Stratégia a fogyatékossággal élő személyek jogairól

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

A Bizottság közleménye – Egyenlőségközpontú Unió: Stratégia a fogyatékossággal élő személyek jogairól 2021-2030

MI A KÖZLEMÉNY CÉLJA?

Meghatározza a stratégiát a fogyatékossággal élő emberek számára a 2021-2030 közötti évtizedben. A rendelet célja:

FŐBB PONTOK

Ez a stratégia azt célozza, hogy a fogyatékossággal élő emberek élete javuljon a 2021-2030-as évtizedben. Kijelenti, hogy a célok csak összehangolt cselekvéssel valósíthatók meg mind a nemzeti, mind az uniós szinten, erős elkötelezettséggel a tagállamok, valamint a területi és helyi hatóságok részéről, az Európai Bizottság által javasolt intézkedések teljesítésével.

Jövőkép és a fellépés szükségessége

Az EU az esélyegyenlőség, a társadalmi tisztesség, a szabadság, a demokrácia és az emberi jogok értékein alapul. Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (lásd összefoglaló) és az Alapjogi Charta (lásd összefoglaló) biztosítja a megkülönböztetés valamennyi formája elleni küzdelem alapját (lásd: megkülönböztetés-mentesség), egyenlőséget teremtve, ami az Európai Unió sarokköve.

A stratégia számításba veszi, hogy a fogyatékkal élők különbözősége gyakran a láthatatlan, hosszú távú, fizikai, mentális, intellektuális vagy érzékszervi fogyatékosság és a környezeti korlátok kölcsönhatása lép fel, az életkorral megnövekedett fogyatékosságok elterjedtségével együtt. Ez olyan speciális akadályokkal foglalkozik, amelyekkel a fogyatékossággal élő személyek szembesülnek, akik identitásuk (nemi, faji, etnikai, szexuális, vallási) metszéspontjában, vagy nehéz társadalmi-gazdasági illetve más kiszolgáltatott helyzetben vannak. A fogyatékkal élők közül a nők, a gyermekek, az idősek, a hajléktalanok, a menekültek, a migránsok, a romák és más etnikai kisebbségek külön figyelmet igényelnek.

A stratégia támogatja a zöld és digitális átállásokat, és az egészséges Európát, hozzájárulva a fenntartható, reziliens, innovatív és méltányos Unió megteremtéséhez. Ez része a szociális jogok európai pillérének megvalósítására irányuló cselekvési tervnek. A stratégiát úgy alakították ki, hogy erősítse Európa szerepét, globális partnerként, az egyenlőtlenségekkel folytatott harcban, hogy elérje az ENSZ Fenntartható Fejlesztési Célok és az emberi jogok előmozdítását.

A 10 éves stratégia kulcsfontosságú kezdeményezéseket állapít meg, négy fő téma mentén.

Az akadálymentesítés, mint a jogok, az autonómia és az egyenlőség megteremtője

Az akadálymentesítés előfeltétele a másokkal egyenrangú részvételnek a társadalomban és a gazdaságban. Uniós szinten a Bizottság kiemelt figyelmet fog fordítani az akadálymentesítést szabályozó összes uniós szabály helyes végrehajtására és értékelésére, valamint azonosítani fogja a hiányosságokat és a további jogalkotási lépések szükségességét. A Bizottság létrehoz egy európai erőforrás-központot (AccessibleEU), hogy növelje az akadálymentesítési politikák koherenciáját és megkönnyítse a releváns tudáshoz való hozzáférést, összehozva a nemzeti hatóságokat, szakértőket és szakembereket a hozzáférhetőség valamennyi területéről, hogy:

Az uniós polgárok jogai:

A fogyatékosságokkal élő személyeknek ugyanolyan joguk van arra, mint a többi uniós állampolgárnak, hogy egy másik országba költözzön, vagy a politikai életbe bekapcsolódjon. 2023 végéig a Bizottság javaslatot fog tenni az európai fogyatékossági kártyára, amelynek célja:

Egyenlő hozzáférés és megkülönböztetés-mentesség

A stratégia célja, hogy megvédje a fogyatékossággal élő személyeket, a kirekesztés és az erőszak bármely formájától. Célja, hogy biztosítsa az esélyegyenlőséget és a hozzáférést, ideértve a következőket:

Független életvitel és autonómia

A fogyatékkal élő személyeknek joguk van a független életvitelre, és annak eldöntésére, hogy hol és kivel akarnak együtt élni. A független életmód és a közösségbe való bekapcsolódás támogatására a Bizottság olyan kezdeményezést indít, amely javítja a szociális szolgáltatásokat a fogyatékkal élők számára, amelynek keretében a következőkre összpontosít:

Hatékony teljesítés

A Bizottság felszólítja a tagállamokat, valamint minden uniós intézményt és uniós ügynökséget a következőkre:

További teljesítési elkötelezettségek tartalmazzák a következőket:

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezménye)

Az uniós intézményeknek szerepet kell vállalniuk, amint azt a Bizottság is tette a dokumentumban, hogy együtt dolgozzanak és példát mutssanak az UNCRPD megvalósításának kivitelezésével az EU-ban és a nemzetek szintjén.

Az egyezmény felei az összes tagállam és az EU, és kötelesek előmozdítani, védelmezni és teljesíteni az emberi jogokat az összes fogyatékkal élő személy számára, valamint gondoskodniuk kell egyenlőségükről a törvény értelmében. Ezzel a stratégiával a Bizottság biztosítja a keretet a EU és a tagállamok cselekvései számára, az UNCRPD megvalósításával.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Egyenlőségközpontú Unió: Stratégia a fogyatékossággal élő személyek jogairól 2021-2030: (COM(2021) 101 final, 2021.3.3.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, az Európai Tanácsnak, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Az európai egészségügyi unió kiépítése: Az EU határokon át terjedő egészségügyi veszélyekkel szembeni rezilienciájának megerősítése (COM(2020) 724 final, 2020.11.11.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Európai épületkorszerűsítési program – épületeink környezetbarátabbá tétele, munkahelyteremtés, javuló életminőség (COM(2020) 662 final, 2020.10.14.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A digitális oktatás cselekvési terve (2021-2027) (COM(2020) 624 final, 2020.9.30.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Egy új, a körforgásos gazdaságra vonatkozó cselekvési terv (COM(2020) 98 final, 2020.3.11.)

A Bizottság Közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Európa digitális jövőjének megtervezése (COM(2020) 67 final, 2020.2.19.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, az Európai Tanácsnak, a Tanácsnak, a Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Az európai zöld megállapodás (COM(2019) 640 final, 2019.12.11.)

utolsó frissítés 07.07.2021