti, kad modernizuotų savo žemės ūkio valdas.

Kazeinai yra plačiai pramonėje naudojama piene esanti medžiaga. Jie naudojami daugelyje pramonės šakų kaip rišikliai, yra pagrindinė sūrio sudedamoji dalis, taip pat jie naudojami kaip maisto priedai. ES kazeinų ir kazeinatų ženklinimo taisyklės sudaro palankesnes sąlygas maisto tvarkymo subjektams užtikrinti laisvą šių gaminių judėjimą.

Komisija aktyviai ėmėsi tolesnių veiksmų, susijusių su pažeidimo nagrinėjimo procedūromis prieš Kiprą, Italiją ir Jungtinę Karalystę , nes jos laiku neperkėlė į savo nacionalinės teisės aktus kazeinų ir kazeinatų prekybos standartų.



Jūrų reikalų ir žuvininkystės taisyklių vykdymo užtikrinimas

Siekiant padėti Europai pereiti prie intensyvesnės žiedinės ekonomikos, kurioje gamtos ištekliai naudojami tausiau, žuvų ištekliai turi būti valdomi tausiai. Tai taip pat būtina siekiant ilguoju laikotarpiu užtikrinti užimtumą ir ekonomikos augimą žuvininkystės sektoriuje. Todėl 2017 m. Komisijos vykdymo užtikrinimo strategija buvo orientuota į žuvininkystės išteklių išsaugojimo ir kontrolės sritis, kurios yra labai svarbios kuriant žiedinę ekonomiką.

Jeigu valstybės narės nedelsdamos nesiims veiksmingų priemonių, kad užkirstų kelią neteisėtai, nedeklaruojamai ir nereglamentuojamai žvejybai, ES bus sunkiau kovoti su tokia praktika visame pasaulyje.

Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūras prieš Portugaliją dėl to, kad laivai, plaukiojantys su Portugalijos vėliava ir vykdantys veiklą vandenyse, už kuriuos atsakinga Žvejybos šiaurės vakarų Atlante organizacija, ne kartą ir ilgą laiką vykdė žvejybos veiklą, kuria buvo pažeidžiamos organizacijos taikomos išsaugojimo priemonės.

Nacionalinėse žvejybos stebėsenos sistemose turi būti numatytos atgrasomos sankcijos už šiurkščius ES bendros žuvininkystės politikos taisyklių pažeidimus. Komisija ėmėsi veiksmų siekdama pašalinti sisteminius trūkumus, kurie kliudo nustatyti tvarumui kenkiančią neteisėtą žvejybos veiklą.

Pagal bendrą žuvininkystės politiką ES žvejybos laivai turi vienodas galimybes naudotis visais ES vandenimis ir juose esančiais ištekliais. Valstybės narės turi užtikrinti, kad su kitų ES šalių vėliavomis plaukiojantys laivai galėtų laisvai žvejoti jų jurisdikcijoje esančiuose vandenyse.

Komisija ėmėsi papildomų veiksmų pažeidimo nagrinėjimo procedūroje prieš Rumuniją, nes ši nesuteikė kitų valstybių narių laivams vienodų galimybių naudotis jos vandenimis.

ES vandenyse konkuruojant dėl erdvės atsinaujinančiosios energijos įrenginiams, akvakultūrai ir kitiems tikslams, atsirado būtinybė savo jūras valdyti nuosekliau. Jūrinių teritorijų planavimas vykdomas tarpvalstybiniu ir tarpsektoriniu lygmenimis, siekiant užtikrinti, kad žmogaus veikla jūroje būtų veiksminga, saugi ir tvari. 2017 m. Komisija ėmėsi veiksmų siekdama užtikrinti, kad ES bendra jūrinių teritorijų planavimo sistema būtų laiku perkelta į valstybių narių nacionalinės teisės aktus.



Regioninės politikos taisyklių vykdymo užtikrinimas

Europos struktūrinių ir investicijų fondų lėšomis remiamos investicijos į pagrindines augimą skatinančias politikos sritis visoje ES. Valstybės narės, siekdamos užtikrinti, kad fondų lėšos būtų panaudotos kuo veiksmingiau, turi laikytis tam tikrų išankstinių sąlygų . Komisija tikrina, ar jų laikomasi. Investicijos valstybėse narėse turi atitikti reikalavimus, nustatytus tuose pačiuose ES teisės aktuose ir standartuose, kurie taikomi įvairiems sektoriams, pvz., aplinkos apsaugos, užimtumo ir mokslinių tyrimų sektoriams.

2017 m. Komisijos veiksmai buvo orientuoti į išankstinių sąlygų vykdymo užtikrinimą viešųjų pirkimų, valstybės pagalbos, išsamių investicijų į transporto infrastruktūrą planavimo srityse ir vandens bei atliekų sektoriuose.



Kova su ES biudžetui kenkiančiu sukčiavimu

2017 m. Komisija toliau ėmėsi veiksmų, susijusių su atvejais, dėl kurių ES biudžetas neteko pajamų.

2017 m. Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF) paskelbė ataskaitą, susijusią su svarbiausiais sukčiavimo muitų srityje atvejais. Tai susiję su tarptautinėmis organizuotomis nusikalstamomis grupėmis, ieškančiomis ES uostų, kurių kontrolė yra silpniausia, kad galėtų melagingai deklaruoti mažą iš Kinijos importuojamų tekstilės gaminių ir avalynės vertę. Kadangi muitai ir pridėtinės vertės mokestis apskaičiuojami pagal importuojamų prekių vertę, sukčiautojai gali neteisėtai pelnytis iš to, kad nesama tinkamos kontrolės, mokėdami gerokai mažesnius mokesčius, nei teisiškai privalo. OLAF atlikus tyrimą paaiškėjo, kad svarbiausias šios nesąžiningos prekybos centras buvo įsikūręs Jungtinėje Karalystėje. Kadangi prekės buvo skirtos daugiausia kitų valstybių narių, įskaitant Prancūziją, Ispaniją, Vokietiją ir Italiją, rinkoms, su pridėtinės vertės mokesčiu susijusioms tų valstybių narių pajamoms buvo padarytas didelis neigiamas poveikis. 2017 m. atlikusi patikrinimus, Komisija patvirtino OLAF tyrimo išvadas dėl 2011–2017 m. Jungtinėje Karalystėje nuolat vykdyto sukčiavimo. Komisija dar kartą paprašė Jungtinės Karalystės valdžios institucijų galutinai įgyvendinti veiksmingas taisomąsias priemones, siekiant užkirsti kelią iš Kinijos įvežamų tekstilės gaminių ir avalynės, kurių deklaruota vertė gerokai mažesnė nei iš tikrųjų, importui. Po to, kai Komisija pateikė rekomendacijas visoms valstybėms narėms, įskaitant Jungtinę Karalystę, kitos valstybės narės jau įgyvendino šias priemones. Komisija ėmėsi atitinkamų veiksmų, kad apsaugotų Sąjungos finansinius interesus, ir paprašė Jungtinę Karalystę imtis visų reikiamų priemonių, kad į ES biudžetą būtų sumokėta visa trūkstama nepriemokos suma.

Komisija apskundė Nyderlandus ir Jungtinę Karalystę Teisingumo Teismui už tai, kad jos nesumokėjo iš viso 20 mln. EUR muitų, kuriuos prarado ES biudžetas (atskaičius surinkimo išlaidas). Abiejų valstybių narių atveju ES biudžetas prarado tradicinių nuosavų išteklių dėl jų užjūrio šalių ir teritorijų išduotų neteisingų sertifikatų. Jungtinės Karalystės atveju iš ES nepriklausančių šalių į užjūrio teritoriją (Angiliją) buvo importuotas aliuminis, o vėliau jis vėl reeksportuotas į ES. Vykdant importą buvo neteisėtai pasinaudota atleidimu nuo ES muito mokesčių, kadangi Angilija neturėjo išduoti eksporto sertifikatų. Kalbant apie Nyderlandus, į Europą importuojamiems pieno milteliams ir ryžiams, importuotiems iš Kiurasao 1997–2000 m., taip pat kruopų ir ryžių produktams, importuotiems iš Arubos 2002–2003 m., buvo neteisėtai netaikomi ES muito mokesčiai, nes šios teritorijos neturėjo išduoti EUR.1 sertifikatų. Kiurasao ir Aruba yra Nyderlandų užjūrio šalys. Valstybei narei nesumokėjus viso savo įnašo į ES biudžetą, šį trūkumą turi kompensuoti kitos valstybės narės.

.

2.Sujungta bendroji skaitmeninė rinka

Bendrosios skaitmeninės rinkos strategija siekiama pašalinti kliūtis internete, dėl kurių ES gyventojai netenka galimybės įsigyti prekių ir paslaugų.

Tarptinklinio ryšio savo šalies kainomis principo laikymosi užtikrinimas

Nuo 2017 m. birželio 15 d. tarptinklinio ryšio savo šalies kainomis taisyklės taikomos visiems ES keliautojams. Tai reiškia, kad viešėdami kitoje valstybėje narėje jie moka tokią pačią kainą už mobiliojo ryšio skambučius, trumpąsias žinutes ir siunčiamus duomenis kaip ir savo gyvenamojoje valstybėje narėje.

