Az Európai Bankhatóság (EBH)
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:
1093/2010/EU rendelet az Európai Bankhatóság létrehozásáról
MI A RENDELET CÉLJA?
- A rendelet létrehozza az Európai Bankhatóságot (EBH), egy európai uniós (EU) ügynökséget, amely azon dolgozik, hogy eredményes és következetes prudenciális szabályozást és felügyeletet biztosítson az európai bankszektor egészében.
- Az EBH átfogó célkitűzései az EU pénzügyi stabilitásának fenntartása, valamint a bankszektor integritásának, hatékonyságának és szabályos működésének a védelme.
FŐBB PONTOK
Az uniós jog következetes alkalmazása
Az EBH:
- szabályozástechnikai standardokat dolgoz ki, az Európai Bizottság által elfogadandó, bankokra vonatkozó jogszabályok meghatározására, amennyiben az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa ezt a hatáskört a Bizottságra ruházza;
- hatáskörrel rendelkezik iránymutatások és ajánlások kibocsátására a vonatkozó uniós jogszabályok alkalmazásával kapcsolatban, és az (EU) 2019/2175 módosító rendelet értelmében szélesebb körű hatáskörrel rendelkezik a pénzmosással kapcsolatos jogsértések vonatkozásában.
Stressztesztek
Az EBH kiemelkedő szerepet játszik az egész EU-ra kiterjedő stresszteszt-vizsgálatban, amely a bankoknak a káros piaci fejleményekkel és az uniós pénzügyi rendszer bármely rendszerszintű kockázatával szembeni ellenálló képességét vizsgálja.
- Kezdeményezi és koordinálja az EU-ban a stresszteszteket, a bankok felügyeletéért felelős nemzeti hatóságokkal együtt.
- Az Európai Rendszerkockázati Testülettel (ERKT), az Európai Központi Bankkal és a Bizottsággal együttműködésben az EBH közös módszertant határoz meg, a stresszteszt minden egyes változatához.
- Emellett figyelemmel kíséri és értékeli a piaci és hitelezési tendenciákat.
Az uniós jog megsértése
- Az EBH hatáskörrel rendelkezik arra, hogy kivizsgálja, ha az EU banki és pénzügyi jogszabályait egy nemzeti felügyelet állítólag helytelenül alkalmazza (különösen akkor, ha nem biztosítja az adott jogszabályokban rögzített követelményeknek való megfelelést).
- Az EBH az adott nemzeti felügyeletnek ajánlást címezhet. Ha a felügyelet ennek nem felel meg, a Bizottság – az EBH ajánlását figyelembe véve – hivatalos véleményt tehet közzé.
- Ha egy nemzeti felügyelet továbbra sem tartja be a jogszabályokat, akkor az EBH hozhat olyan határozatokat, amelyeket közvetlenül a banknak címez. Ez a hatáskör csak kivételes körülmények esetén alkalmazható.
- Az (EU) 2019/2175 módosító rendelet felhatalmazza az EBH-t arra, hogy azonnali intézkedéseket hozzon a pénzmosás elleni szabályok nemzeti szintű megsértése esetén (lásd alább).
Európai pénzügyi felügyelet
Az EBH a pénzügyi felügyeletek európai rendszerének részét képezi, amelyet 2010-ben hoztak létre, és amely az ERKT-n kívül két további felügyeleti szervezetet foglal magába:
Az (EU) 2019/2175 módosító rendelet megerősíti a három európai felügyeleti hatóság megbízatását, irányítását és finanszírozását, az EBH tekintetében pedig:
- megerősíti felügyeleti szerepét és hatáskörét a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelem érdekében, és e tekintetben előírja számára, hogy:
- információt gyűjtsön az illetékes nemzeti hatóságoktól,
- új szabványokat dolgozzon ki a felügyelet minőségének javítása érdekében,
- kockázatértékeléseket végezzen,
- megkönnyítse az együttműködést a nem uniós országokkal a határokon átnyúló ügyekben;
- megerősíti hatáskörét a fogyasztóvédelem területén azáltal, hogy előmozdítja a pénzügyi termékekkel és szolgáltatásokkal kapcsolatos nagyobb átláthatóságot és egyértelműséget a következők révén:
- a lakossági pénzügyi termékek költségeivel és díjaival kapcsolatos tendenciák nyomon követése,
- a fogyasztók számára lakossági kockázati mutatók kidolgozása;
- növeli erőforrásait, hogy lehetővé váljon új feladatainak ellátása.
Pénzforgalmi szolgáltatások
Az EU-ban nyújtott pénzforgalmi szolgáltatásokkal kapcsolatban az (EU) 2015/2366 módosító irányelv megerősíti az EBH szerepét (lásd az összefoglalót), és előírja számára a következőket:
- az engedélyezett pénzforgalmi intézmények nyilvánosan hozzáférhető központi nyilvántartásának kialakítása, amelyet az illetékes hatóságoknak naprakészen kell tartaniuk;
- a nemzeti hatóságok között felmerülő viták rendezésében történő segítségnyújtás;
- iránymutatások és szabályozástechnikai standardtervezetek kidolgozása és kibocsátása a következőkre vonatkozóan:
- az erős ügyfél-hitelesítés és a biztonságos kommunikációs csatornák, amelynek valamennyi pénzforgalmi szolgáltatónak meg kell felelnie;
- együttműködés és információcsere a felügyeleti hatóságok között.
Székhelyek
Az (EU) 2018/1717 módosító rendelet szerint az Egyesült Királyságnak az EU-ból való kilépésével összefüggésben az EBH-t Londonból Párizsba helyezték át, 2019. március 30-i hatállyal.
MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?
- Az 1093/2010/EU rendelet 2011. január 1. óta hatályos.
- Az (EU) 2015/2366 módosító irányelv 2016. január 12. óta hatályos, és a tagállamokban 2018. január 13-ig kellett törvénybe foglalni.
- Az (EU) 2019/2175 módosító rendelet 2020. január 1. óta hatályos.
HÁTTÉR
További információk:
FŐ DOKUMENTUM
Az Európai Parlament és a Tanács 1093/2010/EU rendelete (2010. november 24.) az európai felügyeleti hatóság (Európai Bankhatóság) létrehozásáról, a 716/2009/EK határozat módosításáról és a 2009/78/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 331., 2010.12.15., 12–47. o.).
Az 1093/2010/EU rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.
KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK
Az Európai Parlament és a Tanács 2014/65/EU irányelve (2014. május 15.) a pénzügyi eszközök piacairól, valamint a 2002/92/EK irányelv és a 2011/61/EU irányelv módosításáról (HL L 173., 2014.6.12., 349–496. o.).
Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.
A Tanács 1096/2010/EU rendelete (2010. november 17.) az Európai Központi Banknak az Európai Rendszerkockázati Testület működését érintő külön feladatokkal történő felruházásáról (HL L 331., 2010.12.15., 162–164. o.).
utolsó frissítés 29.11.2021