Az Irakkal fennálló gazdasági és pénzügyi kapcsolatok egyes korlátozásai

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

2003/495/KKBP közös álláspont Irakról

1210/2003/EK rendelet az Irakkal fennálló gazdasági és pénzügyi kapcsolatok egyes korlátozásairól

MIK A KÖZÖS ÁLLÁSPONT ÉS A RENDELET CÉLJAI?

A közös álláspont és a rendelet az iraki helyzetre válaszul hozott korlátozó intézkedéseket ír elő az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsának (ENSZ BT) 1483 (2003) határozatával és az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) valamennyi későbbi vonatkozó határozatával összhangban.

FŐBB PONTOK

Az Irakból származó kőolaj, kőolajtermékek és földgáz valamennyi exportra történő eladásából származó összes jövedelmet az Iraki Fejlesztési Alapban helyezik letétbe az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1483 (2003) határozatában megállapított feltételek szerint.

Iraki kulturális javak

Tilos az iraki kulturális javak és egyéb régészeti, történelmi, kulturális, ritka tudományos és vallási jelentőségű tárgyak behozatala, kivitele és kereskedelme, ha a tárgyakat jogellenesen távolították el (beleértve a rendelet II. mellékletében felsorolt tárgyakat). Különösen abban az esetben, ha:

E tilalmakat nem kell alkalmazni, ha a kulturális javakat még 1990. augusztus 6. előtt vitték ki Irakból, vagy a kulturális javakat az ENSZ Biztonsági Tanácsa 1483/2003 határozatának értelmében, a tárgyak biztonságos visszaadásának céljával juttatják vissza.

Az ilyen tárgyaknak az iraki intézményekbe történő biztonságos visszaszolgáltatása érdekében minden megfelelő lépést megtesznek.

A gazdasági erőforrások befagyasztása

Mentességek

Az Európai Unió (EU) tagállamai engedélyezhetik bizonyos befagyasztott pénzeszközök felszabadítását, többek között a következők céljára:

Kőolajtermékek

Az Irakból származó kőolaj, kőolajtermékek és földgáz mentesül az ellene folyó jogi eljárás alól, amíg annak jogcíme át nem száll az eredeti vásárlóra, és nem képezi tárgyát semmiféle záralávételnek*, lefoglalásnak* vagy végrehajtásnak*.

Az Egyesült Nemzetek által élvezettekkel megegyező kiváltságokat és mentességeket a következők élvezik:

Fegyverembargó

Az EU állampolgárai számára tilos fegyverek és kapcsolódó anyagok – beleértve a fegyvereket és lőszereket, katonai járműveket és felszereléseket, katonai jellegű felszereléseket és mindezek tartalék alkatrészeit, félkatonai felszereléseket és pótalkatrészeket – Irakba történő szállítása, értékesítése vagy átadása.

Az embargó nem vonatkozik az iraki kormány vagy az ENSZ Biztonsági Tanácsa 1511 (2003) határozatának értelmében létrehozott multinacionális erők által igényelt fegyverekre, amennyiben a tagállamok erre engedélyt adtak.

Humanitárius célú mentességek

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2664 (2022) számú határozatát követően az (EU) 2023/331 tanácsi rendelet és a (KKBP) 2023/338 tanácsi határozat bevezeti az uniós jogba a vagyoni eszközök befagyasztásával járó szankciók alóli mentességet a humanitárius segítségnyújtás és az alapvető emberi szükségleteket támogató egyéb tevékenységek esetében, bizonyos szereplőkre vonatkozóan.

MIKORTÓL HATÁLYOS A KÖZÖS ÁLLÁSPONT ÉS A RENDELET?

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Záralávétel. Amikor egy bíróság egy vállalatot pénz megfizetésére kötelez, a követelést az adós vagyonával szemben érvényesítik. Az így érvényesített követelés összege a zár alá vett összeg.
Lefoglalás. Ha a hitelezőnek tudomása van arról, hogy egy harmadik félnek tartozása van az adóssal szemben, bírósághoz fordulhat annak érdekében, hogy a harmadik felet arra utasítsa, hogy egy bizonyos összeget közvetlenül a hitelezőnek fizessen meg. Az utasításról a bíróság dönt.
Végrehajtás. A hitelező jogainak érvényesítése az adós árujának lefoglalása útján.

FŐ DOKUMENTUMOK

A Tanács 2003/495/KKBP közös álláspontja (2003. július 7.) Irakról, valamint a 96/741/KKBP és a 2002/599/KKBP közös álláspont hatályon kívül helyezéséről (HL L 169., 2003.7.8., 72–73. o.)

A 2003/495/KKBP közös álláspont későbbi módosításait beépítették az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

A Tanács 1210/2003/EKrendelete (2003. július 7.) az Irakkal fennálló gazdasági és pénzügyi kapcsolatok egyes korlátozásairól és a 2465/96/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 169., 2003.7.8., 6–23. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Unióról szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – V. cím – Az Unió külső tevékenységére vonatkozó általános rendelkezések és a közös kül- és biztonságpolitikára vonatkozó különös rendelkezések – 2. fejezet – A közös kül- és biztonságpolitikára vonatkozó különös rendelkezések – 1. szakasz – Közös rendelkezések – 29. cikk (az EUSz. korábbi 15. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 33. o.)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Ötödik rész – Az Unió külső tevékenysége – IV. cím – Korlátozó intézkedések – 215. cikk (az EKSz. korábbi 301. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 144. o.)

utolsó frissítés 15.03.2023