2017 m. Komisija atidžiai stebėjo, kad valstybės narės tinkamai taikytų ES tarptinklinio ryšio reglamentą . Iš stebėsenos rezultatų matyti, kad naujos tarptinklinio ryšio taisyklės įgyvendinamos labai sėkmingai ir nuo 2017 m. birželio 15 d. gerokai padidėjo keliautojų naudojami tarptinkliniai srautai.

Elektroninių mokėjimų patikimumo užtikrinimas

Elektroninis parašas, kuris suteikia galimybę pasirašyti dokumentus interneto erdvėje taip pat, kaip dokumentai pasirašomi rašikliu realiajame pasaulyje, Europos Sąjungoje jau tapo tikrove. Tačiau, be elektroninio parašo, būtinos kitos patikimumo užtikrinimo paslaugos , kad tarpvalstybiniai (kaip ir nacionalinio lygmens) elektroniniai mokėjimai būtų saugūs ir teisiškai galiotų.

2017 m. Komisija ėmėsi veiksmų siekdama užtikrinti, kad ES reglamentas dėl patikimumo užtikrinimo paslaugų būtų tinkamai taikomas visoje ES. Ji taip pat ėmėsi veiksmų siekdama užtikrinti, kad elektroniniai parašai, elektroniniai spaudai, laiko žymos, elektroninio pristatymo paslaugos ir interneto svetainių tapatumo nustatymas galiotų tarpvalstybiniu mastu, o jų teisinis statusas būtų toks pat kaip ir tradicinių popieriniais dokumentais grindžiamų procedūrų.

Geresnės interneto prieigos užtikrinimas

Plačiajuosčio ryšio sąnaudų mažinimo direktyva padedama mažinti didelės spartos interneto įdiegimo sąnaudas iki 30 proc., o tai reiškia, kad Europos Sąjungoje juo gali naudotis daugiau asmenų. Norint užbaigti kurti ES bendrąją skaitmeninę rinką ir gerinti interneto prieigą labai svarbu tinkamai įgyvendinti direktyvą.

Po to, kai Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūras, dauguma valstybių narių perkėlė Plačiajuosčio ryšio sąnaudų mažinimo direktyvą į nacionalinę teisę. 2017 m. pabaigoje Teisingumo Teisme tebebuvo nagrinėjamos bylos prieš Belgiją ir Slovakiją .

Autorių ir gretutinių teisių apsaugos užtikrinimas

Kolektyvinio teisių valdymo direktyva gerinamas kolektyvinio administravimo organizacijų valdymas ir didinamas jų veiklos skaidrumas. Šios organizacijos visoje Europoje administruoja autorių ir gretutines teises teisių turėtojų, pvz., autorių, kompozitorių arba atlikėjų, vardu. Jos sudaro palankesnes sąlygas teikti licencijas, surinkti ir paskirstyti autorinį atlyginimą ir skatina kultūrinės raiškos įvairovę. Direktyva taip pat prisideda prie platesnio internete skelbiamų muzikos kūrinių pasirinkimo Europoje, taip pat ir tarpvalstybiniu mastu.

Komisija ėmėsi papildomų veiksmų per pažeidimo nagrinėjimo procedūras prieš Bulgariją, Ispaniją, Liuksemburgą, Lenkiją ir Rumuniją dėl laiku neįgyvendintos Kolektyvinio teisių valdymo direktyvos .

Autorių teisių taisyklių taikymas tarpusavio dalijimosi rinkmenomis svetainėms buvo išaiškintas Europos Sąjungos Teisingumo Teismo sprendime dėl svetainės „Pirate Bay“. „Pirate Bay“ suteikia galimybę naudotojams dalytis jų kompiuteriuose laikomais autorių teisėmis saugomais kūriniais ir įkelti juos fragmentais („torentais“). Paprastai teisių turėtojai nėra davę savo sutikimo tokio pobūdžio svetainių operatoriams ir naudotojams dalytis jų kūriniais. Teismas nusprendė, kad pateikiant ir administruojant dalijimosi kūriniais interneto platformą, kaip antai „Pirate Bay“, gali būti pažeidžiamos ES autorių teisių taisyklės. Net jeigu autorių teisėmis saugomus kūrinius internete patalpina ne pati dalijimosi rinkmenomis internete platforma, o jos naudotojai, tos platformos operatoriai atlieka labai svarbų vaidmenį pateikiant tuos kūrinius visiems platformos naudotojams.

Metų pabaigoje Komisija taip pat priėmė intelektinės nuosavybės dokumentų rinkinį. Jame pateikiamos Intelektinės nuosavybės teisių direktyvos vykdymo užtikrinimo gairės ir taip valstybėms narėms padedama įgyvendinti šią direktyvą.

3.Atspari energetikos sąjunga ir perspektyvi klimato kaitos politika

Europos  energetikos sąjunga  namų ūkiams ir įmonėms užtikrinama saugi, įperkama ir švari energija, leidžiant energijai laisvai cirkuliuoti per valstybių sienas ES viduje. Ji taip pat skatina naujų technologijų kūrimą ir infrastruktūros atnaujinimą siekiant sumažinti namų ūkių sąskaitas, kurti darbo vietas ir skatinti ekonomikos augimą. Sukūrus energetikos sąjungą bus pasiektas tvarus energijos vartojimas mažinant išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, taršą ir mūsų priklausomybę nuo iškastinio kuro.

Energetikos pertvarka į saugų, patikimą ir tvarų energetikos sektorių, orientuotą į vartotoją

Konkurencinga aplinka energijos tiekėjams lemia prieinamas energijos kainas namams, įmonėms ir pramonei. Dėl šios priežasties 2017 m. Komisijos vykdymo užtikrinimo veiksmai energetikos sektoriuje, be kita ko, buvo sutelkti į Trečiojo energetikos dokumentų rinkinio direktyvų ir TEN-E reglamento įgyvendinimą.

Tinkamas ES taisyklių įgyvendinimas energetikos sektoriuje yra labai svarbus siekiant sumažinti energijos vartojimą ir padaryti jį tvaresnį. Jis taip pat padeda mažinti išmetamo anglies dioksido kiekį ir priklausomybę nuo iškastinio kuro, kartu užtikrinant, kad energijos tiekimas būtų patikimas, visų pirma pažeidžiamiausiems vartotojams. Kad padėtų įgyvendinti šiuos tikslus, Komisija ėmėsi vykdymo užtikrinimo veiksmų, susijusių su Energijos vartojimo efektyvumo direktyva , Pastatų energinio naudingumo direktyva , Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyva ir Dujų tiekimo saugumo reglamentu .

Energijos vartojimo efektyvumo direktyvoje ir Pastatų energinio naudingumo direktyvoje nustatytos patikimos informacijos apie vartotojų energijos poreikius ir vartojimo modelius teikimo vartotojams taisyklės. Šios taisyklės buvo įgyvendintos 2017 m. vykdant pažeidimo nagrinėjimo procedūras prieš Čekiją , Graikiją ,  Ispaniją , Latviją,   Maltą ir Nyderlandus . 

Komisija ėmėsi įvairių vykdymo užtikrinimo priemonių, siekdama užtikrinti, kad valstybės narės būtų įdiegusios panaudoto branduolinio kuro ir radioaktyviųjų atliekų saugaus ir atsakingo tvarkymo nacionalines sistemas, ir tobulinti teisės aktus, susijusius su geriamajame vandenyje esančiomis radioaktyviosiomis medžiagomis. Pirmenybė taip pat buvo teikiama jūroje atliekamų naftos ir dujų operacijų saugos reikalavimų vykdymo užtikrinimui.

Todėl Komisija ėmėsi tolesnių veiksmų per pažeidimo nagrinėjimo procedūras prieš Čekiją, Kroatiją, Italiją, Austriją ir Portugaliją dėl to, kad jos nepriėmė nacionalinių radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro tvarkymo programų, atitinkančių ES standartus. Be to, Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūras prieš Belgiją, Daniją, Liuksemburgą, Austriją ir Slovėniją dėl to, kad jos laiku į savo nacionalinės teisės aktus neperkėlė iš dalies pakeistos Branduolinės saugos direktyvos.

2016 ir 2017 m. Komisija ėmėsi aktyvesnių veiksmų energetikos sektoriuje pateikdama įvairių pasiūlymų dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų. 2017 m. Europos Parlamentas ir Taryba priėmė du iš šių pasiūlymų (dėl Energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo reglamento ir Dujų tiekimo saugumo reglamento )

Paryžiaus susitarimo dėl klimato kaitos įgyvendinimas

2015 m. Paryžiaus klimato kaitos konferencijoje ES ir jos partnerėms sudarius plačią koaliciją, siekiančią plataus užmojo tikslų. Tai lėmė, kad buvo priimtas Paryžiaus susitarimas. Susitarime nustatytas visuotinis veiksmų planas, kaip pasaulis galėtų išvengti pavojingos klimato kaitos. Siekdama įgyvendinti Paryžiaus susitarimą, Europos Komisija pasiūlė plataus užmojo tikslus iki 2030 m. bent 40 proc., palyginti su 1990 m. lygiu, sumažinti visuose ekonomikos sektoriuose išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Siekiant šių tikslų, svarbu, kad galiojantys klimato teisės aktai būtų visapusiškai įgyvendinti ir tiksliai vykdomi.

