Adóügyi vitarendezési mechanizmusok

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2017/1852 irányelv – az európai uniós adóügyi vitarendezési mechanizmusokról

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Az irányelv célja, hogy javítsa a vitarendezés rendszerét az uniós országok adóügyi megállapodásain keresztül, ily módon mind az állampolgárok, mind a vállalkozások nagyobb biztonságban lesznek és kellő időben meghozhatják döntéseiket.

Ez különösen a kettős és hármas adóztatással kapcsolatos jogvitákra vonatkozik – amikor 2 vagy több ország követeli az adóztatás jogát ugyanarra a jövedelemre vagy nyereségre.

Az irányelv az 1990. évi, a kettős adóztatás megszüntetéséről szóló egyezményre alapoz, amely a transzferárazásra és a nyereségnek az állandó telephelyek közötti felosztására korlátozódik (másik megnevezése szerint az uniós választottbírósági egyezmény).

FŐBB PONTOK

Az irányelv hatálya

Az irányelv minden olyan adófizetőre vonatkozik, akinek vagy amelynek a kétoldalú adóügyi egyezmények és az uniós választottbírósági egyezmény hatálya alá tartozó jövedelme és tőkéje adóköteles.

Rendezési eljárás

Kölcsönös egyeztetési eljárás

Első lépésként az igénylő az érintett uniós ország adóhatóságához nyújt be panaszt. A hatóságoknak meg kell próbálniuk kölcsönös megállapodásra jutni a panasz ügyében, két éven belül attól az időponttól számítva, amikor a panaszt az adóhatóság elfogadta.

A vita választottbírósági eljárása

Tanácsadó bizottságot jogvita kapcsán akkor hoznak létre, amikor:

A tanácsadó bizottság létrehozását az igénylő akkor kérheti, ha a jogvitával kapcsolatban az egyik uniós ország a panaszt elutasítja. A tanácsadó bizottságnak határozatot kell hoznia a panasz megengedhetőségéről és elfogadhatóságáról, a panasz elutasításától számított hat hónapon belül, amely az érintett országok számára kötelező érvényű.

A tanácsadó bizottságot létre kell hozni, ha a jogvitában érintett uniós országok adóhatóságai a panasz elfogadásától számított két éven belül nem tudtak megállapodásra jutni a kettős adóztatás megszüntetéséről. A tanácsadó bizottságnak véleményt kell mondania arról, hogy miként rendezhető a vita az érintett országok létrehozásától számított hat hónapon belül.

Az érintett országok megállapodhatnak alternatív vitarendezési bizottság létrehozásáról egy tanácsadó bizottság helyett, amely összetételében és formájában a tanácsadó bizottságtól különbözhet. A szóban forgó országoknak joguk van olyan határozatot hozni, amely nem követi a tanácsadó bizottság véleményét, vagy adott esetben az alternatív vitarendezési bizottságét. Ha azonban nem jutnak megállapodásra arról, hogy a vita miként rendezhető, akkor ez a vélemény kötelező érvényű lesz a számukra.

Jelentés

Az Európai Bizottságnak kell értékelnie az irányelv alkalmazását és azt jelenteni a Tanácsnak 2024. június 30-ig.

MIKORTÓL HATÁLYOS EZ AZ IRÁNYELV?

Az irányelv 2017. november 3. óta van érvényben. Az uniós országokban 2019. június 30-ig kell ezt törvénybe foglalni.

HÁTTÉR

A határokon átnyúló kettős adóztatás akkor keletkezik, amikor egy vállalkozást két különböző országban adóztatnak ugyanazon jövedelem vagy tőkeösszeg alapján. Ez súlyos fék a határokon átnyúló vállalkozási tevékenység esetén, ami gazdasági torzulásokhoz vezet, és negatív hatással van a határokon átnyúló befektetésekre.

További információk a következő oldalon állnak rendelkezésre:

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács (EU) 2017/1852 irányelve (2017. október 10.) az európai uniós adóügyi vitarendezési mechanizmusokról (HL L 265., 2017.10.14., 1–14. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

90/436/EGK egyezmény a kapcsolt vállalkozások nyereségkiigazításával kapcsolatos kettős adóztatás megszüntetéséről – Záróokmány – Együttes nyilatkozatok – Egyoldalú nyilatkozatok – (HL L 225., 1990.8.20., 10–24. o.)

Az egyezmény későbbi módosításait és helyesbítéseit belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt szöveg kizárólag tájékoztató jellegű.

utolsó frissítés 06.02.2018