A tengeri kitermelésről szóló jegyzőkönyv előmozdítja a Földközi-tenger szennyezéssel szembeni védelmét

Az EU csatlakozott a barcelonai egyezmény tengeri kitermelésről szóló jegyzőkönyvéhez, hangsúlyozva a Földközi-tengernek a tengeri feltárási és kitermelési tevékenységekből eredő szennyezésével szembeni védelem iránti kötelezettségvállalását.

JOGI AKTUS

Az Európai Uniónak a Földközi-tengernek a kontinentális talapzat és tengerfenék, illetve az ezek alatti altalaj feltárásából és kiaknázásából eredő szennyezése elleni védelméről szóló jegyzőkönyvhöz (a tengeri kitermelésről szóló jegyzőkönyv) történő csatlakozásáról szóló, 2012. december 17-i 2013/5/EU tanácsi határozat

ÖSSZEFOGLALÓ

A 2013/5/EU tanácsi határozat lehetővé teszi az EU számára, hogy csatlakozzon a tengeri kitermelésről szóló jegyzőkönyvhöz (Jegyzőkönyv a Földközi-tengernek a kontinentális talapzat és tengerfenék, illetve az ezek alatti altalaj feltárásából és kiaknázásából eredő szennyezése elleni védelméről), amely 2011. március 24-én lépett hatályba.

A tengeri kitermelésről szóló jegyzőkönyv a barcelonai egyezmény számos jegyzőkönyvének egyike, célja pedig a Földközi-tenger szennyezéssel szembeni védelme. A barcelonai egyezmény szerződő felei közé tartozik a Földközi-tengerrel és az EU-val határos 21 ország.

A tanácsi határozat felkéri a Földközi-tenger térségének valamennyi, a jegyzőkönyvhöz még nem csatlakozott uniós tagállamát (egyedül Ciprus csatlakozott), hogy tegyék meg a csatlakozás érdekében szükséges lépéseket.

A tengeri kitermelésről szóló jegyzőkönyv a módosított barcelonai egyezmény 7. cikkén alapul. Ez utóbbi arra kötelezi a szerződő feleket, hogy lehetőségükhöz mérten tegyenek meg mindent a Földközi-tengernek a kontinentális talapzat és tengerfenék, illetve az ezek alatti altalaj feltárásából és kiaknázásából eredő szennyezésének leküzdése érdekében.

A Földközi-tenger térségében több mint kétszáz aktív tengeri fúrósziget működik. A jelentős fosszilistüzelőanyag-készletek felfedezését követően pedig további fúrószigetek létrehozását tervezik. Baleset esetén ezek és az egyéb ásványi erőforrás tekintetében esetlegesen létrehozandó fúrószigetek komoly veszélyt jelentenek a Földközi-tenger gazdaságára, valamint sérülékeny tengeri és part menti ökoszisztémáira.

A szennyezési kockázat kezelése összhangban áll a tagállamoknak - a tengervédelmi stratégiáról szóló keretirányelvben megkövetelt - a Földközi-tenger vizei jó környezeti állapotának elérésére és fenntartására irányuló kötelezettségével is.

A tengeri kitermelésről szóló jegyzőkönyv számos feltárási és kitermelési tevékenységet tartalmaz, és kitér többek között az engedélyezési kötelezettségre, a leállított vagy használaton kívül helyezett létesítmények eltávolítására, a káros anyagok használatára és eltávolítására, a felelősségre és kártérítésre irányuló kötelezettségre, valamint a barcelonai egyezmény egyéb szerződő feleivel való regionális szintű együttműködésre is.

A jegyzőkönyv szerződő feleinek - önállóan, illetve két- vagy többoldalú együttműködés keretében - meg kell hozniuk minden megfelelő intézkedést annak érdekében, hogy megelőzzék, mérsékeljék, visszaszorítsák és irányítás alatt tartsák aa jegyzőkönyv hatálya alá tartozó területen feltárási és kitermelési tevékenységekből származó szennyezésta jegyzőkönyv hatálya alá tartozó területen . Ezen túlmenően vállalják, hogy erre a célra azon legjobb rendelkezésre álló technikákat alkalmazzák, amelyek környezeti szempontból hatékonyak, gazdasági szempontból pedig megfelelőek.

A jegyzőkönyvben előírt néhány részletes intézkedésnek a végrehajtása iránti felelősség, mint például a nemzeti ellenőrző rendszer létrehozása, a tagállamokat és azok illetékes hatóságait terheli.

HIVATKOZÁSOK

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Hivatalos Lap

2013/5/EU tanácsi határozat

2012.12.17.

-

HL L 4., 2013.1.9.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

Jegyzőkönyv a Földközi-tengernek a kontinentális talapzat és tengerfenék, illetve az ezek alatti altalaj feltárásából és kiaknázásából eredő szennyezése elleni védelméről

A Földközi-tenger tengeri környezetének és partvidékének védelméről szóló egyezmény (a barcelonai egyezmény)

A tengeri környezetvédelmi politika területén a közösségi fellépés kereteinek meghatározásáról szóló, 2008. június 17-i 2008/56/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (a tengervédelmi stratégiáról szóló keretirányelv) - [Hivatalos Lap L 164., 2008.6.25.]

Utolsó frissítés: 21.02.2014