Todėl 2017 m. Komisija atidžiai stebėjo, kaip taikomi galiojantys klimato kaitos teisės aktai.

Kadangi tik penkios valstybės narės laiku perkėlė Degalų kokybės direktyvą į savo nacionalinę teisę, Komisija prieš visas likusias valstybes nares pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūras. Direktyva sprendžiama dėl kelių transporto priemonių naudojamų taršių degalų išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų problema nustatant reikalavimą tiekėjams sumažinti vidutinį dėl tokių degalų išmetamą dujų kiekį. Kadangi transporto sektorius yra vienas didžiausių ES teršėjų išmetamu anglies dioksidu, svarbu, kad valstybės narės per nustatytą terminą perkeltų šią direktyvą į nacionalinę teisę.

Komisija taip pat užmezgė dvišalius dialogus siekdama užtikrinti, kad valstybės narės laikytųsi Direktyvos dėl anglies dioksido geologinio saugojimo įgyvendinimo . Anglies dioksido surinkimas ir geologinis saugojimas – tai technologija, leidžianti sulaikyti didelių įrenginių, kaip antai jėgainių, išmetamą anglies dioksidą, jį suspausti ir transportuoti į tinkamas saugyklas, kur jis suleidžiamas į žemę. Ši technologija gali labai padėti sumažinti išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį Europoje.

Komisija ėmėsi panašių priemonių siekdama užtikrinti, kad valstybės narės taikytų Reglamentą dėl fluorintų šiltnamio efektą sukeliančių dujų . Juo siekiama sumažinti dėl žmogaus veiklos išmetamą dujų kiekį įvairiose pramonės srityse. Tai yra labai stiprų šiltnamio efektą sukeliančios dujos, kurios atmosferoje gali išlikti šimtmečius.

Komisija taip pat aktyviai stebėjo, kaip valstybės narės laikosi Reglamento, kuriuo nustatoma jūrų transporto išmetamo anglies dioksido kiekio stebėsenos, ataskaitų teikimo ir tikrinimo ES sistema . Laivybos sektoriaus išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimas yra svarbus žingsnis siekiant Paryžiaus susitarimo tikslų.

Spartus alternatyviųjų degalų infrastruktūros diegimas labai svarbus siekiant, kad transportas visoje Europoje būtų švarus ir konkurencingas. 2017 m. lapkričio mėn. Komisija priėmė Švaraus judumo dokumentų rinkinį , skirtą ES pasaulinės lyderės vaidmeniui netaršių transporto priemonių srityje stiprinti. Direktyva dėl alternatyviųjų degalų infrastruktūros diegimo siekiama nustatyti bendrą didelio masto alternatyviųjų degalų infrastruktūros plėtojimo sistemą visoje Europoje. Direktyva padeda mažinti transporto priklausomybę nuo naftos, mažinti jo poveikį aplinkai ir stiprinti Europos lyderės vaidmenį kovojant su klimato kaita. Direktyvoje nustatyti minimalūs reikalavimai dėl alternatyviųjų degalų infrastruktūros, įskaitant elektromobilių įkrovimo prieigas ir gamtinėmis dujomis bei vandeniliu varomų transporto priemonių degalų papildymo punktus, kūrimo.

Kadangi 21 valstybė narė laiku neįgyvendino Direktyvos dėl alternatyviųjų degalų infrastruktūros diegimo, Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūras prieš kiekvieną iš jų.



4.Stipresnė ir teisingesnė vidaus rinka, turinti stipresnį pramonės pagrindą

ES bendroji rinka tebėra didžiausia Europos gyventojų ir įmonių vertybė. Ji Europos įmonėms suteikia labai didelių verslo galimybių, o vartotojams užtikrina didesnį pasirinkimą ir mažesnes kainas. Asmenims suteikiama galimybė keliauti, gyventi, dirbti ir studijuoti ten, kur jie pageidauja. Tačiau naudotis šiais privalumais neįmanoma, jeigu netaikomos ar neįgyvendinamos bendrosios rinkos taisyklės arba jei kyla kitokių kliūčių, kurios trukdo gauti šią naudą.

Neiškreiptos konkurencijos užtikrinimas

Kiekvienas asmuo turi teisę gauti visą kompensaciją už jiems padarytą žalą dėl ES antimonopolinių taisyklių pažeidimo, pavyzdžiui, dėl kartelio veikimo arba piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi rinkoje. Tačiau praktikoje dauguma nukentėjusiųjų, visų pirma mažosios ir vidutinės įmonės bei vartotojai, retai gauna kompensacijas iš pažeidėjų. Visiškas žalos atlyginimas yra viena iš ES laiduojamų teisių, tačiau jį reglamentuoja nacionalinės taisyklės. Dėl jų dažnai brangu ir sudėtinga pateikti ieškinį dėl žalos, patirtos dėl antimonopolinių taisyklių pažeidimo, atlyginimo. Taikant 2014 m. priimtą Direktyvą dėl ieškinių dėl žalos, patirtos dėl antimonopolinių taisyklių pažeidimo, atlyginimo fiziniams asmenims ir įmonėms padedama reikalauti žalos atlyginimo, pavyzdžiui, suteikiant jiems galimybę lengviau gauti patirtos žalos įrodymų ir daugiau laiko pateikti ieškinius nacionaliniams teismams.

2017 m. Komisija stebėjo, kaip direktyva perkelta į nacionalinės teisės aktus.

2017 m. sausio mėn. Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūras prieš 21 valstybę narę dėl Direktyvos dėl ieškinių dėl žalos, patirtos dėl antimonopolinių taisyklių pažeidimo, atlyginimo. Nuo tada dauguma jų ėmėsi priemonių, kad direktyvą perkeltų į savo nacionalinę teisę. Iki 2017 m. pabaigos tik Bulgarija, Graikija ir Portugalija dar nebuvo nustačiusios reikiamų priemonių.

Kiek tai susiję su viešuoju antimonopolinių taisyklių laikymosi užtikrinimu, 2017 m. gruodžio mėn. Graikija pasiūlė Komisijai priemonių, kuriomis trečiosioms šalims suteikiama prieiga prie elektrai gaminti naudojamo lignito. Taip siekiama išspręsti Komisijos 2008 m. sprendime nurodytas konkurencijos problemas.

Be to, 2017 m. Komisija tęsė diskusijas su Prancūzijos valdžios institucijomis, kad būtų rastos tinkamos priemonės siekiant išspręsti konkurencijos problemas, kurias Komisija pirmą kartą nurodė 2015 m. Jos susijusios su tuo, kad Prancūzija, suteikdama didžiąją dalį šalies hidroenergijos gamybos koncesijų vienai bendrovei, išlaikė arba sustiprino tos bendrovės dominavimą Prancūzijos elektros energijos rinkoje ir pažeidė ES konkurencijos taisykles.

Valstybės pagalbos srityje nuoseklus Komisijos sprendimų vykdymo užtikrinimas yra labai svarbus siekiant užtikrinti Komisijos valstybės pagalbos kontrolės sistemos patikimumą.

Komisija pareiškė ieškinį prieš Graikiją dėl to, kad ji neįgyvendino 2008 m. Komisijos sprendimo, kuriuo nurodyta susigrąžinti valstybės pagalbą, neteisėtai suteiktą bendrovei „Hellenic Shipyards“.



Laisvo darbuotojų judėjimo užtikrinimas

ES piliečiai turi teisę dirbti bet kurioje savo pasirinktoje valstybėje narėje. Nusprendusių dirbti užsienyje darbuotojų teisės taip pat turi būti ginamos. Pagal Direktyvą dėl priemonių, kad darbuotojai galėtų lengviau naudotis laisvo darbuotojų judėjimo teisėmis, valstybės narės turi užtikrinti, kad mobilieji ES darbuotojai galėtų naudotis veiksminga teisine apsauga, jeigu jų teisės yra pažeidžiamos. Valstybės narės taip pat turi paskirti vieną arba kelias įstaigas, kurios skatintų vienodo požiūrio taikymą ir teiktų paramą bei pagalbą mobiliesiems ES darbuotojams, taip pat skatintų dialogą tarp socialinių partnerių, nevyriausybinių organizacijų ir viešojo sektoriaus institucijų.

2017 m. Komisija toliau vykdė pažeidimo nagrinėjimo veiksmus prieš aštuonias valstybes nares (Čekiją, Estiją, Kiprą, Lietuvą, Liuksemburgą, Austriją, Portugaliją ir Rumuniją), kurios savo nacionalinės teisės aktuose laiku neįgyvendino įsipareigojimų, nustatytų Direktyvoje dėl priemonių, kad darbuotojai galėtų lengviau naudotis laisvo darbuotojų judėjimo teisėmis . Atsižvelgdamos į šiuos veiksmus, visos valstybės narės ėmėsi būtinų priemonių, kad iki 2017 m. pabaigos įgyvendintų šią direktyvą.

