Költségvetési felügyelet és a túlzott hiány kiigazítása az euroövezetben

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

473/2013/EU rendelet az euroövezeti országok költségvetésiterv-javaslatainak értékeléséről, valamint a túlzott hiány kiigazításának biztosításáról

ÖSSZEFOGLALÓ

MI A RENDELET CÉLJA?

FŐBB PONTOK

A rendelet hatálya

A rendelet valamennyi euroövezeti országra vonatkozik, különleges szabályokat tartalmazva a túlzotthiány-eljárás alá vont országok vonatkozásában.

A túlzotthiány-eljárás számos olyan szabályt tartalmaz, amely arra irányul, hogy a hiányt Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 126. cikkében és a Stabilitási és Növekedési Paktum keretében meghatározott cél – a bruttó hazai termék 3%-a – alá csökkentse. Hiány lép fel valamely országban az adott évben, amennyiben az adott évi kiadásai meghaladják bevételeit.

Közös ütemterv

Az új közös költségvetési szabályokban közös költségvetési ütemterv is szerepel, amely szerint valamennyi euroövezeti ország október 15-ig – vagyis a nemzeti parlamentek általi végleges elfogadás előtt – benyújtja a költségvetésiterv-javaslatát. A Bizottság véleményt bocsát ki a Stabilitási és Növekedési Paktum követelményeinek való megfelelés tekintetében. Amennyiben úgy vélik, hogy a terv sérti a közös költségvetési szabályokat, a Bizottság az érintett országot arra kérheti, hogy a vélemény kibocsátását követő 3 héten belül módosított tervjavaslatot nyújtson be. A Bizottság kérését indokolni kell, valamint nyilvánosságra kell hozni. A Bizottság véleménye nem kötelező erejű, és a nemzeti parlamentek teljes szuverenitásukat fenntartják.

A Bizottság 2013-ban kibocsátott közleménye részletes tájékoztatást ad a költségvetésiterv-javaslatokra és adósságkibocsátási jelentésekre vonatkozólag. A tájékoztatás pontosítása érdekében ezt a közleményt egy 2014-es dokumentumban módosították.

A szabályokkal való összhang és az előrejelzések

A rendelet arra kötelezi az euroövezeti országokat, hogy hozzanak létre a vonatkozó költségvetési szabályokkal való összhang monitoringját végző független szerveket, valamint készítsék el vagy hagyják jóvá az éves költségvetést és a középtávú költségvetési terveket alátámasztó makrogazdasági előrejelzéseket.

Jelentés

Végül pedig a túlzotthiány-eljárás alá vont euroövezeti országokra szigorúbb jelentési kötelezettség vonatkozik. A rendelet a figyelmeztetés kibocsátásának új eszközét biztosítja a Bizottság számára, amelynek segítségével gyorsabban reagálhat, ha a túlzotthiány-eljárás követelményei veszélyben vannak.

MIKORTÓL HATÁLYOS E RENDELET?

A rendelet 2013. május 30 -án lépett hatályba.

HÁTTÉR

JOGI AKTUS

Az Európai Parlament és a Tanács 473/2013/EU rendelete (2013. május 21.) a költségvetésiterv-javaslatok monitoringjára és értékelésére, valamint az euroövezeti tagállamok túlzott hiánya kiigazításának biztosítására vonatkozó közös rendelkezésekről (HL L 140., 2013.5.27., 11–23. o.)

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Bizottság 877/2013/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2013. június 27.) a költségvetésiterv-javaslatok monitoringjára és értékelésére, valamint az euróövezeti tagállamok túlzott hiánya kiigazításának biztosítására vonatkozó közös rendelkezésekről szóló 473/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet kiegészítéséről (HL L 244., 2013.9.13., 23–31. o.)

A Bizottság közleménye: az euróövezeti költségvetésiterv-javaslatokra és adósságkibocsátási jelentésekre vonatkozó harmonizált keretről (COM(2013) 490 final, 2013.6.27.)

A Bizottság közleménye az euróövezeti költségvetésiterv-javaslatokra és adósságkibocsátási jelentésekre vonatkozó harmonizált keretről szóló bizottsági közlemény felváltásáról (COM(2014) 675 final, 2014.10.28.)

utolsó frissítés 22.02.2016