A Balti-tenger védelméről szóló Helsinki Egyezmény
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:
94/156/EK határozat a Közösségnek a Balti-tenger térsége tengeri környezetének védelméről szóló 1974. évi egyezményhez (Helsinki egyezmény) történő csatlakozásáról
94/157/EK határozat a Balti-tenger térsége tengeri környezetének védelméről szóló egyezménynek (az 1992-ben felülvizsgált Helsinki egyezmény) a Közösség nevében történő megkötéséről
Egyezmény a Balti-tenger térsége tengeri környezetének védelméről, 1992 (1992-ben felülvizsgált Helsinki egyezmény)
MI A HATÁROZATOK ÉS AZ EGYEZMÉNY CÉLJA?
-
A határozatok lehetővé tették az Európai Közösség (jelenleg az Európai Unió - EU) részére, hogy csatlakozzon a Balti-tenger térsége tengeri környezetének védelméről szóló egyezményhez (Helsinki egyezmény).
-
Az egyezmény – amelyet 1974 márciusában írt alá az összes Balti-tengerrel határos állam (Dánia, Németország, Svédország, Észtország, Finnország, Lettország, Litvánia, Lengyelország és Oroszország) – célja, hogy csökkentse a folyókon, torkolatokon, szennycsatornákon és csatornarendszeren keresztül történő, valamint a hulladéklerakás és a hajózás által okozott kibocsátások által okozott környezetszennyezést, illetve a légköri szennyező anyagok mennyiségét a Balti-tenger térségében.
FŐBB PONTOK
-
Az egyezmény létrehozta a Balti-tengeri Környezetvédelmi Bizottságot (HELCOM), amelynek feladata, hogy
-
figyelemmel kísérje az egyezmény végrehajtását;
-
ajánlásokat tegyen a tengeri környezet védelmére;
-
döntést hozzon a költségvetésről;
-
más, az egyezmény rendelkezései alapján szükséges feladatokat lásson el.
-
Ezenkívül néhány évente miniszteri szintű találkozókra is sor kerül.
-
A Helsinki Bizottság évente ülésezik, amelyben a küldöttségvezetők képviselik a szerződő feleket.
-
A Helsinki Bizottság 2007-ben elfogadta a balti-tengeri akciótervet (BSAP), amely a balti-tengeri környezet jó környezeti állapotának visszaállítását tűzte célul 2021-re. A BSAP a 2013-ban megtartott HELCOM miniszteri találkozón került megújításra.
-
A BSAP a HELCOM munkájának alapja, amely az alábbi prioritásokra összpontosít:
-
eutrofizáció (amennyiben túl sok tápanyag van a vízben, amely fokozza az algásodást);
-
veszélyes anyagok;
-
biológiai sokféleség és természetvédelem; valamint
-
tengeri tevékenységek.
-
Mindegyik prioritáshoz számos fellépés és intézkedés tartozik.
-
A HELCOM által kidolgozott egyik fő eszköz a tápanyag-csökkentési terv. Ez egy olyan, a balti-tengeri országok által elfogadott regionális megközelítés, amelynek célja a tápanyag-csökkentés* terheinek megosztása azon cél elérése érdekében, hogy a Balti-tengert ne érintse az eutrofizáció. A tervet 2007-ben vezették be és fogadták el először, a HELCOM balti-tengeri akcióterv részeként. Az országok akkor feltételes tápanyag-csökkentési célokat tűztek ki. A HELCOM 2013-ban egy módosított tápanyag-csökkentési tervet fogadott el.
-
A HELCOM más fellépéseket is végzett a balti-tengeri akcióterv keretében:
-
a mezőgazdaságból származó szennyezések megelőzése;
-
a balti-tengeri halászat ökológiai fenntarthatóságának biztosítása 2021-re;
-
a szárazföldi szennyezőforrások (szennyvíz, gyógyszerek, ipari kibocsátások, tengeri hulladék stb.) problémájának kezelése;
-
regionálisan koherens tengeri területrendezési folyamatok biztosítása a Balti-tengeren;
-
a tengeri környezet figyelemmel kísérése és értékelése;
-
együttműködés a szennyezésre való felkészülés és reagálás terén;
-
a balti-tengeri biológiai sokféleség védelme (fajok és élőhelyek vörös listája, tengeri védett területek, indikátorok kidolgozása), valamint
-
hozzájárulás a Nemzetközi Tengerészeti Szervezet (IMO) hajózásra vonatkozó szabályzatainak regionális végrehajtásához.
-
2016-ban a HELCOM hozzájárult a Balti-tengernek az IMO szabályai szerinti nitrogén-oxid-kibocsátási kontroll területként (NOx ECA) való elismertetéséhez.
-
Végezetül, a HELCOM a tengeri környezetre vonatkozó szakpolitikában az uniós fellépésre vonatkozóan a balti-tengeri tagországok részére egy megközelítést létrehozó 2008/56/EK irányelv végrehajtásának regionális együttműködési struktúrájaként is működik.
MIKORTÓL HATÁLYOSAK A HATÁROZATOK ÉS AZ EGYEZMÉNY?
-
A határozatok 1994. február 21 -én léptek hatályba.
-
Az eredeti egyezmény 1980-ban lépett hatályba, majd 1992-ben módosították. Az 1992-es módosítások 2000. január 17 -én léptek hatályba azt követően, hogy a ratifikáló okiratokat az összes szerződő fél letétbe helyezte.
HÁTTÉR
További információkért lásd:
* KULCSFOGALMAK
Tápanyag-csökkentés: A Balti-tenger esetében a levegőben és a vízben található nitrogén- és foszforvegyületek szintje emelkedik a nagy népsűrűség, a mezőgazdaság, az energia és a közlekedés együttes hatásaként.
FŐ DOKUMENTUMOK
A Tanács 94/156/EK határozata (1994. február 21.) a Közösségnek a Balti-tenger térsége tengeri környezetének védelméről szóló 1974. évi egyezményhez (Helsinki egyezmény) történő csatlakozásáról (HL L 73., 1994.3.16., 1. o.)
A Tanács 94/157/EK határozata (1994. február 21.) a Balti-tenger térsége tengeri környezetének védelméről szóló egyezménynek (az 1992-ben felülvizsgált Helsinki egyezmény) a Közösség nevében történő megkötéséről (HL L 73., 1994.3.16., 19. o.)
A Balti-tenger térsége tengeri környezetének védelméről szóló egyezmény, 1992 (HL L 73., 1994.3.16., 20–45. o.)
KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK
Az Európai Parlament és a Tanács 2008/56/EK irányelve (2008. június 17.) a tengeri környezetvédelmi politika területén a közösségi fellépés kereteinek meghatározásáról (tengervédelmi stratégiáról szóló keretirányelv) (HL L 164., 2008.6.25., 19–40. o.)
Az Európai Parlament és a Tanács 2014/89/EU irányelve (2014. július 23.) a tengeri területrendezés keretének létrehozásáról (HL L 257., 2014.8.28., 135–145. o.)
A Bizottság közleménye a Tanácsnak, az Európai Parlamentnek, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságának és a Régiók Bizottságának - Az Európai Unió jövőbeni tengerpolitikája felé (COM(2006) 275 végleges, 2006.6.7.)
utolsó frissítés 23.02.2017