Laisvas judėjimas yra vienas iš didžiausių bendrosios rinkos teikiamų privalumų, bet jis turi vykti sąžiningai. Kad paslaugų teikimo srityje būtų išvengta socialinio dempingo, užtikrindamos Direktyvos dėl darbuotojų komandiravimo vykdymą nacionalinės valdžios institucijos gali imtis priemonių, skirtų kovai su piktnaudžiavimu ir sukčiavimu, taip pat administracinio bendradarbiavimo gerinimui ir keitimuisi informacija.

2017 m. Komisija pasinaudojo savo vykdymo užtikrinimo įgaliojimais siekdama užtikrinti, kad valstybės narės nedelsdamos Darbuotojų komandiravimo direktyvą perkeltų į savo nacionalinės teisės aktus. Ji ėmėsi papildomų veiksmų per pažeidimo nagrinėjimo procedūras, pradėtas prieš dešimt valstybių narių (Čekiją, Kiprą, Ispaniją, Kroatiją, Vengriją, Liuksemburgą, Portugaliją, Rumuniją, Slovėniją ir Švediją). Atsižvelgdamos į šiuos veiksmus, visos valstybės narės ėmėsi būtinų priemonių, kad iki 2017 m. pabaigos įgyvendintų šią direktyvą.

Laisvo prekių judėjimo užtikrinimas

Pagal ES teisės aktus nacionalinės valdžios institucijos yra atsakingos už tai, kad prieš parduodant atskirus automobilius bendrojoje rinkoje būtų patikrinta, ar automobilio tipas atitinka visus ES standartus. Jeigu automobilių gamintojas pažeidžia teisinius reikalavimus, nacionalinės valdžios institucijos turi imtis taisomųjų veiksmų (pvz., nurodyti atšaukti gaminį) ir taikyti veiksmingas, atgrasančias ir proporcingas sankcijas pagal nacionalinės teisės aktus. 2017 m. Komisija toliau stebėjo, kaip valstybės narės užtikrina šių taisyklių laikymąsi.

Po to, kai 2015 m. rugsėjo mėn. paaiškėjo, kad bendrovė „Volkswagen Group“ naudojo programinę įrangą, skirtą tam tikrų išmetamųjų oro teršalų standartams apeiti, Komisija padarė išvadą, kad automobilių sektoriuje kelios valstybės narės nenustatė arba netaikė sankcijų sistemų, kurios sulaikytų automobilių gamintojus nuo teisės aktų dėl automobilių išmetamųjų teršalų pažeidimo. 2017 m. Komisija ėmėsi tolesnių veiksmų prieš Vokietiją, Graikiją, Ispaniją, Liuksemburgą ir Jungtinę Karalystę dėl to, kad jos neįvykdė įsipareigojimų pagal ES transporto priemonių tipo patvirtinimo teisės aktus.

Komisija taip pat pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūrą prieš Italiją dėl to, kad ji automobilių „Fiat Chrysler“ atveju neįvykdė savo įsipareigojimų pagal ES transporto priemonių tipo patvirtinimo teisės aktus.

Įsisteigimo laisvės užtikrinimas

Komisija atidžiai stebėjo Vengrijos aukštojo mokslo įstatymo dalinio pakeitimo procesą. Padarius įstatymo pakeitimų buvo nustatyti nauji reikalavimai, susiję su:

·poreikiu sudaryti dvišalius susitarimus tarp Vengrijos ir Europos ekonominei erdvei nepriklausančių šalių aukštojo mokslo įstaigų ir

·poreikiu teikti aukštojo mokslo paslaugas ir kilmės šalyje.

Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūrą prieš Vengriją, nes šiais pakeitimais buvo apribota ES ir ne ES šalių universitetų veikla.

Pagal Direktyvą dėl profesinių kvalifikacijų pripažinimo ES piliečiai turi teisę į jų profesinių kvalifikacijų pripažinimą kitoje valstybėje narėje.

Komisijai ėmusis veiksmų, Airijos ir Austrijos valdžios institucijos pripažino Kroatijos slaugytojų profesines kvalifikacijas.

Po to, kai Komisija ėmėsi vykdymo užtikrinimo veiksmų, Lenkija panaikino minimalius patentinių patikėtinių klientams taikomus tarifus. Komisija apskundė Vokietiją Teisingumo Teismui dėl to, kad ji architektams ir inžinieriams nustatė fiksuotus tarifus, kurie taikomi tik architektams ir inžinieriams Vokietijoje.

Geresnis gyventojų ir įmonių informavimas ir pagalba jiems

2017 m. gegužės mėn. Komisija priėmė priemonių rinkinį, kuriuo siekiama pagerinti fiziniams asmenims ir įmonėms skirtos ES bendrosios rinkos praktinį veikimą.

SOLVIT veiksmų plane stiprinamas SOLVIT kaip praktinės ir neformalios teisių gynimo priemonės vaidmuo tais atvejais, kai viešojo sektoriaus institucijos pažeidžia ES piliečių ir įmonių teises tarpvalstybiniu mastu. Vadovaujantis šiuo planu, Komisijai pateiktas skundas gali būti perduotas SOLVIT.

Komisija taip pat priėmė plataus užmojo pasiūlymą dėl Bendrųjų skaitmeninių vartų , kurie skirti suteikti geresnes galimybes įmonėms, visuomenės nariams ir kitoms suinteresuotosioms šalims patekti į bendrąją rinką. Bendrieji skaitmeniniai vartai suteiks naudotojams galimybę internetu lengvai gauti informacijos apie ES ir nacionalines taisykles, taip pat procedūras, reikalingas siekiant laikytis šių taisyklių, ir gauti pagalbą bei paramą ES ir nacionaliniu lygmenimis. Tarpvalstybiniams naudotojams turėtų būti suteikta galimybė naudotis šiomis internetinėmis paslaugomis taip pat, kaip ir nacionaliniams naudotojams. Vartai padės tarpvalstybiniu mastu taikyti vienkartinio duomenų pateikimo principą pasitelkiant automatinio keitimosi įrodymais tarp valstybių mechanizmą. Taikant vienkartinio duomenų pateikimo principą siekiama užtikrinti, kad visuomenės narių ir įmonių būtų reikalaujama viešojo administravimo institucijoms pateikti tą pačią informaciją tik vieną kartą.

Bendrieji skaitmeniniai vartai patenkina vartotojų poreikius skaitmeniniame pasaulyje. Jie galėtų padėti bendrovėms sutaupyti daugiau kaip 11 mlrd. EUR per metus, o ES piliečiams – iki 855 000 valandų jų laiko kasmet. Iniciatyva valstybės narės taip pat skatinamos patvirtinti e. valdžios strategijas ir užtikrinti modernias ir veiksmingas viešąsias paslaugas.

2017 m. Komisija, glaudžiai bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis, pradėjo diegti Verslo registrų sąveikos sistemą . Taikant šią sistemą bus paprasčiau gauti bendrovės informaciją ES – tiek savo šalyje, tiek kitose.

Naudojantis bendru Europos e. teisingumo portalu, verslo registrų sąveika visoje ES suteikia elektroninę prieigą prie informacijos apie įmones iš visų valstybėse narėse esančių verslo registrų. Ši sistema sudarys sąlygas įmonėms, vartotojams, investuotojams ir valdžios institucijoms daugiau sužinoti apie įmones, su kuriomis jie turi reikalų arba su kuriomis jie nori užmegzti verslo santykius. Pagrindinis tikslas – didinti pasitikėjimą bendrąja rinka užtikrinant skaidrumą ir suteikiant naujausią informaciją apie ES bendroves.



Kapitalo rinkų sąjungos, finansinių paslaugų taisyklių ir laisvo kapitalo judėjimo užtikrinimas

2017 m. Komisijos vykdymo užtikrinimo veiksmai buvo sutelkti į tai, kad valstybės narės įgyvendintų direktyvas, kurios buvo priimtos atsižvelgiant į finansų krizės padarinius. Jomis siekiama labiau atverti ES finansinių paslaugų rinkas, stiprinti finansų sektoriaus atsparumą ir stabilumą, taip pat gerinti investuotojų apsaugą. Jos apima apskaitos ir audito direktyvas , Direktyvą dėl vartojimo kredito sutarčių dėl gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto , Mokėjimo sąskaitų direktyvą ir Direktyvą dėl tam tikrų didžiųjų įmonių nefinansinės informacijos atskleidimo , kuria iš dalies keičiama Apskaitos direktyva.

Beveik visos valstybės narės iki 2017 m. pabaigos nustatė priemones, kuriomis šios direktyvos taikomos jų nacionalinės teisės aktuose. Daugeliu atvejų šios priemonės buvo priimtos po to, kai Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūras.

Finansinių priemonių rinkų direktyva yra reformų, kurias ES ėmėsi vykdyti, siekdama pagerinti investuotojų apsaugą po finansų krizės, kertinis akmuo. Naujos taisyklės sustiprins bendrąją rinką ir suteiks galimybę prekiauti finansinėmis priemonėmis skaidriose, gerai kontroliuojamose, konkurencingose ir stabiliose rinkose visoje Europos ekonominėje erdvėje.

Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo bylas prieš 19 valstybių narių dėl to, kad jos per vėlai į savo nacionalinės teisės aktus perkėlė Finansinių priemonių rinkų direktyvą.

Tinkamas Finansinių priemonių rinkų direktyvos ir kitų atitinkamų direktyvų (pvz., Skaidrumo direktyvos) įgyvendinimas yra būtinas siekiant įgyvendinti kapitalo rinkų sąjungą. Kapitalo rinkų sąjunga siekiama pagerinti galimybes gauti finansavimą, visų pirma novatoriškoms bendrovėms, startuoliams bei mažosioms ir vidutinėms įmonėms. Ja taip pat siekiama padaryti kapitalo rinkas patrauklesnes neprofesionaliesiems ir instituciniams investuotojams, taip pat supaprastinti tarpvalstybinį investavimą.

Komisija stebėjo, kaip valstybės narės laikosi laisvo kapitalo judėjimo principo. Ji apskundė Vengriją Teisingumo Teismui dėl to, kad ši nesilaikė ES taisyklių dėl tarpvalstybinių investuotojų į žemės ūkio paskirties žemę teisių. Vengrija buvo priėmusi teisės aktą, kuriuo buvo panaikintos investuotojų Vengrijoje turėtos tam tikros uzufrukto teisės, suteikiančios teisę naudotis turtu ir gauti iš jo pelną. Taip užsienio ir vidaus investuotojai prarado įgytas teises ir savo investicijas ir negavo kompensacijų.



Apmokestinimo ir muitų taisyklių laikymosi užtikrinimas

Komisijos vykdymo užtikrinimo strategija muitų srityje buvo siekiama užtikrinti, kad valstybės narės tinkamai ir vienodai taikytų Sąjungos muitinės kodeksą , taip pat nustatyti muito mokesčiams lygiavertę rinkliavą, net ir ES viduje.

Po to, kai Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūrą, Italijos valdžios institucijos iš dalies pakeitė savo taisykles ir panaikino tiesioginio atstovavimo muitinėje apribojimus, neatitinkančius Sąjungos muitinės kodekso.

Komisija atliko tyrimą siekdama patikrinti nacionalinių taisyklių dėl grynųjų pinigų kontrolės atitiktį ES teisės aktams.

Po to, kai Komisija ėmėsi veiksmų, Danija iš dalies pakeitė muitinės procedūroms naudojamą bendrąjį administracinį dokumentą, kuris neatitiko ES muitų teisės aktuose nustatytų reikalavimų.

Netiesioginio apmokestinimo srityje Komisija, imdamasi vykdymo užtikrinimo veiksmų, pirmiausia nagrinėjo pažeidimus, kuriais ribojamos Sutartyje įtvirtintos teisės ir kurie daro didelį poveikį vidaus rinkos veikimui.

Pagal keliais gabenamų krovinių stebėjimo elektroninę sistemą Vengrija reikalavo įmonių pranešti mokesčių administratoriui apie ES viduje (ir kai kuriuos šalies viduje) viešaisiais keliais gabenamus krovinius. Tokia sistema neatitinka PVM direktyvos, nes ji pirmiausia daro poveikį ES tarpvalstybiniams sandoriams ir užkrauna sunkią naštą įmonėms, vykdančioms veiklą tarpvalstybiniu mastu. Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūrą prieš Vengriją.

Komisija ėmėsi veiksmų prieš Italiją, kuri ne Italijos piliečiams, neketinantiems įsikurti Italijoje, nesuteikia galimybės pasinaudoti lengvatiniais tarifais teikiant paraišką pirmajam prabangaus būsto kategorijai nepriklausančiam būstui įsigyti.

Vienas iš vidaus rinkos teikiamų privalumų yra tai, kad privatūs asmenys ir įmonės gali laisvai judėti, vykdyti veiklą ir investuoti už savo šalies ribų. Tačiau kadangi tiesioginio apmokestinimo tvarka nėra suderinta visoje ES, ši laisvė gali reikšti, kad kai kuriems mokesčių mokėtojams pavyksta išvengti mokesčių ar juos nuslėpti savo gyvenamojoje šalyje. Todėl ES mokesčių administratoriai susitarė glaudžiau bendradarbiauti, siekdami užtikrinti, kad mokesčiai būtų sumokami, ir kovoti su mokestiniu sukčiavimu bei mokesčių slėpimu. Šis bendradarbiavimas įtvirtintas Direktyvoje dėl administracinio bendradarbiavimo apmokestinimo srityje . Šia direktyva valstybėms narėms suteikiama galimybė vis didesnės globalizacijos sąlygomis užtikrinti, kad visi jų mokesčių mokėtojai sąžiningai mokėtų jiems tenkančią mokesčių dalį. Tai pagrindinė skaidrumo užtikrinimo priemonė, skirta kovai su mokesčių slėpimo praktika, kurią atskleidė „LuxLeaks“ byla ir Panamos bei „Paradise“ dokumentai.

2017 m. Komisijos vykdymo užtikrinimo veiksmais buvo siekiama užtikrinti, kad valstybės narės įgyvendintų svarbius tos direktyvos pakeitimus. Šie pakeitimai susiję su keitimusi informacija apie sprendimus dėl mokesčių ir ataskaitų pagal šalis teikimu . Iki 2017 m. pabaigos reikiamas priemones buvo priėmusios beveik visos valstybės narės.

Precedentiniame didžiosios kolegijos sprendime Teisingumo Teismas konstatavo, kad vienos valstybės narės teismai gali patikrinti kitos valstybės narės pagal Direktyvą dėl administracinio bendradarbiavimo apmokestinimo srityje pateikto prašymo suteikti informaciją apie mokesčius teisėtumą. Tačiau atliekant tokį patikrinimą tikrinama tik ar prašoma informacija nėra akivaizdžiai visiškai nereikalinga vykdant atitinkamą mokesčių tyrimą.

2017 m. Komisija užbaigė pažeidimo nagrinėjimo procedūras prieš Vokietiją (dėl paveldėjimo apmokestinimo nuostatų, taikytinų specialiosioms išlaikymo išmokoms) ir Graikiją (dėl paveldėjimo mokesčių, kai turtas paliekamas ne pelno organizacijoms, ir dėl pagrindinės gyvenamosios vietos) po to, kai šios šalys padarė atitinkamus pakeitimus.

Vartotojų aukšto lygio apsaugos užtikrinimas

2017 m. gegužės mėn. Komisija užbaigė ES vartotojų ir prekybos teisės aktų pagrindinių elementų vertinimą. Apskritai jame buvo padaryta išvada, kad galiojančios taisyklės vis dar atitinka siekiamus tikslus, jeigu yra tinkamai vykdomos ir taikomos. Vis dėlto Komisija nustatė keletą trūkumų. Dėl šios priežasties, atsižvelgdama į masinės žalos atvejus, kaip antai 2015 m. automobilių išmetamų teršalų skandalą ir 2017 m. daugybę oro transporto bendrovės atšauktų skrydžių, kurie daro poveikį šimtams tūkstančių vartotojų visoje ES, 2018 m. Komisija pateiks dokumentų rinkinį dėl naujų galimybių vartotojams. Tai suteiks galimybę vartotojams kolektyviai ginti savo interesus pasitelkiant jiems atstovaujančias organizacijas. Įgyvendinant šią iniciatyvą bus galima pigiau ir veiksmingiau užkirsti kelią pažeidimams, kurie kenkia daugybei ES vartotojų vienu metu, ir šiuos pažeidimus ištaisyti. Be to, taikant veiksmingas, proporcingas ir atgrasančias nuobaudas už ES vartotojų teisės aktų pažeidimus, bus pagerintas viešasis vykdymo užtikrinimas.

Komisija užbaigė pažeidimo nagrinėjimo procedūrą prieš Italiją dėl organizuotų turistinių kelionių, nes šalis jau suderino savo taisykles su 1990 m. Kelionių paslaugų paketų direktyva. Pagal ES teisės aktus kelionės paslaugų paketus siūlantys kelionių organizatoriai privalo turėti apsaugą nemokumo atveju, kuri užtikrintų, kad kelionių organizatoriui bankrutavus vartotojams būtų grąžinti pinigai ir jie būtų pargabenti namo. Po to, kai 2009 m. bankrutavo kelionių organizatorius „Todomondo“, Italijos nacionalinis garantijų fondas sulaukė daugiau kaip 4 000 prašymų dėl kompensacijų, kurių suma siekė beveik 7 mln. EUR. Tačiau fondas neturėjo tiek lėšų, kad galėtų visus juos patenkinti. Po to, kai Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūrą, Italija atsisakė nepakankamai finansuojamo Nacionalinio garantijų fondo ir nustatė pareigą kelionių organizatoriams bei kelionių agentūroms sudaryti draudimo sutartis arba suteikti banko garantijas už visus iš keliautojų gaunamus mokėjimus. Be to, Italija nustatė sistemą, pagal kurią kompensacija gali būti suteikta visiems keliautojams, praradusiems pinigų dėl praeityje įvykusio bankroto. 2015 m. buvo priimta nauja Kelionių paslaugų paketų direktyva , pagal kurią apsauga suteikiama ne tik tradiciniams kelionių paslaugų paketams ir kartu išlaikoma aukšto lygio keliautojų apsauga nemokumo atveju. Naująją direktyvą valstybės narės turi įgyvendinti iki 2018 m. sausio mėn. ir ji bus taikoma nuo 2018 m. liepos mėn. Komisija tikrins, ar nacionalinės teisės aktai atitinka naująją direktyvą.

Nepaisant plataus masto saugos taisyklių, rinkoje tebėra labai daug nesaugių ir neteisėtų produktų, keliančių didelę riziką vartotojams. 2017 m. Komisija priėmė prekes reglamentuojančių dokumentų rinkinį, kuris padės geriau užtikrinti, kad būtų laikomasi suderintų ES produktų saugos taisyklių.



Aukšto lygio visuomenės sveikatos apsaugos užtikrinimas

Kalbant apie visuomenės sveikatą, Komisija stebėjo, ar valstybės narės veiksmingai perkėlė Tabako gaminių direktyvos nuostatas į savo nacionalinę teisę. Šia direktyva siekiama sumažinti tabako vartojimą, visų pirma skatinant jaunimą nepradėti rūkyti ir užtikrinant, kad visi visuomenės nariai gerai suvoktų žalingą tabako poveikį. Mažėjančio rūkymo masto nauda akivaizdi: žmonės yra sveikesni, smarkiai mažėja su tabako vartojimu susijusių lėtinių ligų ir ankstyvų mirčių atvejų skaičius, taip pat sutaupoma lėšų. Tabako vartojimui sumažėjus tik 2 proc. kasmet visoje ES sutaupoma maždaug 506 mln. EUR sveikatos apsaugai skiriamų lėšų.

2017 m. Komisija užbaigė pažeidimo nagrinėjimo procedūras prieš Belgiją, Daniją, Graikiją, Kiprą, Lietuvą, Lenkiją, Rumuniją ir Slovėniją, nes šios valstybės narės ėmėsi priemonių, siekdamos laiku įgyvendinti Tabako gaminių direktyvą savo nacionalinėje teisėje.

Pacientų teisė gauti saugias ir aukštos kokybės sveikatos priežiūros paslaugas kitose ES šalyse išlieka vienas iš Komisijos prioritetų. 2017 m. Komisija atidžiai stebėjo Tarpvalstybinių sveikatos priežiūros paslaugų direktyvos įgyvendinimą.



Mobilumo ir transporto taisyklių laikymosi užtikrinimas

2017 m. Komisija dirbo siekdama užtikrinti teisingą pusiausvyrą tarp kelių transporto darbuotojų socialinės apsaugos interesų, sąžiningos konkurencijos ir laisvės teikti transporto paslaugas kitose valstybėse.

Komisija išaiškino, kaip kelių transportui taikomos komandiravimo sąlygos ir kokių yra veiksmingų vykdymo užtikrinimo priemonių.

2017 m. Komisija paprašė Graikijos visapusiškai taikyti ES taisykles, susijusias su jūra vykstančių keleivių teisėmis . Pagal Graikijos nacionalinės teisės aktus keleiviams nesudaromos sąlygos visapusiškai pasinaudoti Europos Sąjungos teisės aktuose nustatytomis teisėmis atšaukus ar atidėjus jų įsigytą keleivių plukdymo jūra paslaugą. Todėl po to, kai Komisija pateikė ieškinį, Graikijos valdžios institucijos nacionalinėje teisėje visapusiškai įtvirtino keleivių teisę į pagalbą, nukreipimą kitu maršrutu ar teisę atgauti sumokėtą sumą, jeigu išvykimas yra atšauktas arba atidėtas.

Kelių transportas yra labiausiai paplitęs keliavimo būdas ES ir pagrindinė eismo įvykių priežastis. Dėl techninių gedimų įvyksta daug avarijų: Europos keliuose dėl techninių gedimų įvykstančiose avarijose kasdien žūsta daugiau nei penki žmonės. Todėl norint, kad keliuose būtų saugu, būtina tikrinti transporto priemones.

Siekdama sugriežtinti techninės apžiūros tvarką ir išplėsti jos taikymo sritį, 2014 m. ES nustatė naujas taisykles. Techninės apžiūros teisės aktų rinkiniu siekiama kasmet užkirsti kelią daugiau kaip 36 000 avarijų, susijusių su techniniais gedimais:

·gerinant transporto priemonių techninės apžiūros kokybę (nustatant bendrus minimaliuosius standartus, taikomus įrangai, kontrolierių mokymui ir trūkumų vertinimui);

·išplečiant krovinio pritvirtinimo patikrinimus vykdant krovininių transporto priemonių patikrinimus kelyje;

·vykdant privalomą elektroninių saugos komponentų (pvz., ABS, ESC ir oro pagalvių) patikrą;

·imantis griežtų priemonių prieš ridos klastojimą ir registruojant ridos skaitiklio rodmenis.

24 valstybės narės laiku neįgyvendino Techninės apžiūros teisės aktų rinkinio, todėl Komisija prieš jas pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūras.

Kalbant apie geležinkelių sektorių, Teisingumo Teismas patvirtino , kad valstybės narės turi užtikrinti, kad geležinkelio įmonių apskaita būtų vedama taip, kad būtų galima stebėti, kaip laikomasi draudimo viešąsias lėšas, skirtas infrastruktūros valdymui, perkelti transporto paslaugų teikimo veiklai. Valstybės narės neprivalo turėti kiekvienai viešųjų paslaugų sutarčiai skirtų atskirų sąskaitų. Komisija toliau aktyviai imsis veiksmų įgyvendindama šį sprendimą.

Teisingumo Teismas svarbiame sprendime išaiškino, kad elektroninės platformos „Uber“ teikiama tarpininkavimo paslauga, kuri suteikia galimybę naudojantis išmaniajam telefonui skirta programėle už mokestį nuosavą automobilį naudojantiems neprofesionaliems vairuotojams užmegzti ryšį su asmenimis, norinčiais keliauti mieste, turi būti kvalifikuojama kaip „paslauga transporto srityje“. Todėl valstybėms narėms paliekama teisė reglamentuoti sąlygas, kuriomis turi būti teikiamos tokios tarpininkavimo paslaugos, kaip „Uber“, laikantis Sutartyje dėl Europos Sąjungos veikimo nustatytų bendrųjų taisyklių.

5.Stipresnė ir teisingesnė ekonominė ir pinigų sąjunga

Stipresnė ir teisingesnė ekonominė ir pinigų sąjunga yra vienas pagrindinių Komisijos atsako į ekonomikos ir finansų krizę elementų. Šios politikos tikslas − stiprinti ES ekonomiką, kad būtų kuriama daugiau darbo vietų ir gerinamas žmonių gyvenimo lygis. 

Ekonominės ir pinigų sąjungos taisyklių laikymosi užtikrinimas

Ekonominė ir pinigų sąjunga yra ES integracijos proceso pagrindas. Ekonominės ir pinigų sąjungos sukūrimas nėra savaiminis tikslas, o priemonė užtikrinti stabilumą ir didesnį, tvaresnį ir labiau integruotą augimą visoje euro zonoje ir ES apskritai, siekiant pagerinti visų žmonių gyvenimo sąlygas.

Reaguojant į 2008 m. finansų ir ekonomikos krizę buvo priimta nemažai teisės aktų ( 2011 m. šešių dokumentų rinkinys ir 2013  dviejų dokumentų rinkinys ), skirtų ES ekonomikos valdymo sistemai stiprinti. 2017 m. Komisija ypatingą dėmesį skyrė Direktyvos dėl reikalavimų valstybių narių biudžeto sistemoms perkėlimui į nacionalinę teisę.

Be to, euras gali būti stipri ir patikima valiuta visuomenės ir įmonių akyse, tik jeigu bus tinkamai apsaugotas nuo padirbinėjimo. 2017 m. Komisija tikrino, kaip valstybės narės įgyvendina Direktyvą dėl euro ir kitų valiutų apsaugos nuo padirbinėjimo baudžiamosios teisės priemonėmis .

Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūras prieš Bulgariją, Kroatiją, Liuksemburgą ir Slovėniją dėl to, kad jos laiku į savo nacionalinės teisės aktus neperkėlė Direktyvos dėl euro ir kitų valiutų apsaugos nuo padirbinėjimo.



Bankų sąjungos taisyklių laikymosi užtikrinimas

Kiek tai susiję su bankų sąjunga, Komisija toliau tikrino, kaip įgyvendinama IV kapitalo reikalavimų direktyva , Direktyva dėl indėlių garantijų sistemų ir Bankų gaivinimo ir pertvarkymo direktyva . Šiomis ES priemonėmis siekiama užtikrinti, kad bankai būtų stipresni ir geriau kontroliuojami, taip pat kad būtų galima lengviau spręsti problemas nenaudojant mokesčių mokėtojų pinigų.

Siekiant stiprios ekonominės ir pinigų sąjungos ir bankų sąjungos, taip pat reikia, kad valstybės narės stengtųsi išlaikyti centrinių bankų nepriklausomą ir savarankišką veikimą ir jo paisytų. Ši nepriklausomumas suteikia jiems galimybę dalyvauti vykdant įvairias ES teisės aktais jiems patikėtas užduotis pinigų politikos ir bankų priežiūros srityje. Todėl Komisija toliau skiria dėmesį šiam klausimui.

Atliekant ikiteisminį nusikalstamos veikos tyrimą Slovėnijos valdžios institucijos atliko informacijos, įskaitant ECB dokumentus, poėmį iš Slovėnijos banko. 2017 m. Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūrą prieš Slovėniją dėl incidento, susijusio su įtarimais, kad viešojo sektoriaus institucijos pažeidė Protokolą Nr. 7 dėl Europos Sąjungos privilegijų ir imunitetų. Byla yra svarbi dėl to, kad poėmis iš centrinio banko gali daryti poveikį jo nepriklausomumui ir savarankiškumui pinigų politikos ir bankų priežiūros srityje. Tai turi būti suderinta su centrinių bankų ir viešojo sektoriaus institucijų lojalaus bendradarbiavimo pareiga atliekant nusikalstamų veikų tyrimus.



6.Abipusiu pasitikėjimu grindžiama teisingumo ir pagrindinių teisių erdvė

Teisingumo srityje Komisija užtikrina, kad būtų laikomasi teisinės valstybės principo ir Pagrindinių teisių chartijos. Ji taip pat užtikrina, kad būtų puoselėjamos konkrečios teisės, kaip antai laisvo judėjimo teisė, asmens duomenų apsauga, lyčių lygybė, nediskriminavimas, nukentėjusiųjų teisės ir teisė į teisingą bylos nagrinėjimą baudžiamajame procese. Šioms temoms Komisijos darbotvarkėje skiriama daug dėmesio, nes jos daro įtaką žmonių gyvenimui.

Įgyvendinant Europos semestro  procesą, Komisija toliau ragino valstybes nares didinti savo vykdymo užtikrinimo gebėjimų veiksmingumą. Tai ypač susiję su jų nacionalinių teisingumo sistemų nepriklausomumu, kokybe ir veiksmingumu.

Teisinės valstybės principo ir pagrindinių teisių puoselėjimas

2017 m. Komisija toliau dėjo pastangas skatindama laikytis teisinės valstybės principo ir jį puoselėti visoje ES. Visų pirma Komisija tęsė dialogą su Lenkijos valdžios institucijomis pagal teisinės valstybės priemonių sistemą.

Komisija ėmėsi ryžtingų veiksmų, kai politikos ir teisėkūros pokyčiai kai kuriose valstybėse narėse ėmė kelti grėsmę bendram ES pagrindui.

Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūrą prieš Lenkiją dėl to, kad priėmusi Įstatymą dėl bendrosios kompetencijos teismų organizavimo ši pažeidė ES teisės aktus.

Komisijai didžiausią susirūpinimą dėl šio įstatymo kelia teisinis klausimas, susijęs su diskriminacija dėl lyties, nes buvo nustatytas skirtingas moterų teisėjų (60 metų) ir vyrų teisėjų (65 metai) pensinis amžius. Tai prieštarauja Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 157 straipsniui ir Direktyvai dėl lyčių lygybės užimtumo srityje.

Komisija taip pat išreiškė susirūpinimą dėl to, kad Lenkijos teismų nepriklausomumą susilpnins tai, jog teisingumo ministrui buvo suteikta teisė savo nuožiūra pratęsti pensinio amžiaus sulaukusių teisėjų įgaliojimus.

Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūrą prieš Vengriją dėl Vengrijos teisės aktų, kuriais nustatomos naujos užsienio subjektų finansuojamų pilietinės visuomenės organizacijų registravimo, ataskaitų teikimo ir skaidrumo pareigos. Procedūra susijusi su teisės aktų suderinamumu su ES sutarties nuostatomis dėl laisvo kapitalo judėjimo, taip pat su ES pagrindinių teisių chartijoje įtvirtinta asociacijų laisve ir teise į privatumo bei asmens duomenų apsaugą.

Duomenų apsaugos gerinimas

2017 m. Komisija rėmė valstybes nares joms rengiantis nuo 2018 m. gegužės mėn. taikyti Bendrąjį duomenų apsaugos reglamentą . Reglamente bus nustatytas bendras ES asmens duomenų apsaugos taisyklių rinkinys, sustiprintas pasitikėjimas ir asmenų apsauga, taip pat nustatytos vienodos verslui taikomos taisyklės. Labai svarbu, kad šios taisyklės būtų taikomos nuosekliai.

Komisija taip pat padėjo valstybėms narėms pasirengti į nacionalinę teisę perkelti Direktyvą dėl fizinių asmenų apsaugos policijos ir baudžiamosios justicijos institucijoms tvarkant asmens duomenis nusikalstamų veikų prevencijos, tyrimo, atskleidimo ar baudžiamojo persekiojimo už jas arba bausmių vykdymo tikslais. Direktyva bus užtikrinta, kad, atliekant baudžiamųjų veikų tyrimus arba imantis teisėsaugos veiksmų, būtų tinkamai apsaugomi nukentėjusiųjų, liudytojų ir įtariamųjų duomenys. Geriau suderinti teisės aktai taip pat palengvins tarpvalstybinį policijos ir prokurorų bendradarbiavimą kovojant su nusikalstamumu ir terorizmu.

2017 m. sausio mėn. Komisija priėmė Komunikatą dėl tarptautinių duomenų srautų . Jame išdėstyta Komisijos politika, kuria siekiama palengvinti vis intensyvesnį duomenų perdavimą prekybos ir teisėsaugos srityse, kartu užtikrinant aukšto lygio duomenų apsaugą.



Kova su diskriminacija

Komisija atidžiai stebėjo, kaip taikoma Rasinės lygybės direktyva , visų pirma kiek tai susiję su romų bendruomenės galimybėmis gauti išsilavinimą ir būstą. Ši direktyva yra vienas pagrindinių ES teisės aktų, skirtų kovai su diskriminacija dėl rasės ar etninės kilmės, kuriais įgyvendinamas vienodo požiūrio principas, elementų.

2017 m. Europos Sąjungos Teisingumo Teismas išsamiau išaiškino ES nediskriminavimo darbo vietoje taisykles. Dviejose bylose, susijusiose su tuo, kad darbdaviai atleido moteris už tai, kad jos darbe ryšėjo musulmoniškas skaras ( S. Achbita ir A. Bougnaoui ), Teismas išlaikė trapią pusiausvyrą tarp religijos laisvės, laisvės užsiimti verslu ir nediskriminavimo principo.

Teismas nusprendė, kad bendrovė, vykdydama bendrą įmonės politiką, pagal kurią draudžiami visi religiniai ir politiniai simboliai, gali uždrausti darbuotojams dėvėti matomus religinius simbolius. Neutralumo politiniu, filosofiniu ir religiniu požiūriais politika gali būti teisėtas tikslas, kuriuo galima pateisinti skirtingą požiūrį, jeigu šio tikslo siekiama tinkamomis ir būtinomis priemonėmis. Teismas taip pat išaiškino, kad klientai negali tiesiog reikalauti, kad darbuotojai nusirištų skaras, jeigu pagal bendrovės politiką religiniai simboliai nėra draudžiami.

Saugumo srities taisyklių laikymosi užtikrinimas

2017 m. buvo tęsiami vykdymo užtikrinimo veiksmai įgyvendinant Europos saugumo darbotvarkę ir kuriant saugumo sąjungą. ES taisyklių įgyvendinimas šioje srityje yra labai svarbus siekiant užtikrinti aukšto lygio saugumą visoje ES. Reguliariai teikiamos pažangos ataskaitos apie saugumo sąjungą, kuriose apžvelgiamos dedamos pastangos siekiant užtikrinti visapusišką ir tinkamą taisyklių įgyvendinimą.

2017 m. Komisija ėmėsi tolesnių veiksmų, susijusių su 2016 m. pradėtomis pažeidimo nagrinėjimo procedūromis dėl policijos bendradarbiavimo priemonių, priskiriamų buvusiam trečiajam ramsčiui. Pirmenybė buvo teikiama Priumo sutarties (tai keitimosi informacija priemonė, suteikianti galimybę automatiškai palyginti DNR analites, pirštų atspaudų duomenis ir transporto priemonių registracijos duomenis) ir Švedijos iniciatyvos (kuri suteikia galimybę teisėsaugos institucijoms veiksmingai dalytis informacija ir žvalgybos informacija atliekant baudžiamosios veikos tyrimus arba vykdant kriminalinės žvalgybos operacijas) vykdymo užtikrinimui. Komisija tai padarė imdamasi tolesnių veiksmų per pažeidimo nagrinėjimo procedūras prieš Graikiją , Airiją, Kroatiją, Italiją ir Liuksemburgą .

Komisija reguliariai teikia ataskaitas Europos Parlamentui, Europos Vadovų Tarybai ir ES Tarybai dėl pažangos kuriant tikrą veiksmingą saugumo sąjungą. Be kita ko, ji praneša, kaip taikydama vykdymo užtikrinimo priemones ji padeda stiprinti saugumo sąjungą.

labai svarbios veiksmingo bendradarbiavimo kovojant su tarpvalstybiniu nusikalstamumu ir terorizmu priemonės yra Direktyva dėl Europos tyrimo orderio baudžiamosiose bylose ir Ketvirtoji kovos su pinigų plovimu direktyva . Šiomis direktyvomis padedama siekti saugumo darbotvarkės tikslų.

Ketvirtąja kovos su pinigų plovimu direktyva sustiprinamos galiojančios taisyklės ir užtikrinama veiksmingesnė bei skaidresnė kova su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu.

2017 m. Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūras prieš 18 valstybių narių dėl to, kad jos laiku į savo nacionalinės teisės aktus neperkėlė Ketvirtosios kovos su pinigų plovimu direktyvos. 2017 m. gruodžio mėn. Komisija ėmėsi tolesnių veiksmų per pažeidimo nagrinėjimo procedūras prieš Bulgariją, Graikiją, Kiprą, Liuksemburgą, Maltą, Nyderlandus, Lenkiją ir Rumuniją, kadangi jos nepranešė apie perkėlimo į nacionalinę teisę priemones, o nacionalinės teisės aktų projektų priėmimo procesas jose dar nebuvo užbaigtas.

Europos tyrimo orderis supaprastina teisminių institucijų darbą, kai jos prašo kitoje ES šalyje esančių įrodymų. Pavyzdžiui, jeigu Prancūzijos teisminės institucijos seka įtariamus teroristus, kurie slapstosi Vokietijoje, jie gali paprašyti Vokietijos institucijų jų vardu apklausti liudytojus ar atlikti kratą namuose. Ši nauja priemonė supaprastins ir paspartins tarpvalstybinius nusikalstamų veikų tyrimus ir baudžiamąjį persekiojimą.

2017 m. Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūras prieš 14 valstybių narių dėl to, kad jos laiku neįgyvendino Direktyvos dėl Europos tyrimo orderio savo nacionalinės teisės aktuose.

7.Nauja migracijos politika

Komisijos migracijos politika siekiama suteikti ES priemonių, skirtų geriau valdyti migraciją vidutiniu ir ilguoju laikotarpiais. Ji apima neteisėtos migracijos, sienų valdymo, prieglobsčio ir teisėtos migracijos klausimus.

2017 m. Komisija ėmėsi aktyvesnių veiksmų įgyvendindama Europos migracijos darbotvarkę, siekdama spręsti dėl besitęsiančios migracijos ir pabėgėlių krizės kilusias neatidėliotinas problemas. Siekdama sumažinti Italijos ir Graikijos patiriamą naštą, Komisija daug dėmesio skyrė 2015 m. nustatyto laikinojo skubaus perkėlimo mechanizmo įgyvendinimui. Reguliariai teikiamose perkėlimo ataskaitose visoms valstybėms narėms buvo priminta apie jų teisinius įsipareigojimus pagal Tarybos sprendimus dėl perkėlimo. Ataskaitose valstybės narės, kurios dar nebuvo perkėlusios arba nebuvo įsipareigojusios perkelti migrantų iš Graikijos ir Italijos, buvo paragintos nedelsiant tai padaryti.

Siekiant užtikrinti sparčią ir sklandžią perkėlimo procedūrą, Tarybos sprendimuose dėl perkėlimo buvo reikalaujama, kad valstybės narės praneštų apie turimas vietas kas tris mėnesius. Visos kitos valstybės narės buvo perkėlusios ir įsipareigojusios perkelti migrantus, tačiau nuo tada, kai buvo nustatytas perkėlimo mechanizmas, Vengrija nebuvo ėmusis jokių veiksmų, o Lenkija nuo 2015 m. gruodžio mėn. nebuvo perkėlusi ir nebuvo įsipareigojusi perkelti nė vieno asmens. Čekija nebuvo perkėlusi nė vieno asmens nuo 2016 m. rugpjūčio mėn. ir daugiau nei metus nepranešė apie turimas vietas. Atsižvelgdama į tai, kad Čekija, Vengrija ir Lenkija nuolat nesilaiko savo įsipareigojimų pagal Tarybos sprendimus dėl perkėlimo, Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūras prieš šias tris valstybes nares.

Komisija toliau stebėjo, kaip įgyvendinami ES migracijos ir prieglobsčio teisės aktai, visų pirma Prieglobsčio procedūrų direktyva , Priėmimo sąlygų direktyva ir Grąžinimo direktyva .

Prieglobsčio procedūrų direktyva nustatomos taisyklės, taikomos prieglobsčio prašymo procesui. Jos apima taisykles, susijusias su tuo, kaip turi būti pateiktas prašymas, kaip jis turi būti nagrinėjamas, kokia pagalba turi būti suteikta prieglobsčio prašytojui, kaip turi būti pateiktas skundas ir kaip turi būti nagrinėjami pakartotiniai prašymai.

Priėmimo sąlygų direktyva siekiama užtikrinti orumo nežeminantį gyvenimo lygį prieglobsčio prašytojams ES, taip pat užtikrinti, kad būtų gerbiamos jų žmogaus teisės. Ja užtikrinama, kad prieglobsčio prašytojai galėtų gauti būstą, maisto ir drabužių, galėtų naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis, nepilnamečių švietimo paslaugomis ir tam tikromis sąlygomis turėtų galimybę įsidarbinti.

Grąžinimo direktyvoje nustatyti bendri ES šalims taikomi standartai ir procedūros, pagal kuriuos neteisėtai jose esantys ne ES piliečiai gali būti išsiųsti iš jų teritorijos. Joje išdėstytos nuostatos dėl neteisėto buvimo nutraukimo ir ES nepriklausančių šalių piliečių sulaikymo, siekiant juos išsiųsti, taip pat nustatytos procesinės apsaugos priemonės.

Komisija sureagavo į išreikštą susirūpinimą dėl 2017 m. kovo mėn. iš dalies pakeistų Vengrijos prieglobsčio ir migracijos teisės aktų. Susirūpinimą keliantys klausimai susiję su pakeitimų atitiktimi ES migracijos ir prieglobsčio teisės aktams, visų pirma Prieglobsčio procedūrų direktyvai, Priėmimo sąlygų direktyvai ir Grąžinimo direktyvai, taip pat kelioms Pagrindinių teisių chartijos nuostatoms. Keletą kartų pasikeitusi nuomonėmis su Vengrijos valdžios institucijomis politiniu ir techniniu lygmenimis, Komisija ėmėsi tolesnių veiksmų per pažeidimo nagrinėjimo procedūrą prieš Vengriją.

Komisija toliau stebėjo, ar tinkamai įgyvendinamas EURODAC reglamentas, pagal kurį valstybių narių reikalaujama paimti neteisėtų migrantų ir prieglobsčio prašytojų pirštų atspaudus. Veiksmingas EURODAC reglamento įgyvendinimas labai svarbus siekiant užtikrinti Dublino reglamento ir ES perkėlimo mechanizmų, pagal kuriuos nustatoma, kuri valstybė narė yra atsakinga už prieglobsčio prašymo nagrinėjimą, veikimą.

2017 m. Komisija ėmėsi tolesnių veiksmų per pažeidimo nagrinėjimo procedūrą prieš Kroatiją dėl to, kad ji neužtikrino, kad būtų tinkamai paimami prieglobsčio prašytojų ir neteisėtų migrantų, sulaikytų kertant išorės sieną, pirštų atspaudai, ir dėl to, kad ji neperdavė šių duomenų į centrinę sistemos EURODAC duomenų bazę.

Teisėtos migracijos srityje vienas iš politinių prioritetų yra ES gebėjimų pritraukti ir išlaikyti aukštos kvalifikacijos darbuotojus gerinimas. Tai būtina siekiant padaryti ES ekonomiką konkurencingesnę ir spręsti demografines problemas. Todėl svarbu užtikrinti, kad ES direktyvos dėl teisėtos migracijos būtų visapusiškai ir tinkamai įgyvendinamos. Jomis nustatomos bendrosios ne ES piliečių priėmimo ir apsigyvenimo sąlygos.

2017 m. Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūras prieš septyniolika valstybių narių dėl to, kad jos nepranešė apie nacionalines priemones, kuriomis įgyvendinama Direktyva dėl bendrovės viduje perkeliamų trečiųjų šalių piliečių atvykimo ir apsigyvenimo sąlygų . Šie ne ES piliečiai dažnai būna labai aukštos kvalifikacijos specialistai.

Komisija taip pat toliau stebėjo, kaip įgyvendinamos kitos direktyvos, ir pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūras , susijusias visų pirma su neproporcingai didelėmis rinkliavomis, kurias valstybės narės ima už leidimo gyventi išdavimą ne ES piliečiams.

2017 m. Komisija užbaigė pažeidimo nagrinėjimo procedūras prieš Bulgariją ir Italiją, kai jos iš dalies pakeitė savo nacionalinės teisės aktus ir sumažino rinkliavas, imamas už leidimo gyventi išdavimą trečiųjų šalių piliečiams.